Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Sanctiuni si masuri luate

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Originally posted by vladruse View Post
    Deoarece demersul meu nu a avut ecoul scontat acesta este ultimul meu post pe acest forum.
    Am luat decizia sa ma retrag definitiv, sa ma duc dupa cei vechi care nu mai au loc pe aici de adevaratii pasionati...
    Am lasat un forum curat in urma de care sint convins ca se va avea grija cum trebuie, ca si pana acum, de actuala echipa de moderatori...
    Concluziile le trage fiecare singur...
    Ca ultim gest, i-am ridicat ban-ul domnului mircea600sel.

    Multa sanatate si Craciun fericit la toata lumea !
    In primul rand imi cer scuze fata de tine daca te-am suparat cu ceva.Iti multumesc si iti doresc Sarbatori Fericite si un an nou cu cat mai multe impliniri....

    sigpic

    "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

    Comment


    • #92
      Ce penibili pot fi uni.

      Comment


      • #93
        Peste tot in lume regimurile dictatoriale au sfarsit prost, mai devreme sau mai tarziu.

        Rog pe Cristi (adminul) sa puna la loc topicurile sterse de Dl. Vlad, in special cel cu apel la calm si ratiune, care a fost sters numai pentru ca punea intr-o lumina defavorabila anumite persoane si cele deschise de Andrei. Dupa mine moderatorul trebuie sa fie echidistant, sa nu agaseze, sa dea drumu' la anunturi pe bursa si sa intervina numai atunci cand se sare prea tare cu organul reproductiv in cutia limbii.
        Vedeti dumneavoastra, noi educatorii, pedagogii suntem ca niste doctori .....
        http://www.youtube.com/watch?v=f_-XE9GP4mc
        http://www.youtube.com/watch?v=56a7YHK-i0c

        Comment


        • #94
          Ma Carmine, tu chiar nu te poti abtine sa nu comentezi fiecare faza de pe forum? Ce draq tot scormonesti in cacat? Ai vreo problema de comunicare cu lumea, nu ai alti prieteni cu care sa discuti in particular? S-a dus naibii si forumul asta, din toate pe care intram eu (din diferite domenii) era cel mai aproape de calitate, insa acum, cu useri ca tine a devenit tipic romanesc: scandaluri, cometarii fara rost si alte tziganii de genul asta.
          IMI CER SCUZE daca te simti (tu sau altii) ofensat, insa asta e adevarul. Posturi fara sens si doar ca sa existe... Nashpa.
          Sa aveti parte de sarbatori linistite.
          MERCEDES 190E benzina 1.8 (1992) / SB08DTD

          Comment


          • #95
            Originally posted by andrei_preoteasa View Post
            Domnilor, aici posturile ar trebui sa apartina doar moderatorilor ce dau sanctiuni si a userilor sanctionati (stiu, mea culpa, sunt off-topic). De ce trebuie sa ne aducem aminte de cat de rau sau cat de bun a fost Dok?... Sau cat de urat sau frumos vorbeste x, y si z?... Pana la urma, eu, ca simplu membru al acestui forum as dori sa gasesc raspunsuri la problemele tehnice pe care le am cu cotetul, as dori sa aflu ultimele noutati in materie de Mercedes, as vrea sa stiu unde, cand si cum se realizeaza intalnirile... As mai dori sa pot ajuta sau sa pot fi ajutat... Nu vreau sa mi se atraga atentia in public ca nu stiu sa scriu... Sigur nu as dori sa mi se spuna ca scriu cu picioarele si nu as vrea sa fiu "urecheat"... As dori sa vad poze frumoase cu masini frumoase... As dori sa gasesc idei de tuning si as dori sa stiu care sunt preturile pieselor care ma intereseaza... As dori sa am o gama variata de produse la bursa - mai bine sau mai prost prezentate... Poate ca pe mine ca user simplu ma intereseaza un produs al unui user care nu a prezentat produsul dupa rigorile forumului... Deci, domnilor, sa nu pierdem esenta.


            Cu respect,


            Andrei

            In concluzie, sa lasam acest topic pentru ce a fost deschis si sa ne indreptam atentia catre lucrurile cu adevarat esentiale... Carmine, Optimus, Lalipuk, Mircea600sel...Domnilor, va rog!

            Comment


            • #96
              Mda...urmatorul pas ar trebui sa fie numirea lui carmine in functia de supermoderator!!!
              Felicitari anticipate! si cand ajungi acolo sus' ai mila imparate,nu ne oropsi pe noi astia de la tara...

              Comment


              • #97
                Gasisem si noi un moderator care chiar se ocupa de forum excelent si acum a plecat si el. Lasand la o parte detalii de genu ca a sters discutia aia sa nu il puna pe unu sau pe altu intr-o lumina defavorabila, lucru total neinteresant pentru cei neimplicati in flame-urile astea, Vlad facea treaba buna pe forum. Restul moderatorilor sunt egali cu zero, ca si moderatori. Nu le vezi simtita prezenta pe forum. Intra si ei o data pe saptamana, arunca un comentariu si atat. Nu stau sa faca vreo munca pe forumu asta cum facea Vlad.

                Regulamentul in primul rand ar trebui modificat, sa prevada exact perioada ban-ului pentru fiecare neregula in parte, ca sa nu se mai ajunga la situatii de astea. Si in al doilea rand ar trebui aplicat fara exceptie. Daca se considera ca regulamentul e prea dur, il modificam din nou, il facem mai permisiv, dar din moment ce exista un regulament, dar nu se aplica, sau nu are cine sa il aplice, ca moderatorii actuali sunt moderatori, doar pentru ca le place sa isi vada scris numele cu verde pe forum, se ajunge inevitabil la hoas. Si o sa ramana pe forum doar cei caraora le place haosul, care vor participa activ la toate flame-urile posibile si inca cativa, fara contributie prea mare...

                Comment


                • #98
                  nu era gasit de noi, noi doar la-am facut sa plece.

                  Comment


                  • #99
                    in ultimele luni forumul a ajuns de tot cacatul, felicitari celor cativa idioti care au facut posibila treaba asta, din cauza acestor specimene sufera restul. nu sunt sustinatorul lui vladruse, dok etc( de multe ori nu am fost de acord cu deciziile lor, dar am avut bunul simt sa le-o spun personal) sunt in schimb sustinatorul unei comunitati cu o adevarata valoare, unde oamenii de bun simt si cu adevarat pasionati(omu asta chiar indeplinea conditiile) isi pot impartasii trairile, dorintele, visele, dar se vede ca aceste lucruri nu se pot realiza atunci cand sustii un astfel de comportament. sa fiti fericiti cu mahalaua pe care ati creat-o. ma pish pe.
                    i used to be with IT, but then they changed what IT was. Now what i'm with isn't IT, and what's IT seems weird and stupid to me.

                    Comment


                    • Se pare ca adminu nu apreciaza o mina ferma care sa modereze,ci tzigania si haosul,ce provoaca trafic sporit prin postari,deci bani in plus.Altfel spus de ce nu avem dreptul la o explicatie macar,daca nu si dreptul la a alege moderatorii?Noi iti bagam bani in buzunar,nu cirnatii care pun o intrebare si dispar....Sper ca vreunul din cei ce au ramas in umbra,se stiu ei,sa mute tot tacimul,cum s-a intimplat pe alt forum unde particip....

                      Comment


                      • Originally posted by Mertzanu View Post
                        Gasisem si noi un moderator care chiar se ocupa de forum excelent si acum a plecat si el. Lasand la o parte detalii de genu ca a sters discutia aia sa nu il puna pe unu sau pe altu intr-o lumina defavorabila, lucru total neinteresant pentru cei neimplicati in flame-urile astea, Vlad facea treaba buna pe forum. Restul moderatorilor sunt egali cu zero, ca si moderatori. Nu le vezi simtita prezenta pe forum. Intra si ei o data pe saptamana, arunca un comentariu si atat. Nu stau sa faca vreo munca pe forumu asta cum facea Vlad.

                        Regulamentul in primul rand ar trebui modificat, sa prevada exact perioada ban-ului pentru fiecare neregula in parte, ca sa nu se mai ajunga la situatii de astea. Si in al doilea rand ar trebui aplicat fara exceptie. Daca se considera ca regulamentul e prea dur, il modificam din nou, il facem mai permisiv, dar din moment ce exista un regulament, dar nu se aplica, sau nu are cine sa il aplice, ca moderatorii actuali sunt moderatori, doar pentru ca le place sa isi vada scris numele cu verde pe forum, se ajunge inevitabil la hoas. Si o sa ramana pe forum doar cei caraora le place haosul, care vor participa activ la toate flame-urile posibile si inca cativa, fara contributie prea mare...
                        Maestre, munca de moderator nu trebuie sa fie o chestie care sa se vada. Nu e o chestie pe care sa o folosesti ca un privilegiu sau ca sa iesi in fata aratand cat de multe faci... E un simplu upgrade al softului de forum folosit de un user normal. Aprobi posturi, corectezi anumite posturi, trimiti mesaje private... Cumva ai vrea sa fac un rezumat al fiecarei zile pe forum? Nu te lua de ceilalti moderatori ca nu stii ce fac ei. Sau cel putin, nu ii baga pe toti in aceeasi oala. Si mai trebuie sa te gandesti ca un moderator, este si el om. Are probleme, job, nevasta, facturi de platit, vacante de luat, etc... Daca unul dintre moderatori este plecat sau nu se ocupa, altul o face in locul lui...


                        Originally posted by optimus View Post
                        nu era gasit de noi, noi doar la-am facut sa plece.
                        Noi?!? Care noi?

                        Originally posted by valikwild View Post
                        in ultimele luni forumul a ajuns de tot cacatul, felicitari celor cativa idioti care au facut posibila treaba asta, din cauza acestor specimene sufera restul. nu sunt sustinatorul lui vladruse, dok etc( de multe ori nu am fost de acord cu deciziile lor, dar am avut bunul simt sa le-o spun personal) sunt in schimb sustinatorul unei comunitati cu o adevarata valoare, unde oamenii de bun simt si cu adevarat pasionati(omu asta chiar indeplinea conditiile) isi pot impartasii trairile, dorintele, visele, dar se vede ca aceste lucruri nu se pot realiza atunci cand sustii un astfel de comportament. sa fiti fericiti cu mahalaua pe care ati creat-o. ma pish pe.

                        Mahalaua este locul in care am ajuns cel putin odata in viata fiecare dintre noi. Si orice loc de pe pamantul asta a fost la un moment dat o mahala... Lucrurile evolueaza, se schimba... In afara de a te "urina pe", tu ce crezi ca ai putea sa faci, Vali? Sa stii ca forumul ideal nu exista. Nici la noi, nici in afara. Intra pe benzworld si o sa vezi ca sunt o gramada de neajunsuri si acolo. Trebuie gasit un compromis si asta incerc, cel putin eu... Cu tot respectul pentru forumul Mercedes, cred ca ar trebui fiecare membru sa intre pe forumul Alfa Romeo si sa invete de acolo ce inseamna o adevarata comunitate. Cu bune si cu rele. Cu intalniri nationale, cu evenimente frumoase, cu membri cotizanti, cu membri irascibili, cu membri care nu scriu 100% corect... ETC. Veti vedea ceva ce merge fara a se implica prea mult moderatorii. Ca doar forumul nu este facut de moderatori, ci din membrii.


                        Ca o concluzie, nici un "regim", daca ii putem spune asa, nu o sa fie acceptat in proportie de 100%. Si ar trebui sa ne multumim cu ce avem si sa incercam sa imbunatatim ce avem. Nu doar sa criticam, fara a face nimic constructiv, insa.



                        In alta ordine de idei, propun adminului sa mai numeasca inca 3 moderatori care sa fie activi cel putin 2 ore pe saptamana in activitatea de moderare. Si inca o data, nu confundati ceea ce se vede pe forum cu ceea ce ar trebui sa faca un moderator.


                        Acestea fiind zise, ma duc sa-mi dezgrop masina din zapada... Sa fie gata pentru duminica la intalnire...


                        Toate cele bune!

                        Andrei
                        Last edited by Semtexx; 12-24-2009, 16:15 PM.

                        Comment


                        • As avea si eu o sugestie ,daca nu deranjez,in sensul ca daca este forum MERCEDES sa ramina doar atit, nu vinzari si schimburi de bmw,citroen si alte biciclete,sa nu se mai permita asa ceva,eu credeam ca este un forum de pasionati in adevaratul sens si nu doar posesori de Mercedes in multe din cazuri.
                          Multumesc anticipat pentru intelegere si Craciun Fericit pasionatilor de MB.

                          Comment


                          • Originally posted by DMIHNEA View Post
                            Se pare ca adminu nu apreciaza o mina ferma care sa modereze,ci tzigania si haosul,ce provoaca trafic sporit prin postari,deci bani in plus.Altfel spus de ce nu avem dreptul la o explicatie macar,daca nu si dreptul la a alege moderatorii?
                            In mare sunt de acord... e clar ca nu se vrea.

                            Originally posted by andrei_preoteasa View Post
                            Maestre, munca de moderator nu trebuie sa fie o chestie care sa se vada. Nu e o chestie pe care sa o folosesti ca un privilegiu sau ca sa iesi in fata aratand cat de multe faci... E un simplu upgrade al softului de forum folosit de un user normal. Aprobi posturi, corectezi anumite posturi, trimiti mesaje private... Cumva ai vrea sa fac un rezumat al fiecarei zile pe forum? Nu te lua de ceilalti moderatori ca nu stii ce fac ei. Sau cel putin, nu ii baga pe toti in aceeasi oala. Si mai trebuie sa te gandesti ca un moderator, este si el om. Are probleme, job, nevasta, facturi de platit, vacante de luat, etc... Daca unul dintre moderatori este plecat sau nu se ocupa, altul o face in locul lui...
                            Gresit! TREBUIE sa sa vada prin urmatoarele:

                            1) anunturi aprobate la timp

                            2) interventia pentru aplicarea regulamentului
                            (daca se considera prea dur regulamentul, solutia e sa il modificam, nu sa nu il aplicam) - cred ca ar trebui modificat in special la capitolul gramatica pentru ca din pacate multi efectiv NU STIU sa scrie corect, nu e vorba ca nu vor. Sa se faca sanctiuni punctuale (pentru scris faca majuscula la inceput -sanctiunea x, pentru litere mancate si scris neingrijit - sanctiunea y, si asa mai departe. Cred ca in primul rand regulamentul ar trebui modificat, astfel incat sa nu poata fi subiectiva decizia moderatorului. Asadar, munca moderatorului TREBUIE sa se vada prin aplicarea regulamentului!!!! Repet: se considera ca nu e bun regulmentul: IL SCHIMBAM! Dar din moment ce exista trebuie aplicat, si aplicarea lui e sarcina moderatorului! E prea ocupat nu nevasta, copii, catei, purcei.... la revedere! Sunt altii care poate au mai mult timp.

                            3) interventia pentru aplanarea conflicteor inainte sa se transforme o discutie in cocina



                            Nu te lua de ceilalti moderatori ca nu stii ce fac ei.


                            Nu stiu ce fac, dar stiu ce nu fac...

                            Comment


                            • Iertati-ma ca va intrerup din discutiile despre gramatica, dar am o problema tehnica legata de forum:am primit un PM si am vrut sa raspund, dar am primit un mesaj potrivit caruia nu am INCA acest drept! Ce ziceti?

                              Iata mesajul primit: "To be able to send PMs your post count must be 15 or greater.

                              You currently have 5 posts and you can send PMs to following users only:
                              popeye_pmm, andrei_preoteasa, Orvo, Cristi, w124researcher"
                              @Sauron, "sa sti" se scrie in cazul ala cu doi de "i"! Sper ca nu v-am poluat discutiile!
                              Last edited by bullbar; 12-25-2009, 14:09 PM.
                              KAMIKAZE TEAM

                              Comment


                              • Pt. a putea folosi PM trebuie sa ai mai mult de 15 postari, ori tu nu ai decat 5.
                                Poti trimite totusi doar moderatorilor: popeye_pmm, andrei_preoteasa, Orvo, Cristi, w124researcher

                                O zi buna

                                P.S Mea culpa pt. "i"
                                Last edited by sauron; 12-25-2009, 14:17 PM.
                                1994...Mercedes Benz...w202, c180
                                Dragoste la prima vedere...

                                http://www.clubmercedes.ro/w202-merc...2.html?t=10022

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF