Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Sfat cumparare w210

Collapse
This topic is closed.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Cumpara noua frate, atunci nu o sa mai ai probleme si ai si garantie.
    Vedeti dumneavoastra, noi educatorii, pedagogii suntem ca niste doctori .....
    http://www.youtube.com/watch?v=f_-XE9GP4mc
    http://www.youtube.com/watch?v=56a7YHK-i0c

    Comment


    • #32
      Originally posted by carmine View Post
      Cumpara noua frate, atunci nu o sa mai ai probleme si ai si garantie.
      Lasa ca poate mi-o vinzi tu pe aia a ta care ai luat-o cu 400 de euro si merge brici..mama cat de misto poate sa fie,ce idioti sunt astia de prefera sa dea 16 000 euro pe o maina noua cand poti sa ai una cu 400 si sa mearga fara sa faca nici o problema...ia zi..facem targul?

      Comment


      • #33
        eu am intalnit oameni dificili,dar tu crede-ma ca intreci masura....
        un timp chiar m-am distrat la posturile tale dar acum....nu stiu cine ti-ar mai raspunde la posturile tale
        nu stiu in ce lume traiesti tu...si ce trompete ai avut,dar am avut vreo zece w124 si cateva cobre si nu am avut vreodata probleme cu ele.....mai ales cu w124.doar costurile la consumabile si la anumite piese fara valoare.tu chiar crezi ca si daca iti iei masina noua esti scutit de orice problema?

        intrebi de piese si diferenta de pret..dar pana la urma tu cumperi un avion sau un parc intreg de masini si intrebi care ar fi diferenta intre costurile diferitelor piese?ti sa raspuns de cateva ori la intrebarile tale si vad ca te tot invarti in cerc punand din nou aceleasi intrebari....

        Comment


        • #34
          Bai frate,un forum este un loc unde se ridica probleme.Daca te deranjeaza asta nu mai intra pe forum.Eu ridic problema ca masinile vechi sunt cu belele si vin cu argumente.Ce ai vrea sa scriu ca sa iti placa sa-mi citesti posturile?zi-mi sa stiu si eu ca sa stiu ce sa scriu de acum incolo.
          Lasa balta ce masina imi voi lua eu,e treaba mea,deja nu ma conteaza,iese din discutia asta,dar oare cum e posibil ca toti,TOTI,oamenii cu masini vechi sa aibe probleme cu ele,ca 90% din masinile vechi dintr-o parcare sa aiba anunt cu de vanzare in geam,ca nemtii caseaza masinile dupa o anumita varsta doar romanii le mai tin in continuare si le revand...si totusi,in lumea voastra NU EXISTA aceste probleme.Ma bate gandul chiar sa o fac pe cobaiul si sa cumpar o masina de la unul din voi,una de asta veche si buna care nu se strica niciodata...si apoi sa scriu pe forum daca vor apare probleme cu ea...daca vor apare(dar probabil ca nu vor apare)
          Ma deranjeaza ipocrizia asta dusa le extrem,nu puteti sa recunoasteti unul,ca intradevar,o masina veche poate sa iti ofere surprize,nu stiu ce interese aveti...

          Iar daca va fi sa-mi iau mercedes vechi si nu opel sau alta masina noua va fi alegerea mea si imi voi asuma riscul asta,pt ca de aia imi plac masinile astea,mercedesurile,ma fac in stare sa le cumpar chiar si in conditiile astea de risc maxim.Dar macar recunosc asta,pt ca nu mi-e rusine sa spun ca nu am bani de un mercedes nou iar in loc sa iau un opel nou prefer un mercedes vechi care poate fi o cutie a pandorei sau poate nu.
          Nu mai am nevoie de nici un sfat de cumparare de masina am auzit cam ce puteam auzi,tin sa-i multumesc in primul rand lui orca care mi-a fost cel mai de ajutor.Bafta tuturor si nu mai fiti asa de ipocriti ca nu va cad galoanele de pe umeri,suntem oameni nu roboti perfecti iar oamenilor li se mai pot intampla si chestii mai imperfecte.
          Last edited by Danny_bb; 12-14-2007, 21:46 PM.

          Comment


          • #35
            Nu exista masina care nu se strica, si nu cred ca cineva a zis asta. Se strica si alea mai noi si alea mai vechi, doar ca la cele mai noi problema este : cost piese si manopera mare, meseriasi si service mai greu de gasit, stres mai mare in aglomeratia din trafic, grija de furt a masini sau doar a oglinzilor si tot stres se chiama. La spalatorie una noua de zeci de mii euro daca ti-o zgirie ala incepi sa-l speli cu p**a pe dinti.
            .. ________ ..
            o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
            (Oo\==/oO)
            ..U...............U.
            Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
            http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

            Comment


            • #36
              Originally posted by mariussica View Post
              Bai frate,un forum este un loc unde se ridica probleme.Daca te deranjeaza asta nu mai intra pe forum.Eu ridic problema ca masinile vechi sunt cu belele si vin cu argumente.Ce ai vrea sa scriu ca sa iti placa sa-mi citesti posturile?zi-mi sa stiu si eu ca sa stiu ce sa scriu de acum incolo.
              Lasa balta ce masina imi voi lua eu,e treaba mea,deja nu ma conteaza,iese din discutia asta,dar oare cum e posibil ca toti,TOTI,oamenii cu masini vechi sa aibe probleme cu ele,ca 90% din masinile vechi dintr-o parcare sa aiba anunt cu de vanzare in geam,ca nemtii caseaza masinile dupa o anumita varsta doar romanii le mai tin in continuare si le revand...si totusi,in lumea voastra NU EXISTA aceste probleme.Ma bate gandul chiar sa o fac pe cobaiul si sa cumpar o masina de la unul din voi,una de asta veche si buna care nu se strica niciodata...si apoi sa scriu pe forum daca vor apare probleme cu ea...daca vor apare(dar probabil ca nu vor apare)
              Ma deranjeaza ipocrizia asta dusa le extrem,nu puteti sa recunoasteti unul,ca intradevar,o masina veche poate sa iti ofere surprize,nu stiu ce interese aveti...
              marius....sunt de acord ca e un forum si toata lumea sa-si exprime parerile,dar tu esti ceva gen Toma necredinciosul si te tot invarti in cerc.toata lumea ti-a spus si ma repet si eu...acum traim in epoca de consum si masinile sunt proiectate si concepute sa reziste exact cat tine perioada garantiei si apoi sa cada toata...chiar si japonezi au trecut la acest stil de gandire,ca daca nu mai cade masina, consumatorii nu mai cumpara noile produse in care se investesc sume uriase de bani.nu mai are rost sa dezbatem acest subiect de masina noua

              nu spun ca o masina veche nu ofera surprize,dar acum depinde de masina

              acum in legatura cu masinile cu anunt pe geam,cine are masina buna nu o vinde,iti garantez acest lucru,iar cei ce trebuie sa bage bani in masina evita acest lucru si o cosmetizeaza putin,da km inapoi si gata...buna la vanzare.iar cei de pe forum au exact masinile de care nu ai vrea sa te desparti,intelegi?pt ca noi romanii ne-am obisnuit sa calarim masinile pana le distrugem fara sa bagam nimic in ele si apoi le dam la altii ca sa aibe fascinatia de a baga bani in ele

              chiar era un mercedes w124 e300 de vanzare pe net din Ploiesti ce avea peste 300.000km si apoi o vad din nou cu 160.000 si alt pret cu 800e in plus si nr de tel
              mai era un e280 din 94 aproape full si cand am vb cu propietarul vroia pe ea ultimul pret 4200e si apoi am vazut-o recent pe autovit cu 5350ehttp://www.autovit.ro/vs2cautaauto.php?subcategorie=100&caroserie=0&Marc a=11&Model=512&An=&Carburant=0&PMin=&PMax=&moneda= E&Putere=&judet=0&automata=0&airbaguri=0&supl=&OOr dine=Pret&categorie=1&sens=DESC&Submit=++++Cauta+% 21+++

              Comment


              • #37
                Originally posted by mariussica
                Iar daca va fi sa-mi iau mercedes vechi si nu opel sau alta masina noua va fi alegerea mea si imi voi asuma riscul asta,pt ca de aia imi plac masinile astea,mercedesurile,ma fac in stare sa le cumpar chiar si in conditiile astea de risc maxim.Dar macar recunosc asta,pt ca nu mi-e rusine sa spun ca nu am bani de un mercedes nou iar in loc sa iau un opel nou prefer un mercedes vechi care poate fi o cutie a pandorei sau poate nu.
                Nu mai am nevoie de nici un sfat de cumparare de masina am auzit cam ce puteam auzi,tin sa-i multumesc in primul rand lui orca care mi-a fost cel mai de ajutor.Bafta tuturor si nu mai fiti asa de ipocriti ca nu va cad galoanele de pe umeri,suntem oameni nu roboti perfecti iar oamenilor li se mai pot intampla si chestii mai imperfecte.

                .masina perfecta a fiecaruia e masina care si-o poate intretine.acum de pinde de bugetul fiecaruia.si in primul rand...fi atent la starea masinii si nu tine cont de km ca 90 procente din masinile de la noi au km dati inapoi

                Comment


                • #38
                  Bun.. domnilor.. eu incerc sa privesc din ambele parti: e normal ca omul sa-si faca atatea probleme.. probabil e o suma de bani pt care muncit din greu si normal ca nu-i vine s-o arunce pe prima trompeta...
                  Si mariussica.. mai piano cu ironiile.

                  Sper sa va intelegeti in continuare si sa-l ajutati pe om sa ia decizia corecta.

                  Comment


                  • #39
                    Originally posted by mariussica View Post
                    Lasa ca poate mi-o vinzi tu pe aia a ta care ai luat-o cu 400 de euro si merge brici..mama cat de misto poate sa fie,ce idioti sunt astia de prefera sa dea 16 000 euro pe o maina noua cand poti sa ai una cu 400 si sa mearga fara sa faca nici o problema...ia zi..facem targul?
                    Nu e de vanzare, merge prea bine. Te sfatuiesc in continuare sa-ti iei masina noua, e cea mai buna alegere in cazul tau.
                    Vedeti dumneavoastra, noi educatorii, pedagogii suntem ca niste doctori .....
                    http://www.youtube.com/watch?v=f_-XE9GP4mc
                    http://www.youtube.com/watch?v=56a7YHK-i0c

                    Comment


                    • #40
                      Ca acest topic e un topic interesant, o dovedesc cele 327 de vizionari ce le-a avut pina in acest moment in doar 3 zile. Sint convins ca intrebarile si raspunsurile din posturile acestui topic sint si vor fi de folos multora din noi. Cred ca nu exista om care sa nu se fi framintat intre a alege o masina model vechi sau nou. Eu am ocazia sa ma plimb in acelasi timp cu ambele generatii de masini, si sa fiu sincer, ma atrag modelele noi, dar cind vad cit ma costa sa le repar, i-mi trece de figuri si brusc devin practic, si tin cont doar de siguranta oferita de majoritatea modelelor Mercedes.
                      .. ________ ..
                      o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
                      (Oo\==/oO)
                      ..U...............U.
                      Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
                      http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

                      Comment


                      • #41
                        Originally posted by orca View Post
                        ...sa fiu sincer, ma atrag modelele noi, dar cind vad cit ma costa sa le repar, imi trece de figuri si brusc devin practic, si tin cont doar de siguranta oferita de majoritatea modelelor Mercedes.
                        Ce ironie a sortii,ca la mine este exact invers,eu sunt atras de astea mai clasice,ma simt de 1000x mai misto intr-un cobran,124,126 decat intr-un megane,focus sau astra noi,dar simt ca intr-una de asta as fi in siguranta sa nu am nici o problema cu ea.Nu e problema de bani,ci de discomfortul creat de a ramane cu masina in pana de motor sau altele cand ti-e lumea mai draga.
                        Pt toti maniacii ca mine si dependentii de masini clasice cool ar trebui fie deschis un thread nou sau in acest thread sa discutam despre: cum se alege o masina sec hand,pt a avea cat mai putine probleme apoi cu ea.Cum sa evitam surprizele neplacute si principiile de alegere a unei masini sec hand.Sa nu ma intelegi gresit,cel mai comod lucru pt mine in momentul de fata ar fi sa imi iau un megane sau o astra in leasing,as plati 10 mil pe luna,care pt mine este o suma foarte suportabila si nu m-ar durea capul.Dar nu as avea niciodata placerea in acea masina pe care as avea-o intr-un mercedes din anii 90.Nu am pretentia sa imi iau masina de 10-12 ani si sa nu se strice deloc,as fi absurd,dar macar sa se strice cat mai rar,sa am convingerea ca am ales una cat se poate de buna pt varsta ei.
                        Last edited by mariussica; 12-15-2007, 00:24 AM.

                        Comment


                        • #42
                          Originally posted by mariussica View Post
                          ...la mine este exact invers,eu sunt atras de astea mai clasice,ma simt de 1000x mai misto intr-un cobran,124,126 decat intr-un megane,focus sau astra noi...
                          Scuze, nu m-am exprimat suficint de clar, adica : ...sa fiu sincer, ma atrag modelele mai noi de Mercedes (W210 ,W211, W220, W221), dar cind vad cit ma costa sa le repar, imi trece de figuri, brusc devin practic (W124, W126, W140), si tin cont doar de siguranta oferita de majoritatea modelelor Mercedes.

                          Si ca sa fiu corect pina la capat, imi mai plac si ; Mercedes R-klasse si G-klasse, BMW 7** si Audi A8, cam asta ar fi lista mea de preferinte.
                          Last edited by orca; 12-15-2007, 00:42 AM.
                          .. ________ ..
                          o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
                          (Oo\==/oO)
                          ..U...............U.
                          Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
                          http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

                          Comment


                          • #43
                            Ionut , pana la urma cat vrei sa dai pe masina? De cati bani dispui ? O masina buna W210 din 2000 -2001 costa in jur de 12000 euro ! Ai exemplul masinii mele (cu care ai si mers ) Eu am dat pe ea in jur de 13000 fara TVA! Are km reali (54000 km) si masina e foarte buna , am preferat sa dau mai mult dar stiu ca 2-3 ani nu bag nici un ban in ea ! Ce o fi asa greu sa-ti cumperi o masina ?
                            PS. Si o masina noua se poate strica! Si am exemple o mie ! (de MB de 30000 euro stricat si trimis in Grecia vreo 2 luni la reparat, GHINION!!! )
                            Last edited by jry_062000; 12-16-2007, 21:25 PM.
                            BM E 220 CDI 2001

                            Comment


                            • #44
                              Originally posted by jry_062000 View Post
                              Ionut , pana la urma cat vrei sa dai pe masina? De cati bani dispui ? O masina buna W210 din 2000 -2001 costa in jur de 12000 euro ! Ai exemplul masinii mele (cu care ai si mers ) Eu am dat pe ea in jur de 13000 fara TVA! Are km reali (54000 km) si masina e foarte buna , am preferat sa dau mai mult dar stiu ca 2-3 ani nu bag nici un ban in ea ! Ce o fi asa greu sa-ti cumperi o masina ?
                              PS. Si o masina noua se poate strica! Si am exemple o mie ! (de MB de 30000 euro stricat si trimis in Grecia vreo 2 luni la reparat, GHINION!!! )
                              Salut.Mi-am schimbat nick-ul pt ca asta ma caracterizeaza mai bine fiind adresa
                              mea de msg.In legatura cu masina,nu am o suma anume sa dau pe ea, as da si 15000,sau as da doar 7000 tot ce vreau este sa fiu convins ca masina merita banii.As vrea totusi cutie automata si benzina,dar nu cumperi ce vrei,cumperi ce oferta buna gasesti ce nu o poti rata.Am pus okii pe un w210 dar nu pot sa scriu aici care pt ca i-ar ridica artificial valoarea.
                              Apoi,eu cand scriu pe forum,nu o fac neaparat pt a-mi urmari interesul meu pt a cumpara masina ci pt ca imi place sa discut si sa aflu chestii noi despre masinile mele preferate,mercedesurile,deci nu e vb ca,"ce mai tot intrebi cumpar-o odata",eu...vorbesc,discut,schimb pareri,pt ca imi plac mertzanele.Ca si trebuie sa imi iau unul pe viitor e alta mancare de peste.
                              Problema mea e ca un exista nici un w210 de vanzare pe autovit cutie automata si benzina,si ca in Germania un astfel de model este ciudat de scump,cu tot cu adus si inmatriculat unul de prin 2001 ar ajunge la vreo 16000,deci mai mult decat alea diesel.Daca masina ta costa 15000,masina mea ideala ar fi una ca a ta doar ca sa fie pe benzina si ceva mai iefitna(pt ca este pe benzina) dar asta nu exista.Sa platesc pe una ca a ta doar ca e pe benzina mai mult decat 15 000 mi se pare cam nedrept(dar ce mai e drept in viata asta).Nu am acum bani cash destui,sunt f ocupat zilele astea si saptamana viitoare sper sa fac un imprumut in banca.
                              Ce ma preocupa pe mine acum este procedura pe care trebuie sa o urmez cand voi lua masina.Ma gandesc ca tot ce ar trebui sa fac este sa:
                              -iau masina sa o duc la reprezenta sa ii faca o diagnoza si sa ii schimbe tot ce este uzat si toate comsumabilele.
                              Dupa mintea mea de necunoscator,cred ca este tot ce pot sa fac in situatia de fata in care as cumpara o masina sec hand.Probabil ca voi lua una mai ieftina,una de prin 96-97,dar ii conditiile in care nu are f multi kilometri si la reprezentanta ii schimb tot ce trebuie si se vede uzat,eu zic ca ar fi o masina care sa nu am probleme cu ea
                              MÃREAȚA COBRA

                              Comment


                              • #45
                                Originally posted by ionutz_ng View Post
                                -iau masina sa o duc la reprezenta sa ii faca o diagnoza si sa ii schimbe tot ce este uzat si toate comsumabilele.
                                Probabil ca voi lua una mai ieftina,una de prin 96-97,dar ii conditiile in care nu are f multi kilometri ...
                                Nu stiu cum este la Bucuresti la reprezentanta si pe cine cunosti tu acolo.
                                Eu unul nu mas apropia de cei de la reprezentanta Mercedes, mai ales ca un W210 benzinar in 4 cilindri de prin '96-'97 nu este o masina foarte complicata si banuiesc ca sint si in Bucuresti service-uri mai mici care se pricep la astfel de masini, si care, in caz ca doresti, te lasa sa stai linga masina in timp ce se lucreaza la ea. Unde pui ca la reprezentanta este si mai scump.
                                .. ________ ..
                                o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
                                (Oo\==/oO)
                                ..U...............U.
                                Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
                                http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF