Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

W211 E200 Kompressor Mopf

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Parere pur personala - iti pierzi efectiv timpul sa asculti fel-si-fel de ineptii/vrajeli de bazar. Oamenii sunt obisnuiti sa creada prostii si din acest motiv multe dintre masinile din Romania sunt neserioase. Iar cand apare una serioasa, oamenii incep sa traga de om.

    Eu as aface o descriere cat mai completa: de unde ai luat-o, cat ai dat, ce ai remediat.
    Incheie prin: NU DERANJATI INUTIL, fara schimburi.

    Daca iti faci un anunt: "Mercedes E, provenenienta Germania, mai multe detalii la telefon" vei atrage tot felul de oameni care in niciun caz nu sunt clienti de Mercedes, in cel mai bun caz de Logan second-hand. Nu este client de Mercedes cel ce iti spune ca il costa pe an - "2000 de euro", sau ca n-are bani de carburant sa vina pana la Suceava.

    Si totusi, daca esti sunat si persiflat cu dume de genul asta spune-le si tu: "ti-o las la 5000 euro, dar nu-ti dau 2 portiere, parbrizul si motorul." daca te intreaba de ce faci misto, spune-le ca nu tu ai inceput primul.
    1963 Simson SR2E
    1990 Mercedes W124 250d
    2001 Mercedes W210 200K
    2005 Mercedes W211 220cdi
    2018 Suzuki Baleno

    Comment


    • Sunt ferm convins ca iti vei gasi clientul potrivit care sa plateasca pretul cerut de tine. Iti spune un om, care a dat pe al lui W211 - 41,000 lei cu tva, cand pretul mediu era pe la 4-5000 euro. Stiu ce vreau si nu accept pareri de genul - "vai, dar cat ai dat". Cei 41,000 lei cu tva, au insemnat +50,000 km ptr mine fara nicio grija, doar ulei si filtre. Atat a costat linistea ptr mine.


      Repet, sunt convins ca vei gasi un om care sa aprecieze o masina onesta.
      1963 Simson SR2E
      1990 Mercedes W124 250d
      2001 Mercedes W210 200K
      2005 Mercedes W211 220cdi
      2018 Suzuki Baleno

      Comment


      • Am scris peste tot ca nu vreau combinatii, am dat si descrieri detaliate despre istoric, facturi, kilometraj, mama, tata, cred ca e singura masina care vine inclusiv cu print screen la anuntul original de vanzare de pe mobile.de de cand am luat-o. Pe langa multe oferte de structuri de hala metalica ( par foarte populare ), schimburi cu niste masini, masaj erotic, constructii case, am primit si una de mobilier pe comanda stil Louis al nustiucatalea, ca nu ma pricep, parca aveam de decorat palatul Versailles. Deci pe roman nu-l vindeci de combinatii, poti sa scrii orice.
        Acum sunt un tratative cu cineva, a vazut masina, a mers cu ea, i-a placut, dar trebuie sa-si vanda propriul C-Klasse 2.2 diesel ca sa o ia. Daca o vinde la fel de repede ca mine , mai am de asteptat.

        Comment


        • Repet, cu tot riscul de a stresa; cei ce te suna si-ti fac astfel de propuneri nu sunt clienti de Mercedes. Nu din randul lor iti vei gasi client la masina.

          Ai rabdare sa gasesti pe cineva care sa aprecieze o masina onesta, corect intretinuta care va duce mult si bine de acum incolo. Pozitioneaza-te corect dpdv pret vanzare si ai rabdare.

          Iti spun de rabdare, caci daca te uiti putin pe net, gasesti frecvent W212 la sub 10,000 EUR.
          Doar un idiot/naiv poate crede ca o masina sincera si corecta poate sa coste atat, cand in Germania sunt muuuult mai sus.

          Deci rabdare, este "cuvantul cheie"
          1963 Simson SR2E
          1990 Mercedes W124 250d
          2001 Mercedes W210 200K
          2005 Mercedes W211 220cdi
          2018 Suzuki Baleno

          Comment


          • Is destui care ei cred ca o masina daca e mai noua tine mai mult ca una veche, care evalueaza masina dupa km nereali si dupa an, in loc sa evalueze starea.

            Pe de alta parte cine are bani nu cauta w211, de aia din pacate aria clientilor e mai restransa.
            Asta e, stai si vezi care cum ofera. Stiu si ei ca pret peste o limita e greu de obtinut, ca un audi a4 din 2012 tot un 8mii E este si na...
            Eu de asta o repar pe a mea, ca e clar, am luat deja o tzeapa ca am luat-o, de o dau mai departe pe bani de nimic reparata, imi trag singur a doua tzeapa.

            Comment


            • Doar de dragul retoricii si a unei discutii constructive - Audi A4 2012 - masina buna doar 8000 EUR ??? Cred ca glumesti.

              Din nou, de dragul exemplului, iti atasez un printscreen al primului Audi A4 2012 care mi-a iesit in cale, de pe o licitatie in desfasurare acum, pe un cunoscut site - are oferte la 9900 eur si spera sa ia 12,000 eur. Nu sunt samsar, nu combin masini, dar avand multe firme, sunt inscris in astfel de site-uri. Consum propriu.
              Repet 12,000 eur achizitia. Adus in tara, alti bani. Trebuie sa pui si TVA-ul la aceasta suma (chiar daca in Belgia pe acest anunt este nedeductibil), caci tu esti platitor de tva in Romania.

              Reiau - de unde 8000 EUR Audi A4 2012, masina buna, corecta si cinstita ?

              Parerea mea, fara sa divagam aiurea in postul omului, cazi in aceeasi capcana; desconsideri masina si te iei dupa 90% din masinile samsarite prezente in piata la noi.
              You do not have permission to view this gallery.
              This gallery has 1 photos.
              1963 Simson SR2E
              1990 Mercedes W124 250d
              2001 Mercedes W210 200K
              2005 Mercedes W211 220cdi
              2018 Suzuki Baleno

              Comment


              • Faza e ca daca tu ca persoana privata vrei sa vinzi in tara ceva, cam asta e pretu care ti se ofera. Deci prin analogie, daca un om e dispus sa dea 8 9mii pe una din 2012 in mod sigur acel om nu e dispus sa dea pe una mai veche.

                Iar potentialii cumparatori se reduc ca numar.
                Evident ca aia de 8 9k nu e stas, nici nu are cum in banii aia.
                ce se vinde in belgia e dedicat oamenilor care au bani de asa ceva. La noi in tara omu viseaza e class din 2014 cu totul la zi la 6mii e.

                Am vazut cum un prieten acu 4 ani a incercat sa vanda un a4 din 2008, cerea 11mii lasa el si la 10. Inca o mai are.
                Faptul ca avea stiva de facturi cu totul la zi cu distributie, amortizoare si alte reparatii care putini oameni le fac, era irelevant. (Poate era mai mare pretul dar tin minte ca era pret de cazan + 2mii e)

                Ma indoiesc ca s a schimbat ceva.
                Adica da, s a scos taxa de poluare si tot omul isi poate aduce 220 cdi e3.

                Romanii nu au bani de masinile astea dar loganu le pute si vor mercedes si audi. Si cand unu chiar are prefera sa il dea neamtului.

                ​​
                Last edited by Sharky; 05-29-2019, 16:00 PM.

                Comment


                • Pai de aia aduc samsarii lovite si cu km garla si le aranjeaza, rezultand 80% din piata de la noi. Ideea e ca cei care nu se lasa amagiti de piata sunt putintei. Si Fordul anterior pe care l-am vandut, am reusit sa-l vand doar pe forumul de ocazie, pe olx si autovit primeam doar oferte de schimburi sau bani putini. Era un Focus din 2009, 1.6 tdci 110 cai, Ghia, echipare top, 170 si ceva de mii de km reali, am batut palma la 5300 eur in 2016. Piata era pe la 4500-4000. Tot mi-a luat vreo 2-3 luni sa-l dau, dar era un model mai comun, mai cautat.

                  Comment


                  • L ai dat bine, probabil datorita echiparii.

                    frate meu a luat focusu 2007 in 2014 cu 6mii dotari cam slabiste, dar are clima, si avea 78k reali. Afaceri intre prieteni, ca de incerca sa il vanda pe piata nu lua atat.
                    inafara de un egr, rulmenti fata si ca acu ii trancane bucsaraia fata nu a avut probleme. Gumele erau cate o pereche din fiecare set.
                    Conteaza si starea dar putin pricep asta.
                    Daca dai bani in plus si apoi totu pica care e diferenta fata de una aranjata?

                    Intre timp vezi cate o vechitura de 3mii e ca tot cam aceleasi probleme le are ca a ta luata la 8 9mii, ti se cam face lehamite si pretu iar se duce in jos.

                    Greu de gasit cumparatorul asa.


                    ​​​​​​

                    Comment


                    • Originally posted by george_b_20 View Post
                      Nu este client de Mercedes cel ce iti spune ca il costa pe an - "2000 de euro"
                      Cand te cota 2000e pe an un mercedes (cu motor normal, nu un 5L la care 2000e e doar impozitu), mercedesul ala (daca nu l-ai luat mult sub pretul unei masini bune), e o tzeapa, iar clinetul respectiv e fraierul care s-a intepat.
                      Sa luam un reper, gen un w211 FL 2008 mega dotat gen perne, trapa, ventilatie si incalzire, distronic etc vine pe la 10-11mii in stare buna, asa la prima vedere nu ii gasesti nimic, totul merge.
                      Sa zicem ca mai cere 3mii timp de 4 ani pe langa cele uzuale, asa ca te manca pe tine, si se mai spparge o perna sau te lasa compresoru.
                      deci 13-14mii E.

                      Atunci de il compari cu una in care bagi 2mii anual, aia ar trebui sa coste in final 14mii - 8mii, daca vrei sa o tii 4 ani, deci 7mii max. Si ar fi bine sa fie mega ultra dotat ca sa merite.
                      ASta in maniera in care trebuie sa bagi 2mii anual, nu ca ii bagi ca te manca si musai sa te scarpini.

                      Ignoram aici consumabilele uzuale gen ulei, filtre care nu sunt nici pe departe scumpe.

                      Comment


                      • 121600 km.
                        Astazi masina si-a gasit si noul proprietar, care sunt sigur ca ii va face cinste si o va ingriji cel putin la fel de pedant ca mine. Am deja o urma de nostalgie dupa ea, dar in alta ordine de idei ma bucur ca am asteptat si am gasit intr-adevar pe cineva sa o merite si sa aiba grija sa nu ajunga un harb ca multe din cele de varsta ei.

                        Orice voi achizitiona pe urma, dictat de alte nevoi, sunt sigur ca va ramane cea mai frumoasa masina pe care am avut-o.

                        Comment


                        • Ai vazut ? cu rabdare, ai gasit clientul potrivit pentru aceasta masina, adica o persoana care apreciaza un kilometraj relativ mic (pentru cat duce un motor de genul asta), un istoric cert si verificabil si o intretinere pe masura.

                          Bafta si spor la noua achizitie !
                          1963 Simson SR2E
                          1990 Mercedes W124 250d
                          2001 Mercedes W210 200K
                          2005 Mercedes W211 220cdi
                          2018 Suzuki Baleno

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Logan | Dacia Logan |Anulare DPF