Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Cutiile de viteze automate

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Se repara.

    Comment


    • Originally posted by rico_172 View Post
      Care sunt costurile unei revezii generale a cutiei : ulei, garnituri, spãlare,etc? Mulțumesc
      Bunã seara. De câteva zile observ ca schimba la 2300-2500 de ture la rece, iar la schimbarea din treapta 1 în treapta a 2 a, smucește un pic. La cald nu se repeta figura. Ceva sfaturi va rog. Mulțumesc.

      Comment


      • Fratilor putin ajutor daca se poate,nu stiu daca postez corespunzator dar rog admin sa mute,chestia este ca am citit pe aici si nimic nu scrie despre patania mea ...adica imi dispare D din bord si cutia nu mai stie ce viteze sa schimbe si ca atare ramane in treapta in care este atunci cand dispare Drive.ul din bord!automat si Confortul din dreapta,am deschis capota si am umblat la tabloul de sigurante(am miscat de alea pe acolo nu mare lucru) si a aparut dar dupa mers iar la niste gropi iar a disparut si normal mi.a ramas in treapta a 5-a asa am reusit sa ajung unde trebuia,este foarte enervant,am incercat iar pe acolo am umblat azi dar nu a vrut sa mai apara..ma gandesc sa iau tablou nou sau de la dezmembrari ca probabil acela este de vina ca nu vad alta explicatie,toata treaba este ca sunt in germania si maine ma duc la mercedes sa vad ce zic si aia o sa merg in avarie totala cu esp abs aprins si in treapta 1 ..are cineva vreo idee ce poate fi?multumesc anticipat!
        Last edited by cl600; 12-24-2015, 16:36 PM.

        Comment


        • Dar o descriere a agregatului din dotare se poate ?Model , an , motorizare...

          Comment


          • scuze ca n.am expus..este vb despre un E400 cdi v8 an 2005,am fost cu ea azi la reprezentanta si luni o sa o verifice un electrician sa vada buba...oricum mai mult ca sigur cred ca este panoul din fata stanga de la motor sau ceva de acolo(releu,mufa fir iesit)...o sa revin dupa ce o sa.mi dea verdictul chestia este ca aceasta masina are prea multa electronica pt anul ei si ce optiuni are,parerea mea si mi.o mentin ca au dat rateu cu modelul asta,foarte multe probleme..

            Comment


            • Buna ziua si Sarbatori Fericite !





              Toate masinile actuale au mult prea multa electronica... Ce nu inteleg este treaba aia cu "pentru anul ei". Adica daca era mai veche sau mai noua de 2005 cantitatea de electronica de la bord ar fi fost in regula ?


              Rolul unei masini este acela de "mijloc de transport", adica sa te duca de la "A" la "B" fara sa te ploua in freza sau sa te stropeasca pe pantofi. Si asta se poate categoric si fara electronica.


              Pentru ca omul e o lighioana comoda, dorind confort si servo-orice, producatorul face tot efortul sa puna prostii pe masina si sa-ti ia banii pe ele. Optiunile nu apar singure pe masina, cineva le-a comandat la un moment dat. Sunt de acord ca poate n-ai fost tu ala, dar daca nu le vroiai, existau ca variante si inca mai exista W210, W124, W123, etc...





              Dragos

              Comment


              • Foarte bine punctat Dragoș.Nu poti cumpara ceva apoi arunca cu pietre in el Zicand ca are nu stiu ce prea mult.In ziua de azi la ce piața si posibilități exista ai de unde alege dupa bunul plac al inimii.Craciun fericit la toata lumea!
                Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

                Comment


                • Buna ziua tuturor,Asi dori sa cumpar un mercedes V220 cdi,122cp,an 2002,cutie automata,si asi dori mai multe informatii despre acest tip de cutie.Multumesc anticipat

                  Comment


                  • salut,am avut in minte sa zic ceva atunci dar n.am mai zis ca n.am stat sa descos firu.n 4 de ce au pus atata electronica pe masina(era vb de o problema si stiu ca aici asta se discuta),m.am referit la an pt ca nu au fost atat de avansati in domeniu si atat de siguri pe ceea ce au facut!la asta m.am referit...au facut piese mici mari care la un moment dat au picat(ma refer la electronica)iar ei din asta au invatat sa le perfectioneze mult mai mult dupa ce au vazut si cauzele defectiunilor...nu condamn pe nimeni doar pe mine ca am luat asa masina pacatoasa ),luni am sa vad cu ce ma minuneaza cei de la mercedes.. seara buna!

                    Comment


                    • Buna ziua !





                      Toti producatorii merg pe principiul "clientul nostru = cobaiul nostru". Minti platite ca sa faca asta inventeaza tot felul de chestii care sa tina loc de sofer sau sa-l "completeze". Chestii care pana la urma genereaza probleme, pentru ca nu au fost testate indeajuns inainte de lansarea in productie...



                      Electronica devine tot mai complexa si in acelasi timp mai greu de diagnosticat, fiind nevoie de inventarea unei noi meserii care sa se ocupe de o masina de-asta, mecatronica. Adica unde pe vremuri un electrician iti rezolva problema si ulterior un electronist, acum e nevoie de unul care prima data sa afle daca problema ta este mecanica (sau hidraulica, sau de vacuum...) sau electronica (sau electrica, sau de comunicare de date, etc.).



                      Diagnosticarea nu este precisa daca meseriasul nu stie interpreta codurile de eroare intermediate la scanare, si per total, o masina de generatie dupa 2000 e o loterie la care nu prea ai sanse sa castigi, ci din contra. Cat pierzi in bani depinde de costul unei ore de manopera la cei la care mergi la reparat. Cat pierzi in timp pana cand ai masina OK, asta iarasi e o cifra variabila...



                      Legat de bani cheltuiti aiurea pentru ca nu-ti cunosti masina, stiu pe cineva care a platit 700 de Euro pe un butuc de roata de Jeep Cherokee de prin 2001, piesa care costa circa circa 160USD in USA sau cam 200Euro adusa in Europa. Care piesa a plesnit dupa patru luni...





                      Dragos

                      Comment


                      • te inteleg perfect dragos,la asta m.am referit prea muta electronica si prea putin testata inainte de a o pune pe masina...au umplut.o si habar nu au nici ei de unde sa inceapa si unde sa termine...am fost la mercedes in germania si normal ca habar nu aveau ce si cum se uitau mirati la situatie,mi.au zis sa vin in alta zi sa se uite un profesionist la ea care atunci nu era acolo in fine i.am lasat in pace si am plecat dezamagit ca habar nu au!!!si mi.am facut ''dreptate'' singur..adica mi.am bagat mai bn nasul si am descoperit ca o panarama de siguranta(ca nu pot sa.i zic altfel la cati nervi mi.a facut)era iesita un pic si nu statea nici prea bine la gropi iesea iar si iar din locul ei dar nu atat de mult cat sa se observe doar atat cat sa nu mai faca contact...asa ca i.am pus o hartie si am intepenit.o si gata problema...deci in concluzie astia de la reprezentanta sunt afoni si nu prea stiu ce cauta pe acolo,plus ca am uitat sa specific i.am aratat de unde este problema si cand misc acolo se aprind alea dar tot degeaba ca se uita aiurea fara sens..va urez un an nou mai bun si fara probleme financiare!!apropo am vandut masina ca am fost nervos pe ea ) vreau sa.mi iau un S class 4matic..dar cu o motorizare mai de varf daca gasesc iar ca an 2007 2008,am citit pareri pe forum tot ce este mai ''grav'' costa mult la intretinerea ei..in rest cred ca multumeste pe oricine acea masina!salut!

                        Comment


                        • Cutie automata pe w212 E250 CGI

                          Buna ziua,

                          Ma poate ajuta cineva cu cateva sfaturi pentru intretinerea cutiei automate a masinii din titlu? VIN: WWD2120471A202009.
                          Am achizitionat masina de la o reprezentanta Mercedes-Benz din Cehia, are 37.000km si am istoricul service incepind din 2010. M-ar interesa ce tip de cutie este, ce tip de ulei de schimb imi trebuie, intervale de schimb la ulei, eventual o revizie a cutiei.

                          Multumesc

                          Comment


                          • Originally posted by catalin1970 View Post
                            Buna ziua,

                            Ma poate ajuta cineva cu cateva sfaturi pentru intretinerea cutiei automate a masinii din titlu? VIN: WWD2120471A202009.
                            Am achizitionat masina de la o reprezentanta Mercedes-Benz din Cehia, are 37.000km si am istoricul service incepind din 2010. M-ar interesa ce tip de cutie este, ce tip de ulei de schimb imi trebuie, intervale de schimb la ulei, eventual o revizie a cutiei.

                            Multumesc
                            Masina ta are o cutie in 5 trepte, asa numita 722.6 la care reviziile se fac odata la 60K km sau 5 ani.

                            Uleiul original MB are codul A0019896803 si este rosu cu norma 236.14.
                            http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


                            www.mbretrofit.ro

                            Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

                            Comment


                            • Multumesc pentru raspuns cl600. Imi poti recomanda un service bun (de reprezentanta sau nu) sau un mecanic bun, care sa faca aceasta revizie?

                              Comment


                              • In primul rand ma recomand pe mine, folosesc doar piese originale, am toata aparatura necesara, lucrez doar Euro 5 si 6 etc...
                                http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


                                www.mbretrofit.ro

                                Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF