Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Ce vă enervează(acum)

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by mircea600sel View Post
    Puteti sa setati forumul inapoi in engleza si totul va merge ca inainte.Referitor la poze,ce nu merge mai exact?
    Buna ziua, nu mai urma nici un cuvant , doar ca dintr-o data am forumul pe limba romana si nu mai intelegeam nimic,mi-e destul de greu in romana , cat timp eu am toate documentele in engleza referitor la poze, cand vreau sa le atasez,selectez poza dau up-load si astept , dupa care imi spune ca sa mai incerc odata,si tot asa, voi mai incerca diseara.
    Nu circula niciodata cu o viteza mai mare decat poate ingerul tau sa zboare..
    TEL 0722623721.

    Comment


    • Originally posted by automaticul View Post
      Buna ziua, nu mai urma nici un cuvant , doar ca dintr-o data am forumul pe limba romana si nu mai intelegeam nimic,mi-e destul de greu in romana , cat timp eu am toate documentele in engleza referitor la poze, cand vreau sa le atasez,selectez poza dau up-load si astept , dupa care imi spune ca sa mai incerc odata,si tot asa, voi mai incerca diseara.
      Poate sunt pozele de dimensiuni mari.Si nu mai merge sa setati inapoi limba engleza?

      Last edited by mircea600sel; 05-25-2012, 08:39 AM.

      sigpic

      "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

      Comment


      • Originally posted by mircea600sel View Post
        Poate sunt pozele de dimensiuni mari.Si nu mai merge sa setati inapoi limba engleza?

        http://www.clubmercedes.ro/showpost....&postcount=333
        Buna seara, am reusit cu limba , dar nu inteleg cum de s-a schimbat , eu nu am folosit acea functie , pur si simplu m-am trezit asa cu paginile in romana, am atasat fotografii , dar tot greu se misca , probabil conexiunea sau altceva .
        Nu circula niciodata cu o viteza mai mare decat poate ingerul tau sa zboare..
        TEL 0722623721.

        Comment


        • Originally posted by Siegfried View Post
          Dubla debraiere (ambreiaj, punct mort, acceleratie, ambreiaj, retrogradare) e o tehnica inventata de pilotii finlandezi ..., orice camionagiu o invata in scoala.
          Daca ti-a luat tie 4-5 ani sa o inveti e problema ta.

          Nu citesc pe diagonala, ... ???.

          Sper ca acum am indeplinit criteriile de cantitate, ca te nemultumesc posturile scurte.
          Din pacate tin sa te anunt tinere ca ceea ce srie pe "GOAGLA" este incorect. Nu finlanezii au inventat dubla debreiere ci partizanii sarbi la plecare dupa un atentat contra nemtilor. Ca nu esti crestin precum 95% din populatia Romaniei este doar treaba matale.

          Originally posted by Siegfried View Post
          Referitor la capitolul foto, desi nu-i topicul aici, importanta nu e istoria aparatelor, ...
          In materie de foto, cand matale paraseai gradinita, eu obtineam in '79 un premiu 3 la fotografii amatori PE TARA-Cantarea Romaniei ca asa era atunci iar acasa aveam STUDIO FOTO. De la nasteri la nunti dar, mai ales O CEVA LA CARE NU SE PRICEPEAU MULTI: RETUSUL FILMELOR FOTO. Apoi, din pacate, am ascultat de mama si m-am facut inginer.
          Last edited by Luxian; 05-27-2012, 00:53 AM. Reason: 2 in 1

          Comment


          • Pe mine ma enerveaza locul de intrunire... si daca suntem la capitolul asta, niste moderatori, faptul ca azi dimineata aveam forumul in limba engleza, iar acum e in romana, fara ca eu sa stiu macar unde se afla butonul ala meschin, ma enerveaza ideea geniala de a traduce forumul. Ma mai enerveaza partile feminine de pe langa noi si vremea).
            i used to be with IT, but then they changed what IT was. Now what i'm with isn't IT, and what's IT seems weird and stupid to me.

            Comment


            • Cu minim de efort citeai mai sus: scroll down maxim pe orice pagina si stanga jos e butonul. In RO mi-a aparut si mie si l-am setat inapoi la ENG.
              Ideea versiunii RO a avut, printre altele, ratiunea de a determina dobitocii (sunt, recunosc, putin inflamat, vazand ca astia bleu ciel sunteti enervati de cei verzi) sa NU mai foloseasca butonul REPORT aiurea (99% folosit in loc de REPLY). Adica ajuns automat pe mailurile moderatorilor.
              Last edited by cutaresku; 05-26-2012, 20:47 PM.
              https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

              Comment


              • Originally posted by cutaresku View Post
                Cu minim de efort citeai mai sus: scroll down maxim pe orice pagina si stanga jos e butonul. In RO mi-a aparut si mie si l-am setat inapoi la ENG.
                Ideea versiunii RO a avut, printre altele, ratiunea de a determina dobitocii (sunt, recunosc, putin inflamat, vazand ca astia bleu ciel sunteti enervati de cei verzi) sa NU mai foloseasca butonul REPORT aiurea (99% folosit in loc de REPLY). Adica ajuns automat pe mailurile moderatorilor.
                Daca citeai mai atent, vedeai ca eu nu stiam de butonul buclucas atunci cand s-a schimbat limba automat fara ca eu sa fac nimic, nu si la momentul postarii mele. Cat despre inflamarea dumitale, cauta in farmacii... Si sa stii ca eu nu ma dau pe dupa visin, cand am zis ca ma enerveaza moderatorii m-am referit la mine si la persoana mea nu am dat-o in culori. De ploaie ai ceva de zis?
                (comm in plus)
                i used to be with IT, but then they changed what IT was. Now what i'm with isn't IT, and what's IT seems weird and stupid to me.

                Comment


                • 1. Nu mai da quote unui post imediat anterior.
                  2. Am incercat sa-ti explic motivul prezentei noii optiuni de limba RO.
                  3. N-am nevoie de persiflarile tale.
                  https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

                  Comment


                  • Ma enerveaza atunci cand merg cu masina si imi sta unul in fund si tot incearca sa depaseasca si cand reuseste parcheaza, sau o ia dreapta, sau ceva de genul...sau imi iese inainte fara asigurare si dupa 100 m parcheaza, de parca n-a putut astepta putin.

                    Comment


                    • Ai dreptate, colegu'. Eu am scapat ,,ca prin urechile acului'' de un accident ce ar fi putut fi provocat de un ,,pilot'' din asta. Eram cu Dacia unui coleg ( el conducea ) si un prieten de-al lui, ca sa faca pe desteptul, ne depaseste si opreste brusc. In plus Dacia avea nevoie de 3-4 pedale pana prindea frana! Rezultat: colegul a tras stanga, din fata venea o masina de teren, colegul o evita, intra pe un podet si ne oprim intre pomi. Noroc ca aveam viteza mica si eram intr-un sat mai putin circulat. Desteptul cu figura de ,,pilotaj'' s-a oprit si radea ca un cretin.

                      Comment


                      • Originally posted by cutaresku View Post
                        Pentru detensionarea participantilor la trafic: Laica latra si conjuga verbul zbura, zburare (BD la munte si la mare), Leica facea fotografii.
                        Laica (Laika) a fost lansat - ca aparat foto - dupa aia lansare spatiala). Sunt TREI CHESTII COMPLET DIFERITE pentru a intelege si tinerii de sub 40 ani de aici.
                        Leica - foto cu obiective Leitz- 112 linii/mm;
                        Laika - javra sovietica din Sputnik;
                        Laica - aparat foto cu obiectiv sovietic - 24 linii/mm.
                        Parca sunt niste diferente.
                        Nu am putut raspunde. Nici un admin nu a modificat datele mele desi s-a declarat ca dupa prima banare se va intampla asta. Adica aiurea m-am enervat. Nici un postac aiurea nu a fost banat. Doar eu ca am semnalat. Fara justificare, fara prezentare la sectiunea respectiva sa stie si altii unele motive de banare sa le evite. Ca - la neutru - personal - tragere de urechi - cam putin.
                        Dlui Siegfried. Dubla debraiere ....... la camioane vechi cu trepte nesincronizate, orice camionagiu o invata in scoala.
                        Daca ti-a luat tie 4-5 ani sa o inveti e problema ta (matale ar fi mai corect).
                        Daca matale aveai masina, familie, obligatii, servici 6 zile/saptamana de la 6.00 la 18.00, (luni-sambata), una din doua duminici drept sa circuli -minus 4 luni iarna- si dreptul la 20l benzina pe luna, cam cat timp va trebuie?

                        Comment


                        • Originally posted by ElCid View Post
                          Ai dreptate, colegu'. Eu am scapat ,,ca prin urechile acului'' de un accident ce ar fi putut fi provocat de un ,,pilot'' din asta. Eram cu Dacia unui coleg ( el conducea ) si un prieten de-al lui, ca sa faca pe desteptul, ne depaseste si opreste brusc. In plus Dacia avea nevoie de 3-4 pedale pana prindea frana! Rezultat: colegul a tras stanga, din fata venea o masina de teren, colegul o evita, intra pe un podet si ne oprim intre pomi. Noroc ca aveam viteza mica si eram intr-un sat mai putin circulat. Desteptul cu figura de ,,pilotaj'' s-a oprit si radea ca un cretin.
                          Nu ii inteleg.

                          Inca nu ii inteleg pe cei care claxoneaza dupa 2 secunde dupa ce se schimba lumina la semafor din rosu in verde.

                          Comment


                          • Off topic

                            Nu te obosi sa-i intelegi .
                            O vorba care circula pe net , zice asa :
                            "Nu te certa cu un prost ! . Te va aduce la nivelul lui si te va bate cu experienta" ! .

                            On topic

                            Ma enerveaza unii interna-uti , care scriu anunturi de genul :
                            Am carte/manual pdf Mercedes-Benz . Cine doreste , telefon la semnatura , mess sau pm . Si urmeaza un pomelnic de doritori , cu fel de fel de rugaminti catre posesorul cartii minune , in loc sa scrie link-ul in clar .

                            Comment


                            • Originally posted by mmp View Post
                              Nu ii inteleg.

                              Inca nu ii inteleg pe cei care claxoneaza dupa 2 secunde dupa ce se schimba lumina la semafor din rosu in verde.
                              De multi ani analizez cu "factorii de raspundere-intru fluidizarea circulatiei" in Galati cum sa facem. Ce se intampla de fapt? Parca la regulament scrie ca acea culoare galbena este : STARE DE PREGATIRE pentru cei care pleaca de pe loc. Primul din sir care ajunge in intersectie se afla in una din doua mari categorii de situatii:
                              I) este prea aproape si nu mai vede semaforul direct.
                              II) Ii revin amintirile si incearca sa faca o ceva. Mai nou-porcaria MOBIL care ar trebui interzisa si permisul suspendat - culmea, valabil pt. 90% din femei. Am depistat atunci femei care doar se uitau la el sau il tineau de POZA la ureche. Fara sa vorbeasca, ceea ce, normal, este imposibil in cazul genului feminim.

                              Pentru primul caz nu se justifica deoarece pot vedea culorile semafoarelor adiacente.
                              Pentru al doilea caz nu avem solutii legale.

                              Cert este ca, in medie, prima masina pleaca cu max. 5km/h dupa 10sec. Ajunge la 30 dupa 1 min (cam 500m). Rezultatul? A 7-a masina la o reglementare de 30 sec. asteapta urmatorul verde.

                              Am stat câteva minute bune sã înțeleg exprimarea dvs. și sã corectez punctuația dezastroasã din textul de mai sus.

                              B. Acuma ma enerveaza teribil ca sunt delogat la 3 minute. Si o iau de la capat. Cu unele pierderi de mesaje. Cine are de castigat din asta?

                              Încercați sã bifați "Remember me" sau "Memoreazã cont" atunci când vã logați.
                              Last edited by Luxian; 06-19-2012, 16:48 PM.

                              Comment


                              • Ma enerveaza caldura...la Tm sunt 33 de grade.Stau sub clima dar in scurt timp va trebui sa ies afara (

                                sigpic

                                "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF