Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Fun :d

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Unele de ras iar altele de plans...
    Attached Files
    Bruno Sacco... “for the designer, the automobile is one of the most complex design problems of all. The car is a synthesis between function and aesthetics on the one hand, and a number of other concrete and abstract factors which undergo constant change.

    W126 280SE
    W123 280CE
    W126 500SEC
    W220 500L

    'Mercedes Benz...The Best or Nothing'

    Comment


    • La intrarea în clădirea facultăţii stătea un ţăran cu un viţel legat de sfoară.
      - Da’ ce faci bade cu dobitocul ăsta la facultate?
      - Dobitocul îi la examen! Asta-i pila!…



      O fetita vine acasa si îi spune mamei:
      - Un baiat de la mine din clasa mi-a zis azi sa ne jucam de-a doctorul...
      - Vai de mine! Si ce-ati facut?
      - M-a lasat sa astept o jumatate de ora pe culoar si apoi m-a trimis
      acasa când n-am avut sa-i dau spaga.


      -Marie, uita-te pe geam, e un cal în curtea noastra ?!
      - Nu e cal Ioane, e vaca!
      - Pe geam uita-te Marie, nu în oglinda!


      Pilotul: – De unde vine linistea asta?
      Copilotul: – De la motoare.



      Discutie intre pensionari:
      - Azi am fost la doctor si-o zis ca mai am de trait doua luni!
      - Din ce, ba Vasile? Din ce?!

      Comment


      • @Mer_SE280: ...

        Pai, in fapt, orice comedie este, de fapt, O MARE TRAGEDIE!

        Comment


        • Intrebare:
          - De ce nu trebuie sa calci cu masina un tigan, care merge pe bicicleta ?
          Raspuns:
          - Poate fi bicicleta ta!


          Cand eram mai tanar, uram sa merg la nunti. Matusi de-ale mele si
          cunostinte in varsta veneau la mine, ma piscau de obraz si-mi spuneau:
          - Tu urmezi acum!
          Au terminat cu porcaria asta cand am inceput, la inmormantari, sa fac acelasi lucru cu ele.


          Soţul vede în programul TV că va fi finala la categoria supergrea la box profesionist, etichetată ca meciul secolului. A hotărât să se pregătească să vadă meciul: cumpără bere, cumpără alune, pune berea la rece, curăţă şi prăjeşte alunele, se aşează comod în fotoliu gata să privească meciul. Doar ce a început şi în secunda 7, K.O. şi lupta a luat sfârşit! Omul nostru n-apucase nici măcar o gură de bere să înghită! În acest moment soţia apare din bucătărie şi cu sarcasm spune:
          - Ei! Acum mă înţelegi şi pe mine?


          Un taran vine la oras la fratele lui, care este medic.
          Pute a grajd, e rapciugos si nebarbierit.
          Asistenta intra la doctor si-i spune:
          - E unu, vai de capul lui, un boschetar, un amarat, zice ca e fratele dumneavoastra si vrea sa intre.
          - Spune-i sa vina maine - zice doctoru'.
          Taranul pleaca, gaseste un hotel ieftin, se spala, doarme si a doua zi vine din nou sa-l vada pe fratele lui.
          De data asta este primit,
          - Ce faci, bai, ce e cu tine ?
          - Am venit la tine ca am ceva pe p...a, mi-a iesit ceva si nu stiu ce si am venit la tine, ca tu esti doctor.
          - Ia sa vad !....( i-o ia, i-o intoarce, i-o beleste, i-o suceste.....) N-ai, ba, nimic. Du-te linistit acasa.
          Taranul se indreapta spre usa, cand fratele il striga :
          - Bai, stai putin, zi-mi si mie ce mai face mama, tata, ce fac surorile, ce mai e prin sat ?
          - Pai.....asta voiam sa-ti spun ieri. Azi am venit doar sa-mi belesti p...a !!

          Comment


          • [IMG]http://500sec.com/wp-content/uploads...Friday-169.jpg[/IMG]

            Comment


            • Originally posted by justmyplay View Post
              Fixed

              Attached Files
              Last edited by w124researcher; 02-10-2013, 21:53 PM.
              Pasionat w124 : Mercedes w124 blog

              Comment


              • Cum se fac mai nou, prajiturile...
                Attached Files

                Comment


                • Originally posted by w124researcher View Post
                  Fixed


                  Pe asta il stiam! Nu e intreg la cap!
                  W123 280E Blue Green Metallic

                  W126 280SE Champagne Metallic
                  W126 280SE Black Blue Metallic
                  W126 500SE Lapis Blue Metallic
                  W126 500SE Midnight Dark Blue

                  W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                  W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                  Comment


                  • Dupa operatie, tanara pacient intreaba doctorul:
                    - Dle Doctor, spuneti-mi va rog, cind voi putea sa imi reiau viata sexuala?
                    - Nu stiu sa va spun Dra, pana acum nimeni nu m-a intrebat asa ceva dupa o operatie la amigdale!




                    O babuta cumpara peste viu.
                    - Baiete, dar pestele e proaspat?
                    - Pai, bunico, cum sa nu fie proaspat daca e viu!
                    - Pai si eu sunt vie...


                    - Ai auzit ce-a patit Popescu ?
                    - Nu, ma ! Ce-a patit?
                    - A fugit cu nevasta-mea !


                    Sotul vine - neanuntat - acasa, dupa o lunga deplasare. Intra in casa, cauta sub pat, in sifonier, in baie. Nimeni. Si-i zice, resemnat, nevestei, in bucatarie :
                    - Ai imbatranit, femeie !



                    La om , moartea vine în mantou negru si cu coasa in mana.
                    La tântari - în chiloti, maieu si cu un ziar în mâna...



                    Am fost ieri dimineata la restaurant si dintr-odata am realizat cu disperare nevoia de a elimina niste gaze.
                    Muzica era foarte tare, asa ca am potrivit gazele cu ritmul muzicii.
                    Dupa cateva melodii, am inceput sa ma simt mai bine. Mi-am terminat cafeaua, si am observat ca toata lumea se uita la mine...
                    Apoi mi-am amintit brusc ca ascultam muzica la iPod...


                    Nu te lua dupa ce zice lumea, nu esti grasa. Hai, sus barbia… asa, si cealalta!




                    Lecția de limbă română. Profesorul întreabă.
                    - Ion ce este deznadejdea?
                    - Deznadejdea e atunci cînd mergi seara pe drum, în fața ta merge o fată frumoasă, iar cînd să te apropii de ea, apare un autobuz și ea pleacă. - Bine, bravo Ionele.
                    - Vasile ce este deznadejdea?
                    - Deznadejdea e atunci cînd mergi seara pe drum, în fața ta merge un băiat frumos, iar cînd să te apropii de el, apare un autobuz și el pleacă.
                    - Hmmm...
                    - Bulă ce este deznadejdea?
                    - Deznadejdea e atunci cînd mergi seara pe drum, în urma ta merge Vasile, iar la orizont nu se vede nici un autobuz.

                    Comment


                    • Doi ardeleni afara'n curte pe un ger de crapa pietrele. Ambii imbracati gros, dar unul cu capul descoperit.
                      Cel cu caciula: - Auzi Ioane, de ce nu pui o caciula pe cap ca o sa racesti.
                      Celalalt : - De la accidentul ala cumplit nu mai risc sa port caciula.
                      - Da' ce accident ai avut si cum?
                      - M'a invitat unul la o palinca si nu l-am auzit.

                      sigpic

                      "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

                      Comment


                      • -Samuel, evreul, se duce la Banca Israeliana
                        - Buna ziua, Samuel, il saluta respectuos angajatul bancii.
                        - Buna ziua. Am venit sa solicit un credit de 1 dolar.
                        - 1 dolar?? Dar, Samuel, iti retrag aceasta suma din oricare cont de-al tau, fara nici o problema.
                        - Nu, eu vreau un credit de 1 dolar, suma pe care o rambursez intr-o luna. Daca nu-mi dai creditul, Samuel retrage de la voi toti banii,
                        ... toate bijuteriile, retrag totul.
                        - Dar, Samuel... Bine, daca vrei acest credit, ti-l dam. Uite hartiile pe care trebuie sa le semnezi.
                        - Care este dobanda?
                        - 3% pe luna.
                        - OK, dar vreau sa-mi las Mercedesul-ul garantie.
                        - Nu, Samuel, nu este nevoie. Conturile pe care le ai sunt garantia suficienta.
                        - Daca nu-mi luati drept garantie Mercedesul-ul, eu retrag toti banii de la voi, toate inversiunile, bijuteriile, tot.
                        - OK, Samuel, puteti lasa Mercedesul-ul personal drept garantie, timp de 30 de zile, in parcarea subterana a Bancii.
                        - Perfect!
                        Samuel se duce fericit acasa si-i spune sotiei sale:
                        - Ruth, Ruth, putem pleca linistiti in concediu, am facut rost de parcare cu 1,03 $ o luna intreaga !



                        Un cetatean opreste un taxi:
                        - Du-ma si pe mine un milimetru!
                        - Hai dom'ne, nu ma lua la misto!.
                        - Daca te-as fi luat la misto, ti-as fi spus "cu opriri".


                        Daca seara cand te intorci acasa, sotia te anunta bucuroasa, din usa, ca i s-a marit salariul, nu te grabi sa o saruti pe buze!


                        Bula si taica-sau:
                        - Ce mai e nou pe la scoala, fiule?
                        - Nimic! Mi-au prelungit contractul pentru clasa a VI-a!

                        Comment


                        • Nu beau, nu fumez, ma scol la 6 in fiecare zi, ma culc la 10, nu-mi insel
                          nevasta. Dar si cand o sa ies din puscarie.........


                          In fata unei usi:
                          - Deschide, iubito !
                          - Nu pot, sunt dezbracata.
                          - Nu-i nimic, sunt singur !
                          - Eu nu !



                          Ion către Maria: - Marie, eşti ca un nor!
                          Maria, cu zâmbetul pe buze: - Alb şi pufos ?
                          Ion: - Nu... atunci când pleci, parcă mi se luminează ziua!


                          Sotul vine acasa beat mort. Sotia striga la el:
                          -Betivule, porcule, parazitule, mai ai de gand sa bei?
                          El tace. Ea din nou:
                          -Mai ai de gand sa beeeiii?
                          El iarasi tace.
                          -Hei, nu mai auzi bine, mai ai de gand sa bei?
                          -No bine, hai, toarna-mi un pahar, daca insisti...

                          Comment


                          • Excursie la centrala nucleara de la Cernavoda.
                            In spatele unui geam, doi angajati, in costume de protectie, duc cu atentie un tub mic.
                            Unul dintre vizitatori intreaba:
                            -Ce va fi daca vor scapa acel tub?
                            -In principiu nimic... Pe o raza de 200 de km!


                            Doi politisti, unul mai batran si celalalt mai tanar, stateau ascunsi cu radarul, cand vad ca vine tare un X6.
                            -Ba, ce tare vine asta, zise cel mai batran.
                            -Cu cat vine? intreba cel tanar.
                            -Cam cu 200 de euro.



                            In seara fiecarei zile ,se organizeaza o licitatie de vinuri.

                            In prima seara, francezul:
                            - Doamnelor si domnisoarelor,va prezint faimosul vin Chateau Latour! Din soi nobil, crescut pe dealurile Pauillac-ului, strugurii culesi bob cu bob. Doamnelor, daca il bea barbatul, garantat ii creste cu 25%.
                            Nebunie generala, cumpara fetele cate 10-20 de sticle o data.
                            A doua seara, spaniolul:
                            -Doamnelor si domnisoarelor,din vestitul soi Manto Negro, un vin de colectie cum nu mai gasiti nicaieri in lume! Daca il bea barbatul, garantat ii creste cu minim 50%.
                            Isterie generala, se vand cate 100 de sticle o data.
                            A treia seara, Marin, olteanul:
                            - Doamnelor, va prezint zaibarul pandurilor. Doamnelor, acest vin este o adevarata nebunie! Crescut in spatele casei, boabele sunt zdrobite cu piciorul de cei mai aprigi barbati din lume. Daca il bea barbatului i-o face ca pepenele!
                            Sala este pur si simplu innebunita! Femeile cumpara cate 2-3 vagoane de zaibar fiecare.
                            O americanca, pragmatica de felul ei, intreaba:
                            - Domnu' Marin, olteanul, ca pepenele de lunga sau de groasa?
                            - De dulce, doamna, de dulce.

                            Comment


                            • Cercetatorii britanici afirma: "Până în 2050 vom fi 10 miliarde". Ce tampenie... Cine dracului are nevoie de 10 miliarde de cercetatori britanici?!?




                              - Si ce sa fac acum cu amenda? întreaba soferul pe politist.
                              - Pastrati-o bine undeva, când aveti zece bucati primiti o bicicleta..



                              - Eu nu vreau sa ma casatoresc cu un zgarcit ca tine! Poftim inelul!
                              - Unde e cutiuta?




                              Trei barbati morti ajung la poarta raiului. Ii ia Sf. Petru pe fiecare la intrebari, primul fiind un italian:
                              - Ia zi,tu cum ai murit?
                              - Pai mi-am cumparat un Ferrari, am mers pe autostrada spre Milano cu 340 km/h, n-am putut sa iau o curba, am intrat in parapet si am murit pe loc.
                              - Bine,poti sa intri.
                              Al doilea, un german:
                              -Tu cum ai murit?
                              -Mi-am luat un Porsche, am mers pe autostrada, o cisterna a pus frana brusc in fata mea, nu am mai putut opri, explozie mare, am murit pe loc...
                              - Bine, poti intra si tu.
                              Al treilea, un roman:
                              - Tu ce ai patit?
                              - Mi-am luat un X5
                              - Si?
                              - Si ... si am murit de foame.

                              Comment


                              • Hai, cine e primul donator ?
                                Attached Files
                                Lord W126 500SE -> 2.5D
                                Lady W123 230C -> 240D
                                W124 -> 200D
                                W208 CLK200 -> 2.0

                                W209 CLK200 Kompressor -> 1.8 - ex, gone
                                Fricike W201 -> 2.6 - ex, R.I.P.
                                Piroska W168 Elegance -> 1.6 - ex, gone

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF