Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Va rog recomandari pentru achizitie din Germania E 250 4matic cu garantie

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Va rog recomandari pentru achizitie din Germania E 250 4matic cu garantie

    Salutare tuturor.

    Sunt prima data pe acest forum, pe care am apreciat comunicarea si implicarea membrilor experimentati.

    Pentru a-mi intelege necesitatile si profilul precizez ca am 33 ani, locuiesc in urban, unde voi face cam 80% din cei 20.000 km/anuali, 20% in concedii prin tara) si din 2006 folosesc o Octavia Tour (cumparata de nou, dar fara nicio dotare) si intrucat pe langa fetita de 5 ani mai avem si o bebelusa trebuie sa las aceasta masina sotiei asa incat in luna mai, doresc sa-mi iau o masina SH (cam la 3 ani vechime, sper la 50% din pretul de nou) cautand:
    - un bun raport pret calitate, cu o intretinere accesibila pentru urmatorii 6-8 ani
    - sa fie incapatoare, inclusiv portbagaj mare (in concedii cred ca voi monta si o cutie de bagaje, model alungit incat langa sa-mi incapa si 2 biciclete) si sa aibe cat mai multe dotari de siguranta si confort. Pentru comoditate voi alege automata.
    - as vrea garda mai sus ori preferabil cu pachet de drumuri grele (caci cu Octavia nu am fost prea grijuliu la gropi, iar uneori mai intru pe drumuri de pamant/piatra la munte; in plus intentionam ca peste 3-4 ani sa ne mutam intr-un oras de la munte si sa mai avem inca un copil).

    Initial am analizat Mitsubishi Outlander si Skoda Scout, dar vazand ca la acelasi pret ar cam ajunge si Superb-ul si E 250 - am selectat sa aleg dintre ultimele 2 variante.

    Astfel apelez cu intrebarile:
    1. daca la Superb m-ar incanta capacitatea de 610l a portbagajului, ce + si - identificati comparand E250 4matic (de 204cp) cu Superb-ul?
    Cam cu cat %, ar fi mai mari costurile de intretinere?
    2. Cam ce costuri suplimentare implica alegerea sau dotarea ulterioara cu jante de 18 sau 19?
    In afara de aspect, ce + si respectiv - implica utilizarea unor jante mai mari?
    3. pentru a putea gasi o masina mai bine dotata, as avea posibilitate de a o achizitiona pe firma unei rude, incat sa nu mai platesc tva-ul. In acest sens, din experienta, cam ce situatii voi intalni in Germania si ce rezolvari recomandati?
    4. pentru modelul facelift scos acum 3 ani, cam la ce numar de km ati recomanda achizitia optima?
    - in bugetul de 25.000 eur (pret fara tva) cum as putea gasi o masina ok?
    - ori chiar ar trebui sa mai adaug 3-4.000 eur incat sa fie cu mai putini km ori sa am inclusiv panorama?
    5. Daca as merge la dealeri pentru masinile la care a fost facut bayback, oare masina avand deja 3 ani as mai putea obtine 2 ani de garantie? Cam cat ar costa acea garantie bm100 si daca exista si o forma mai extinsa cat costa in plus? Garantia extinsa o pot achizitiona si ulterior din tara?
    La o astfel de masina cam ce ar fi posibil sa se defecteze, care sa coste peste 500-1.000 eur? Si cam la ce numar de km apare?
    Care dintre aceste defectiuni ar fi incluse pe acea garantie mb100?
    6. de as achizitiona de la autohus-urile mari oare cam cu cat ar fi mai ieftin decat de la dealer? Imi pot da si acestia garantie valabila si la reprezentantele din Romania?
    La astfel de sume cam cate dintre autohouse-uri pot fi de incredere? Caci am citit ca sunt foarte multe ale turcilor si imi e teama sa nu aibe indeletnicirilor samsarilorvde la noi.
    7. De la persoane care aduc doar masini mai scumpe, pe comanda (doar BMW-uri si Audi; am inteles ca achizitioneaza la licitatii ori alte surse cate 3-4, 5 de 200.000 eur) ar fi oare de incredere? Ce testari ar trebui sa fac masinii inainte de achizitie? Unde as putea sa merg in acest sens in Bucuresti, dar cacsa fie de incredere, sa nu fie intelesi.
    Achizitionand astfel, oare as mai putea:
    - plati fara valoarea TVA-ului?
    - primi garantie valabila in reprezentante? Ar trebui sa faca din prima achizitia pe firma mea?
    8. Astfel care ar fi toate verificarile ce ar trebui sa le fac incat sa nu existe posibilitatea ca ulterior sa mi se ia masina pe motiv ca:
    - masina fusese furata
    - ori ca firma ce mi-a adus-o.nuna platit taxe, ori alte?
    9. In afara de a verifica istoricul in reprezentante dupa CIV, cum as putea verifica la asiguratori daca a avut alte daune (rca si/sau casco - pe care le-ar fi putut repara in alte servi-uri decat reprezentante)? As putea gasi sprijin in acest sens la voi?
    10. In cazul achizitiei de la reprezentante cam cat ar costa o verificare detaliata? Cum pot cere ca sa-mi ,,garanteze,, ca mergand la o alta reprezentanta tot din Germania ori.peste 3000 km in tara ca daca vor gasi defectiuni ce nu mi le-au comunicat?
    11. E250 4matic exista si cu dotarea de drumuri grele? Scutul din ce material e confectionat? Ori cam cat ar costa montarea ulterioara a unuia? Ar dezechilibra/afecta vreo ceva?
    12. Oare exista de nou (ori cat m-ar costa) ca:
    - meniul computerului, navigatiei, etc sa fie in limba romana?
    - ce optiune exista incat sa permita conectarea cu telefonul in asa masura incat in limba romana sa pot dicta comenzile aferente utilizarii telefonului (inclusiv scrierea si trimiterea de mesaje)? Cat ar costa in plus? Caci folosesc mult telefonul in timpul mersului.

    In afara de mobile.de ce alte site-uri serioase de anunturi imi mai puteti recomanda?
    Imi puteti indica vreo lista/vreun site cu paginile dealer-ilor Mercedes din Germania?
    Exista vreo anumita zona din Germania in care imi recomandati sa caut? Ori zonecsau situatii pe care ar fi bine sa le evit in acest demers.


    Va multumesc mult, in mod anticipat si imi cer scuze pentru lungimea mesajului (dar deoarece valoarea achizitiei implica economiilor pe vreo 3 ani, chiar am nevoie sa ma informez cat mai bine).

  • #2
    Bina ai venit!


    Nu sunt de meserie, insa conform legislatiei, achizitia intracomunitara fara TVA refera doar la marfa. Astfel 'cunostinta' va tine masina in stocul de marfa pana la vanzare - asta daca are in obiectul de activitate vanzare de masini...

    Restul e doar folclor sau mai bine zis evaziune.

    In jurul sumei de 25K euro gasesti cu siguranta un E 250 4Matic ( ceva mai batranel) chiar si cu Linguatronic in engleza care te ajuta sa comunici cu agenda telefonului, cu navigatia, etc. Despre SMS mai putin.

    E250 4Matic, din pacate se poate compara cu Octavia, Outlander, etc doar, cumva asa ca text' sau tabel comparativ. In realitate, senzatiile, nevoile chiar si sentimentele sunt departe de orice ai insiruit mai sus.
    Dupa ce te vei indragostii de MB vei reconsidera chiar si planurile de viitor!


    Opinia mea, de data asta cu pricepere si experienta, este sa faci intr-un fel si sa mergi 2-3 zile cu un E250 4Matic.
    http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


    www.mbretrofit.ro

    Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

    Comment


    • #3
      Si cam cat ar fi costurile, intretinerile unui E 250?
      La ce preturi as putea gasi modelul scos in primavara lui 2013 pentru un E 250 4matic cu dotari medii?

      De asemenea as aprecia daca cei avizati/cu experienta ce vizioneaza post-ul ar aloca cateva minute pentru a raspunde si celorlalte intrebari.

      Va multumesc

      Comment


      • #4
        Cu un search gaseai aici :http://www.clubmercedes.ro/sfat-achi...de-t44425.html.

        O revizie , la dealer 1500-1700 ron filtre , ulei .Un schimb de ulei la cutie tot pe aici , un schimb de placute fata/spate tot cam atat.

        Achizitie ,iti recomand din Germania , dar de la dealer MB, care ofera si garantie ,nu samsari cu autohaus .
        Nu cred sa poti cumpara la pret ,fara tva de la reprezentanta din Germania .

        Comment


        • #5
          Originally posted by b97dmt View Post
          Cu un search gaseai aici :http://www.clubmercedes.ro/sfat-achi...de-t44425.html.

          O revizie , la dealer 1500-1700 ron filtre , ulei .Un schimb de ulei la cutie tot pe aici , un schimb de placute fata/spate tot cam atat.

          Achizitie ,iti recomand din Germania , dar de la dealer MB, care ofera si garantie ,nu samsari cu autohaus .
          Nu cred sa poti cumpara la pret ,fara tva de la reprezentanta din Germania .
          Colegul b97dmt a specificat foarte bine ... si link-ul catre postul meu e mai mult decat suficient pentru mare parte din intrebarile tale.
          Intr-adevar, daca vrei siguranta la achizitie, te rog sa iei in considerare un dealer autorizat de genul celui de la care am luat eu masina (http://www.mercedes-benz-stuttgart.d...ktop/home.html).
          Eu am rezervat masina prin e-mail si cateva telefoane (fara avans), iar cand am ajuns acolo erau deja gata actele, doar ca a trebuit sa virez banii in contul dealerului si am mai asteptat pana in ziua urmatoare.
          Nu poti plati acolo fara TVA - va trebui sa platesti suma intreaga, urmand ca, dupa inmatriculare in Romania, sa iti returneze TVA-ul. Firma pe care vei achizitiona masina va trebui sa fie inscrisa in Registrul intracomunitar de evidenta al societatilor comerciala platitoare de TVA (asta se face la ANAF).
          In rest ... info ai in postul meu http://www.clubmercedes.ro/sfat-achi...de-t44425.html.
          Ca si site de cautare, in afara de mobile.de incearca si www.autoscout24.de
          Un exemplu : http://ww3.autoscout24.de/classified...655?asrc=st|as

          Spor la cautat si sa ne anunti cand gasesti masina potrivita!
          Last edited by Hunter-ReNu; 04-08-2016, 20:40 PM.
          Sa aveti drumuri line si concedii dese !

          Comment


          • #6
            Skoda n are nici un model sa l compari cu E classe , Superb este platforma Passat , doar pare a ceva ce nu e , mai mult marketing bine pus la punct .

            Daca tot intrebi de costuri de intretinere , recomand o masina pana in 100.000 km poate sa fie si non facelift , pana la urma starea masinii e data de nr km nu dotarile sau anul de fabricatie .
            Honda.

            Comment


            • #7
              Va multumesc mult pentru raspunsurile primite pana acum.

              Acum, ceea ce ma pune pe ganduri, este:
              1. situatia astfel aflata ca dealerii MB nu permit achizitia fara plata tva :-(
              Oare:
              - asa au politica si dealerii de la alte marci? Stie careva cum e la Skoda?
              - apoi in cat timp de la inmatriculare se primeste TVA-ul inapoi?

              2. Spatiul existent pentru bagaje, caci cat timp fetita mica e bebelusa:
              - trebuie sa plecam in concedii si cu caruciir, landou, scoica si restul gentilor, de aceea ii intreb pe cei ce au avut/folosit Superb-ul (la care nu doar ca portbagajul e de 625l, dar are si o mare deschidere) cam cu cat e mai mic (imai putin incapator, in practica la E)
              - legat de spatiul de pe bancheta din spate, pe care inca vreo 6-12 luni, va fi necesar ca intre cele 2 scaune de copii sa stea sotia :-( Oare chiar mai e spatiu?
              Din imagini, mi s-a parut incomod acel loc
              - v-ati montat cutie de bagaje pe portbagaj? Ce modul/marca, de unde ati.achizitionat-o si cam cat a costat? Exista si vreun model de ,,cutie,, ingust si lung astfel incat langa sa mai ramana posibilitatea de a transporta si 2 biciclete?
              Cu cat v-a crescut consumul?

              3. Ma gandesc ca achizitionand masina de la dealer voi putea cumpararea si garantia doar daca masina are pana in 2 ani vechime? Daca inca mai are in vigoare garantia producatorului ori poate fi si mai veche?
              Astfel pentru ca sa fie valabila garantia, ma gandesc ca in acea perioadaca ma conditioneaza sa fac reviziile si eventuale reparatii doar la o reprezentanta, de aceea banuiesc ca sunt acele tarife ce mi le-ati scris, nu?
              Caci primisem feedback de la un amic ce are C220 de vreo 11 ani vechime ce imi zicea ca el face reviziile la MB insa isi cumpara el separat piesele (parca de Man zicea) si achita montarea la MB pt a mai avea cartea de service pt revanzare. Dar imi zisese un cost sub jumatate?

              4. Desi vad Superb-ul e inferior, calculez ca in timp la ca E casco e peste 2.000 eur la Superb e cu o economie de 1.000 eur/an ... mai e diferenta de 150 eur anual la impozit si peste 100-150 eur la orice revizie. Mai tare temandu-ma de vreo defectiune mai grava, ce m-ar costa 2-3.000 eur

              Evident ca va respect pe cei ce aveti MB si ca mi-ar placea, dar in mod de inteles trebuie sa analizez :-(
              de aceea apelez la cei care au avut (ei sau alti apropiati) Superb, rugand feedback real/ punctual, daca in conditiile aspectelor de mai sus:
              - alegand o varianta cat mai bine dotata, 2014-2015 ar fi cat de cat ok?
              - de considerati ca in bugetul net de 26-28.000 eur, s-ar merita ca decat sa imi iau Superb nou dar chel din Ro sa aleg sa imi iau unul full (varianta Style sau L&K) de 1-2 ani vechime din Germania si pana in 60-70.000 km (ca sa economisesc vreo 20% si in plus sa mai castig 19% TVA-ul (firma mea din Romania nu e platitoare de tva, cibsa achizitionez pe firma unei cunostinte).

              Ms, we placut!

              Comment


              • #8
                Originally posted by Vali83 View Post
                Va multumesc mult pentru raspunsurile primite pana acum.

                Acum, ceea ce ma pune pe ganduri, este:
                1. situatia astfel aflata ca dealerii MB nu permit achizitia fara plata tva :-(
                Oare:
                - asa au politica si dealerii de la alte marci? Stie careva cum e la Skoda?
                - apoi in cat timp de la inmatriculare se primeste TVA-ul inapoi?

                2. Spatiul existent pentru bagaje, caci cat timp fetita mica e bebelusa:
                - trebuie sa plecam in concedii si cu caruciir, landou, scoica si restul gentilor, de aceea ii intreb pe cei ce au avut/folosit Superb-ul (la care nu doar ca portbagajul e de 625l, dar are si o mare deschidere) cam cu cat e mai mic (imai putin incapator, in practica la E)
                - legat de spatiul de pe bancheta din spate, pe care inca vreo 6-12 luni, va fi necesar ca intre cele 2 scaune de copii sa stea sotia :-( Oare chiar mai e spatiu?
                Din imagini, mi s-a parut incomod acel loc
                - v-ati montat cutie de bagaje pe portbagaj? Ce modul/marca, de unde ati.achizitionat-o si cam cat a costat? Exista si vreun model de ,,cutie,, ingust si lung astfel incat langa sa mai ramana posibilitatea de a transporta si 2 biciclete?
                Cu cat v-a crescut consumul?

                3. Ma gandesc ca achizitionand masina de la dealer voi putea cumpararea si garantia doar daca masina are pana in 2 ani vechime? Daca inca mai are in vigoare garantia producatorului ori poate fi si mai veche?
                Astfel pentru ca sa fie valabila garantia, ma gandesc ca in acea perioadaca ma conditioneaza sa fac reviziile si eventuale reparatii doar la o reprezentanta, de aceea banuiesc ca sunt acele tarife ce mi le-ati scris, nu?
                Caci primisem feedback de la un amic ce are C220 de vreo 11 ani vechime ce imi zicea ca el face reviziile la MB insa isi cumpara el separat piesele (parca de Man zicea) si achita montarea la MB pt a mai avea cartea de service pt revanzare. Dar imi zisese un cost sub jumatate?

                4. Desi vad Superb-ul e inferior, calculez ca in timp la ca E casco e peste 2.000 eur la Superb e cu o economie de 1.000 eur/an ... mai e diferenta de 150 eur anual la impozit si peste 100-150 eur la orice revizie. Mai tare temandu-ma de vreo defectiune mai grava, ce m-ar costa 2-3.000 eur

                Evident ca va respect pe cei ce aveti MB si ca mi-ar placea, dar in mod de inteles trebuie sa analizez :-(
                de aceea apelez la cei care au avut (ei sau alti apropiati) Superb, rugand feedback real/ punctual, daca in conditiile aspectelor de mai sus:
                - alegand o varianta cat mai bine dotata, 2014-2015 ar fi cat de cat ok?
                - de considerati ca in bugetul net de 26-28.000 eur, s-ar merita ca decat sa imi iau Superb nou dar chel din Ro sa aleg sa imi iau unul full (varianta Style sau L&K) de 1-2 ani vechime din Germania si pana in 60-70.000 km (ca sa economisesc vreo 20% si in plus sa mai castig 19% TVA-ul (firma mea din Romania nu e platitoare de tva, cibsa achizitionez pe firma unei cunostinte).

                Ms, we placut!
                Sunt si vanzatori în Germania care accepta si plata la pretul fara tva, dar nu la reprezentanta, referitor la tva, daca masina se foloseste in scop personal (si nu in activitate firmei, foii de parcurs), statul roman deduce doar 50% din tva.

                Comment


                • #9
                  Din punct de vedere al spatiului nu cred sa ai probleme , portbagajul este imens .

                  Comparatia cu Superb nu are rost , masini total diferite , din clase diferite .

                  Sa nu ai impresia ca o revizie la dealer ,la o Skoda , VW ,Audi etc va fi mai ieftina fata de Mercedes .

                  Piesele de Mercedes , cele uzuale nu au preturi exagerate , ma refer la consumabile , dar un far , stop , usa , aripa au costuri insemnate .

                  Comment


                  • #10
                    Nu te complica cu samsari . Astia merg la risc si ramai si fara bani. Ia masina cu TVA din reprezentanta si nu vei avea probleme.
                    Am avut eu si morgana asta dar cand tragi linie nu e bine deloc. Da , exista inca portite dar nu e recomandabil.
                    Au apus de ceva timp acele vremuri cu TVA dedus la masini, sau cel putin esti pe teren alunecos rau. Totusi vorbim de o valoare mare a pretului de achizitie a masinii.

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Logan | Dacia Logan |Anulare DPF