Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

"Mitul" Mercedes se destrama?

Collapse
This topic is closed.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by CaponEklasse View Post
    w140 nu e tocmai reusit are probleme grave la cutia de viteze la majoritatea + alteme minore oricum este o masina reusita si mai ales la vremea ei
    Daca te referi la cele pe care le gasesti acum in tara majoritatea sunt omorate, terminate si foarte prost ingrijite. Crapa cutiile pentru ca meltenii care si le-au cumparat au facut-o ca sa se dea mari, sa crape fierea in vecini, dar n-au mai avut bani de ulei si filtre, plus mana de lucru scumpa a mecanicilor cu adevarat dibaci, nu toti carpacii cu aere de maestrii.



    Originally posted by Dj Sky View Post
    Mai sa fie, unii de aici ma disperati. Eu am cobra, taik-meo 208 D, unchii au c class, e class, a class, w 124. Le stiu la toti situatia la masini si noi la toate nu avem atatea probleme cat au unii la o masina noua. Cred ca tine de prostie sau de ghinion curat. Astea vechi, mai pica una alta, o siguranta, o bucsa, un arc, dapai la c si la e nimic... La c class la 2 ani de forjat prin romania i s-a dus pompa de motorina si aia din cauza la apa. In rest nimic... Drum bun... si toate masinile astea insumate, valoreaza mai putin decat a unora cu probleme. Apropo.. care vreti sa scapati de mertzane dati-le la mine...vin eu dupa ea numai sa nu va mai faca atatea probleme ca m-am plictisit de citit.
    Cred ca esti cam vehement, masina a luat-o omu' de noua si e proasta, a dat un sac de bani pe ea si se astepta la mai mult. Nu e singurul, mai cunoastem cazuri.
    Vedeti dumneavoastra, noi educatorii, pedagogii suntem ca niste doctori .....
    http://www.youtube.com/watch?v=f_-XE9GP4mc
    http://www.youtube.com/watch?v=56a7YHK-i0c

    Comment


    • Daca nu era alb, poate te scapam de ea...

      Comment


      • Originally posted by Dj Sky View Post
        Mai sa fie, unii de aici ma disperati. Eu am cobra, taik-meo 208 D, unchii au c class, e class, a class, w 124. Le stiu la toti situatia la masini si noi la toate nu avem atatea probleme cat au unii la o masina noua. Cred ca tine de prostie sau de ghinion curat. Astea vechi, mai pica una alta, o siguranta, o bucsa, un arc, dapai la c si la e nimic... La c class la 2 ani de forjat prin romania i s-a dus pompa de motorina si aia din cauza la apa. In rest nimic... Drum bun... si toate masinile astea insumate, valoreaza mai putin decat a unora cu probleme. Apropo.. care vreti sa scapati de mertzane dati-le la mine...vin eu dupa ea numai sa nu va mai faca atatea probleme ca m-am plictisit de citit.
        "Imi pare rau" ca unii dintre noi te dispera, nu vrem sa fi agitat din cauza noastra. Daca vrei sa citesti bine, daca nu...nu, iar faptul ca tu sau tatii, mamele, unchii tai nu aveti atatea probleme, inseamna istetime curata sau mare noroc. Te felicit ca toti din familia ta nu au probleme cu masinile, nici eu sau ceilalti nu ne asteptam sa avem necazurile pe care le avem, dar daca erai in situatia mea sau a celorlalti, poate gandeai la fel, dar probabil ti-e greu sa-ti imaginezi mercedesuri cu atatea probleme.

        Comment


        • Multumiri

          Originally posted by merc'fan View Post
          SCAPATI-MA DE MASINA ASTA CA N-O MAI SUPORT!!!!
          Sa fiu la naibii daca mai cumpar vreodata mercedes, cacam-as pe ea de masina ca-mi vine s-o iau la topor. Cum frate, sa te urci si tu ca omul in masina, sa pleci dracului in treaba ta si cand dai drumul la ventilatie...NIMIC, MOARTA. Am stat zece minute in masina si nimic, nici un vant nimic, geamurile se abureau, eu inghetam, dar am Mercedes, fir-ar ea a naibii de masina. A trebuit sa renunt si s-o iau pe jos pe gerul asta de-mi crapa capul si masina a ramas linistita in parcare. Nu-mi vine sa cred, e inadmisibil asa ceva. Masina asta a fost cea mai proasta si mai scumpa alegere din viata mea, cine naiba m-a pus...O s-o las deschisa cu cheile in contact, poate o ia cineva si ma scapa odata de ea. Pentru cei dornici pot sa dau si locul unde este parcata.
          RUSINE MERCEDES!!!
          Stimate domn va multumesc pentru discutia initiata si va felicit pentru curajul de care ati dat dovada atunci cand ati adus aceasta tema in discutie. Detin Un C-Klass W203 din 2001, sunt cel de-al doilea proprietar al ei, primul fiind un foarte bun prieten. Conduc aceasta masina din 2006 si pana acum am avut doua probleme - o garnitura la pompa vacuum datorita careia pompa tragea aer "viciat" si nu mai crea vacuum-ul necesar turbinei si astfel motorul se limita la 3000 rot/min, iar ce-a de-a doua problema un bec ars de la bricheta (care ilumineaza si interiorul suportului de pahar) si pentru schimbarea lui a trebuit sa se demonteze foarte multe componente ale bordului. Evident ca imi doresc( doream) foarte mult modelul W204 dar ceea ce spuneti dumneavoastra pare de-a dreptul incredibil. Va multumesc pentru "cadoul" facut cu aceasta discutie - s-ar putea sa valoreze niste zeci de mii de euro, cat mai ales va felicit pentru curajul dvs., sa spuneti toate acestea pe un forum al pasionatilor de Mercedes Benz.... Si eu sunt unul dintre ei inca !
          O zi excelenta si sper ca toate problemele sa vi se termine si sa va bucurati de masina dumneavoastra.

          Comment


          • Va salut din nou, nu demult am intilnit un prieten, care lucreaza la un parc auto in Germania.
            Fiind vorba de masini, l-am intrebat cum sta dincolo aceasta marca "Mercedes", a zis ca in ultima vreme a scazut foarte mult la vanzari, asta nu inseamna ca nu sunt masini bune.
            La nemti acuma a urcat foarte mult Audi si pe urma vine Mercedes dupa care BMW.
            Probleme apar si la masini nou noute iesite de pe poarta fabrici.
            In orice caz masini bune sunt si vor fii si deacum incolo, totul e sa ai noroc la ele.
            Mercedes W202 motor 2.0 diesel 1993
            Mercedes W202 motor 2,2 diesel 1995

            Comment


            • Originally posted by merc'fan View Post
              Pentru mine asa se intampla . Multi incepusera sa spuna despre masini ca nu exista decat "Mercedes si restul". Pentru mine mercedesul a devenit doar o masina intre alte masini, dupa ce, in doar un an de cand o am, am avut destule dezamagiri incat sa pot spune ca-mi pare rau ca am dat atatia bani pe ea. Nu-mi vine sa cred ca am ajuns la concluzia asta, mai ales ca foarte multi ani mi-am dorit sa am mercedesul meu.Se pare ca nu mai este genul de masina de la care sa ai pretentiile pe care le aveai in trecut.Tind sa cred ca este pe un trend descendent in ceea ce priveste calitatea fabricatiei, a fiabilitatii si chiar a designului. Plus ca in tara asta si service-urile sunt de doi bani.Nu vreau sa spun sigur, dar este foarte probabil sa fie primul si ultimul mercedes pe care-l cumpar.Credeam ca este o masina cu pretentii, de la care sa ceri multe, insa cel putin in cazul meu nu mai este asa. Mi-am mai spus pe acest forum problemele pe care le-am avut, dar nu-mi vine sa cred ca dupa ce scapi de una, apare alta. Hai sa insir problemele avute doar intr-un an. DEFECTAREA SENZORILOR DE PARCARE FATA STANGA, STRICAREA CLAXONULUI, BUJII ARSE, UN HURUIT CARE APARE UNEORI LA MERSUL CU SPATELE(problema nerezolvata inca), NAVIGATIA FACE FIGURI, SCAUNUL SOFERULUI DEJA SCARTAIE, SI CEA MAI TARE A FOST ULTIMA PE 03.10.09 CAND AM VRUT SA PLEC LA VIENA IMPREUNA CU PARINTII, EI CU LOGANUL, EU CU "MERTZANUL". LA IESIREA DIN BUC. PE A1, MB-UL MEU NU MAI ACCELEREAZA. MASINA, PLINA DE BAGAJE, CU UN BEBE DE 4 LUNI SI SOTIA, NE LASA IN DRUM. Problema, "minora", doar un motoras ars de la turbina, ce controla fluxul de aer ce intra la motor. Pana in momentul de fata "doar" aceste neajunsuri le-am avut, insa sunt destule incat sa nu mai cred in numele de Mercedes. Singurul motiv pentru care nu o vand este situatia financiara in care suntem , pentru ca sigur as pierde foarte multi bani in cazul vanzarii.
              Bafta tuturor!
              perfect de acord cu tine....dar conteaza brandul

              Comment


              • mercedes rulls

                Comment


                • Originally posted by merc'fan View Post
                  SCAPATI-MA DE MASINA ASTA CA N-O MAI SUPORT!!!!
                  Sa fiu la naibii daca mai cumpar vreodata mercedes, cacam-as pe ea de masina ca-mi vine s-o iau la topor. Cum frate, sa te urci si tu ca omul in masina, sa pleci dracului in treaba ta si cand dai drumul la ventilatie...NIMIC, MOARTA. Am stat zece minute in masina si nimic, nici un vant nimic, geamurile se abureau, eu inghetam, dar am Mercedes, fir-ar ea a naibii de masina. A trebuit sa renunt si s-o iau pe jos pe gerul asta de-mi crapa capul si masina a ramas linistita in parcare. Nu-mi vine sa cred, e inadmisibil asa ceva. Masina asta a fost cea mai proasta si mai scumpa alegere din viata mea, cine naiba m-a pus...O s-o las deschisa cu cheile in contact, poate o ia cineva si ma scapa odata de ea. Pentru cei dornici pot sa dau si locul unde este parcata.
                  RUSINE MERCEDES!!!


                  Masinile fabricate in ultimii ani nu mai sunt ca cele fabricate acum 10-15 ani in urma. Nu critica prea tare firma Mercedes pentru ca nici celelalte firme (BMW, Audi) nu mai sunt ce au fost candva (arunca un ochi pe forumul BMW sau pe forumul Audi, sa vezi cati se plang si pe acolo). Societatea de consum in care traim a determinat scaderea fiabilitatii. Producatorii au descoperit ca pot sa-si dubleze veniturile prin vanzarea de piese asa ca nu mai produc masini rezistente.
                  Mercedes continua sa fie o masina confortabila dar nu mai e si fiabila. La fel BMW continua sa faca masini cu valente sportive dar nu foarte fiabile.
                  Masina trebuie sa o cumperi si cu inima, adica sa-ti placa foarte mult si sa fi pasionat de ea! Cand o cumperi din pasiune o repari cu placere si nu plangi dupa banii pe care ii cere pe reparatii.
                  Daca cineva vrea masina fiabila vreau sa-ti spun ca si Dacia se incadreaza in acest criteriu de evaluare. Masina simpla, fara electronica, confortabila prin gropile patriei si rezistenta (am un prieten care a depasit 100.00km cu un Logan si a facut doar reviziile cerute de firma).
                  O masina Mercedes, BMW sau Audi se cumpara in primul rand cu inima! Pentru economie sau buger redus exista alte marci.
                  Imi pare rau ca ai necazuri asa mari cu masina dar sa stii ca nu strica ca inainte de a cumpara o masina noua sa te documentezi foarte bine cu privire la ce cumperi. Multi se iau dupa "gura targului" sau dupa "radio sant" cand cumpara o masina. Intotdeauna exista "mitul" Mercedes dar si "realitatea" Mercedes. Apropo "mitul" e ceva ireal, e o poveste, un basm, asa ca sa nu-l crezi niciodata (definitia "mitului" - http://ro.wikipedia.org/wiki/Mit).
                  Last edited by amaMercedes; 02-11-2010, 00:52 AM.

                  Comment


                  • [QUOTE=amaMercedes;115084]
                    Masina trebuie sa o cumperi si cu inima, adica sa-ti placa foarte mult si sa fi pasionat de ea! Cand o cumperi din pasiune o repari cu placere si nu plangi dupa banii pe care ii cere pe reparatii.
                    Daca cineva vrea masina fiabila vreau sa-ti spun ca si Dacia se incadreaza in acest criteriu de evaluare. Masina simpla, fara electronica, confortabila prin gropile patriei si rezistenta (am un prieten care a depasit 100.00km cu un Logan si a facut doar reviziile cerute de firma).
                    O masina Mercedes, BMW sau Audi se cumpara in primul rand cu inima! Pentru economie sau buger redus exista alte marci.
                    QUOTE]

                    Nu o lua personal, dar bati campii rau de tot.

                    Nu gasesc placerea in a merge cu masina la service triplu sau mai mult decat ar fi normal. Mai mult, chiar nu-mi vine nici sa zambesc cand stiu ca am o problema cu masina si trebuie sa platesc, nefiind sigur nici macar de rezolvarea problemei.

                    Ca idee, masina nu am luat-o dintr-un buget redus sau pentru economie, clar nu ma orientam la M-B daca era vorba de asa ceva. Tocmai pentru ceea ce ar trebui sa insemne aceasta marca am luat-o: siguranta, confort, fiabilitate si un oarecare exclusivism.

                    Comment


                    • Nu o lua personal, dar bati campii rau de tot.

                      Nu gasesc placerea in a merge cu masina la service triplu sau mai mult decat ar fi normal. Mai mult, chiar nu-mi vine nici sa zambesc cand stiu ca am o problema cu masina si trebuie sa platesc, nefiind sigur nici macar de rezolvarea problemei.

                      Ca idee, masina nu am luat-o dintr-un buget redus sau pentru economie, clar nu ma orientam la M-B daca era vorba de asa ceva. Tocmai pentru ceea ce ar trebui sa insemne aceasta marca am luat-o: siguranta, confort, fiabilitate si un oarecare exclusivism.[/QUOTE]


                      Toate masinile se strica!
                      Mercedes, Audi, BMW, Lexus, Jaguar, etc, sunt masini pentru oameni care-si permit sa le cumpere dar sa le si intretina.
                      Pentru cei cu buget mai redus exista Dacia, Skoda, Renault, etc, care fac aceeasi treaba ca si cele de mai sus dar la un alt pret (mult mai redus).
                      Pentru cine vrea confort de Mercedes la jumatate de pret exista Citroen cu suspensie Hidractive3+.
                      Fiabilitatea la Mercedes a fost proverbiala inainte de globalizare. Acum a ramas doar sigla si numele. Cauta si citeste pe forumurile din America sa vezi ca BMW e considerat mai fiabil acolo decat Mercedes, desi posesorii de Mercedes sunt mai multi.
                      Apropo: siguranta, confort si fiabilitate ofera toate masinile la preturi diferite si la valori de evaluare diferite.
                      Documenteazate putin sa vezi cat de fiabil e un Ferrari care costa de 10 pana la 30 de ori mai mult ca un Mercedes. Posesorii lor nu se plang de fiabiliate chiat daca au dat un vagon de bani pe ele.
                      Toate lucrurile au un pret. Cand cumperi ceva fi sigur ca esti dispus si ai de unde plati pretul care se cere!!!!

                      Comment


                      • Originally posted by amaMercedes View Post
                        Nu o lua personal, dar bati campii rau de tot.

                        Nu gasesc placerea in a merge cu masina la service triplu sau mai mult decat ar fi normal. Mai mult, chiar nu-mi vine nici sa zambesc cand stiu ca am o problema cu masina si trebuie sa platesc, nefiind sigur nici macar de rezolvarea problemei.

                        Ca idee, masina nu am luat-o dintr-un buget redus sau pentru economie, clar nu ma orientam la M-B daca era vorba de asa ceva. Tocmai pentru ceea ce ar trebui sa insemne aceasta marca am luat-o: siguranta, confort, fiabilitate si un oarecare exclusivism.

                        Toate masinile se strica!
                        Mercedes, Audi, BMW, Lexus, Jaguar, etc, sunt masini pentru oameni care-si permit sa le cumpere dar sa le si intretina.
                        Pentru cei cu buget mai redus exista Dacia, Skoda, Renault, etc, care fac aceeasi treaba ca si cele de mai sus dar la un alt pret (mult mai redus).
                        Pentru cine vrea confort de Mercedes la jumatate de pret exista Citroen cu suspensie Hidractive3+.
                        Fiabilitatea la Mercedes a fost proverbiala inainte de globalizare. Acum a ramas doar sigla si numele. Cauta si citeste pe forumurile din America sa vezi ca BMW e considerat mai fiabil acolo decat Mercedes, desi posesorii de Mercedes sunt mai multi.
                        Apropo: siguranta, confort si fiabilitate ofera toate masinile la preturi diferite si la valori de evaluare diferite.
                        Documenteazate putin sa vezi cat de fiabil e un Ferrari care costa de 10 pana la 30 de ori mai mult ca un Mercedes. Posesorii lor nu se plang de fiabiliate chiat daca au dat un vagon de bani pe ele.
                        Toate lucrurile au un pret. Cand cumperi ceva fi sigur ca esti dispus si ai de unde plati pretul care se cere!!!![/QUOTE]

                        Cum dracu e mai fiabil bmw-ul daca toti au Mertane,nu pot sa-mi dau seama.

                        Comment


                        • Originally posted by paul1983 View Post
                          Cum dracu e mai fiabil bmw-ul daca toti au Mertane,nu pot sa-mi dau seama.
                          In multe publicatii de specialitate BMW-ul e cotat ca fiind mai fiabil decat mertanul.

                          Comment


                          • Originally posted by paul198[/QUOTE

                            Cum dracu e mai fiabil bmw-ul daca toti au Mertane,nu pot sa-mi dau seama.


                            1. Mercedesul e mai confortabil iar americanii cauta in primul rand confortul!
                            La ei se conduce mult mai incet ca la noi si depasirea vitezei legale te poate arunca in anumite situatii in puscarie, asa ca la ei amatorii de viteza sunt mai putini. La ei nu exista ca in Germania autostrazi fara limita de viteza.
                            2. Fa putina cercetare si ai sa vezi ca si in studiul J.D. Power BMW-ul e prima marca la fiabilitate in Germania si e pe primul loc in "indicele de satisfactie al clientului". Mercedes e undeva mai jos. Dar oricum in ultimii ani au fost depasiti de japonezii de la Toyota si de la Honda d.p.d.v. al fiabilitatii atat BMW cat si Mercedes.

                            Comment


                            • Da,cam trist sa aud asta,pana si Mr.Myagi i-a depasit pe nemti.

                              Comment


                              • Originally posted by All View Post
                                mercedes rulls
                                Toate masinile "rulls". Mercedes o face in schimb intr-un mod unic.
                                In alta ordine de idei, in ziua de azi fiind o oferta foarte mare de masini, alegerea nu se mai face doar rational (fiabilitate, costuri, imagine, consum, etc) ci se face si cu inima.
                                Cunosc o persoana foarte pasionata de o anumita marca care a cumparat masina cu 5000 Euro a investit in ea inca pe atata pentru a o face sa arate cum ii place lui. Putea lua ceva mai nou dar a ales cu inima si pe multi ii apuca durerea de cap cad aud cati bani baga in ea doar din pasiune. Cred ca a schimbat cam tot la ea si inca face retusuri si finisaje (o toba mai super, o galerie mai buna, etc).
                                O masina care costa mult sau foarte mult e o masina complicata si sofisticata astfel ca probabilitatea de a se strica ceva la ea e foarte mare.
                                Mercedes-urile din anii 80-90 erau masini simple ca si conceptie dar foarte bine lucrate. Acum sunt foarte sofisticate dar de o calitate mai slabuta.
                                Mercedes-ul a ramas Mercedes doar la confort. Au fost si vor ramane cele mai confortabile masini. Pentru alte calitati exista alte firme.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF