Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Cutiile de viteze automate

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Bine ati revenit!

    Comment


    • #77
      Originally posted by automaticul View Post
      Buna seara ,celor care mai sunt interesati de cum si ce se mai face la o cutie automata.
      Respectele mele,Maestre.

      sigpic

      "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

      Comment


      • #78
        Sper sa mai pot ajuta pe cineva in acest domeniu.al cutiilor automate.
        Nu circula niciodata cu o viteza mai mare decat poate ingerul tau sa zboare..
        TEL 0722623721.

        Comment


        • #79
          Salutare si bine ai revenit. Spune-mi, te rog, la un BMW din 2006, 120.000 km, cutie manuala care merge fara probleme, e bine sau nu sa schimb uleiul ?
          sigpice60 525d

          Comment


          • #80
            Buna seara ,TORQUE , bineinteles ca este bine sa se schimbe uleiul in cutie, dar trebuie sa fie uleiul aprobat de producator(eu recomand intotdeauna sa se foloseasca uleiul recomandat de producatorul masinii sau al cutiei dupa caz)
            In cazul cutiilor manuale de tot felul , indiferent de producator , constructor sau serie de cutie este nu bine , ci foarte bine sa se schimbe uleiul , ca se schimba la 25000km, 40000km, 60000km important este sa se schimbe si sa se puna uleiul recomandat .
            Nu circula niciodata cu o viteza mai mare decat poate ingerul tau sa zboare..
            TEL 0722623721.

            Comment


            • #81
              Originally posted by automaticul View Post
              Buna seara ,TORQUE , bineinteles ca este bine sa se schimbe uleiul in cutie, dar trebuie sa fie uleiul aprobat de producator(eu recomand intotdeauna sa se foloseasca uleiul recomandat de producatorul masinii sau al cutiei dupa caz)
              In cazul cutiilor manuale de tot felul , indiferent de producator , constructor sau serie de cutie este nu bine , ci foarte bine sa se schimbe uleiul , ca se schimba la 25000km, 40000km, 60000km important este sa se schimbe si sa se puna uleiul recomandat .

              Si eu am cutie manuala si nu am schimbat uleiul niciodata.Cum imi dau seama cand trebuie sa-l schimb?
              Masina este un E270 cdi-w210-2002-125.000 kmm reali.

              sigpic

              "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

              Comment


              • #82
                Am inteles. Am intrebat fiindca stiu ca BMW zice ca e lifetime oil si nu trebuie schimbat. Nu stiu daca si la cutiile manuale, dar cele automate sigur au stiker lipit pe care scrie lifetime oil. Bine, si la alea am inteles ca e vrajeala si trebuie schimbat de fapt.
                sigpice60 525d

                Comment


                • #83
                  In cazul cutiilor manuale de Mercedes, cind se fac reviziile , exsista niste coduri de revizie, adica, in momentul care mergi la service, receptionerul cind preia masina , verifica nr de km si masina , SI mai ia din kombiinstrument cu ajutorul tastelor (nu la toate modelele)un cod de revizie , care acel cod bagat in calculator iti spune ce operatii se fac la acea revizie , in functie de acel cod, la un anumit nr de km ,se schimba uleiul din cutie .
                  Cum la cele automate se schimba la 60000km si la cele manuale se schimba uleiul dar la un alt nr de km, voi incerca sa va spun la ce nr de km se schimba uleiul la cutiile manuale.
                  In cazul celorlalte modele de cutii manuale sau automate nu este un ulei lifetime , pentru ca daca nu schimbi uleiul la un nr de km s-ar putea sa schimbi agregatul respectiv si atunci nu este chiar atit de placut ca bani.
                  Nu circula niciodata cu o viteza mai mare decat poate ingerul tau sa zboare..
                  TEL 0722623721.

                  Comment


                  • #84
                    Originally posted by carmine View Post
                    In ceea ce il priveste pe colegul Automaticul, sunt convins ca va
                    reveni.
                    Originally posted by automaticul View Post
                    Buna seara ,celor care mai sunt interesati de cum si ce se mai face la o cutie automata.
                    Salut revenirea colegului Automaticul pe www.clubmercedes.ro, singurul si adevaratul site al pasionatilor de Mercedes din Romania !
                    Vedeti dumneavoastra, noi educatorii, pedagogii suntem ca niste doctori .....
                    http://www.youtube.com/watch?v=f_-XE9GP4mc
                    http://www.youtube.com/watch?v=56a7YHK-i0c

                    Comment


                    • #85
                      Programul WIS , indica pentru Vito w638 cutie manuala , schimbul uleiului din cutie la 200 000 de km.Banuiesc ca , acest interval ar fi cam la majoritatea cutiilor manuale de Mercedes din perioada 1998-2003.

                      Comment


                      • #86
                        Salutare. Am fost sfatuit sa postez aici intrebarile mele legate de turatia la care ar btrebui schimbate vitezele la o cutei manuala ptr un W211 E200, deci doctore, ma poti ajuta?
                        P.S. Si cam la cati KM AR TREBUI SCHIMBAT ULEIUL LA ACEST TIP DE CUTIE?

                        Comment


                        • #87
                          Buna seara, babanu_ralu in legatura cu turatia la care ar trebui sa schimbi treptele de viteza la o cutie manuala,(WDB211, 200 compresor, mot 271) daca vrei sa mai faci ceva economie de combustibil undeva la 1800-2000 rot/min,(economie insemnind undeva la 14,ceva%consum in oras), in rest ,in functie de stilul fiecaruia de condus, nu este o turatie standard la care ar trebui sa se schimbe treptele de viteza, ca si in cazul cutiilor automate, la fel nu ai o turatie standard la care trebuie sa schimbi treptele, poti merge pe manual si schimbi cind vrei tu ,totul tine de stilul fiecaruia de mers, unii mai agitati si cocosi ,altii mai domoli sau neexperimentati.
                          In cazul schimbului de ulei la cutiile manuale pentru turisme, (PKW, CARS) NU este stabilit un numar de kilometri la care ar trebui sa se schimbe uleiul in cutie, cum este in cazul cutiilor automate, DARasta nu inseamna ca nu ne mai intereseaza uleiul din cutia manuala ,este totusi bine sa se schimbe la 3-4 ani , din cauza deprecieri calitatii uleiului, si a depunerilor din interior, chiar daca acolo avem un magnetel.
                          La fel este si cu uleiul din diferentiale , si el trebuie schimbat , nu trebuie sa le tratam cu indiferenta , altfel nu se stie cind ne lasa.
                          Nu circula niciodata cu o viteza mai mare decat poate ingerul tau sa zboare..
                          TEL 0722623721.

                          Comment


                          • #88
                            Apropo de schimbul de ulei la cutie. La un W220 S500 din 1999 la ce intervale ar trebui schimbat uleilul si filtrul din cutie? Am o banulala ca la a mea nu a fost schimbat niciodata....

                            Comment


                            • #89
                              Buna seara ,MERTZANU intervalul de schimbare al uleiului din cutie,la masina ta , este de 60000 km , acest interval asa de mare, este dat de uleiul care se pune in aceste cutii de viteze, acum mai nou se poate pune un ulei mai perfomant , zic ei (nemtii) adica se poate pune uleiul care se pune si la cutia 722.9 sau 7 G-TRONIC .
                              Voi incerca in zilele urmatoare sa clarificam anumite lucruri despre intervalele de schimbat uleiul si ce uleiuri se pun in fiecare model de cutie , deasemenea voi face referire si la modelele mai vechi de cutie .
                              Sper ca in scut timp sa reusesc ce mi-am propus campanie privind cutiile de viteze automate in Romania , in care sa se afle ce inseamna , cum se conduce , cum se intretine , cum se repara o cutie de viteze automata.
                              Acest lucru se va face intr-un loc special amenajat, in care toata lumea poate avea acces la informatii privind cutiile automate si nu numai, ci tot ce inseamna Mercedes.
                              Nu circula niciodata cu o viteza mai mare decat poate ingerul tau sa zboare..
                              TEL 0722623721.

                              Comment


                              • #90
                                ://pdfservicemanual.com/automotive/1979-1985-mercedes-benz-200d-240d-300d-w123-owners-manual aici avem manualul de folosire pentru WDB123- 200d ,240d ,300d as vrea sa cititi cu atentie tot manualul , dar mai ales acele fraze incercuite cu rosu, si capitolul legat de cutia de viteze ,in care se face referire la intervalul de schimbare al uleiului din cutie, chiar daca in zilele noastre avem ulei mai performant, intervalul ramane acelasi , de ce ? pentru ca ,, constructiv acea cutie necesita un interval mai mic de service.
                                pdfservicemanual.com/automotive/1984-1995-mercedes-benz-w124-200-200e-230e-260e-300e-230ce-300ce-260e-4matic-300e-4matic-owners aici avem manualul pentru WDB124- motoare pe benzina ,as vre sa le cititi cu atentie , pentru ca veti gasi informatii nu utile, ci foarte utile despre ce si cum se face la aceste masini.
                                http://pdfservicemanual.com/category/automotive/mercedes-benz aici ve-ti gasi foarte multe manuale de folosire ale multor modele de Mercedes 1979-2008 , cel mai important lucru este sa le cititi cu atentie , nu doar sa le rasfoiti.
                                Daca nu le puteti accesa va rog sa spune-ti.
                                Nu circula niciodata cu o viteza mai mare decat poate ingerul tau sa zboare..
                                TEL 0722623721.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF