Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Cutiile de viteze automate

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Cred ca suntem cu totii de acord ca nu putem sa toleram asemenea comportamente care fac oamenii cu adevarat de valoare sa plece de pe acest forum.

    Comment


    • #62
      Originally posted by T_o_r_q_u_e View Post
      De asemenea, am sters aberatiile lui @dmihnea. Daca revine cu aceleasi magarii o sa primeasca direct ban.
      De ce sa nu-l intelegem si pe el? El munceste de zor la macaronari, sa-si faca un viitor ce nu a reusit sa-l faca aici, poate saracul nu are bani de chirie,de mancare, poate e stresat, pt ca nu e asa de usor in strainatate... sau poate broscarul nu i-a dat salariul muncit din greu, la lopata sau cazma si acum omul isi descarca naduful pe forum. Hai sa fim intelegatori si sa incercam sa-l intelegem.Nu cred ca e greu...

      Comment


      • #63
        Originally posted by 300zxtt View Post
        De ce sa nu-l intelegem si pe el? El munceste de zor la macaronari, sa-si faca un viitor ce nu a reusit sa-l faca aici, poate saracul nu are bani de chirie,de mancare, poate e stresat, pt ca nu e asa de usor in strainatate... sau poate broscarul nu i-a dat salariul muncit din greu, la lopata sau cazma si acum omul isi descarca naduful pe forum. Hai sa fim intelegatori si sa incercam sa-l intelegem.Nu cred ca e greu...
        Mai are si tupeul sa ceara rastit "un raspuns de la admin." !


        Bucură-te de videoclipurile preferate È™i de muzica preferată, încarcă conÈ›inut original È™i arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei È™i lumii întregi pe YouTube.
        Vedeti dumneavoastra, noi educatorii, pedagogii suntem ca niste doctori .....
        http://www.youtube.com/watch?v=f_-XE9GP4mc
        http://www.youtube.com/watch?v=56a7YHK-i0c

        Comment


        • #64
          Faceti acest post Sticky please.
          `87 W126 EX 420 SE - NOW 250D + WEBASTO - GENERALUL - sold

          now - bicicleta !

          0744 239 949

          WEB
          http://garajautodiag.blogspot.com

          Comment


          • #65
            Pe langa faptul ca se face Sticky, domnul Mihnea are pauza de o luna. Sunt dezamagit cand vad ca lumea care nu il cunoaste pe domnul Cristi considera ca are o gandire mercantila, burgheza... Gresit! Dumnealui este un pasionat in adevaratul sens al cuvantului. Si se vede asta dupa volumul de munca depus pentru centralizarea pozelor, uploadarea lor pe servere, atentia acordata detaliilor... Si, in plus de asta, chiar de ar fi promovat, dupa cum spunea colegul Mihnea, SRL-ul la care lucreaza... Nu aveti idee cat am muncit eu la cutia de viteze si cate week-enduri am pierdut din cauza ca oamenii la care am fost nu ii dadeau de cap... Ce nu as fi dat sa il fi stiut de atunci pe domnul Cristi... Ma bucur ca acum, stiindu-l, pot sa ma duc cu incredere la dumnealui cand/daca am vreo problema la cutie... Domnule Cristi, cu toata stima, decizia va apartine in totalitate. Insa, dupa cum vedeti, lumea va asteapta...

            Cu respect,

            Andrei

            Comment


            • #66
              7G tronic

              eu am un ML280CDI cu 7GTronic. Daca plec de la Bucuresti la Oradea, o bag in D la Bucuresti si in P la Oradea. In rest, piciorul pe frana. N-are nici pe naiba. Cu ce nu m-am lamurit: cu parcarea. Locul meu de parcare e in panta (panta usoara). Cand era noua masina, o parcam in panta, o bagam in P si la revedere. Dimineata cand plecam si o bagam in D, facea CLANC. Am intrebat si eu in stanga, in dreapta si mi s-a spus ca inainte sa o bag in P, trebuie sa-i trag frana de mana. (ma rog, o apas pe aia la picior). Am inceput sa fac asa, dar uneori tot face CLANC. Am citit manualul masinii (e prima mea masina cu automata) dar nu m-am lamurit foarte tare. M-am cam saturat de atata "grija" si o bag in P cum mi se nimereste. O fi bine, o fi rau?

              Comment


              • #67
                Originally posted by prolife View Post
                eu am un ML280CDI cu 7GTronic. Daca plec de la Bucuresti la Oradea, o bag in D la Bucuresti si in P la Oradea. In rest, piciorul pe frana. N-are nici pe naiba. Cu ce nu m-am lamurit: cu parcarea. Locul meu de parcare e in panta (panta usoara). Cand era noua masina, o parcam in panta, o bagam in P si la revedere. Dimineata cand plecam si o bagam in D, facea CLANC. Am intrebat si eu in stanga, in dreapta si mi s-a spus ca inainte sa o bag in P, trebuie sa-i trag frana de mana. (ma rog, o apas pe aia la picior). Am inceput sa fac asa, dar uneori tot face CLANC. Am citit manualul masinii (e prima mea masina cu automata) dar nu m-am lamurit foarte tare. M-am cam saturat de atata "grija" si o bag in P cum mi se nimereste. O fi bine, o fi rau?
                Eu zic ca aia din stanga si-n dreapta ti-au zis la deruta' sa mai folosesti si frana de mana...cred ca le era ciuda ca ai masina noua,din moment ce ai functia P,ce rost mai are si frana asta de mana?!?

                p.s. mai fac unii intoarceri cu frana de mana...pt altceva eu nu vad folos

                p.p.s. si taicameu mai lasa Dacia in panta,bagata in viteza a-1-a...ca pe frana de mana nu te puteai baza,de-a lungul timpului mai scapa cate un pic la vale, ca deh..nu mai era noua si compresia mai slaba
                Last edited by prudom; 03-19-2010, 00:19 AM.

                Comment


                • #68
                  In manual nu scrie, din cate imi amintesc eu, sa apesi mai intai frana de mana, si apoi sa bagi in P. Singura chestie notata in carte era faptul ca nu trebuie sa ai incredere in P cand parchezi masina, si sa folosesti si P si frana de mana.

                  Stiu sigur ca la un moment dat, automaticul postare un video / poza in care se vedea mecanismul de blocare a rotilor cand cutia e in pozitia P. Daca o sa-l gasesc ti-l arat.
                  ...

                  Comment


                  • #69
                    Plecare!

                    Originally Posted by automaticul
                    se pare ca este ultima mea vizita pe acest forum, buna seara tuturor
                    carmine Plecarea Domnului Automaticul ar fi o mare pierdere pentru forum. Este deocamdata singurul care stie cu ce se mananca aceste cutii, a fost intotdeauna promp si serviabil la toate intrebarile pe care i le-am adresat pe privat (si nu au fost putine). Ne-am vazut si la o intalnire, omul e o prezenta foarte agreabila si un domn.
                    Tardiv
                    Se pare ca domnul automaticul nu a mai fost de mult pe aici!
                    Inca un om de valoare pe care l-a pierdut acest forum. Astfel de membri devin tot mai rari. Felicitari domnilor! O sa ramaneti singuri cu bashcalia asta de "autovit".
                    Pacat.

                    Comment


                    • #70
                      Originally posted by 33PRO View Post
                      Tardiv
                      Se pare ca domnul automaticul nu a mai fost de mult pe aici!
                      Inca un om de valoare pe care l-a pierdut acest forum. Astfel de membri devin tot mai rari. Felicitari domnilor! O sa ramaneti singuri cu bashcalia asta de "autovit".
                      Pacat.
                      Cu automaticul a fost o intamplare nefericita si s-au luat masuri dupa. Iar voi care postati pe subforumul "club Dobrogea" v-ati suparat din nimic, v-ati luat jucariile si ati plecat, si v-ati si facut forumul vostru cu 16 membri si 60 de postari si activitate zero de muuult timp. Acolo sunteti liberi sa faceti si sa scrieti ce vreti, dar parca nu mai are farmec asa, nu? Tot la "autovitu" asta va intoarceti, chiar si numai pentru a citi si a mai arunca vorbe de genu asta din cand in cand, adica sa ne para rau ca "v-am pierdut". Se poate spune ce vrei despre forumul clubmercedes.ro, dar nu ca nu are activitate sau ca duce lipsa de membri. Din moment ce nu v-a banat nimeni inseamna ca sunteti liberi sa postati in cotinuare, dar fiti siguri ca rugati nu veti mai fi. N-aveti decat sa ramaneti cu statusurile voastre gen "out of order" "in vacantza" "abset" "invizibil" sau puteti sa scrieti din nou aici. E alegerea voastra. Din punctul meu de vedere la momentul actual e o atmosfera foarte relaxata pe forumul asta, fara flame, fara scandal, cu moderatori corecti, activi si impartiali, cum nu a mai fost de mult.

                      Scuze celorlalti moderatori pentru off-topic, dar simteam nevoia sa clarific situatia.

                      Comment


                      • #71
                        Originally posted by Mertzanu View Post
                        Cu automaticul a fost o intamplare nefericita si s-au luat masuri dupa. Iar voi care postati pe subforumul "club Dobrogea" v-ati suparat din nimic, v-ati luat jucariile si ati plecat, si v-ati si facut forumul vostru cu 16 membri si 60 de postari si activitate zero de muuult timp. Acolo sunteti liberi sa faceti si sa scrieti ce vreti, dar parca nu mai are farmec asa, nu? Tot la "autovitu" asta va intoarceti, chiar si numai pentru a citi si a mai arunca vorbe de genu asta din cand in cand, adica sa ne para rau ca "v-am pierdut". Se poate spune ce vrei despre forumul clubmercedes.ro, dar nu ca nu are activitate sau ca duce lipsa de membri. Din moment ce nu v-a banat nimeni inseamna ca sunteti liberi sa postati in cotinuare, dar fiti siguri ca rugati nu veti mai fi. N-aveti decat sa ramaneti cu statusurile voastre gen "out of order" "in vacantza" "abset" "invizibil" sau puteti sa scrieti din nou aici. E alegerea voastra. Din punctul meu de vedere la momentul actual e o atmosfera foarte relaxata pe forumul asta, fara flame, fara scandal, cu moderatori corecti, activi si impartiali, cum nu a mai fost de mult.

                        Scuze celorlalti moderatori pentru off-topic, dar simteam nevoia sa clarific situatia.
                        S-au deschis foarte multe forumuri mercedes care-s moarte din nascare, just ceea ce ai scris, domnii sunt "absenti" dar continua sa-si vanda fiarele p-aici, sa-si promoveze cursele cu platforma sau sa ne impartaseasca din problemele cu iepurii de casa... A se vedea bursa. Regulamentul forumului nostru stipuleaza clar la sectiunea Mentiuni Generale:

                        - NU are nimeni nimic de pierdut daca NU mai doriti sa postati/vizitati
                        acest forum. Este o alegere ce VA APARTINE si nu tinem neaparat sa
                        cunoastem motivatia. E o problema STRICT personala. NU este nevoie sa
                        deschideti un thread in care sa ne explicati de ce plecati de pe forum.


                        In ceea ce il priveste pe colegul Automaticul, sunt convins ca va reveni.

                        @33PRO
                        Ai warn. La urmatorul post de genul asta, o luna pauza. Nu e pentru prima data cand incerci sa inflamezi atmosfera.
                        Vedeti dumneavoastra, noi educatorii, pedagogii suntem ca niste doctori .....
                        http://www.youtube.com/watch?v=f_-XE9GP4mc
                        http://www.youtube.com/watch?v=56a7YHK-i0c

                        Comment


                        • #72
                          Salutari...La mine imi schimba de la trapta 2 la 3 cu soc destul de puternic (se aude un sunt parca metalic cand schimba).Ma cam tem sa nu ma lase in drum la schimbatul ala asa mai puternic pe care il are cateodata.Ce as putea sa-i fac? S-o duc la schimbul de ulei+filtru? Trebuie schimbat ceva piesa la cutie ?
                          Multumesc!
                          Allways on the move...
                          http://www.youtube.com/watch?v=Nwx_Bdgl2Bg

                          Comment


                          • #73
                            http://www.benzworld.org/forums/w201...3-722-4-a.html Da un ochi aici ca zice ceva de vitezele a2a si a3a, sper sa-ti ajute si daca rezolvi ceva da un semn.

                            Comment


                            • #74
                              Buna seara ,celor care mai sunt interesati de cum si ce se mai face la o cutie automata.
                              Nu circula niciodata cu o viteza mai mare decat poate ingerul tau sa zboare..
                              TEL 0722623721.

                              Comment


                              • #75
                                Unul din momentele frumoase ale zilei odata ce am vazut postul de mai sus . Bine ai REVENIT !

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF