Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Daimler-Benz W124 200D

Collapse
This topic is closed.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Nu prea mai au unde se ascunde. Dar cine stie, poate mai apar.

    Comment


    • #92
      Am citit si eu tot topicul asta litera cu litera asta pentru ca imi place masina dar mai mult, imi place si felul cum se poarta colegul.
      Am cateva pareri si le voi exprima (incerc) cat mai scurt si clar (de obicei cand spun ca va fi scurt nu iese asa).
      Parerea mea este ca omul din imaginea alaturata a cumparat masina aceasta cu mai putini bani decat o da. Motiv pentru care nu spune pretul. Nu cred ca a luat-o cu muuuult mai putini bani dar oricum mai putini decat cere. Cred ca motivul pentru care o vinde este adevarat. Pana la urma putea sa spuna ca fiind convins de Mercedes vrea sa-si ia W210 combi. Sau ca vrea sa se mute in Abhu Dhabi sau cum se scrie smecheria asta de nume si ca aia de acolo nu-ti permit sa te dai cu masina inscrisa in alta tara mai mult de o luna, etc.
      Fie ca e corect ce scriu fie ca nu (si e doar un baiat destept care vinde o masina) l-a convins pe colegul Prudom si celalalt coleg cu care a vazut masina impreuna, sa nu dezvaluie pretul cerut. De aici am putea deduce fie ca este vanzator infocat de masini de ocazie fie ca ii plac la maxim Mercedesurile vechi. Daca nu ma insel si Prudom a avut mai multe Mercedesuri vechi, vandute la unele preturi interesante.
      Pe de alta parte un vanzator de masini care petrece atata timp pe un forum dedicat unei singure marci cred ca si-ar cam manca de sub unghii.
      Mai exista o varianta...aceea cum ca dupa ce si-a vandut A6-ele a cumparat aceasta masina la un pret apropiat de cel la care o vinde dar e dezamagit de ea. Vrea alta mai sprintena...judecati voi daca e plauzibil.
      Personal nu am tras o concluzie. Eu sunt un om care acord credibilitate omului 100% din start. Daca isi bate joc de ea a doua sansa nu mai are.
      Deci eu aleg sa cred ce zice Nistor. Doar n-o fi toata lumea plina de mincinosi si fatarnici.
      Oricum colegu' Nistor, daca esti fatarnic si mincinos esti unul de mare clasa.

      Pe final mi-a mai venit in cap un scenariu:
      Se facea ca un om a gasit o masina rarutza ca dotari prin Germania. A luat-o repede avand acasa una mai veche (epava) dar inmatriculata. A facut rapid o recarosare si apoi a vandut-o unui om la un pret putin marisor. Daca pretul era mic o lua Prudom indiferent de starea motorului. Toti stim ca asta se putea rezolva.
      Acu omu' asta vrea sa o vanda.

      Ce atata tam-tam?
      Last edited by adidc; 01-24-2012, 14:53 PM.
      E220 cdi W210, 2001

      E320 W210, 1997
      C180 W202, 1994
      W123 200D, 1978 cu inima de W124


      Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

      Comment


      • #93
        X-Files...Aloo Muldere,receptie!aici Scully,ceva e putred in dosarul 124..

        Colegu adidc,trebuie sa intelegi ca din oarece motive(intimidari si amenintari la adresa mea si a familiei mele) nu pot sa divulg informatiile secrete ce le detin privind Mercedesul ultradotat!

        p.s. totusi ar fi o solutie,sa ne intalnim intr-un loc public(aglomeratie,zgomot) si cu bateriile scoase de la tel mobile,putem discuta despre caz.

        Comment


        • #94
          Originally posted by prudom View Post
          X-Files...Aloo Muldere,receptie!aici Scully...
          =)) =))

          M-am distrat putin de dimineata!
          Oricum iti multumesc ca eu eram Mulder si tu Scully...apreciez si asta si solidaritatea ta cu cauza "in cauza" ).
          O zi buna pentru toate stelutzele!
          E220 cdi W210, 2001

          E320 W210, 1997
          C180 W202, 1994
          W123 200D, 1978 cu inima de W124


          Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

          Comment


          • #95
            Prudoame, vezi ca poate se intelege gresit ca eu te-am amenintat pe tine si pe familia ta . Cel putin din ce-ai scris acolo, asa se intelege.
            Ori toate discutiile noastre, pe public sau pe PM s-au desfasurat mai mult decat civilizat, cu multa relaxare. De fapt eu sunt un tip civilizat, cu ABSOLUT TOATA LUMEA am discutat civilizat, si cu aia care ma lauda, si cu aia care NU ma lauda . Iar noi doi nici macar nu ne-am contrat, ba chiar am avut discutii ok si deschise pe subiect, ca si cum ne-am cunoaste demult, desi nu ne cunoastem.

            Iar colegul adidc este un tip inteligent, decent, cu bun simt. A dovedit-o in mai multe post-uri de-ale lui, aici pe forum. Anyway, nemultumit de masina NU sunt, ba chiar sunt foarte multumit, puterea ei e adecvata generatiei din care face parte si motorului cu care este echipat, am la dispozitie si alte masini din generatia actuala si tot pe asta pun mana, oricat de "puturoasa" ar fi ea, deci nu-i stress.

            In rest, noi sa fim sanatosi .

            Comment


            • #96
              Originally posted by nistor@QMT View Post

              In rest, noi sa fim sanatosi .
              Cu ajutorul lui Dumnezeu eu sunt foarte sanatos (in general) si nu pot sa iti doresc decat acelasi lucru si tie . Din pacate fostul meu Mercedes a fost cam bolnav dupa ce am pupat un Passat combi in spate.
              Ma tot uit dupa un W124 interesant, inmatriculat si imi tot tresalta inima. Dupa care iar imi amintesc de ce strang banii (casa).
              Am fost gata sa iau un W210 fost taxi dar intr-o stare demna de E-klass dupa care iar m-am pocait. Si tot asa o tin.
              Vad ca astia cu Bulgaria au lasat-o mai moale asa ca ma dau cu Skoda cu placutze la puterea BP (TX-urile s-au terminat ).

              Nu sunt off topic ci "pointul" meu este ca uneori invidia, alteori lipsa intelegerii unui scop, alteori plictiseala, ii impinge pe multi sa faca valuri.

              Una peste alta cautati si voi un topic de prezentare a unei masini aici pe forum, cu atat de putine poze dar asa multe discutii ).

              Concluzie: mai baga frate niste poze! Fa poze la ce vrei tu din masina aia, ca noi ne uitam la ele cu drag.
              E220 cdi W210, 2001

              E320 W210, 1997
              C180 W202, 1994
              W123 200D, 1978 cu inima de W124


              Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

              Comment


              • #97
                Originally posted by nistor@QMT View Post
                Prudoame, vezi ca poate se intelege gresit
                Pai vad ca s-a inteles gresit...colegu adidc crede ca el e Mulder..hehehehe )))

                totusi are dreptate intr-o privinta,din prea multa plictiseala,se mai posteaza si pe aici.Asta nu e un lucru rau,forumul trebuie sa funtioneze!mai destindem si noi atmosfera.
                Hai,bafta cu masinutza si sa auzim de bine!

                Comment


                • #98
                  Originally posted by prudom View Post
                  ...colegu adidc crede ca el e Mulder...
                  Bine ca nu cred ca-s Batman...aia era mai rau! =))
                  E220 cdi W210, 2001

                  E320 W210, 1997
                  C180 W202, 1994
                  W123 200D, 1978 cu inima de W124


                  Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

                  Comment


                  • #99
                    Mai rau era sa te crezi Cat Woman .

                    Comment


                    • Consum exclusiv urban Cluj-Napoca, conditii de iarna, ultimii 760 km, metoda de calcul de la plin la plin: 8.3 l/100 km.

                      REPET: CLUJ-NAPOCA, EXCLUSIV URBAN, adicatelea doar in oras, daca nu s-a prins careva. Ori e o masina de 22 de ani in stare perfecta, ori nu mai suntem .

                      Comment


                      • Originally posted by nistor@QMT View Post
                        Consum exclusiv urban Cluj-Napoca, conditii de iarna, ultimii 760 km, metoda de calcul de la plin la plin: 8.3 l/100 km.

                        REPET: CLUJ-NAPOCA, EXCLUSIV URBAN, adicatelea doar in oras, daca nu s-a prins careva. Ori e o masina de 22 de ani in stare perfecta, ori nu mai suntem .
                        Asta e nimic ... Ori consumam 15 la suta ori nu consumam

                        Comment


                        • Off topic

                          Originally posted by florynu View Post
                          Asta e nimic ... Ori consumam 15 la suta ori nu consumam
                          ... şi asta, e nimic ! Acolo, 23-27 ... întreabă-l pe Ştefan
                          Lord W126 500SE -> 2.5D
                          Lady W123 230C -> 240D
                          W124 -> 200D
                          W208 CLK200 -> 2.0

                          W209 CLK200 Kompressor -> 1.8 - ex, gone
                          Fricike W201 -> 2.6 - ex, R.I.P.
                          Piroska W168 Elegance -> 1.6 - ex, gone

                          Comment


                          • Doamnelor, domnisoarelor si domnilor:
                            Avem sirocol functional(eu si masina ).

                            Se pare ca inainte 100% n-a functionat deloc, doar se incalzea motorul mai repede iarna decat la masinile pe care le-am detinut sau condus, in trecut. Dupa ce am ajuns la service-ul specializat in Instalatii sirocol si Clima, la Dl. Nelu, intr-o hala albastra, intre Floresti si Gilau, dintr-un sistem auxiliar in coma am plecat de acolo cu un sistem VIU.
                            Panou de control activ, panou de comanda functional, instalatie de incalzire auxiliara functionala. Pompita de apa a sistemului auxiliar face mici figuri, dar asta deja e o problema marunta si rezolvabila usor, va urma zilele urmatoare.
                            Important e ca sistemul e functional, cu piesele originale. Nu s-a schimbat nimic, a fost doar multa munca de uzura pentru a descoperi unde e problema, si rand pe rand, toate piesele au revenit la viata. Am stat cam 3 ore acolo, interventia n-a fost una usoara, dar in final e ok.

                            Recomand cu incredere pentru cei care au probleme cu instalatiile de incalzire auxiliara(sirocol) din zona Clujului. Omul e profesionist in toata puterea cuvantului, cel putin asa am ramas cu impresia. Stie foarte bine ce are de facut, NU vorbeste aiurea si NU te tromboneste, m-a taxat foarte corect, nici mult, nici putin, ci corect. Si spun asta dupa ce am fost la acel domn din Baciu care repara sirocoale(doar la o poveste, nu am rezolvat nimic si nici nu am fost taxat), si am sunat si la Copaceni, la reprezentanta WEBASTO(doar am sunat, n-am fost acolo).

                            Consider informatia aceasta de interes pentru membrii forumului, asa ca voi face publice numerele de telefon ale Dl. Nelu(nu am retinut firma sau numele complet al domnului, dar le pot afla si astea). Are si site pe net, mi-a spus numele, dar l-am uitat. Eram prea excitat ca-mi merge scula .

                            Dl. Nelu: 0745 128 395; 0731 009 587

                            Comment


                            • Felicitari! Ma bucur ca l-ai rezolvat....Sa te tina cat mai mult!
                              W202 C180 - http://www.clubmercedes.ro/masina-me...9.html?t=20069
                              W124 E200 coupe - http://www.clubmercedes.ro/w124-coup...ie-t38052.html

                              Comment


                              • Thanx man .

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF