Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Alte probleme w211

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Alte probleme w211

    1.Sunete la rotirea volanului inspre stanga de obicei apar cand se vireaza maxim stanga ca niste pocnituri.La service ziceau ca are joc din caseta.
    Mi-au spus sa merg asa pana curge.
    2.Troncaneli la mers incet 5-15 km/h pe drum din beton.
    Nu au putut depista la service nimic cu probleme.
    3.Motorul are o vibratie la relanti vibreaza tot capacul protector de pe el inclusiv in capota se vad vibratii de aproximativ 1 cm.In interior nu se simte asa tare.Motorul pare sa mearga rotund trage dar numai de la 1600 rmp in sus inclusiv in 1a.
    Merg joi sa vad.
    Posibil suporti motor/cutie.Injectoare?
    4.La franare pe carosabil umed puternic zici sa sar rotiile ,ca si cum are aderenta nu mai are apoi brusc are aderenta si tremura foarte tare.De obicei se simte la viteze mici 10-60 km peste nu se simte.
    Amortizoare?
    5.In continuare dimineata caraie la schimbarea din 1>2 daca nu schimb usor.
    Am schimbat uleiul din cutie.
    6.La gropi ceva mai mari sau denivelari nu bate nimic dar se trasmite foarte tare in caroserie parca toate pocnesc prin interior.Foarte deranjant.
    Amortizoare? Arcurile de pe fata au fost schimbate de aproximativ 1 an cand au cedat pur si simplu noaptea in parcare amandoua.
    Astept pareri,
    Multumesc.

  • #2
    Salut, o sa scriu pe scurt opinia mea referitoare la lista de probleme.
    1. La capat de cursa de obicei pot aparea pocnituri sau un fel de scartait, care de cele mai multe ori provin de la flansele cu rulment ale amortizoarelor fata. Acest lucru este se produce de obicei cand directia este la capat de cursa deoarece la Mercedes raza de bracaj este buna datorita faptului ca roata vireaza mult si se inclina cand este la capat de cursa. Acest lucru in timp duce la fortarea flanselor amortizoarelor fata. Daca de vina pentru zgomot este flansa de pe stanga, iti recomand sa o inlocuiesti si pe cea de pe dreapta.
    2. Aici trebuie sa dai mai multe detalii.
    3. Pot fi 2 cauze, suporti motor sau bujii incandescente arse. Trebuie verificat.
    Daca sunt suportii, opinia mea este sa ii inlocuiesti pe toti inclusiv cel de la cutie.
    4. Pot fi multe cauze diferite. Verifica totusi uzura anvelopelor (nu doar adancimea profilului anvelopei cat si faptul ca anvelopa nu mai este rotunda, am vazut recent anvelope cu aceast tip de uzura). Verifica si uzura placutelor. Volanul vibreaza cand franezi? Lichidul de frana cand a fost schimbat
    ? Ce culoare are?
    5. Cum am spus si in topicul mai vechi, unde ai intrebat acest lucru, ce tip de ulei ti-au pus cei de la service in cutie de aceasta data? Si ce cantitate? Trebuie pusa o cantitate de ulei de 1.2 litrii, nu pana da pe afara uleiul pe la busonul de umplere al cutiei manuale.
    6. Ai suspensie sport pe masina?
    Ai verificat culorile arcurilor sa fie identice cu cele vechi? Stima.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

    Comment


    • #3
      1.Pocniturile se simt si se aud parca provin din volan din masina.Din afara se aude ceva dar foarte usor.
      Daca virezi maxim stanga apoi dai dreapa jumate de tura dupa care virezi usor stanga dreapta 10 cm se aude cand virezi inspre stanga un pocnit.
      2.Se simte cel mai bine drum pietruit sau beton unde sunt liniile acelea sau mai bine zis adancituri inguste si late cate e drumul de lat, sau daca s-a mancat betonul si e foarte poros.Daca intru intr-o gropa de 3 cm adanca cade roata si cand iasa afara si loveste marginea nu suna nimic in suspensie doar s-ar putea sa sune ceva plastice prin interior.
      Suspensia este originala masina are 170k, 140k facuti in oras.
      Este pachet Elegance deci e suspensia confort.
      3.Au vreo influenta bujiile? Motorul fiind cald adica apa era la 90 grade.Am verificat asta dupa ce am mers cu ea aproximativ o ora.
      4.Da dar si pe asfalt uscat,am testat azi.Chestia asta e de ceva timp si cu anvelope noi facea la fel.Lichidul este schimbat in vara cat si placutele si discurile,volanul nu tremura.
      Anvelope 225/55/16 continental sau michelin se uzeaza destul de repede mai ales pe margini dar aia e problema de la intrat puternic pe curbe (nu duc mai mult de 2 sezoane ) in conditiile in care se fac cam 15k pe an.
      5.O bagat pana a curs afara
      6.Nu,si nu stiu le-am schimbat intr-un service nici nu stiu ce arcuri au pus.Au costat 700 lei amadoua + manopera.
      Si pe curbe daca e mai denivelat parca se aseaza de spate cumva din articulatii e un sentiment greu de descris dar nu am mai intalnit la alta masina.

      Comment


      • #4
        Salut, revin cu răspuns după vizita la service.
        1.nu bate nimic zic ei
        2.rulmetul de la cardan cel din mijloc lipsește și are joc.
        3.ceva contragreutate de la grup grup joaca
        4.ambii suporta motor plus cutie duși.
        Bucșa aia au zis ca vine cu tot cu cardan deci ori cumpăr unul nou ori recondiționat.

        Comment


        • #5
          Revin cu detalii, am schimbat suportii la motor ,cutie,ambele flanse la cardan si suportul de la mijloc ,ceva inel etansare (nu stiu exact cum se numeste)de la grup fiindca scapa ulei.
          Am schimbat si bucsele din suportul acela de la grup.Pe original era 700 lei(e o placa de metal cu doua bucsi ce se prinde din spate pe grup se vede daca te uiti din spate sub masina.
          Problema ce a aparut acum este un suerit ca un fluerat ce apare la 50-60 km apoi la 90 km pe la 110 km cand e rece in principiu.Dupa o ora de mers cu masina disparuse sunetul, a doua zi aparut iar.
          De la turbina nu e findca face si la relanti cand scade viteza.
          Ceva idei?
          Last edited by rcfsound; 03-18-2017, 16:38 PM.

          Comment


          • #6
            Originally posted by rcfsound View Post
            Problema ce a aparut acum este un suerit ca un fluerat ce apare la 50-60 km apoi la 90 km pe la 110 km cand e rece in principiu.Dupa o ora de mers cu masina disparuse sunetul, a doua zi aparut iar.
            Exact problema asta o am si eu la masina mea w211 e220 2002 elegance.
            Asta iarna cand era mai rece se auzea mai bine, exact de la 50-70 km/h.
            Cand am fost insa la service nu s-a mai auzit NIMIC. Suieratul fin a revenit insa a doua zi. Nu imi dau bine seama din ce parte vine zgomotul , banuiesc: rulmentii de la rotile fata, pompa de apa, cutia de viteze-manuala sau ceva de la grup.
            La o emisiune cu Edd China pe Discovery, la reparatii masini a folosit un fel de stetoscop sa asculte zgomotul din diverse angrenaje in miscare ce contin si rulmenti. Ma intreb oare la noi prin reprezentante au astfel de dotari pentru cazuri de genul acesta ?
            Noul E-Class 2017

            Comment


            • #7
              Originally posted by rcfsound View Post
              Am schimbat si bucsele din suportul acela de la grup.Pe original era 700 lei(e o placa de metal cu doua bucsi ce se prinde din spate pe grup se vede daca te uiti din spate sub masina.
              As vrea sa schimb si eu aceste bucse. Poti sa imi spui ce bucse ai pus si de unde le-ai luat. Se schimba greu? Cam cat au costat?
              Multumesc

              Comment

              Working...
              X
              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF