Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

LED-uri arse a treia lampa stop-frana!!

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Tocmai mi-am cumparat un E200 W211 CDI din 2006 si imi apar niste erori, cred ca tot de la leduri. Vanzatorul mi-a zis ca de la leduri arse. Mai jos puteti vedea pozele.



    Oare le pot schimba sau trebuie sa schimb cu totul?

    Multumesc!
    Last edited by nbn; 08-01-2013, 23:02 PM.

    Comment


    • #62
      Si eu am rezolvat, era ars doar un led dar finde legate in serie nu mergeau 4 asa ca am cumparat de la piata o banda adeziva cu leduri am scos un led de pe ea si am inlocuit acel led cu 4 pini. Acel led original are 4 picioruse 3 minus unul plus, am acoprtit un minus si am lipit ledul de pe banda adeziva. Pretul la banda a fost 2 ron 5 bucati, Cine doreste ii dau eu leduri desi se gasesc pe piata. Am atasat ceva poze in profilul meu




      Last edited by pcipri78; 01-11-2014, 01:23 AM.

      Comment


      • #63
        Am un tutorial, e in spaniola dar daca te pricepi la electronica(sau ai vreun amic care se pricepe) , e floare la ureche sa o repari. Eu am relipit totul acasa.
        Attached Files
        Mail : emi@koket.org
        Tel : 0757 233 231
        Reparatii electrice auto Iasi
        Electrical Center Iasi

        Comment


        • #64
          Dupa o lunga perioada cu diferite probleme la a 3-a lampa stop, am reusit astazi sa o refac/reconditionez.
          Refacerea consta in schimbarea ledurilor arse, cu cele pe cod(deci identice cu originalul),a diodelor si a traseului de fire corespunzator. In caz ca sunt arse toate ledurile si toate circuitele de pe placa pretul incepe de la 150ron pt. piesele necesare, lucru care cred ca e putin probabil, dar nu imposibil.

          Problema lampilor de stop stricate este doar din cauza apei care ajunge la placa.
          Pentru informatii detaliate despre reparatie ma puteti contacta.
          Mail : emi@koket.org
          Tel : 0757 233 231
          Reparatii electrice auto Iasi
          Electrical Center Iasi

          Comment


          • #65
            Domnilor, detin un w211 anul 2005 achizitionat in urma cu cateva luni. Lampa de frana de pe portbagaj nu functioneaza (probabil e arsa in totalitate) dar nu apare mesaj pe bord cu aceasta disfunctionalitate. Aveti idee de ce? O fi fost anulata? O fi facut ceva fostul proprietar ca desi problema nefiind rezolvata sa nu mai apara eroarea in bord?
            Multumesc anticipat.

            Comment


            • #66
              Salut, e posibil sa-i fi pus un consumator ca sa-ti anuleze eroarea de bec ars.
              Mail : emi@koket.org
              Tel : 0757 233 231
              Reparatii electrice auto Iasi
              Electrical Center Iasi

              Comment


              • #67
                Originally posted by cristi_fulger View Post
                http://www.zexstar.com/product_info....---5-15mA.html
                Acesta este link-ul si poti sa te duci sa le iei chiar de la sediu fiindca vad ca esti din Bucuresti. Si inca ceva, nu este necesar cred sa le schimbi pe toate fiindca ele sunt cate patru in serie si iti lasa impresia ca sunt arse mai multe cand defapt e doar unul.
                Buna ziua ! In legatura cu acele leduri pentru montajul de pe lampa stop frana portbagaj. puteti sa imi spuneti va rog frumos codul de produs de pe situl celor de la Zexstar? Doresc sa fac si eu comanda deoarece, am aceiasi problema la un E-Klass, iar likurile atasate sunt invalide. Va salut si va multumesc anticipat.

                Comment


                • #68
                  Acestea sunt:

                  Iluminat de inalta performanta cu LED-uri Nichia, Cree sau Osram. Experienta de peste 16 ani. Cel mai mare stoc de produse de iluminat cu LED.

                  Comment


                  • #69
                    Originally posted by pcipri78 View Post
                    Si eu am rezolvat, era ars doar un led dar finde legate in serie nu mergeau 4 asa ca am cumparat de la piata o banda adeziva cu leduri am scos un led de pe ea si am inlocuit acel led cu 4 pini. Acel led original are 4 picioruse 3 minus unul plus, am acoprtit un minus si am lipit ledul de pe banda adeziva. Pretul la banda a fost 2 ron 5 bucati, Cine doreste ii dau eu leduri desi se gasesc pe piata. Am atasat ceva poze in profilul meu




                    http://www.clubmercedes.ro/picture.p...pictureid=4314
                    Salut,
                    De unde le-ai luat ? Am fost pe Baritiu, la Saimon, le avea afisate, insa zicea ca nu le are

                    Comment


                    • #70
                      Salut!Am si eu aceasta problema pe C class.La ce tensiune lucreaza Led'urile de pe w203?As dori sa le inlocuiesc si desigur cu unele de aceeasi valoare pentru a evita o oarecare eroare de bec ars in CB.

                      Comment


                      • #71
                        Cod LED lampa a 3-a pe frana

                        Originally posted by thekoket View Post
                        Am un tutorial, e in spaniola dar daca te pricepi la electronica(sau ai vreun amic care se pricepe) , e floare la ureche sa o repari. Eu am relipit totul acasa.
                        Salut, sunt interesat sa imi repar si eu lampa. Mi-am luat tot ce trebuie(letcon, pasta decapanta si fludor) dar nu stiu exact de ce LED-uri sa dau comanda! Am gasit la protehno(distribuitori autorizati Farnell pe Romania) un model AVAGO HSMC-A401-U80M1, dar nu stiu daca e exact ca originalul.

                        Comment


                        • #72
                          Eu am schimbat ledurile care erau arse (aproape toate) si am pus leduri roșii obișnuite, cele mai comune, cu două piciorușe. A trebuit doar să lărgesc găurile din plasticul capacului (cel cu sticla roșie) pentru că ledurile comune sunt mai înalte, pe când cele originale sunt mai scunde, fiind alt model.

                          Comment


                          • #73
                            Buna ziua,
                            Oi fi eu mai prost? Nu reusesc sa scot lampa de stop. Am urmarit tutorialul , am desfacut tapetul de pe capota, am indepartat spre stanga si dreapta cele doua cleme care tin lampa dar de aici.... nu pot face nimic. Cum scot lampa ca nu se misca nici in stanga nici in dreapta.... Dispersorul rosu care se vede pe exterior nu este lipit de caroserie... se misca cativa milimetri daca trag de el...
                            Din tutorial nu inteleg. Cel spaniol -nu stiu limba iar cel in engleza trece foarte repede peste partea asta....
                            Va rog ajutati-ma ca stau cu masina desfacuta...

                            Comment


                            • #74
                              Deci lampa e din 2 bucati, una exterioara cu canale de prindere in interior, si partea interioara care trebuie scoasa inainte sa scoti lampa ext., cel putin asa procedez eu de fiecare data.
                              Mail : emi@koket.org
                              Tel : 0757 233 231
                              Reparatii electrice auto Iasi
                              Electrical Center Iasi

                              Comment


                              • #75
                                Pana la urma am aflat ca nu se trage stanga -dreapta ci in jos si iese din partea cu displayul rosu din exterior.
                                Am inlocuit ledurile toate ( jumate erau arse) ca sa fie identice , cu leduri SMD cu 2 picioruse :
                                OSHR51B1S-LM pret 1 leu bucata.

                                Merg la fix. Se lipesc exact pe locul celor vechi.
                                Last edited by ambra0; 11-19-2015, 17:20 PM.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF