Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Polar white w212 e 250 4matic

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cum sa fiu invidios cand am unu in gradina?
    Egr off n-are si nici chip.
    Dar la cat le lauda unii altfel ma uit la el, nu stiam ce comoara am in ograda!

    La cati bani ai bagat in ea si cat ai ingrijit-o e pacat sa o pui la vanzare.
    La vanzare esti in concurenta cu toate taxiurile luate cu 6mii E de dincolo, machiate la 180kkm.
    Una noua ce ar aduce in plus?

    Comment


    • bc11czy am in stoc collinite , dar se sterge foarte greu , posibil ca ceara mea sa fie expirata .

      Sharky am si un fas fas din asta care face spuma ca la spalatorie , binenteles si spuma ....dar este cam frig momentan , nu vreau sa ma ia vreo raceala ceva .
      Bine ca am apucat sa o decontaminez .....asta a fost mai greu.
      Cel mai bun consum a fost in jur de 4,8 , dar am facut kdm-ul la injectoare si “ la revedere “ consum .
      Asta este , zilnic la servici 60 km dus/intors ma tarai prin aglomeratie.

      haro planuri de vanzare nu am , o am de noua , are km putini . In caz ca am bani doar sa cumpar una noua 0 km , o trimit mai departe in familie ....dar nu este cazul .

      Comment


      • Faci febra cand o dai.... dar e mult mai rezistenta la spuma activa . Poti incerca sa faci cate 2 elemente deodata si dupa sa le stergi. Importanta este si decontaminarea cu argila ca pas anterior.

        Comment


        • Am luat-o pe bucati , portbagaj , aplicat ceara , sters cu laveta , dupa care plafon , aplicat ceara , sters cu laveta si tot asa.

          Comment


          • Cred ca e lunga lista de doritori în caz ca o vinzi. Masina arata bine de tot iar eu sunt unul din potențialii clienți
            E220 cdi W210, 2001

            E320 W210, 1997
            C180 W202, 1994
            W123 200D, 1978 cu inima de W124


            Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

            Comment


            • Ca sa fiu modest , masina arata mai bine in realitate .

              Comment


              • Eu stiu masina si in realitate, am vazut-o de ceva ori in trafic , felicitari pentru ingrijirea corespunzatoare domnu' si sper sa avem ocazii sa ne intalnim cat mai des!

                Cat despre consum , e normal ca iarna sa fie putin mai mare, am observat si eu ca vara o duc in 5.4/5.5 si acum am dus-o tot in 5.8/5.9 dupa 500-600 km.

                Oricum diferenta e nesemnificativa , mai ales cand o vezi cum ridica " steluta " din bot )

                Drumuri bune , fara cuie... sa ramana bani de o.....
                Să știi să lupți când vrei să ai.
                Să nu regreți când pierzi sau dai

                Comment


                • Multumesc .

                  Comment


                  • Nimic nou , in curand urmeaza sa o duc la service sa vedem cum prezinta .
                    Cum am spus mai sus , in prima faza anvelope noi pt vara , am ramas sa aleg intre Pirelli P zero si Continental .
                    Sa vad ce gasesc cu protectie janta - 245 40 R18 97 y , astea ar fi dimensiunile .

                    Am impresia ca urmeaza sa umblu din nou la bieletele
                    antiruliu , nu stiu daca sa iau pe OEM sau sa merg pe Lemforder. Astea de pe masina au in jur de 8000 km sunt Delphi .

                    Placutele par si ele cam duse , sunt al 2 lea rand , originale ,dar scrie TRW pe ele. In fine masina grea , le-a cam mancat , mers urban ... C4EF9797-7EA4-4729-B9F5-43128331003E.jpeg

                    Comment


                    • Eleronul trebuie sa-l lipesc din nou .
                      In rest ceara solida cand avem timp , inca suntem
                      pe jantele de iarna.

                      Comment


                      • Am ajuns si la o verificare cu masina .
                        63.000 Km cu aproximatie .

                        De inlocuit discurile fata , placute fata/spate. S-a verificat rulmentul" celebru " la 4matic , pompa de apa totul ok .Bieletele antiruliu se pare ca sunt "beton boss" .

                        Cerut oferta la dealer in jur de 2400 lei pt discuri fata / spate , placute fata / spate , cu ceva discount . Fara manopera evident .

                        O sa iau discurile fata pe original "pt ca automobile" , placutele frana TRW pe after .Discurile spate nu necesita inlocuire.
                        Ar fi al 3-lea rand de placute de inlocuit in 63.000 km .De fiecare data au fost inlocuite fata/spate , desi masina nu a fost condusa sportiv .

                        Au venit si anvelopele de vara .... foorum.jpg

                        Cele vechi au fost scoase la vanzare , daca sunt doritori please PM

                        Comment


                        • Sa-mi zici si mie cat costa discurile pe original..

                          Cauciucuri tata... aderenta tata.. )

                          Sa le porti sanatos ,multi km!
                          Să știi să lupți când vrei să ai.
                          Să nu regreți când pierzi sau dai

                          Comment


                          • Doamne Ajuta sa fie aderenta , nu fortam dar sa fie .
                            Discurile sunt 1200 lei cu ceva discount . Sunt si perforate , pretul mai mare .

                            Cum inca suntem pe rotile de iarna,weekend-ul trecut , duminica , am luat kinder-ul si ne-am cocotat pe Transfagarasan sa vada si el barajul de la Vidraru.
                            A fost incantat , drept urmare am luat-o usurel in sus .....trapa deschisa , aer curat , trafic lejer , muzica in boxe la minim , soare , pasarele , cer senin .....ca baietii.
                            Usor , usor a inceput si ceva zapada , asfaltul uscat , pana la un moment dat cand ne-am trezit ca zapada depasea lejer masina .....si intr-un final am dat de panoul cu drum inchis .

                            Cu greu am reusit sa intorc pt ca efectiv nu aveam loc , zapada avea pe margine 1, 70 si din 2 benzi , doar jumate de banda libera.

                            Drumul este destul de bun , atentie la bolovani ( cad de pe stanci ) , daca se merge incet este o placere pt peisaj / aer .
                            Ca si consum , am avut pe bord 5,5 media .

                            Comment


                            • Azi am reusit sa inlocuiesc : discuri frana fata , placute frana fata\spate , bielete antiruliu .

                              Discurile le-am luat de la reprezentanta , 1100 lei cu tot cu discount 20% .O chestie ciudata la discurile noi vs discurile vechi .Cele care au venit pe masina ,din fabrica, au 4 gauri ( sunt perforate ),astea noi au 3 gauri ....nu stiu ce sa zic .

                              Placutele de frana am luat Textar , cost 245 respectiv 143 lei.
                              Bielete , nu am gasit Lemforder si am luat pe Delphi , 160 lei amandoua.

                              Am primit si un set de stergatoare , de la Bosch .

                              IMG_3370.jpg

                              Manopera in jur de 150 lei , una peste alta sunt incantat.
                              S-a verificat lichidul de frana , este in parametri .

                              Poza din escapada de pe Transfagarasan.

                              IMG_3459.JPG IMG_3491.JPG

                              To be continued ....., montat anvelope vara pe jante , echilibrare / montaj pe masina ,gresare trapa , inlocuire filtru polen , filtru combustibil ..... vine si revizia etc etc ... Doamne Ajuta

                              Comment


                              • W212 este, după părerea mea, unul din modelele cele mai frumoase ale MB.
                                Pachetul AMG îi conferă un look foarte agresiv dar în același timp elegant.
                                Îl văd cumva ca un succesor direct al lui W124, ca forme și linii.

                                On. Discurile pe spate erau ok? Nu era bine să fi luat o pereche acum, la reducere?

                                https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

                                Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
                                Va rugam sa le schimbati din User Settings.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF