Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Fun :d

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Doi politisti urineaza. Care trimite jetul mai departe?
    Ala cu slitul desfacut...



    Un pitic in troleibuz statea langa o domnisoara inalta.
    Piticu' o intreaba:
    - Va dati jos?
    - Da, raspunde aceasta.
    - Da' cu ce va dati ca tare fain miroase!


    Un cioban pastea cele 100 de oi intre doua parcele de porumb si cum statea el sprijinit in toiag si medita vine proprietarul si il intreaba:
    - Ce faci mai ciobane pe pamantu meu?
    - Nu vezi? pasc oile…
    - Vezi ca esti obraznic, poate iti f*t una!
    La care ciobanul ii raspunde:
    - Poti sa le f*ti pe toate, eu doar le pazesc…



    Dupa 25 de ani de casatorie, intr-o zi mi-am privit sotia si i-am spus:
    - Iubito, acum 25 de ani stateam cu chirie, aveam o masina ieftina, dormeam pe o canapea si ne uitam la un televizor cu ecran de 14` alb-negru, dar in fiecare noapte adormeam alaturi de o blonda sexy de 25 de ani. Acum avem o casa mare, o masina buna, un pat mare, un TV color cu plasma. Dar dorm acum cu o femeie de 50 de ani. Draga mea, cred ca avem o problema!
    Sotia mea fiind o femeie inteleapta, mi-a spus:
    - Tu du-te si cauta-ti o blonda sexy de 25 de ani, ca eu ma voi ocupa ca tu sa stai din nou cu chirie, sa conduci o masina ieftina si sa dormi pe o canapea...

    Comment


    • Originally posted by adic95 View Post
      weird
      Fixed... http://www.youtube.com/watch?v=ePNdcdNm9fY
      Bruno Sacco... “for the designer, the automobile is one of the most complex design problems of all. The car is a synthesis between function and aesthetics on the one hand, and a number of other concrete and abstract factors which undergo constant change.

      W126 280SE
      W123 280CE
      W126 500SEC
      W220 500L

      'Mercedes Benz...The Best or Nothing'

      Comment


      • Un grup de turisti romani faceau turul orasului Praga. La un moment dat, ghidul spune:
        - In acest moment trecem pe langa o renumita berarie pragheza.
        Din multime se aude vocea unuia:
        - Si de ce, ma rog frumos, trecem pe langa??


        Prima zi de scoala in Franta...

        1 septembrie... diriginta striga catalogul.
        -"Mustapha El Ekhzeri"
        -"Prezent"
        -"Achmed El Cabul"
        -"Prezent"
        -"Kadir Sel Ohlmi"
        -"Prezent"
        -"Mohammed Endahrha"
        -"Prezent"
        -"Chanhira Amarttayaku"
        -"Prezent"
        -"Al Ain Ben Oit"
        Liniste....
        -"Al Ain Ben Oit"
        Clasa ramine in liniste totala...,
        - Pentru ultima data: "Al Ain Ben Oit".
        Dintr-o data se ridica un elev din ultima banca si ii spune dirigintei:
        - Eu sunt, doar ca se pronunta "Alain Benoit".


        Cum afli sexul unui caine?
        Iei o bucata de slanina si i-o dai pe la nas...
        Daca este bucuros... este catel...
        Daca este bucuroasa este catea.



        "Trebuie sa-i cumpar sotului un costum nou. Nu de alta dar mi-e rusine fata de amanti. Stau in dulap printre vechituri..."




        Un mos intra intr-o farmacie si cere un prezervativ. Se uita la el pe toate partile si zice:
        - Auzi, cucoana, unul cu miez n-ai, ca numai piele am si eu?

        Intr-o duminica la slujba sopteste baba catre mos.
        -Ma, am tras o basina lunga,dar silentioasa ce sa fac?
        -Schimba-ti bateriile de la aparatul auditiv si nu mai zbiera.


        - De ce latra cainii la rotile masinilor?
        - Tu ce ai face daca WC-ul ti s-ar invarti?


        Când va fi totul bine în România?

        ... atunci când in România un poliţist poliglot va ajuta un ţigan ostenit de muncă să se urce într-un tren cu suspensie magnetică, în care călătoresc funcţionari bugetari bogaţi şi antreprenori cinstiţi pentru a fi martori la un proces intentat unor politicieni corupţi.



        Interesant cum, la Olimpiadă, negrii câştigă la alergări, iar albii la tir!!!



        Bulisor a avut niste vise urate in ultimele zile si părinţii l-au luat să doarmă în patul lor. În timpul nopţii, pe ta-su il “manca” instalatia si o tot pipaia pe maica-sa.
        "Nu acum", spune ea "Bulisor e inca treaz. Du-te jos şi bea o bere."
        Merge la bucătărie, bea o bere şi vine înapoi sa “rezolve cazul”
        "Nuu.." spune sotia "Bulisor este inca treaz. Du-te si mai bea o bere.".
        Merge iar la bucătărie, bea o bere şi se întoarce, acum disperat cu adevarat....dar reacţia este aceeaşi, il trimite iar la bere.
        "Dar nu mai e bere!!!" zice asta nervos
        "Uite ce.. “ zice nevasta-sa “ aproape a adormit E o sticlă de şampanie în frigider.. .deschide-o că o sa beau si eu un pahar"
        Merge din nou la bucatarie, deschide sticla de şampanie, si dopul de plută produce un zgomot puternic.
        Atunci Bulisor se ridica din pat si spune
        "Vezi, mama, daca nu l-ai lasat sa te f*ta, acum s-a împuşcat."




        Un roman, ajuns in Franta, isi ia “petit dejuner”-ul (cafea, croissant, paine, unt si marmelada), cand un
        francez, mestecandu-si nelipsita sa guma, se aseaza langa el.
        Romanul il ignora in mod vadit, dar in ciuda acestui lucru, francezul il apostrofeaza:
        - Voi painea o mancati toata?
        Romanul raspunde, prost dispus:
        - Evident.
        Francezul facand un balon cu guma:
        - Noi nu. In Franta mancam doar miezul. Coaja o adunam intr-un tomberon, o reciclam, o transformam in croissant si o vindem in Romania, continua, cu o strambatura insolenta.
        Romanul pastreaza tacerea.
        Francezul insista:
        - Voi puneti marmelada pe paine?”
        Romanul:
        - Evident.
        Francezul, intorcand guma intre dinti si ranjind,zice:
        - Noi nu. In Franta, la micul dejun, noi mancam fructe proaspete, dar punem toate cojile si ramasitele intr-un tomberon, le reciclam, facem marmelada si o vindem in Romania.
        Atunci, romanul intreaba:
        - Voi francezii faceti sex?
        - Bine-nteles! raspunde francezul cu un zambet imens.
        - Si ce faceti cu prezervativele folosite? continua sa intrebe romanul.
        - Le aruncam, bine-nteles.
        - Noi nu, conchide romanul. In Romania, le strangem intr-un tomberon, le reciclam, le transformam in guma de mestecat si le vindem in Franta.



        Pe un santier din Romania,
        - Sefu, mi s-a rupt lopata, ce sa fac?
        - Sprijina-te si tu de betoniera ca nu mai avem lopeti.


        Bula ajunge la scoala, Alinuta ii arunca in cap o hartie mototolita strigand:
        - HEAD SHOT !!!
        Bula ia cartea si ii plezneste una peste fata:
        - FACE BOOK !!!



        Intr-un atelier de reparatii auto:
        - Si acum, zice maistrul catre ucenicul sau, sa invatam sa ne miram la deschiderea capotei.
        Last edited by mircea600sel; 02-17-2013, 14:26 PM.

        Comment


        • Originally posted by ttc
          Intr-un atelier de reparatii auto:
          - Si acum, zice maistrul catre ucenicul sau, sa invatam sa ne miram la deschiderea capotei.
          Asta chiar se intampla )))


          stima
          Banii nu aduc fericirea, dar e mai confortabil sa plangi intr-un mercedes decat pe o bicicleta...!!!

          Comment


          • O profesoara de franceza isi intreaba elevii:
            - Care e diferenta intre "Madame" si "Mademoiselle"
            La care un baiat din spate:
            - "Monsieur"!


            Un bătrân cap al mafiei este pe patul de moarte. Îşi cheamă nepotul la el şi-i spune:
            - Nepoate, ascultă la mine! Vreau să-ţi las ca moştenire pistolul meu. El îţi va aminti mereu de mine!
            - Dar, bunicule, mie nu-mi plac pistoalele! Mai bine mi-ai lăsa ceasul tău, ceasul tău Rolex!
            - Ascultă la mine! Într-o zi tu o să
            conduci afacerea familiei. O să ai o nevastă frumoasă, o grămadă de bani, o casa mare şi, poate, şi câţiva copii. Şi, poate, într-o zi când o să te întorci acasă, o să-ţi găseşti nevasta în pat cu alt bărbat. Şi-atunci ce-o să faci?! O să-i arăţi Rolexul şi-o să-i zici: “Hei, amice, ţie ţi s-a scurs timpul! E rândul meu”!?



            In fata unei gradinite se plimba un domn de vreun sfert de ora.
            O educatoare, vazandu-l, il intreaba :
            - Asteptati un copil, domnule ?
            - Nu, asa sunt eu gras !

            În spital este adus un tip cu o fractură craniană. Asistenta completează fişa şi întreabă:
            - Căsătorit?
            - Ah, nu, am avut un accident de maşina!


            - Dragii mei colegi, azi este vineri, hai să cumpărăm o vodcă și să o amestecăm cu suc.
            - De care suc?
            - Gastric.



            Lecţie de gramatică la Târgu-Mureş ... Profesoara le explică elevilor despre gradele de comparaţie ale adjectivelor. După ce termină, vrea să vadă ce au înţeles copiii şi le cere să dea exemple :
            - Ionel, spune profesoara, dă un exemplu de adjectiv la cele trei grade de comparaţie. Se ridică Ionel şi spune: frumos, mai frumos, cel mai frumos.
            - Bravo Ionel, spune profesoara, ai înţeles perfect. Ai nota 10! Ia să vedem acum dacă Anişoara a înţeles cum e cu gradele de comparaţie.
            Se ridică Anişoara şi spune : înalt, mai înalt, cel mai înalt.
            - Bravo Anişoara, ai şi tu un 10!
            - Ia s-o vedem acum şi pe Ildiko. Se ridică Ildiko şi începe : adânc, mai adânc, ...IOI !!!



            I-am zis sotului meu ca, daca nu imi cumpara o rochie noua, ies goala pe strada, sa vada lumea ca nu am cu ce sa ma imbrac!
            - Si ce a zis?
            - Daca tot iesi, adu-mi si mie doua beri!


            Un tip, rupt de beat, iese dintr-un bar.
            Se duce in parcare si incepe sa pipaie masinile pe plafon.
            Un sofer il vede si-l intreaba:
            - Ce faci frate, ce cauti?
            - Imi caut masina, zise betivul, clatinandu-se pe picioare!
            - Pai si de ce le pipai pe plafon, ce nu sunt toate la fel?
            - Ntz! A mea are girofar!

            Ion, la gară, cere un bilet şi o întreabă pe doamna de la casa de bilete:
            - Doamnă, pot să iau cu mine în tren 120 kg de dulceaţă?
            - Cum să luaţi 120 kg de dulceaţă? Ăsta nu-i marfar, nu vă putem lăsa să faceţi asta!
            Ion se intoarce vesel, către nevastă-sa şi îi spune:
            - Îmi pare rău, dulceaţa mea, ai auzit ce a spus doamna cu biletele… Tu rămâi acasă!



            Ion vede pe Gheo ducând un cal de căpăstru.
            - Mă Gheo, da' unde duci calu' ?
            - La veterinar.
            - Au ce are, mă ? Nu mâncă ?
            - Ba mâncă.
            - Dară nu-i şchiop ?
            - Nu-i şchiop.
            - O fi beteag ?
            - Ba nu-i beteag.
            - Apăi atunci de ce-l duci la veterinar ?
            - Apăi dacă-i al lui...



            O mama si fiica ei calatoreau cu un taxi.
            Fiica vede pe strada niste femei imbracate provocator stand pe marginea strazii uitandu-se la fiecare masina care trecea.
            "Mami", intreaba fiica, "ce fac doamnele alea acolo?"
            "Isi asteapta sotii sa se intoarca de la munca" raspunse mama.
            "Hai cucoana, ca's prostituate..." interveni taximetristul.
            Dupa cateva momente de liniste apasatoare, fetita intreba:
            "Mami, prostituatele au copii?"
            "Desigur, draga mea, de unde crezi ca au aparut taximetristii?"




            O măicuță pleacă din mânăstire cu treabă prin oraș.
            La un moment dat întâlnește o tipă și o întreabă:
            - Auzi, dar ce lucrezi tu de ai mașină așa frumoasă?
            - Nimic. Mă întâlnesc cu un neamț, îl fac să se simtă bine și mi-a dat mașina.
            - Da hainele astea de unde le ai?
            - Mă întâlnesc cu un italian, îl fac să se simtă bine și îmi dă haine.
            - Dar totuși de unde ai atâția bani?
            - Mă întâlnesc cu un francez, îl fac să se simtă bine și îmi dă bani.
            Măicuța se întoarce dezamăgită la mânăstire și seara merge la culcare. Pe la 12 noaptea se aud bătăi ușoare în ușă. Măicuța supărată răspunde:
            - Du-te dracului, părinte Ilarie, cu biscuiții tăi cu tot...



            Soţul ajunge acasă ceva mai târziu ca de obicei şi se bagă în pat lângă soţie. Începe să o mângâie şi să o sărute, dar aceasta îi răspunde cu o voce gravă:
            - Dragule, te rog, să o lăsăm pe altădată... mă doare rău capul...
            - 'tu-i gura mă-sii, în seara asta e epidemie!

            Last edited by mircea600sel; 02-17-2013, 14:27 PM.

            Comment


            • Doi tineri romani se casatoresc.
              In noaptea nuntii toate rudele asteapta ca ei sa arate cearceaful si camasa care sa ateste puritatea sotiei... Dar cum cei doi consumasera mai demult actul, se aflau acum intr-o mare incurcatura. Nevasta sugereaza sa dea cu vopsea cearceaful ca sa ii pacaleasca pe nuntasi. Singura vopsea pe care o gasesc in camera e de culoare verde. Disperati, folosesc vopseaua si mirele scoate cearceaful pe balcon. Toti nuntasii raman inmarmuriti numai unul striga :
              - Bravo, bre, i-ai spart fierea!!!...



              Un tip trece pe rosu la semafor. Imediat e oprit de catre o politista de la circulatie.
              Tipul da geamul jos si cu o 'mecla' spasita intreaba:
              - Cât?
              Politista:
              - 300 lei.
              Tipul:
              - Bine. Urca!!!




              Doua vecine stau de vorba la poarta . Una-i zice celeilalte :
              _ Zi-i lu' fiu' tau sa nu ma mai imite !
              _ Ionele, mama, inceteaza sa mai faci pe prostul !



              Un instructor de parasutism face instructaj cu cativa incepatori. Unul dintre ei intreaba:
              - Si daca nu mi se deschide parasuta principala si nici cea de rezerva, cat timp voi zbura pana la pamant?
              - Tot restul vietii!

              Comment


              • Originally posted by ttc View Post



                Un tip trece pe rosu la semafor. Imediat e oprit de catre o politista de la circulatie.
                Tipul da geamul jos si cu o 'mecla' spasita intreaba:
                - Cât?
                Politista:
                - 300 lei.
                Tipul:
                - Bine. Urca!!!


                Foarte tare asta cu "militianca"


                stima
                Banii nu aduc fericirea, dar e mai confortabil sa plangi intr-un mercedes decat pe o bicicleta...!!!

                Comment


                • Vine sfârşitul lumii. Dumnezeu aliniază femeile pe o parte şi bărbaţii pe altă parte. - Toţi bărbaţii care şi-au înşelat soţiile să facă un pas în faţă! zice Dumnezeu. Toţi bărbaţii fac un pas în faţă, doar unul rămâne pe loc. - În iad cu tine! tună Dumnezeu. Greşeala se iartă, prostia se pedepeşte.
                  Bruno Sacco... “for the designer, the automobile is one of the most complex design problems of all. The car is a synthesis between function and aesthetics on the one hand, and a number of other concrete and abstract factors which undergo constant change.

                  W126 280SE
                  W123 280CE
                  W126 500SEC
                  W220 500L

                  'Mercedes Benz...The Best or Nothing'

                  Comment


                  • Un baietel se scoala dimineata si merge in baie sa se spele pe dinti.
                    Acolo gaseste un barbat care facea acelasi lucru.
                    Copilul: - Tu esti noul baby-sitter ?
                    Barbatul: - Nu, eu sunt noul "mother fucker".




                    Georgeasca la birou:
                    - Fetelor, aseara am pus mana pe testiculele barbatului meu, erau reci ca gheata...
                    A doua zi Ioneasca si ea:
                    - Fetelor si barbatul meu are testiculele reci ca gheata ...
                    A treia zi apare Vasileasca batuta mar, cu ochii vineti.
                    - Ce-ai patit draga ?
                    - Pai am pus si eu mana pe testiculele barbatului meu: erau fierbinti, fierbinti.
                    Atunci am zis:
                    - Draga ce testicule fierbinti ai, ale lui Georgescu si ale lui Ionescu sunt reci ca gheata ...





                    - Iubitule, sunt însărcinată! Ce ai vrea să fie?
                    - Banc!

                    Comment


                    • Ion si Vasile.
                      - Vasile, am fost in Turcia la all inclusive, exceptional: mananci cat vrei, bei cat vrei, cu bar la piscina, lux mare.
                      Da’ sa vezi ce faza patesc: ma duc intr-o dimineata la micul dejun, Maria mea ramane in camera.
                      Cand ma intorc, ia-o pe Maria de unde nu-i. O caut peste tot, ma panichez, ma duc la receptie si aflu ca e in camera la Antonio Banderas.
                      Ma duc acolo, bat la usa, nimic. Cand intru, nimeni in camera, patul ravasit, haine pe jos, ce sa zic...
                      Antonio,tocmai iesea din baie. Super barbat bine: inalt, frumos, plin de muschi, brunet, ochi albastri, fara pic de burta.
                      Dupa el, iese si Maria mea dezbracata din baie!
                      Cand o vad, cu burta aia hidoasa, cu tatzele elea pana peste burta, cu par pe picioare..... ba, mi s-a facut o rusine de omul ala...




                      Taticule, ce este o ciocanitoare?
                      - O privighetoare dupa un an de la casatorie..."



                      O fata n-a mai trecut prin satul natal de mai bine de cinci ani. Intr-o zi soseste acasa, dar nici n-apuca sa treaca pragul, ca tatal sau se rasteste la ea:
                      – Unde ai fost tot timpul acesta? De ce nu ne-ai scris, nici macar o carte postala? De ce nu ne-ai sunat niciodata?
                      Fata incepe sa planga si zice printre lacrimi:
                      – Tata, eu am devenit prostituata...
                      – Cum? Pleaca de aici pacatoaso! Esti o rusine pentru familia noastra catolica! Te reneg!
                      – Cum crezi tu, tata. Eu vreau doar sa-i las mamei aceasta superba blana de nurca si sa va dau carnetul acesta de economii de 5.000 € si titlul de proprietate asupra casei pe care tocmai v-am cumparat-o, cu 10 dormitoare, 10 bai si piscina. De asemenea va invit sa petreceti Sarbatorile pe iahtul meu...
                      Tatal intreaba:
                      – Ce ziceai ca ai devenit?
                      Fata incepe din nou sa planga si spune:
                      – O prostituata, tata...
                      – O, Doamne, ce m-ai speriat! Am inteles protestanta!...

                      Comment


                      • Asa vopseste un profesionist...am ras cu lacrimi...

                        http://www.youtube.com/watch?v=MZIlNb4KIRk
                        Bruno Sacco... “for the designer, the automobile is one of the most complex design problems of all. The car is a synthesis between function and aesthetics on the one hand, and a number of other concrete and abstract factors which undergo constant change.

                        W126 280SE
                        W123 280CE
                        W126 500SEC
                        W220 500L

                        'Mercedes Benz...The Best or Nothing'

                        Comment


                        • Originally posted by mer_se280 View Post
                          Asa vopseste un profesionist...am ras cu lacrimi...

                          http://www.youtube.com/watch?v=MZIlNb4KIRk
                          ))) Numai un roman putea sa faca lucrul asta ))

                          sigpic

                          "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

                          Comment


                          • "O metoda la indemana oricui, prin care nu se cunoaste nicio diferenta intre vopseaua originala si cea noua."
                            Ce mandru e !

                            Comment


                            • Originally posted by mircea600sel View Post
                              ))) Numai un roman putea sa faca lucrul asta ))

                              Mie imi spui...ii adevarat zicala "romanii sunt inventivi"! Neamtul ar fi plans langa masina...dar si cand vad acest filmulet se crucesc, iar noi ne mandrim cu reusitele noastre.
                              Bruno Sacco... “for the designer, the automobile is one of the most complex design problems of all. The car is a synthesis between function and aesthetics on the one hand, and a number of other concrete and abstract factors which undergo constant change.

                              W126 280SE
                              W123 280CE
                              W126 500SEC
                              W220 500L

                              'Mercedes Benz...The Best or Nothing'

                              Comment


                              • Buna ziua !


                                Chestia aia se cheama in limbaj non-profesional "suflici" sau "suflator", si foloseam asa ceva acum 30 de ani, pe vremea cand construiam navo- sau aeromodele, si notiunea de "spray cu vopsea" tinea inca de SF-uri.

                                Binenteles ca mai aveam si clasicul "pistol de vopsit" din dotarea aspiratorului familiei, constand dintr-un borcan de sticla cu capac filetat si diuza pe el, alimentat de la partea de unde aspiratorul sufla afara aerul, etc.

                                Cei din generatia mea, daca au avut pasiuni asemanatoare pe vremea adolescentei, sigur stiu despre ce este vorba. Un suflici d-asta era mult mai rapid "ready to work", mai la indemana, nu avea nevoie de curent ci doar de plamani sanatosi, era mai usor de curatat ulterior, si asa mai departe...


                                Dragos

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF