Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Navigaţie pe W126 !

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Originally posted by crstn_savu View Post
    Ai incercat sa cauti pe torrenturi sau pe google.ru dupa harti pentru navigatia ta?. S-ar putea sa gasesti ceva.
    Ajută-mă, că eu mă-ncurc în ştiinţă Poate tu te descurci mai repede. Eu încă nici nu am început să caut, ca să fiu sincer ... eram ocupat cu altele, din păcate ... CD-urile alea tre' să fie anume pt. navigaţia mea (Sony MEX 100NV), din cauza softului, nu ?
    Lord W126 500SE -> 2.5D
    Lady W123 230C -> 240D
    W124 -> 200D
    W208 CLK200 -> 2.0

    W209 CLK200 Kompressor -> 1.8 - ex, gone
    Fricike W201 -> 2.6 - ex, R.I.P.
    Piroska W168 Elegance -> 1.6 - ex, gone

    Comment


    • #62
      Originally posted by crstn_savu View Post
      Ai incercat sa cauti pe torrenturi sau pe google.ru dupa harti pentru navigatia ta?. S-ar putea sa gasesti ceva.
      Am incercat eu sa caut dar fara succes. Inca! Ba sa nu mint...am gasit una pentru ''SONY MEX 100NV INDIANAPOLIS''...sincer nu stiu ce legatura are ''INDIANAPOLOIS'' pentru ca arata harta EUROPEI pe ambalajul original al CD-lui.


      Originally posted by Levi View Post
      CD-urile alea tre' să fie anume pt. navigaţia mea (Sony MEX 100NV), din cauza softului, nu ?
      Da asa este! Ai nevoie de CD-ul cu softul respectiv care sete compatibil cu Sony-ul tau si mai ales cu navigatia. CD-ul nu este nevoie ca sa fie original ci ajunge sa fie doar ''clonat'' dupa una originala.
      Bruno Sacco... “for the designer, the automobile is one of the most complex design problems of all. The car is a synthesis between function and aesthetics on the one hand, and a number of other concrete and abstract factors which undergo constant change.

      W126 280SE
      W123 280CE
      W126 500SEC
      W220 500L

      'Mercedes Benz...The Best or Nothing'

      Comment


      • #63
        Originally posted by mer_se280 View Post
        ''SONY MEX 100NV INDIANAPOLIS''...sincer nu stiu ce legatura are ''INDIANAPOLIS'' pentru ca arata harta EUROPEI pe ambalajul original al CD-lui.
        Aşa ceva NU EXISTĂ !!! Sony-ul meu (după cum am mai spus) este fabricat sub licenţă Becker, tocmai datorită faptului că, are navigaţia şi softul de Becker. Acuma, mergând mai departe (că am săpat netul vreme de 1 lună până am găsit "scula" asta, înainte de a o găsi vroiam să iau un Becker ... Pro): Beckerul are diferite modele cu nume ca Mexico, Indianapolis, Europa, Grand Prix, etc. Modelele astea au evoluat în timp, cele cu navigaţie încorporată având adăugate "PRO" sau "TRAFFIC" sau ambele, sau doar "Traffic Pro" fără "Indianapolis".
        Lord W126 500SE -> 2.5D
        Lady W123 230C -> 240D
        W124 -> 200D
        W208 CLK200 -> 2.0

        W209 CLK200 Kompressor -> 1.8 - ex, gone
        Fricike W201 -> 2.6 - ex, R.I.P.
        Piroska W168 Elegance -> 1.6 - ex, gone

        Comment


        • #64
          Levi acum sunt in plina sesiune si nici mie nu prea imi permite timpul sa forez mai adanc, dar la cautari asa superficiale pot sa spun ca nu am gasit nimic. Am fost umpic neplacut surprins sa vad ca pe google.ru nu am gasit aproape nimic nimic tinand cont ca pe siteurile lor gasesti absolut "orice" . La varianta achizitionarii hartii nu te-ai gandit? Ma gandesc ca te ajunge pe la vreo 100 euro, dar stii o treaba.

          Ar merita sa te interesezi daca nu sunt compatibile cd-urile pt navigatiile de la alte modele Becker daca spui ca aparatul este facut sub licenta Becker si are soft Becker.

          Comment


          • #65
            Alte improvizatii...
            Bruno Sacco... “for the designer, the automobile is one of the most complex design problems of all. The car is a synthesis between function and aesthetics on the one hand, and a number of other concrete and abstract factors which undergo constant change.

            W126 280SE
            W123 280CE
            W126 500SEC
            W220 500L

            'Mercedes Benz...The Best or Nothing'

            Comment


            • #66
              Originally posted by mer_se280 View Post
              Alte improvizatii...
              Pentru pasagerii din spate...
              Bruno Sacco... “for the designer, the automobile is one of the most complex design problems of all. The car is a synthesis between function and aesthetics on the one hand, and a number of other concrete and abstract factors which undergo constant change.

              W126 280SE
              W123 280CE
              W126 500SEC
              W220 500L

              'Mercedes Benz...The Best or Nothing'

              Comment


              • #67
                Struto-camila...
                `87 W126 EX 420 SE - NOW 250D + WEBASTO - GENERALUL - sold

                now - bicicleta !

                0744 239 949

                WEB
                http://garajautodiag.blogspot.com

                Comment


                • #68
                  Originally posted by Levi View Post
                  Am ajuns la şfârşitul poveştii: Lord va primi o navigaţie 1DIN, Sony MEX-100NV by Becker....
                  ... şi, cum poveştile nu se sfârşesc niciodată, iată că revin cu o problemă, la care aştept ajutor din partea celor mai pricepuţi ca mine:
                  Am nevoie de un senzor de viteză ce se montează pe cablul de kilometraj, care să transmită aşa-numitul "semnal GAL" la unitate. În cartea unităţii este recomandată o piesă VDO (cod X 39397106191 - prima poză), care fie se înfige în cutia de viteze înainte de cablul de km, fie se intercalează pe acesta (cu ajutorul kitului din punga din poză - varianta mai anevoioasă, fireşte). Ei, piesa asta se pare că e de negăsit (sau probabil la scoruri astronomice), iar eu m-am gândit s-o înlocuiesc cu ceva ce se găseşte şi prin grădinile noastre. Aşa am ajuns la senzorul de Cielo (poza a 2-a), care pare să fie tot aşa de bun. Aici, vreau o confirmare/infirmare, vă rog ...
                  Mersi anticipat, cele bune !
                  Attached Files
                  Lord W126 500SE -> 2.5D
                  Lady W123 230C -> 240D
                  W124 -> 200D
                  W208 CLK200 -> 2.0

                  W209 CLK200 Kompressor -> 1.8 - ex, gone
                  Fricike W201 -> 2.6 - ex, R.I.P.
                  Piroska W168 Elegance -> 1.6 - ex, gone

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Logan | Dacia Logan |Anulare DPF