Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Cutiile de viteze automate

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Buna seara.Intrebare pt.domnul Automaticul : la un W 203,200cdi/2006 pot sa folosesc la schimbul de ulei la cv automata,ulei Fuchs Titan ATF 4134,sau obligatoriu trebuie ulei original ? Am vazut ca Mercedes agreeaza si acest ulei.Ati folosit acest ulei ? Ce-mi recomandati ? Multumesc.!

    Comment


    • Originally posted by popescu ovidiu View Post
      Buna seara.Intrebare pt.domnul Automaticul : la un W 203,200cdi/2006 pot sa folosesc la schimbul de ulei la cv automata,ulei Fuchs Titan ATF 4134,sau obligatoriu trebuie ulei original ? Am vazut ca Mercedes agreeaza si acest ulei.Ati folosit acest ulei ? Ce-mi recomandati ? Multumesc.!
      Buna seara, atata timp cat se gaseste pe lista 236.14, il puteti folosi , eu personal nu am folosit acest ulei , de regula folosesc A001 989 68 03, sau ATF134 care este acelasi lucru ,
      Nu circula niciodata cu o viteza mai mare decat poate ingerul tau sa zboare..
      TEL 0722623721.

      Comment


      • Multumesc pentru raspuns.Cred ca voi folosi Mobil 1 ATF 134.

        Comment


        • Buna seara,domnule Automaticul.Am o intrebare de intretinere a unui mercedes care are cutie automata.Eu folosesc masina cam 2 saptamani intr-un interval de 2 luni si in timpul asta fac in jur de 1000km.Pe an ar fi cam 6000km.Intrebarea mea este la ce interval ii schimb uleiurile si filtrele,la un anumit nr de ani sau la nr de chilometri?Multumesc.

          Comment


          • Originally posted by borea73 View Post
            Buna seara,domnule Automaticul.Am o intrebare de intretinere a unui mercedes care are cutie automata.Eu folosesc masina cam 2 saptamani intr-un interval de 2 luni si in timpul asta fac in jur de 1000km.Pe an ar fi cam 6000km.Intrebarea mea este la ce interval ii schimb uleiurile si filtrele,la un anumit nr de ani sau la nr de kilometri?Multumesc.
            Buna seara, daca vorbim despre intretinerea motorului si in special de uleiul care se pune in motor, cartea spune ca se schimba in functie de km sau zile , ce vine prima,, nr de km sau zilele , uleiul este bine sa se schimbe la un an de zile (365 zile) daca nu ai facut nr de km pana la revizie , de ce trebuie sa se schimbe uleiul din motor la un an de zile chiar daca ai facut numai 100 de km ??? pentru ca , uleiul ars devine acid , adica proprietatile lui se schimba.
            Filtrele de , aer, combustibil si clima nu este necesar sa se schimbe la un an , daca nu faci KM, dar trebuie verificate, daca tii neaparat sa le schimbi , le poti schimba,
            Cutia de viteze, in cazul de fata, nu se pune problema schimbarii la un an de zile , de regula se schimba pe la 60000 de km, ce este important , faptul ca se circula putin cu masina , si garniturile de cauciuc din cutie nu se pot lubrifia, fapt care poate genera unele simptome in functionarea cutiei .
            Se stie faptul ca o masina care nu prea circula ,se defecteaza mai repede decat una care circula , tot ce inseamna produse de cauciuc sunt supuse imbatranirii , si cand ti-e lumea mai draga , poc se sparge cate un furtun, sau curge pe la coliere , pistonasele etrierelor se mai blocheaza, soriceii isi fac un cuib de vis si vii tu stricandu-le distractia.
            Poate pentru multi , se pare ciudat ca se schimba piese la o masina care nu face km ,omul spune , nu am mers cu masina decat 1000 de km pe an , pentru ca am masina de servici , fabricantul masinii spune ::cureaua de distributie se schimba la 60000 de km SAU TREI (3) ANI, OARE DE CE?????
            Alt exemplu , anvelopele :: o masina noua, iesita de pe poarta fabricii , are presiunea in anvelope de 3,5 bari , OARE DE CE???? ,
            O masina care stationeaza o perioada mai mare de timp, cu presiunea normala (2,0 - 2,5 ) risca deformarea anvelopelor , ovalizarea lor, dupa ce se merge putin cu masina , apar simptome noi in comportamentul masinii..
            Last edited by automaticul; 01-27-2012, 20:58 PM.
            Nu circula niciodata cu o viteza mai mare decat poate ingerul tau sa zboare..
            TEL 0722623721.

            Comment


            • Buna dimineata colegi am venit si eu cu o problema la un w124 2.5d, problema este urmatoarea am plecat cu masina pana la un peco (am iesit din parcare cu spatele) sa cumpar rovinieta si am cumparat rovinieta am urcat sus iar cand am coborat inapoi peste aproximativ 20 de minute masina nu mai intra in marsarier. Ea da sa prinda dar se opreste cam ce ar putea sa aiba sau sa fi patit in cele 20 de minute cat am lipsit eu?

              VIN:WDB1241251B770567

              Masina este din 1992 (Cutie automata)

              Comment


              • Originally posted by webster200x View Post
                Buna dimineata colegi am venit si eu cu o problema la un w124 2.5d, problema este urmatoarea am plecat cu masina pana la un peco (am iesit din parcare cu spatele) sa cumpar rovinieta si am cumparat rovinieta am urcat sus iar cand am coborat inapoi peste aproximativ 20 de minute masina nu mai intra in marsarier. Ea da sa prinda dar se opreste cam ce ar putea sa aiba sau sa fi patit in cele 20 de minute cat am lipsit eu?

                VIN:WDB1241251B770567

                Masina este din 1992 (Cutie automata)
                Buna seara, ce inseamna nu mai intra in marsalier?? nu mai poti misca maneta din P in R sau pui maneta pe R si masina nu se mai misca de pe loc??
                Nu circula niciodata cu o viteza mai mare decat poate ingerul tau sa zboare..
                TEL 0722623721.

                Comment


                • Buna, pun maneta in marsalier (R) si nu se mai misca deloc masina pur si simplu nu mai vrea am incercat si la rece dar nu mai misca.

                  Comment


                  • Originally posted by webster200x View Post
                    Buna, pun maneta in marsalier (R) si nu se mai misca deloc masina pur si simplu nu mai vrea am incercat si la rece dar nu mai misca.
                    Face ca si cum ar fi frana de mana trasa nu mai trag nici rotile cum trebuia cand o pun pe D nu mai pleaca singura sta pe loc ca si cum ar fi pe P si cu frana de mana trasa am incercat si cu frana de mana pusa si tot asa greu pleaca ori cu frana ori fara tot asa greu merge.

                    Comment


                    • Originally posted by webster200x View Post
                      Buna, pun maneta in marsalier (R) si nu se mai misca deloc masina pur si simplu nu mai vrea am incercat si la rece dar nu mai misca.
                      Buna seara, mergi la pagina 40 , in 12-19-2011 am postat fotografii despre o cutie care se manifesta la fel cu a ta , citeste cu atentie de la pagina 40 pana la 42, sigur vei intelege despre ce este vorba
                      Nu circula niciodata cu o viteza mai mare decat poate ingerul tau sa zboare..
                      TEL 0722623721.

                      Comment


                      • Buna ziua,
                        Domnule "automaticul" va rog sa-mi spuneti daca stiti daca cutia automata (4 trepte si buton Winter/Power) de pe masina mea SsangYong Actyon 200 XDI 4×4 din 2007 are sau nu cutie de origine Mercedes. Ce am gasit eu in service manual e ca ar fi BTRA M74.

                        Masina a fost achizitionata de curand, are doar 35.000 km , de la o firma de recuperari leasing. Si pentru ca masina a stat 2 ani nefolosita, i-am schimbat toate consumabilele, inclusiv uleiul din cutie, insa fara sa schimb filtrul de cutie .

                        Masina merge bine cu o mica exceptie , la decelerarea dintr-o viteza superioara, cand intra in viteza a doua da un soc. Am observat ca acest soc nu se simte daca in acel moment o accelerez mai putin.
                        Va rog sa-mi spuneti ce ar trebui sa fac. Multumesc.

                        Comment


                        • Originally posted by cubbusiness View Post
                          Buna ziua,
                          Domnule "automaticul" va rog sa-mi spuneti daca stiti daca cutia automata (4 trepte si buton Winter/Power) de pe masina mea SsangYong Actyon 200 XDI 4×4 din 2007 are sau nu cutie de origine Mercedes. Ce am gasit eu in service manual e ca ar fi BTRA M74.

                          Masina a fost achizitionata de curand, are doar 35.000 km , de la o firma de recuperari leasing. Si pentru ca masina a stat 2 ani nefolosita, i-am schimbat toate consumabilele, inclusiv uleiul din cutie, insa fara sa schimb filtrul de cutie .

                          Masina merge bine cu o mica exceptie , la decelerarea dintr-o viteza superioara, cand intra in viteza a doua da un soc. Am observat ca acest soc nu se simte daca in acel moment o accelerez mai putin.
                          Va rog sa-mi spuneti ce ar trebui sa fac. Multumesc.
                          Buna seara, masina este o mare ciudatenie, nu are cutie de Mercedes, cum avea cel de dinaintea lui ca si model, intradevar cutia este cea pe care ai precizat-o si tu , uleiul ar trebui sa fie conform cartii, Castrol TQ-95 ,cantitatea de ulei la schimb este de 4,5 litri , cantitatea totala este de 9 litri, cutia este si ea o mare ciudatenie ,din ce am citit si eu s-a pus si pe Maserati , deci nu este o cutie uzuala, care sa o gasesti la tot pasul , pentru inceput mergi la dealer, sa faci un up-date de soft la calculatorul motorului si cel al cutiei, daca dupa acest up-date nu isi revine cutia , trebuie facute sapaturi pentru a vedea ce provoaca acel soc in decelerare.
                          Nu circula niciodata cu o viteza mai mare decat poate ingerul tau sa zboare..
                          TEL 0722623721.

                          Comment


                          • cumpar cutie de viteze pt mercedes s320 din 1992 722.5

                            Comment


                            • Buna seara.Pentru colegul automaticul o intrebare: codul cutieimele este 723698? Asa reiese din codul vin: WDF 63819413459287.

                              VEHICLE TYPE: Van
                              MODEL NAME: VITO 108 CDI, 110 CDI, 112 CDI, 113, 114
                              ENGINE: 611980 50 536185
                              TRANSMISSION: 723698 00 196794
                              STEERING: 020673008
                              BODY CODE: 3
                              ORDER NUMBER: 5221708012
                              INTERIOR COLOR: 11 1B
                              PAINTS: 6464



                              DELIVERY DATE: 20/03/02
                              RELEASE DATE: 15/03/02
                              Комплектация

                              580 AIR CONDITIONING

                              910 DYNAMO WITH HIGHER CAPACITY (FFO)

                              H06 AIR CONDITIONER

                              M35 DISPLACEMENT 3.5 LITER

                              Va rog lamuritima ca nu inteleg (723698).In rest cutia merge bine, dar va trebui sa-i fac si eu schimbul de ulei, eu avand masina de cca. 2 luni iar carte service ori altceva nu am primit despre intretinerea masinii. Uleiul la motor precum si filtrele, mai putin cel de polen le-am inlocuit deja. Masina are pe bord aproape 290 k km deocamdata nu se vede sa consume ulei( am pus Liquy molly 5w-40 top tech),si este in Romania din vara 2010, fostul proprietar spunindu-mi ca a circulat foarte putin cu ea, el fiind si importatorul masinii.

                              Comment


                              • salutare! stie careva cine vinde o cutie de viteza automata, pentru un mercedes c class w202, din 1995, motor 2200 cmc, 95cp????

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF