Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

My Black Beauty W212

Collapse
This topic is closed.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Asa da. Ai ramas cu o suma foarte buna de bani. Cu cea mai mare placere astept sa ne vedem .

    Comment


    • #17
      Sa o stapanesti sanatos.Masina este superba

      Comment


      • #18
        Am facut astazi cateva drumuri,pe autostrada si in trafic mai greoi,a intrat stop start de multe ori,aproape ca nici nu sesizezi cand motorul se opreste,ce mi s-a parut ciudat,afara viscolea foarte tare la un momendat fulgii erau de marimea bobului de mazare,era trafic greu iar ledurile din dreapta de la Parktronic s-au aprins rosu si au facut un beep,asta de doua ori in decurs de 3 minute.Faza e ca nu aveam nici un obstacol dreapta lateral,iar de masina din fata m-am mai apropiat de cateva ori si nu s-a intamplat nimic.
        Sa fi fost din cauza acelei rafale de ninsoare cu acei fulgi de nea ciudati ca faceau zgomot la atingerea parbrizului.
        In rest super multumit,silentioasa iar pe autostrada nici nu realizezi cand depasesti viteza legala,inca savurez mirosul proaspat de piele,care imi place recunosc,dar nu pentru mult timp cred,timpul ne imbatraneste pe toti.

        Comment


        • #19
          A facut pelicula de gheata pe unul din senzori si s-a blocat. Asa se intampla cand mergi la drum si se formeaza gheata pe ei. Nu ai motive de ingrijorare.

          https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

          Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
          Va rugam sa le schimbati din User Settings.

          Comment


          • #20
            Am patit si eu acelasi lucru cu senzorii de parcare.
            Mergeam in conditii de ceata densa si temperatura sub zero grade celsius si cand am redus viteza pentru a opri (sistemul parktronic devine activ cand scade viteza sub 18 km/h), a inceput sa emita semnale de avertizare.
            Era depusa chiciura pe ei.
            Dupa ce am indepartat chiciura n-au mai fost probleme.

            Felicitari pentru achizitie! Multi kilometri fara reparatii!
            Last edited by daniel_tandara; 04-04-2013, 18:10 PM.

            Comment


            • #21
              Problema cu senzorii ii patita si de mine. La mine au fost probleme in conditii de viscol si ploaie torentiala. Doar dezactiveaza senzorii pana vremea ii favorabila. In rest, mult succes!

              Comment


              • #22
                Frumoasa masina,sa ai parte de ea!

                Multa bafta!

                sigpic

                "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

                Comment


                • #23
                  Multumesc de urare,acum astept sa se mai incalzeasca si sa ii fac un tratament la geamuri,cu Aquapel cum am facut si la cea de dinainte,mai ales ca luneta nu mai are stergator iar in cand ploua nu mai ai vizibilitate.
                  Cred ca la asta noua am sa-i fac la toate geamurile si cele laterale,la viteza mai mare de 40 km/h picaturile de ploaie pur si simplu isi iau zborul in contact cu geamul si ofera o vizibilitate superba in oglinzile laterale.
                  Faceau si aia de la mercedes 100 lire numai parbrizul cu Diamond Fusion,dar cu 15 lire imi fac singur toata masina,tanand cont ca am facut acest procedeu si la cea veche de cateva ori si era superb,picaturile de ploaie nu se mai preling ci se transforma in margelute mici.
                  Acum ma gandesc daca sa ocolesc acea portiune de sticla unde este pozitionat senzorul se ploaie cand aplic acea solutie,dar nu cred ca ar afecta cu ceva??

                  Comment


                  • #24
                    N-are nimic. Eu folosesc Rain Repellent de la TurtleWax, foarte bun.
                    https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

                    Comment


                    • #25
                      Buna treaba cu rain repellent,ai o vizibilitate sporita daca ploua si pe timp de noapte,o intrebare,la vechiul A class cu roti pe 15 inch la o viteza de 70 mile in bord,pe gps imi arata 65,acum la asta noua roti pe 17 inch in bord 70 mile,pe gps 69,diferenta de viteza o fi mai mica din cauza rotii care e mai mare?

                      Comment


                      • #26
                        I-am cumparat covorase,nu de la Mercedes ci de la o firma care face pentru modelul de masina care este cerut,calitatea mi se pare mai buna si dau o garantie de 90.000 km la ele,poti sa iti alegi grosimea,culoarea,marginea,sa iti scrie logo etc,se potrivesc perfect,chiar si acei butoni in partea de la sofer sa nu alunece,cu toate ca au pe spate un fel de suprafata antiaderenta.
                        Attached Files

                        Comment


                        • #27
                          Nu am circulat prea mult in ultimile zile,am acumulat 600km,consum dupa pompa de 7.2l la suta,mers 65% in oras,ceea ca ma seaca putin e ca i-am jumulit o janta,am atins o bordura si s-a pilit pe o portiune de 7 cm,pe margine,noroc ca am acea asigurare de la ei care imi repara jantele si cauciucurile,acum ma gandesc daca sa merg sa o fac sau sa mai astept,daca se mai zgarie vreo una,nu ca imi doresc.

                          Comment


                          • #28
                            Sa faci o poza , sa vedem cum arata. Bag-o pe asigurare.
                            Masina e foarte mare si e destul de dificil de parcat/ condus in spatii inguste.

                            Comment


                            • #29
                              eu zic sa o repari , masina noua pacat sa stea asa.

                              Comment


                              • #30
                                Daca te uiti atent gasesti mai multe cu "made in Ro"

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF