Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Mercedes vechi vs masina noua

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Pentru a te convinge ca nu sint partinitor Mercedesului incep prin a recunoaste ca cel mai bun raport pret-calitate la automobilele fabricate dupa anul 1998, il are Opel, atentie "cel mai bun raport pret-calitate nu inseamna cel mai bun autoturism.

    Turatii.ro - Afla totul despre masini!

    Comparativ cu marcile din generatia respectiva Opel este o masina ieftina la achizitie, ieftina la intretinere, usor vandabila, bine accesorizata, confortabila, fiabila, calitatea finisajelor buna. Eu unul am o parere foarte buna despre Opel, insa te asigur ca nu o putem compara cu un Mercedes fabricat intre 1990+/- 2ani si 1997+/-2ani, care este din toate punctele de vedere net superior unui Opel, mai ales cind vei lua in considerare siguranta pe care ti-o ofera Mercedesul.
    Eu unul as obta pentru benzinar, in ordinea urmatoare:
    1.Mercedes W124 E200-E220-230E (1990-1995)
    2.Mercedes W202 C180-C200-C220 (1994-1996)
    3.Mercedes W210 E200-E230 (1995-1997)
    4.Mercedes W126 300SE/SEL (1988-1991)
    5.Mercedes W140 S280 (1991-1998)
    6.Opel Omega 2.0i (1990-1993)
    7.Opel Astra 1.6i-16V (2000-2004)
    8.Opel Vectra 1.8i-16V (1997-2001)
    9.Opel Corsa 1.2i-16V (2000-2006)
    10.Opel Zafira 1.8i-16V (2000-2005)

    P.S. Toate modelele de mai sus au distributia pe lantz !!!
    Nu cumpara masina fara AC normal sau automat.
    .. ________ ..
    o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
    (Oo\==/oO)
    ..U...............U.
    Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
    http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

    Comment


    • #47
      In primul rand merci mult pt sfat,in al doilea rand as vrea sa-mi faci cateva precizari:
      1.De ce w210 pana in 97 si nu si dupa.este cumva diferit un w210 din 2000(stiu ca in 2001 a avut un face lift) de unul din 96?Ce bine ar fi sa fie asa si un okios din 96 sa fie aproape ca un 124 din 90.Mie mi-ar placea mult un okios dar am inteles ca sunt pline de electronice care se strica si sunt f scump de reparat.
      2.De ce ai pus w126-le inaintea w140?
      P.S.202-ul iese din calcul ca nu-mi place(prietena mea zice ca seamana cu o solenta cu steama de mercedes in fata.no offense posesorilor de 202,iar opelurile alea la fel,daca ar fi sa iau opel iar ultimele modele care sunt respectiv vectra post 2003,astra post 2005)

      Comment


      • #48
        Inca ceva,stiu ca nu este locul optim sa intreb dar,am vazut un anunt cu o masina de mi-au picat toate plombele si ,ma gandesc serios sa iau asa ceva pt ca eu nu am mai vazut la o masina pana in 20 000 euro un interior care sa arate in halul asta.Si as vrea sa va cer o parere despre ea.Nu este Mercedes,este doar o masina in stilul mercedes,adica o masina facuta pt comfort.Este vb de modelul Rover 75,o masina la care ma gandesc ca principalul defect ar fi ala ca este f rara si daca imi pica ceva la ea s-ar putea sa caut o piesa pana imi vine rau.Dar cand ti se pune pata pe ceva devii orb,asa sunem noi barbatii in general si cu masinile si cu femeile.V-am pus aici un link cu un model din 2005 care costa 14 000,dar pe mobile.de am vazut ca una din 2003 este cam 9000,deci ceva mai accesibila.

        Comment


        • #49
          E accesibila si proasta. Ia mercedes, cu aia albastra ai avut ghinion.
          Vedeti dumneavoastra, noi educatorii, pedagogii suntem ca niste doctori .....
          http://www.youtube.com/watch?v=f_-XE9GP4mc
          http://www.youtube.com/watch?v=56a7YHK-i0c

          Comment


          • #50
            Atentie cu masinile britanice...sunt renumite pentru faptu ca finisajele sunt excelente dar ingineria cam lasa de dorit (cu cateva exceptii). Si nu finisajele o sa iti faca roata sa se invarta.
            Incepand de la contacte care se oxideaza si terminand cu bug-uri in soafta computerului de bord masinile britanice le cam au pe toate....

            Comment


            • #51
              Originally posted by mariussica View Post
              In primul rand merci mult pt sfat,in al doilea rand as vrea sa-mi faci cateva precizari:
              1.De ce w210 pana in 97 si nu si dupa.este cumva diferit un w210 din 2000(stiu ca in 2001 a avut un face lift) de unul din 96?Ce bine ar fi sa fie asa si un okios din 96 sa fie aproape ca un 124 din 90.Mie mi-ar placea mult un okios dar am inteles ca sunt pline de electronice care se strica si sunt f scump de reparat.
              2.De ce ai pus w126-le inaintea w140?
              P.S.202-ul iese din calcul ca nu-mi place(prietena mea zice ca seamana cu o solenta cu steama de mercedes in fata.no offense posesorilor de 202,iar opelurile alea la fel,daca ar fi sa iau opel iar ultimele modele care sunt respectiv vectra post 2003,astra post 2005)
              1.Mercedes W210 dupa 1997 are deja alta generatie de motoare pe benzina, mai noi, mai cultivate mai scumpe, mai multa electronica.(Exemplu 1995-1997=E230, dupa 1997 E240).
              2.Am pus Mercedes W126 inainte de W140, din doua motive ;
              W126 ceva mai ieftin de intretinut decit W140 care evident este mai evoluat tehnic.
              Eu am W140 si nu vreau sa fiu criticat de subiectivism.
              Comparatia o poti face in felul urmator;
              Cobra (W123) este aceasi generatie cu W126, primul este E-klasse, al doilea este S-klasse fiind automat si mai evoluat decit W123.
              W124 este aceasi generatie cu W140, primul este E-klasse, al doilea este S-klasse fiind automat si mai evoluat decit W124.
              3.Opel Vectra si Astra modele noi au deja multa electronica, asta insemnind ca sint mai sensibile si mai scump de intretinut, parca din acest motiv nu e preferabil W210 mai evoluat, din ultimi ani de fabricatie.
              4.Masinile Britanice ies din discutie, fugi tare de ele, si nu te uita inapoi.
              .. ________ ..
              o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
              (Oo\==/oO)
              ..U...............U.
              Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
              http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

              Comment


              • #52
                Acu am observat ca la Opel Omega am gresit exact cu 10 ani, adica am vrut sa spun Omega 2.0i (2000-2003), care are un raport pret-calitate foarte bun.
                .. ________ ..
                o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
                (Oo\==/oO)
                ..U...............U.
                Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
                http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

                Comment


                • #53
                  @orca Pai pe mine nu ma intereseaza sa fie ieftina masina,asta e ultimul criteriu la care ma uit,eu vreau sa fie beton.As alege ceva mai "pricopsit" si cred ca o sa aleg intreg intre w140 si okios.
                  Parca totusi 140-ul este prea mare,as vrea eu o masina mare da nici in halu asta sa merg cu vaporu pe strada.Eu ma gandeam ca un okios din 2002 de exemplu ar fi mai putin uzat si ar fi de preferat unuia din 96 care are deja aproape 12 ani si incep sa-i pice piesele una cate una.....una cate una.Ma insel?

                  Comment


                  • #54
                    Tu vrei una "tinara, frumoasa si devreme acasa".
                    Ficare din modelele in discutie au avantaje si dezavantaje, tu trbuie sa sti mai bine ce-ti place si ce-ti poti permite, diferenta intre ce-mi place si ce-mi pot permite la mine este enorma, si atunci incerc sa fiu practic.
                    .. ________ ..
                    o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
                    (Oo\==/oO)
                    ..U...............U.
                    Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
                    http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

                    Comment


                    • #55
                      lasa-l sa ia w21o,si mai vorbim.Aici a venit sezonul de foame,si sunt w210 de la 3000-3500 euri benzina....mai precis cu amaritii de 3000 cit am dat pe coupe putem sa iau w210 2.0 benzina aspirat sau kompressor(e drept an 95-96).....de ce oare am luat totusi c124?cred ca nu am inteles nimic din masini in general....

                      Comment


                      • #56
                        Originally posted by DMIHNEA View Post
                        lasa-l sa ia w21o,si mai vorbim.Aici a venit sezonul de foame,si sunt w210 de la 3000-3500 euri benzina....mai precis cu amaritii de 3000 cit am dat pe coupe putem sa iau w210 2.0 benzina aspirat sau kompressor(e drept an 95-96).....de ce oare am luat totusi c124?cred ca nu am inteles nimic din masini in general....
                        Pai eu nu o fac pe desteptul,eu chiar vreau sa ma lamuriti si pe mine ca nu ma pricep,daca ma pricepeam nu mai pateam ce am patit cu cobranu ala terminat.Deci/...sa inteleg ca w210 are piesele mult mai scumpe decat w 124?Sa inteleg ca este si mai putin fiabil desi ar fi mai "tanar"?
                        Mai e ceva...mie imi plac masinile cu suspensii moi,si am inteles ca 126 si 124 sunt campioane la treaba asta spre dif de w120 care le are mai rigide.
                        P.S.Nu ma dau nici pe mine banii afara din casa,dar pt pasiunea mea masinile as fi in stare de sacrificii desi cand vad cum creste numarul de masini si aglomeratia imi pun intrebarea daca are rost sa iau o masina scumpa si sa ma uit la ea ce frumos sta parcata ca la ce aglomerat e orasul eu prefer oricand tramvaiul 41,metroul sau o bicileta/scuter.
                        Last edited by mariussica; 12-08-2007, 14:26 PM.

                        Comment


                        • #57
                          Originally posted by mariussica View Post
                          Pai eu nu o fac pe desteptul,eu chiar vreau sa ma lamuriti si pe mine ca nu ma pricep,daca ma pricepeam nu mai pateam ce am patit cu cobranu ala terminat.Deci/...sa inteleg ca w210 are piesele mult mai scumpe decat w 124?Sa inteleg ca este si mai putin fiabil desi ar fi mai "tanar"?
                          Mai e ceva...mie imi plac masinile cu suspensii moi,si am inteles ca 126 si 124 sunt campioane la treaba asta spre dif de w120 care le are mai rigide.
                          P.S.Nu ma dau nici pe mine banii afara din casa,dar pt pasiunea mea masinile as fi in stare de sacrificii desi cand vad cum creste numarul de masini si aglomeratia imi pun intrebarea daca are rost sa iau o masina scumpa si sa ma uit la ea ce frumos sta parcata ca la ce aglomerat e orasul eu prefer oricand tramvaiul 41,metroul sau o bicileta/scuter.
                          Nici W210 nu are standard suspensie rigida. Daca nu te dau nici pe tine bani afara din casa, sfatul meu este sa alegi in ordinea urmatoare:
                          1.Mercedes W124 E200-E220-230E (1990-1995)
                          2.Mercedes W202 C180-C200-C220 (1994-1996)
                          3.Mercedes W210 E200-E230 (1995-1997)
                          4-5.Mercedes W126 300SE/SEL (1988-1991)
                          4-5.Mercedes W140 S280 (1991-1998)
                          6.Opel Omega 2.0i (2000-2003)
                          7.Opel Astra 1.6i-16V (2000-2004)
                          8.Opel Vectra 1.8i-16V (1997-2001)
                          9.Opel Corsa 1.2i-16V (2000-2006)
                          10.Opel Zafira 1.8i-16V (2000-2005)
                          11.VW Passat 1.8i ,2.0i (1993-1997)
                          Nu sint masini ultimul ragnet, dar au dotari suficiente si se preteaza la ; drumurile din Romania, service-uri din Romania, Legislatia din Romania (Daune Asigurari), pentru o persoana din clasa sociala de mijloc si cu simt practic sint satisfacatoare, nu te transforma in sclavul autovehicolului. Daca faci peste 25.000 km/an poti lua in considerare si Diesel.
                          .. ________ ..
                          o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
                          (Oo\==/oO)
                          ..U...............U.
                          Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
                          http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

                          Comment


                          • #58
                            Aia cu vw passat cred ca a fost o gluma,sunt niste masini f proaste ca de altfel toate vw-urile,de golfuri si de passaturi am auzit cea mai multa lume plangandu-se.Cred ca optiune mai buna ar fi un C klasse 2003-2004,mult mai buna decat un passat din 2005 de ex cam la aceeasi bani.Tin sa iti reprosez ca imi sugerezi anumite modele dar fara sa aduci argumente.Asa si eu pot sa zic ca"bot de cal e mai bun decat cobra" spre ex si atat.Daca as alege o masina sau alta as argumemnta alegerea,iar dp meu dv nu inteleg de ce as opta pt un E din 96 in locul unuia din 2000 tinand cont ca este cam aceeasi masina doar ca prima are 4 ani de uzura in plus deci risc mai mare de a avea probleme.Face liftul la w210 s-a facut in 2001 asa ca modelele din 96 pana in 2000 sunt aproape identice.Asa ca eu chiar nu vad rostul in a alege aceeasi masina dar cu 4 ani in plus de uzura.
                            Sa imi argumentez putin optiunile mele: Daca as alege un model de masina(orice marca)dupa 96,adica model cu pompa de injectie electronica si computer de bord etc..as prefera sa fie unul cat mai nou,in nici un caz unul plin de electronice si vechi de 12 ani,asta mi se pare sinucidere curata.
                            La un model mai vechi insa fara electronice in el nu cred ca mai conteaza asa de mult pt ca piesele respectivei masini sunt mult mai putin uzabile.

                            Comment


                            • #59
                              Originally posted by mariussica View Post
                              Aia cu vw passat cred ca a fost o gluma,sunt niste masini f proaste ca de altfel toate vw-urile,de golfuri si de passaturi am auzit cea mai multa lume plangandu-se.
                              Pai gandeste-te putin rational... Cate vw sunt in tara si cate mercedesuri... iti spun eu ca balanta se va inclina in favoarea vw.. si normal ca la un numar mare de masini, frecventa problemelor creste.

                              Comment


                              • #60
                                Ce de informatie a curs in topicu' asta...oare mai stie omu ce vrea?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF