Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Starea Drumurilor

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Originally posted by dan500se View Post
    Am facut 4.5 ore din Arad pana in Baile Herculane

    ..Eventual Resita-Anina-Bozovici-Orsova. Pe acolo am revenit! Peisajele sunt superbe!

    Peisajele chiar sunt superbe , am trecut decarteva ori pe acolo cand am mers la Timisoara (Buc - Tg Jiu - Baia de Arama - Baile Herculane - Mehadia - Anina - Resita - TM).


    PS : ai fost sa faci spirala ?
    Pasionat w124 : Mercedes w124 blog

    Comment


    • #77
      Originally posted by w124researcher View Post
      Peisajele chiar sunt superbe...
      Urmeaza sa postez si poze pe topicul dedicat...


      Originally posted by w124researcher View Post
      ...ai fost sa faci spirala ?

      Nu...deloc! Acum trebuia sa fie adunarea celebra ? Nu a fost deloc multa lume in statiune...
      W123 280E Blue Green Metallic

      W126 280SE Champagne Metallic
      W126 280SE Black Blue Metallic
      W126 500SE Lapis Blue Metallic
      W126 500SE Midnight Dark Blue

      W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
      W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

      Comment


      • #78
        Ocoliti

        Am parcurs ruta de care va spuneam mai sus si din pacate n-am gasit pe nimeni sa ma ajute cu informatii legate de traseu si am patzit-o.Prima parte a calatoriei a fost super : Buzau-Focsani-Bacau-Iasi, drum european , super.A doua parte iarasi bine pana la un punct:Iasi-Roman-Piatra-neamt super.Piatra-Neamt-Gheorgheni mai greu, drum rupt pe mai multe portiuni pe Cheile Bicazului(se circula pe un singur fir) ,curbele aferente , dar toate problemele de pe bucata asta s-au compensat cu peisajele si aerul curat+racoare( la plecarea din Iasi erau 36 grade).De la Gheorgheni insa s-a terminat confortul si a inceput cosmarul: 70km de asfalt cum n-am vazut de 12 ani de cand am permis de conducere -parca era o patura stransa si ondulata pe un pat, numai valuri valuri.Viteza maxima care o permitea orice simt dintre cele care le poseda o fiinta umana era 35-40km/h.La 50km/h credeam ca se dezmembreaza masina, se zguduia din toate incheieturile , parca eram la vreun test de anduranta, rotile de pe aceeasi punte nu treceau in acelasi timp peste aceeasi denivelare deci imaginativa cum e cand 4 roti dau peste 4 denivelari, nu peste 2 sau peste 1.Se si asfalteaza pe cateva portiuni lucru pe care nici acum nu l-am inteles :gaseam din 5 in 5 km sau din 10 in 7 km semafoare, asteptam cate 10-15min, treceam de portiunea care se asfalta pe partea dreapta si ajungeam peste alti 7-8 km la o alta portiune si alt semafor, insa pe partea stanga....iar 5-6 km iar semafor si portiune iar pe stanga, iar pe dreapta si tot asa fara nici o noima sau continuitate.Mergeam 1km pe asfalt nou.....poc , fara avertizari sau semne , se termina portiunea respectiva si cadeam din nou ca-n groapa pe o portiune valurita, plina de gropi.Nu credeam ca o sa vad vreodata asa ceva insa am vazut drum de 70km facut in 3,5 ore.Masinuta saraca,si-a aratat cu ocazia asta toate imperfectiunile si chederele mai slabe care au inceput sa scrataie.A ramas decat unu la o tetiera pe spate de care sper sa scap insa mi-a rupt sufletu prin ce a putut sa treaca masina pe drumu asta si fundu in acelasi timp.Asa ca aveti grija , OCOLITI .Am continuat drumul Reghin-Targu Mures-Cluj, drum bun.M-am intors de la Cluj la Iasi pe alta ruta si cu mici exceptii drumul a fost impecabil: Cluj-Gherla-Dej-Bistrita-Vatra Dornei-Campulung Moldovenesc-Gura Humorului-Motca-Pascani-Targu Frumos-Iasi.
        Sper sa va fie de folos informatiile.
        Drumuri bune!
        Last edited by StefC180; 07-23-2010, 08:06 AM.

        Comment


        • #79
          Maine trebuie sa ajung la Drobeta -Turnu Severin si habar nu am pe unde sa o iau. Din cate am vazut am 2 posibilitati. Prin Petrosani sau prin Caransebes. Pe unde e mai bun drumul?

          Comment


          • #80
            Originally posted by doctoracu View Post
            Maine trebuie sa ajung la Drobeta -Turnu Severin si habar nu am pe unde sa o iau. Din cate am vazut am 2 posibilitati. Prin Petrosani sau prin Caransebes. Pe unde e mai bun drumul?

            Din cate stiu eu pe ambele variante se lucreaza...Eu as alege Petrosani...pentru peisajele de pe traseu.


            Drum bun!
            W123 280E Blue Green Metallic

            W126 280SE Champagne Metallic
            W126 280SE Black Blue Metallic
            W126 500SE Lapis Blue Metallic
            W126 500SE Midnight Dark Blue

            W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
            W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

            Comment


            • #81
              Originally posted by dan500se View Post
              Din cate stiu eu pe ambele variante se lucreaza...Eu as alege Petrosani...pentru peisajele de pe traseu.


              Drum bun!
              Iti recomand drumul pe Caransebes pentru ca:
              - defileul Jiului este PRAF
              - de la Bumbesti-Jiu (primul oras dupa defileul Jiului) la Targu-Jiu e un drum atat de rau incat ai sanse sa iti distrugi cel putin un telescop (majoritatea ocolesc drumul acela printr-un sat vecin).

              De la Targu-Jiu spre Severin e drumul bun dar de la Petrosani la Targu-Jiu (~70 km) o sa injuri Statul Roman cum nu ai mai facut-o.
              W202, C180 elegance, 1995

              Comment


              • #82
                Originally posted by dolusd View Post
                Iti recomand drumul pe Caransebes pentru ca:
                - defileul Jiului este PRAF
                - de la Bumbesti-Jiu (primul oras dupa defileul Jiului) la Targu-Jiu e un drum atat de rau incat ai sanse sa iti distrugi cel putin un telescop (majoritatea ocolesc drumul acela printr-un sat vecin).

                De la Targu-Jiu spre Severin e drumul bun dar de la Petrosani la Targu-Jiu (~70 km) o sa injuri Statul Roman cum nu ai mai facut-o.
                De la Caransebes pana la Severin cred ca se mai lucreaza ( s-a lucrat in 2005...2007 si in aprilie/iunie 2010 cand am fost ultima oara) si probabil se va lucra si la anu` !

                Un update al acestei rute ar fi binevenit, desi eu nu cred ca in 2 luni de zile de cand am trecut eu pe acolo sa se fi finalizat lucrarea!
                W123 280E Blue Green Metallic

                W126 280SE Champagne Metallic
                W126 280SE Black Blue Metallic
                W126 500SE Lapis Blue Metallic
                W126 500SE Midnight Dark Blue

                W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                Comment


                • #83
                  Caransebeş - Severin e ok acum, nu se mai lucrează.

                  Singura porţiune mai naşpa e între Orşova şi Dr. Tr. Severin (25km în 40-60 minute - semafoare şi drum foarte prost). Din fericire se văd progresele lucrărilor (am trecut de vreo 3 ori într-o lună şi chiar se vedea ce-au lucrat).

                  ----------------------------

                  Pe Bumbeşti Jiu - Târgu Jiu s-a lucrat vara asta şi nu mai este aşa nasol cum era înainte (au plombat mai toate gropilor). Drumul ăsta era întreţinut de o firmă fantomă, care a încasat banii şi apoi nu mai erau de găsit. Acum au dat contractul la altă firmă şi se mişcă lucrurile.

                  ----------------------------

                  Pentru cei care nu ştiu, Lugojul are acum centură (cu limita de viteză 100km/h)

                  ----------------------------

                  Personal consider că defileul Jiului e chiar ok (exceptând 100m la intrarea dinspre Petroşani, unde se lucrează la devierea drumului). Merg în şi cu 60-80km/h pe alocuri).

                  ----------------------------
                  @doctoracu: Caransebeş - Mehadia - Orşova - Severin (aşa aş alege eu)
                  ...

                  Comment


                  • #84
                    Originally posted by Luxian View Post
                    Caransebeş - Severin e ok acum, nu se mai lucrează.

                    E bine de stiut! Daca e toamna frumoasa am de gand sa dau o fuga la Herculane!
                    W123 280E Blue Green Metallic

                    W126 280SE Champagne Metallic
                    W126 280SE Black Blue Metallic
                    W126 500SE Lapis Blue Metallic
                    W126 500SE Midnight Dark Blue

                    W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                    W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                    Comment


                    • #85
                      Eu stau in Targu-Jiu si ca sa ajung la Bumbesti Jiu prefer sa ocolesc printr-un sat decat sa merg pe drumul national Targu-jiu - Sadu.
                      Nu stiu ce intelegeti prin "drum bun" dar cu siguranta drumul de la Petrosani la Targu-Jiu nu se poate incadra in drum acceptabil. Un drum bun, chiar foarte bun, este cel de la Targu-Jiu la Valcea .
                      W202, C180 elegance, 1995

                      Comment


                      • #86
                        Multumesc de sfaturi. Ca sa imi satisfac curiozitatea, am ales ambele rute.
                        La dus am ales varianta prin Petrosani. Am alea aceasta varianta deoarece ma grabeam si nu doream sa stau la semafoarele dintre Orsova si Severin. Drumul este bun. Este portiunea aceea din Bumbesti Jiu pana in Tg Jiu in care trebuie mers atent dar in rest e un drum acceptabil.
                        La intoarcere am venit prin Caransebes. Am stat ceva la semafoarele pana la Orsova(cam 45 min) dar in rest drumul e excelent pana la Hateg.
                        Multumesc de sfaturi si drumuri bune sa aveti.

                        Comment


                        • #87
                          ARAD - ORADEA! Jale cu J mare! Am facut 2 ore si ceva dus si 2 ore si jumatate intors (120 km-120 km). Am fost cu o Dacia Solenza (masina de serviciu) si , desi sunt foarte multumit de ea ca masina de umblat prin oras...distante scurte, la revenirea din deplasare am fost " rupt" ! Si acum ma dor toate!

                          Traseul e plin de semafoare (desi nu se lucra) iar carosabilul e absolut denivelat. Nu recomand nimanui dar din pacate e singura optiune viabial N-S!
                          W123 280E Blue Green Metallic

                          W126 280SE Champagne Metallic
                          W126 280SE Black Blue Metallic
                          W126 500SE Lapis Blue Metallic
                          W126 500SE Midnight Dark Blue

                          W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                          W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                          Comment


                          • #88
                            Stie cineva cum se prezinta traseul Valea lui Mihai - Marghita -Zalau ? Mersi anticipat.

                            Comment


                            • #89
                              In lucru. Ultima oara parca lipseau marcajele. Am fost pe 12 septembrie.
                              Sexy, inteligent, amuzant....Dar destul despre mine!

                              Comment


                              • #90
                                Originally posted by valentinion View Post
                                In lucru. Ultima oara parca lipseau marcajele. Am fost pe 12 septembrie.
                                Mersi frumos. Voi folosi traseul cunoscut Bors - Oradea - Cluj.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF