Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Ultima vizita la Autoklass

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    rectific: "dotati".
    http://www.caesaralexandru.wordpress.com

    Comment


    • #32
      Eu zic ca te-ai bagat ca musca in pizda. Asta ca sa fiu din nou neconform cu regulamentul. Ai scris shaijdemii de rinduri (cu picioarele, de altfel...) ca sa nu zici, de fapt, nimic... Ai vreo idee cite procese am eu pe rol ? Ai habar de faptul ca ma reprezint singur ? Ma uit dracu la felul in care ai scris, si ma intreb, shtii sa citeshti o lege ? Te-ai trezit vorbind, cind era sa taci, si pe un topic cu care nu ai si nu au cele spuse de tine absolut nici cea mai infima legatura...

      Ca sa simplific, itzi voi da definitzia parerii. Parerea, sau opinia, e un punct de vedere a unei situatzii date, complet subiectiv, emis de o minte umana. Pe topicul asta nu au loc doar pareri. Cu parerea itzi dai cind itzi prezinta unu mashina de shi-a cumparat-o, ca acolo nu ai nevoie de prea multa minte. In situatzia de fatza, daca nu te pricepi, mai bine taci. Scurt.

      Nu-mi vorbi mie poveshti despre respect. Esentza e ca daca nu ash da anumitor persoane peste nari cind trebuie, forumul asta ar fi o mare cocina. Nu ma intereseaza sa imi cishtig respectul si autoritatea, eu tzin shandramaua in circa, nu altul, si procedez cum vreau eu. Cui nu-i convine, face pashi. Forumul nu e chiar public, are oricine acces aici, dar pastrarea calitatzii de membru e o problema care trece prin miinile mele. Si e totalmente la latitudinea mea si a colegilor mei moderatori. Si asta nu se va schimba niciodata, indiferent de cel caruia nu-i va conveni aspectul.

      Nu totzi vor sa auda discutzii plictisitoare... Hai ca mi-ai placut aici... Ma leshi ? Da ce vor sa auda ? Ca vad ca le shtii pe toate, ca un om mare... Saracu... ai intrat si tu de citeva zilishoare pe forum si deja tzi-ai pierdut timpul degeaba. Dar noi, ashtia de sintem pe aici de luni bune de zile, ce ne-om fi pierdut cu juniori ca tine, care brusc sint mai inteligentzi decit ai lor ?

      Vezi ca a doua postare, aia de rectificare, e incompleta. Ai de corectat tot postul de dinainte, nu numai un cuvint... Si nu ca sa imi demonstrezi mie ca shtii sa scrii, ci ca sa itzi demonstrezi tzie ca ne respectzi activitatea, noi ashtia de sintem mai vechi pe aici. Si itzi recomand cu caldura ca, pe viitor, sa te uitzi mai putzin in ciorba mea, ca sa nu ne suparam. Nu-mi spune mie unu cu citeva postari cum sa scriu si cum sa nu scriu. Scriu cum vreau, ca pe aici e cam dictatura, nu democratzie. Asta in cazul in care nu te-ai prins... Considera asta warn.

      Care mai posteaza dupa mine pe linga subiectul de discutzie, zboara o luna fara drept de apel. Eu nu am nevoie de scuzele nimanui, in schimb le ashtept catre colegul Diesel, care s-a muncit sa faca ceva pe topicul asta, ca sa fie luat la pula in cel mai clasic stil romanesc posibil. Si mai sper inca la ceva maturitate mentala, de care shtiu ca nu voi avea parte...
      Last edited by doktor4carz; 09-23-2008, 17:38 PM.

      Comment


      • #33
        Io-s clientu' cu A-class multumit de Autoklass! YUHUUUU!
        Serios acum... Toate parerile vis-a-vis de un subiect sunt relative. Am fost azi la ei ca sa imi inlocuiasca spoiler fata, capota, far stanga si o lovitura laterala. Astea sunt efectele a doua daune ce le-am patit intro luna.
        M-au programat azi, dureaza vreo 7 zile si sper sa nu am experientele neplacute de genul celor despre care s-a deschis topicul asta. Voi reveni.

        Mi-am adus aminte acum de Emil Vararu. O sa scriu ceva dar nu vreau sa se inteleaga ca il laud sau ca il critic.

        La un moment dat am plecat cu masina din service si mergand pe splaiul Unirii aveam un zgomot infiorator in la roata din dreapta spate. Ceva ca un fier pe fier sau fier pe asfalt. M-am intors imediat inapoi si i-am spus celui care mi-a predat masina ca e ceva in neregula la roata aia. Domnul Emil era prin zona si i s-a cerut parerea. Zicea ca daca masina a stationat mai mult, se poate ca aparatoarea discului de frana sa atinga discul. (!) M-am mirat si m-am indoit dar am solicitat verificare si mi-au suit-o pe rampa. Era doar o pietricica pierduta intre disc si aparatoarea respectiva. In 15 minute a fost gata in conditiile in care service-ul e plin intotdeauna (am vazut o groza de masini lovite). Si nu am vazut oameni care sa stea degeaba.
        Unless I'm very much mistaken...

        Comment


        • #34
          Vad ca am aprins ceva discutii. Am luat masina de vreo 3 saptamani in urma unei verificari de catre un tehnician MB Romania. Se pare ca nu s-a demontat cutia de pe masina, iar acel kit de reparatie era doar kit-ul de garnituri folosit la schimbul de ulei. Am vazut cu ochii mei ca suruburile nu s-au desfacut in schimb busonul cutiei arata de parca l-a lovit tramvaiul. Nu-i vina mea ca anumiti angajati ai lor , cred ca din exces de zel, mi-au spus ca acel kit de rerparatie a fost montat intre ambreiajele cuitiei, de asta am si cerut expertiza MB Rom. In momentul in care m-am convins ca ar fi totul in regula am preluat masina chiar daca am ceva obiectii vis-avis de reparatia facuta in locul in care a fost lovita masina in acest service. Surpriza mare a fost ca dupa nici 20 km. mi-a ramas blocata in treapata 2. Am revenit si mi s-a inlocuit placa cu senzori (pe cheltuiala lor), care este exact deasupra corpului de valve, probabil in urma montarii/demontarii in repetate randuri a corpului de valve a cedat aceasta componenta. Acum masina pare sa fie ok, m-am impacat si cu nea Vararu, care il stiu de cand s-a deschis acest service. Nu-i baiat rau dar nici nu puteam sa-i halesc chiar tot ce vroia el si nici sa-l cred pe cuvant dupa toate soricariile incercate.
          Masina lor am predat-o in momentul in care cererile mele au fost indeplinite, adica expertiza MB , pentru a ma asigura ca masina mea este ok. Nu cred ca am gresit prea mult nici moral si nici legal, nu vroiam sa ma folosesc de bunul altuia, necuvenit, vroiam doar sa ma asigur ca bunul meu este in regula. Daca ar fi avut baza legala, domnule Diesel , asa cum spuneai cu abuzul de incredere, fi linistit ca ar fi facut plangere legala la militie nu asa cum au incercat-o in ultimele faze ale acestei povesti. Nu dau nume ca nu-i frumos ( o avea omu mertz si-l repara la ei) , dar la un moment dat m-a sunat un militian care mi-a comunicat asa: "Domnule, este o doamna de la Autoklass cu o plangere impotriva dvs. pt abuz de incredere; ce sa fac o inregistrez?"
          Eu i-am raspuns ca din pacate nu sunt consilier la militie dar ca si cetatean ii recomand sa faca ce este legal, adica sa inregistreze plangerea si sa cerceteze. ( Sre nenorocul lui am vorbit cu seful lui si omu' era in concediu, probabil de'aia n-a inregistrat plangerea). Deci domnule Diesel baietii astia cand sunt cu poponeatza pa langa castravete, in loc sa dreaga busuiocul si sa recunoasca greselile lor, incearca si cu intimidari ca de...poate merge. Probabil se asteptau sa fac in izmene cand ma suna un militian si sa ma duc repede sa le dau masina, nu? Le-am predat-o la cateva zile distanta , dupa ce mi-au indeplinit cererea cu expertul MB R.

          Am uitat toate porcariile astea din clipa in care m-am urcat la volanul lui "Mitica" si cu baietii de la Autoklass n-am nimic personal, ne-am impacat pt ca nu sunt un personaj ranchiunos, sper sa fie si ei la fel. Au gresit ei, oi fi gresit si eu, nu stiu.

          O experienta in plus = lectie de viata.

          Sper sa nu mai am experiente de genul asta, ceea ce va doresc si voua.

          PS - din cauza plimbarilor dese la aceasta unitate mi s-a pus pata rau pe G- ul care era in showroom. la anul poate-l combin. sa fie oare o tehnica noua de vanzari?

          Comment


          • #35
            Originally posted by Diesel View Post

            Daca ti-au predat masina de schimb fara a semna un proces verbal de predare-primire care sa stipuleze concret conditiile acordarii, se demonstreaza partial incompetenta lor si totodata intentiile lor de a-ti 'minimiza' neplacerile date de prelungirea stationarii in service a masinii.

            N-am inteles de ce atatea apelative de genul 'domnule Diesel'. Sper ca nu vorbesti doar cu mine pe acest topic.

            In rest legat de masina de schimb, eu mi-am exprimat parerea demult. N-are rost sa ma repet asa ca ma citez.

            In rest, chestiuni legate de cum lucreaza politia romana -'militia'- nu ma intereseaza...nu comentez. Doar faptul ca daca era sa se dea act plangerii, fapta urmarita era exact aceea care am mentionat-o - 'abuz de incredere'.

            Ma bucur ca ai din nou o masina care-si schimba singura treptele.

            Comment

            Working...
            X
            Logan | Dacia Logan |Anulare DPF