Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Primiti cu...Sprinterul ?!?!

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Hai colegu ca este ieftina ....stiu ca aia originala la mine este vreo 1100 lei si e doar heliomata . La tine si cu avertizare e la oferta .

    Intrebare offtopic : daca pun norma de ulei Mercedes Euro6 la Euro 5 o fii bine ?

    Cu Alin nu mai vorbiti ,ca vrea sa isi cumpere polo din ala smecher tiroc -tiguan .

    Comment


    • In ziua de azi daca nu ai suv sau cross, e degeaba, altfel cand stai sus te simti in siguranta. )

      Comment


      • Offtopic din nou : Iti trebuie ceva tupeu sa vinzi la 30-40k euro un polo din asta suprainaltat.

        Comment


        • Parca e prea de tot... Ce sa mai zicem de noul sistem de inlocuire a oglinzilor cu camere, si monitoare la interior, de pe Actros...

          Jay Leno a zis la un moment, ca in 100 de ani de evolutie si istorie in industria auto, batul, tija de tine capota a ramas neschimbata!

          Pe principiul ca daca functioneaza de ce sa o schimbi, sau complici, ultra-tehnologizezi.

          Comment


          • La camioane vin cu functii suplimentare probabil, analiza de imagini, alerte, asistenta la parcare.
            nu pune nimeni doar o camera de supraveghere.

            Mie imi "place" volanul de tip f1 de la tesla care de cativa ani tto vb ca il scot.
            Ce rost are nu stiu, dar dpt de marketing a decis probabil ca asa e mai futuristic )
            La fel treaba cu tableta, ca de aia vreau masina premium ca sa imi tot iau ochii de la drum.
            Si nici display in fata nu e nevoie mai bine pe centru jos, design minimalist ))
            Si cand vad ca le compara cu seria 3 sau seria 5 sau cu c si e class, ma umfla rasu.
            Din pacate si mercedesu vede ca a prins tableta la prostime, hop si ei.

            Comment


            • Wou....de unde sa incep?
              Poti pune linistit si chiar zic eu ca e mai bine...Eu am pus si la E 5 si 6 norma 229.52, bidon la 1l din acela galben, nu gri.Ca idee pot spune ca imi pare mult mai bun si mai rezistent uleiul si nu il consuma! La ultimile 2 schimburi la E6 de acum, am scos dupa 40 000 de km, 11,300 si 12 litri din ea !! Zic asta pentru ca scot uleiul pe joja cu o pompa si apoi de curiozitate il pun in bidoane sa vad exact cat am scos.Asa cum am mai scris, ulei comandat pe ebay, de la o reprezentanta Mercedes, cu 8 euro litru aproximativ, in functie de cum prind oferta.

              Cu Alin, pot vb linistit dar nu cred ca o sa-i convina. ​ De cateva luni lucrez pe aici prin Germania si car materie prima pentru industria auto. Cei mai prosti si mai batuti in cap din toate fabricile pe unde am fos (Audi, Mercedes,Porsche, Ford, Vw, Bmw) si vb doar de turisme , sunt la mare distanta cei de la Vw !! Proasta organizare, de la poarta pana la hala de incarcare, lipsa documente la livrare, nu stiu unii de altii, daca ai o problema vb cu ei ca la gard si spun doar "das ist", nu gandesc mai mult decat scaunul pe care stau, etc, etc... Am zis, daca si masinile sunt fabricate asa cum isi desfasoara activitatea...imi cumpar Logan...Daca tot vorbim de vechi versus nou, poti crede ca la fabrica din Kassel/Baunatal locul unde se fabrica Broscuta , ei folosesc si acum Cmr-uri pe care sunt trecute preturi in marci si stampile pentru vama de export in Europa?!? Esti nebun, voi nu ati fost in stare sa modificati in calculator un model de document de atatia ani si imi spuneti ca fabricati masini? Ok, ce e vechi e bun in industria auto, dar mie faza cu documentele imi spune ca voi ati ramas si cu creierul acolo... si asta nu cred ca e bine !! Te duci cu marfa de la Kassel la Braunsweig, de la Vw la Vw si cand ajungi acolo iti spun ca nu te pot descarca ca nu ai toate actele si ca trebuie sa te descurci ca nu e treaba lor?? Ia zi colegul, mai vrei Vw?
              Te-ai saturat de Stele? Treci pe Audi sau chiar Bmw ca astea is Ozn-uri fata de Vw. Nu neg, nu stiu, probabil or avea si alea multe neajunsuri dar sunt masini fata de Volsvagin !

              Cat priveste tehnologia din oglinzi si costurile ei, cu toate injuraturile de rigoare eu sunt pro! Toata lumea stie si probabil e de acord ca atunci cand mergi cu o masina cu banala cotiera, in momentul in care te urci in alta fara, te rastotni din scaun !! Ce sa mai zici de senzori si camere? Eu pot spune ca dupa 6 luni de mers cu duba, acum de 2 zile de cand nu mai merge senzorul de unghi mort chiar ii simt lipsa? Pentru ca is facea treaba atunci cand schimbi benzile pe autostrada printre camioane !
              Un singur exemplu de tehnologie "injurata" : functia start-stop !!
              Replici: nu e buna,strica motorul,uzeaza electromotorul,e facuta doar sa ne ia bani!! Cate electromotoare ati schimbat in plus cei care utilizati asa ceva?
              Nu zic ca nu poti trai fara ea, dar nici nu pot injura eu o echipa de ingineri care a inventat si a vazut mult mai multe parti bune in ea, decat mine !! Poate alte functii au mai multe parti proaste decat cele bune, dar per ansambul masinile au evoluat ! Or fi scumpe de reparat si de intretinut dar atata timp cat nu sunt toate aceste dotari obligatoriu in standard si ai optiunea sa le alegi sau nu...viata e frumoasa !! Sincer si eu as vrea sa tin duba cu costuri de intretinere de Barkas sau Tv , dar nu se poate.. Stima.
              Attached Files
              Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
              Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
              Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
              SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
              https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

              Comment


              • Nu m-am saturat de stele, dimpotriva, imi plac din ce in ce mai mult comparativ cu BMW, Audi.

                Am ajuns la anumite concluzii chiar daca am o varsta frageda, am condus de la Solenza pana la S, Touareg nou, samd:

                BMW - nu se merita sa-ti iei decat ceva sus, si sus ma refer : Seria 7, X5, masini pe care nu le cumpara orice dobitoc sa faca donuts cu ele in parcarea la Kaufland (gen E90,E60,F10,F30..)
                Audi - foarte rigide, am apucat sa conduc A4,A5 si parca mergeam fara amortizoare, si nu am condus doar una din fiecare...A6 e barca mare cu motor mic (exclud 3.0).
                Volkswagen - am avut, nu prea am avut mari probleme, in afara de ambreiaj care obosise si el, avea 200k atunci cand am vandut-o.

                Ca tot vorbim de transport, am prieteni ce cara zilnic piese de Mercedes fabricate in RO (cabluri,turbine) ba la Ploiesti, ba la Slatina, ba la Mioveni..

                Cat despre Mercedes.. Diferenta dintre platforme (w205 vs w212) e fantastic de mare, de la inchidere ermetica pana la confortul interior, sunt de acord ca e C vs E, dar chiar o sa merg odata in oras sa fac un test drive cu un w213.. sa vedem ala cum e

                Mai vine vorba si de spatiul din interior, am si eu 2m.

                Si acum, va intreb pe voi, colegi, prieteni, ca suntem intr-o discutie amicala si poate aveti mai multa experienta.

                La un buget de 30.000Euro sa zicem, voi ce preferati?
                - S Class, Seria 7, GLE, X5 cu 250.000km+
                - E class, C Class, Seria 5, Seria 3 cu 100.000km+
                - Tiguan nou cu 5 ani garantie sau 100.000km

                Din experientele mele si din discutii observ ca fiecare piesa de masina cu o parte electronica are un anumit numar de cicluri de viata, daca dai 30.000 pe un S si te lasa instalatia de adblue, senzor nox, senzor dpf, ce-i mai faci?!

                Intreb si eu.. Poate vad eu gresit lucrurile

                Stima!!
                Să știi să lupți când vrei să ai.
                Să nu regreți când pierzi sau dai

                Comment


                • Nu vreau sa va dau afara dar o sa amestecam varza cu iaurtul daca ne apucam de discutia asta aici si incepem sa ne dam cu parerea... Pune-o undeva in zona dedicata si ne apucam de cearta !
                  Raspund doar scurt la intrebari:
                  -cu 30 000 iti iei unul din modelele acelea cu maxim 150 tkm si ar fi o alegere buna ( si a mea Ssss ) .. nu stiu ce an vrei dar daca mori dupa ce scrie in certificat, posibil sa nu te incadrezi ! Euro 6 incepe din 2011 !
                  -E sau 5
                  - uita naibii de cotetul ala sa nu plangi apoi dupa bani !

                  Imi spui unde muti discutia si vin acolo cu o basculanta de pareri !
                  Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
                  Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
                  Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
                  SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
                  https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

                  Comment


                  • Gata cu offtopic-ul : o sa presez unde trebuie sa luam un butoi de ulei Mercedes E6 . Si bag in w212 sa vedem daca-i place .

                    Comment


                    • A,nuuuuu !! Fara butoi !! Nu stiu ce calcule economice ptr service iti faci, dar daca vb de propria caruta,,iti recomand doar bidon! Si din cate am vazut, cel galben nu vine decat la 1 litru!! Acum, pe bune daca si 7,5-8 euro pe litru la un schimb de ulei facut o data la minim un an e mult...atunci hai sa discutam despre eficienta trotinetelor si a zmeului cu sfoara !!
                      A da, in Romania din cate stiu cel la bidon galben are preturi nesimtite la unele surse dar iti dau un pont: tot are colegul Alin prieteni in transport, vorbeste sa iti cumpere din Germania un lot de 100-200 de litri, de la un vanzator si aia e...Cu factura,fisa service la produs,tot ce vrei...Mie asa imi trimit cand comand de la ei.
                      Uite, eu cumpar de pe Ebay dar vinzatorul de acolo e...firma Schoener care surpriza, e reprezentanta Mercedes in Saarbruken !! Si iau cu 7,7 euro pe litru in functie de cum difera si preturile pe Ebay.Daca e nevoie te pot ajuta cu link sau adresa...Era mai simplu daca mai veneam eu spre Romania, ca il livram direct... Stima.
                      Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
                      Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
                      Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
                      SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
                      https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

                      Comment


                      • Pai avem nevoie de butoi , avem clienti cu e6 din ce in ce mai multi , Doamne Ajuta pt asta si “ pt ca automobile “ .
                        Daca pun si la mine la revizie cu atat mai bine .
                        Sa nu fie probleme luam de la au.tok.ss sa nu fac reclama.

                        Comment


                        • Tocmai ca aveti clienti...ar trebui educati sa dea 1 leu in plus pe uleiul din motor..e doar parerea mea...eu, nu am incredere in uleiul din butoi...nici aici in Germania.De aceea am ales varianta sa il cumpar si sa il schimb eu in regie proprie dar sa vad si rezultate. Si dupa cum am mai scris mai sus..se vad! Am eu pasarica asta cu uleiul la butoi si de aceea nu ma impac cu el !
                          Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
                          Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
                          Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
                          SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
                          https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

                          Comment


                          • Salut!
                            De curiozitate, care este diferenta intre uleiul 229.52 la bidonul galben vs cel gri?
                            Ultimul schimb l-am facut cu 229.52 la bidon gri de 5 litri si am avut de asteptat cam 2 sapt. dupa el(parca-i aur). Asta la un magazin de piese in care am incredere.

                            Comment


                            • Salut...banuiesc ca in Romania ai avut de asteptat...
                              Tehnic nu stiu sa raspund care e diferenta. Practic, cel gri este mai ieftin, cel galben este ultimul aparut pe piata...A venit cu varianta de "noul model"....O explicatie o fi de au schimbat bidonul si l-au scos pe cel galben...Nu cred sa fie doar marketing...
                              Tehnic, pot eplica diferenta dintre 229.51 si 229.52 , cel din urma fiind mult mai rezistent, se consuma mai putin de la schimb la schimb si isi pastreaza o limpezime in el si dupa 20 000 de km ! Stima.
                              Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
                              Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
                              Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
                              SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
                              https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

                              Comment


                              • Salutare.
                                Daca tot am dat sfaturi de schimbat saibe la injector , s-a lipit si de mine problema...Injector 5 suflat, toata zona lui plina de smoala, rezolvat la service...Halatul a costat muuult rau...dar alte variante nu prea erau prin superba Germanie
                                Cu ocazia asta, am aflat si rezolvarea problemei legate de senzorul de unghi mort din oglinzi: calculatorul ptr aceasta functie kaputt !! Cost 450 euro plus 50 manopera de schimbat...Am zis ca se poate si fara aceasta functie, o perioada..
                                Cat priveste saibele de injector, mai am doar 2 neschimbate, pe cilindru 1 si 2, adica floare la ureche...Asa ca, imi insusesc criticile ca "ma pricep doar la ulei si filtre" si o sa ma pregatesc sa trec acest test...Cat inca sunt intregi si nu au suflat, teoretic operatiunea ar trebui sa fie relativ simpla...Vom vedea si vom posta.. La banii dati pe o singura saiba..ma risc sa ma apuc singur ca dau faliment.. Stima.
                                Attached Files
                                Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
                                Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
                                Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
                                SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
                                https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF