Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

My Black Beauty W212

Collapse
This topic is closed.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Astazi au sosit si celalalte produse,am reusit sa fac interiorul,piele si plastice Imi place ca produsul de curatare si protectie,mai mult e de protectie,nu lasa acel strat lucios,foarte putin da viata materialelor,iar produsele din piele foarte incantat deocamdata,tapiteria nu a fost murdara,dar am curatat-o cu solutia din sticluta speciala,iar balsamul la fel nu lasa pelicula si are un miros putin de piele,foarte neutru,iar pielea este mai placuta la atingere,mai moale.
    Poate pana la sfarsitul saptamanii reusesc sa fac janlete si sa o ceruiesc.
    Attached Files
    Last edited by ichbin; 06-06-2013, 18:58 PM.

    Comment


    • #47
      Da, produse Megiars folosesc si eu . Foarte utile si periutele , pt locurile greu accesibile.
      Sa o dai cat mai des cu ceara , mai ales ca este neagra.
      Acum nu stiu cum este prin Anglia , da banuiesc ca ploua des. Praf sigur nu exista ca in Ro.

      Comment


      • #48
        Ma gandesc sa o dau o data la luna,am luat un sampon cu ph neutru de la Mothers care nu distruge ceara dupa ce o speli,da ai dreptate aici ploua mai des cred ca de aia nici nu prea e praf,si drumurile mai ok,nu mai bune ca la nemti.

        Aici au facut saptamana asta niste modificari la cod rutier,care dupa parerea mea ar trebui introduse si la noi,daca mergeti in UK cu masina sa stiti(nu sariti in cap,am vazut ca au mai venit persoane in vacanta,ma uitasem pe club Honda,voiam sa schimb marca si era un Thread vacante si facuse unul toata Europa,inclusiv UK),revenind,bineinteles ca au marit niste amenzi,iar cele doua noutati sunte autostrada a doua si a treia etc sunt doar pentru depasire,daca te postezi pe banda din mijloc,stai acolo si nu te dai la o parte ca doar nu depasesti viteza etc,iti iei amenda,depasesti frumos si revii pe prima banda,normal daca nu e plina,iar a doua chestie e a tailgating,practic sa mergi in curul lui ala din fata ta,amenda de 100 lire si 3 puncte pe carnet,la fel se pedepseste intoarcerea cu frana de mana si cei care taie fata,aici poti acumula 12 puncte maxim si se sterg la 3 ani.
        Last edited by mircea600sel; 06-07-2013, 10:04 AM.

        Comment


        • #49
          O treaba facuta bine , am o intrebare cum speli masina?Acasa sau la spalatorie?
          Ce tipuri de spalatorii sunt pe acolo?

          Comment


          • #50
            Masina o spal eu personal,cu sampon,cel mai bine e sa speli cu doua galeti,una pui sampon si faci spuma iar a doua cu apa curata in care clatesti buretele sau ce folosesti de fiecare data inainte de a inmuia in sampon,deoarece se ia pe el praf,chiar si petricele mici,particole,iar daca continui sa freci cu el se poate zgaria.O spal acasa deoarece am mai multa grija si cred ca o spal cu mai multa responsabilitate,imi place sa fac treaba si mai salvez si 80 lire chiar si mai mult,cam asa e sa fie full valeting pentru masina mea,fara sa o ceruiasca,plus ca folosesc produse de calitate,care credema fac banii.
            Aici sunt spalatorii de toate tipurile,sunt si multe spalatorii de mana,majoritatea care lucreaza acolo sunt din europa de est.Daca te uiti pe youtube sunt multe clipuri facute de profesionisti care arata cum sa faci un detailing ca la carte,etc http://www.youtube.com/watch?v=lo8vs7dEIwk
            Washing is a vital step in keeping your car looking its absolute best and by using the wrong product or technique you can easily remove your wax protection o...

            Nu fac publicitate la nici un produs,dar explica cum trebuie facut corect.
            Last edited by ichbin; 06-08-2013, 13:57 PM.

            Comment


            • #51
              Am facut putina curatenie in interior deoarece arata jalnic,super multumit de produsul de curatat mocheta,am comandat si ceva de spalat parbrizul de la Sonax,am vazut ca e laudat,din 250 ml faci 25 litri,e fain ca il poti lua cu tine unde pleci,are 2 compartimente sticluta,impingi solutia si ramane in gat care are gradatie apoi torni in bidonul de apa.
              Attached Files

              Comment


              • #52
                Frumos a iesit!Daca 3 ore ai lucrat la masina cand ai mai avut timp sa mergi si la lucru?Ce n-as da si eu sa am asa timp liber.

                Comment


                • #53
                  Frumoasa masina. Imi plac foarte mult numerele de anglia, cum dau pe mercedesuri

                  Comment


                  • #54
                    Fain a iesit !

                    Oare ce o sa zica vecinu' ?

                    sigpic

                    "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

                    Comment


                    • #55
                      Am facut lucrarea mai pe seara,e si mai bine sa nu fie soare cand o speli,dar si cand o ceruiesti,sunt anumite tipuri de ceara lichida care o poti da si pe soare,dar nu sunt asa bune ca cele solide.
                      De greu nu este,dar dureaza sa iei fiecare particica in parte,iar vecinul din pacate nu era acasa,sigur se intreba ce face ala 3 ore la masina,dar a meritat efortul.

                      Comment


                      • #56
                        Ce bine da culoarea la tapiterie in contrast cu negru , felicitari pt ceruire.
                        Confirm si eu ca e munca de chinez sa ceruiesti un w212.

                        Comment


                        • #57
                          Salut! Foarte frumoasa masina.Am si eu una culoare gri dar pe spate nu am bara care o are a ta. Nu stii daca se poate schimba din bara originala simpla(care nu are nici o gaura pentru teava de esapamanet), sa imi pun bara cum ai tu in poza cu 2 iesiri?Am vazut ca doar partea de jos trebuie schimbata dar nu gasesc inca masina dezmembrata deoarece este prea noua. Daca ma poti ajuta cu o idee cum sa imi inlocuiesc bara spate cu una ca a ta, cu doua iesiri dreptunghiulare. Mersi mult.

                          Comment


                          • #58
                            A mea asa am cumparat-o de noua,a ta are doua iesiri sau una,ca daca are una trebuie modificata dedesubt plus spoiler,iesirile dreptunghiulare din chrome am vazut aici in Uk sunt 110 lire,plus transport http://www.ebay.co.uk/itm/Mercedes-B...-/290920984185
                            Nu zice daca sunt originale,sunt facute de ei cred,cele originale sunt mai scumpe ,am vazut la Mercedes spoiler spate 274 lire A2127930288 asta e part number.Nu stiu sa iti spun mai multe in legature cu modificarea,nu am facut asa.
                            Prezinta si tu masina la sectiunea masina mea,deschizi unul nou sa vedem cum arata masina,cum e bara spate,pune mai multe poze.
                            Last edited by ichbin; 06-26-2013, 12:00 PM.

                            Comment


                            • #59
                              Am mai cumparat ceva pentru negruta,de curatat interior si quik detailer,dupa cate am citit e unul dintre cele mai bune de pe piata,e super sa dai cu el dupa ce o speli si dai cu ceara nu mai raman acele spoturi sau pete de la apa,si este excelent sa cureti masina cand nu este foarte murdara,este Hydrophobic Polymer.
                              Saptamana trecuta nu am mai spalat masina,era putin prafuita,am ceva de genul de la Mercedes,am curatat masina in 10 minute si arata ca si cum ar fi fost spalata plus luciu.
                              Attached Files
                              Last edited by ichbin; 07-05-2013, 10:51 AM.

                              Comment


                              • #60
                                Înainte de ceară ai decontaminat mașina?
                                Chiar dacă e mașina nouă, o decontaminare cu Bilt Hamber soft auto clay ar fi fost foarte ok.
                                " You're not your job. You're not how much money you have in the bank. You're not the car you drive. You're not the contents of your wallet. You're not your f*cking khakis. You're the all-singing, all-dancing crap of the world. " Tyler Durden
                                Regulament forum.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF