Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Mercedes vechi vs masina noua

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Si tot nu schimb ce am scris mai sus, chiar daca Amalia nu a mai vrut sa plece acasa de la servici, asa ca am lasat-o arestata acolo (nu stiu ce pastele mamei ei tot are cu relee, bendixuri si draci, ca le-am schimbat cam pe toate). Chiar m-as plictisi sa nu umblu la masina 1 an, doi. Iar ca design, masinile noi nu ma impresioneaza (dar am eu gusturi mai ciudate). Daca ar fi sa-mi mai iau si altceva pe langa Mercedes (ca nu zic sa fim obsedati), atunci wish-list-ul este: Jaguar (Sovereign), BMW 750 (am avut in familie si am si condus), Volga, Pobeda, IMS (din asta chiar mi-am dat comanda sa mi se caute unul prin subunitati). Cam atat as vrea , si probabil o sa si am, mai devreme sau mai tarziu.
    Last edited by catsomania; 02-25-2008, 20:37 PM.
    Există patru lucruri care nu se mai întorc niciodată: cuvântul spus, săgeata trasă, trecutul şi o şansă ratată.
    Mercedes W116 200D (Amalia)
    Mercedes W123 280E (Tigresse)-făcut istorie, vândută unor ţepari, prin alţi ţepari, rust in peace
    BMW 850 4990cmc (Black Beauty)
    Ford Explorer XLT 4000cmc (Haiduc)
    http://www.youtube.com/watch?v=SKd0VII-l3A

    Comment


    • Eu am doua agregate din care unu are peste patruj de anisori si mai vreau cateva lejer!!! Prefer vechiturile, si nu-mi plac plastikurile noi!! pentru ca asta sunt!! Niste plastikuri!!!!!!!!!!!!!
      Daca nu am fi noi, masinile vechi ar disparea cred intr un timp record, numai ca noi insistam sa le tinem in circulatie si asta e!
      Last edited by pneu; 02-01-2008, 10:40 AM.
      W110-2.0 D 1966
      W115-2.0 D 1971
      W123-2.4 D 1982

      Comment


      • Originally posted by pulmann View Post



        Pai te contrazici singur, nu o spun cu rautate, dar sint convins ca pina la urma vei cumpara : VW 1.9TDI (uniforma Romanului).
        Iti recomand sa nu joci la pariuri pt ca nu esti un bun prezicator.Mi-am luat okios w210 asa cum am vrut.Si sunt deocamdata f multumit de el.Imi plac toate mercedesurile mai putin cele mai mici precum smart sau A-classe.Pt mine un mercedes trebuie sa fie mare,impunator,comfortabil,frumos,etc.Desi mi-am luat okios,ii zic tot "cobranul meu" pt ca asa il simt este tot cobranul meu cel vechi dar sub alta infatisare mai evoluat,ca si in reclama aia cu reincarnarea.

        Originally posted by pneu View Post
        Eu am doua agregate din care unu are peste patruj de anisori si mai vreau cateva lejer!!! Prefer vechiturile, si nu-mi plac plastikurile noi!! pentru ca asta sunt!! Niste plastikuri!!!!!!!!!!!!!
        Daca nu am fi noi, masinile vechi ar disparea cred intr un timp record, numai ca noi insistam sa le tinem in circulatie si asta e!
        Nu esti singurul.Si eu iubesc mult mertzanele vechi,acum trec printr-o perioada de tranzitie in viata mea si nu imi permit financiar sa intetin o asa masina,dar pe viitor voi face tot posibilul sa am o vechitura pe care sa o bibilesc tot timpul si sa fie masina mea pe viata.Cred ca diferenta cea mai mare dintre o masina vechi si una noua este feelingul de suflet al masinii.Cand am avut cobranul ala,am fost dispus sa bag bani in el si mi-l imaginam ca o masina care as vrea sa o tin toata viata.De fapt chiar sunt masini pe care le poti tine toata viata din cauza ca mecanismele lor simpliste de functionare pot fi intretinute zeci de ani iar caroseria stil tanc sovietic merita toata atentia pt a o mentine timp nedeterminat.
        Last edited by Danny_bb; 02-01-2008, 21:22 PM.
        MÃREAȚA COBRA

        Comment


        • Bravo domle... vezi ca se poate sa-ti cumperi masina..
          fugutza la My car sa-ti vedem noua achizitie.

          Comment


          • Originally posted by Danny_bb View Post
            Bravo domle... vezi ca se poate sa-ti cumperi masina..
            fugutza la My car sa-ti vedem noua achizitie.
            Stiu si eu ce sa zic...nu e o masina cu care sa ma dau mare este mai mult o masina de tranzitie de compromis,este din 95 cu motorul ala diesel clasic 220, cutie automata si dublu climatronic digital.In rest cam ce poate avea o masina din 95, 2 airbaguri.....Sunt destul de curios sa vad daca voi avea probleme cu ea pt ca multi m-au sfatuit sa nu iau o masina de generatie mai noua dar mai veche de 6-7 ani ani pt ca astfel de masini sunt facute sa tina cat garantia lor si ca au piesele scumpe si pica si bla bla bla.Deocamdata sunt multumit de ea cu 2-3 probleme minore care nu ma deranjeaza insa,o sa revin asupra lor,se pare ca fostul proprietar nu a vrut sa bage nici un banut in ea(tipic romanesc).
            Deocamdata nu am poze cu ea cu exceptia pozelor care au fost pe autovit.
            Attached Files
            MÃREAȚA COBRA

            Comment


            • sa o stapanesti fericit.la aceste modele nu prea apar probleme.....motoarele sunt exceptionale......doar caseta de directie cam face probleme dupa un anumit rulaj...iar daca cutia e intretinuta(uleiul si filtru schimbate periodic) ,motorul a avut motorina ok....
              nu ai probleme cum apar la motoarele cdi

              Comment


              • Originally posted by 300zxtt View Post
                sa o stapanesti fericit.la aceste modele nu prea apar probleme.....motoarele sunt exceptionale......doar caseta de directie cam face probleme dupa un anumit rulaj...iar daca cutia e intretinuta(uleiul si filtru schimbate periodic) ,motorul a avut motorina ok....
                nu ai probleme cum apar la motoarele cdi
                Multumesc,eu nu ma prea pricep dar dupa umila mea mea gandire,un motor fara turbo ar trebui sa duca mai mult pt ca nu a vazut turatii prea mari la viata lui si uzura e mai mica;in ceea ce priveste caseta de directie,aseara am avut nevoie sa slalomez putin printre niste masini puturoase si s-a comportat excelent.
                Vreau sa o duc acum la un service sa-i schimb toate consumabilele.In afara de uleiul de la motor mai trebuie schimbat alt ulei?De ex la cobran avea si pompa de injectie un ulei in ea si eu nestiind asta nu i l-am schimbat,ulterior am aflat ca trebuie schimbat si ala.Cutia de viteze are ulei care trebuie schimbat?
                Daca tot ai amintit de motoare cdi,eu am fost la un mic pas sa-mi iau un okios cdi mai nou model 2001,dar enervat pe pretentiile si fitzele unei doamne de la banca care ma tot ducea cu zaharelul,am preferat sa iau actualul diesel clasic pt ca pe asta mi l-am permis cu banu jos.In plus am tinut cont de sfaturile lui Orca,caruia tin sa ii multumesc si pe aceasta cale pt tot.Pe viitor probabil voi face saltul si la un cdi,ce probleme pot apare la astfel de modele?
                MÃREAȚA COBRA

                Comment


                • bine ca ai cumparat ceva,in final....parere personala-minusuri/motor modest,nu il agreez nici pe w202,daramite pe w210(125 cai),tapitzerie deschisa la culoare si murdara,fara ESP,fara incalzire scaune,cutie cu 4 vit(daca vazui bine)fara xenon,fara reglaj volan....plusuri/klimaautomatik,cutie automata,culoare masina.....de gustibus......sincere felicitari ptr achizitie!!!

                  Comment


                  • Originally posted by ionutz_ng View Post
                    Multumesc,eu nu ma prea pricep dar dupa umila mea mea gandire,un motor fara turbo ar trebui sa duca mai mult pt ca nu a vazut turatii prea mari la viata lui si uzura e mai mica;in ceea ce priveste caseta de directie,aseara am avut nevoie sa slalomez putin printre niste masini puturoase si s-a comportat excelent.
                    Vreau sa o duc acum la un service sa-i schimb toate consumabilele.In afara de uleiul de la motor mai trebuie schimbat alt ulei?De ex la cobran avea si pompa de injectie un ulei in ea si eu nestiind asta nu i l-am schimbat,ulterior am aflat ca trebuie schimbat si ala.Cutia de viteze are ulei care trebuie schimbat?
                    Daca tot ai amintit de motoare cdi,eu am fost la un mic pas sa-mi iau un okios cdi mai nou model 2001,dar enervat pe pretentiile si fitzele unei doamne de la banca care ma tot ducea cu zaharelul,am preferat sa iau actualul diesel clasic pt ca pe asta mi l-am permis cu banu jos.In plus am tinut cont de sfaturile lui Orca,caruia tin sa ii multumesc si pe aceasta cale pt tot.Pe viitor probabil voi face saltul si la un cdi,ce probleme pot apare la astfel de modele?

                    e relativa treaba cu motorul turbo ce a vazut turatii mari.de multe ori un turbo nu trebuie sa-l turezi prea mult,avand cuplu imediat ce intra turbina pe cand o aspirata trebuie sa o tii mult in ture ca sa mergi in ritm alet

                    da,si uleiul din cutie cu filtru trebuie inlocuit si antigelul si toate filtrele aferente

                    la cdi cat e noua nu prea apar probleme...dar dupa o anumita uzura incep sa pice piesele precum picau mig-urile acum o perioada.din ce stiu eu ...daca se foloseste motorina mai slaba apar probleme la injectoare si-s scumpe rau apoi turbina si exemplele pot continua.asta din cauza ca ''baietii'' ce le au dau de fel km inapoi tu avand impresia ca ai o masina decenta pe cand ea a facut inconjurul globului de 7-8 ori.aaa,eventual se poate verifica rulajul dupa cipul din cheie....

                    p.s.foloseste motorina numai de la OMV

                    Comment


                    • Originally posted by DMIHNEA View Post
                      bine ca ai cumparat ceva,in final....parere personala-minusuri/motor modest,nu il agreez nici pe w202,daramite pe w210(125 cai),tapitzerie deschisa la culoare si murdara,fara ESP,fara incalzire scaune,cutie cu 4 vit(daca vazui bine)fara xenon,fara reglaj volan....plusuri/klimaautomatik,cutie automata,culoare masina.....de gustibus......sincere felicitari ptr achizitie!!!
                      Merci,dupa cum am spus inca o consider o masina de tranzitie dar chiar si asa,mie nu-mi place sa imi bat joc de nici o masina si desi stiu ca s-ar putea sa o vand peste nu f mult timp,nu voi ezita sa bag bani in ea unde va fi cazul,si in vreo cateva locuri chiar este.
                      As mai avea vreo cateva intrebari:
                      -Ce motorina de la OMV?Oricare sau vreuna anume?
                      -Cum este mai sanatos pt cutia de viteze sa procedez la semafor: sa o trec pe neutral sau sa raman in drive cu frana apasata?De fapt..ce uzeaza mai tare cutia sa stai la semafor cu ea infranata in drive sau sa o tot schimbi din D in N si inapoi la fiecare semafor?
                      -Ce mp3 player bun la un pret cat de cat decent imi recomandati si unde as putea sa-l gasesc de cumparat?As vrea sa aiba usb neaparat.
                      -Imi lipseste stema de la spate.Tot in targ la vitan o gasesc de cumparat ca si cea de pe capota?
                      -Am vazut okiosi mai noi decat al meu care desi aveau dublu climatronic il aveau precum w124-urile cu 2 rotite,al meu digital fiind desi arata mai bine nu e cumva mai sensibil sa se defecteze?
                      MÃREAȚA COBRA

                      Comment


                      • Acuma am vazut si eu topic-ul asta.
                        Daca sa-ti iei masina noua sau Mercedes vechi depinde mult de fiecare om, nu se poate stabili o regula generala. Cum suntem noi pasionati dupa calitate, e normal sa alegem Mercedes. Dar sunt unii oameni care nu au timp sa umble dupa piese si mecanici sau trebuie neaparat sa se afiseze cu o masina noua, sau nu ii intereseaza prea mult de masina si vor ceva in garantie care sa nu dea dureri de cap. Sau mai sunt oameni care nu se pricep la masini. Trebuie totusi sa stii ceva mecanica ca sa ai o masina veche, ca iti dai seama cand e cazul sa o duci la reparat, altfel ramai in drum si nu stii de ce. Eu nu ii judec pe oamenii care isi iau masini noi, chiar pe cei care isi iau Logan.
                        Mi-am luat W115 in ideea ca daca nu imi luam acum o astfel de masina, cel mai probabil nu mi-as mai fi luat niciodata, sau daca mi-as fi luat pe viitor n-as fi avut timp sa ma ocup de ea. Pe viitor as vrea sa incerc si un W126 si W124 (primul Mercedes in care m-am suit vreodata).
                        Si da, catsomania, Volga e super tare!
                        Last edited by shadow; 02-02-2008, 18:21 PM.

                        Comment


                        • Originally posted by DMIHNEA View Post
                          bine ca ai cumparat ceva,in final....parere personala-minusuri/motor modest,nu il agreez nici pe w202,daramite pe w210(125 cai),tapitzerie deschisa la culoare si murdara,fara ESP,fara incalzire scaune,cutie cu 4 vit(daca vazui bine)fara xenon,fara reglaj volan....plusuri/klimaautomatik,cutie automata,culoare masina.....de gustibus......sincere felicitari ptr achizitie!!!
                          Merci,dupa cum am spus inca o consider o masina de tranzitie dar chiar si asa,mie nu-mi place sa imi bat joc de nici o masina si desi stiu ca s-ar putea sa o vand peste nu f mult timp,nu voi ezita sa bag bani in ea unde va fi cazul,si in vreo cateva locuri chiar este.
                          As mai avea vreo cateva intrebari:
                          -Ce motorina de la OMV?Oricare sau vreuna anume?
                          -Cum este mai sanatos pt cutia de viteze sa procedez la semafor: sa o trec pe neutral sau sa raman in drive cu frana apasata?De fapt..ce uzeaza mai tare cutia sa stai la semafor cu ea infranata in drive sau sa o tot schimbi din D in N si inapoi la fiecare semafor?
                          -Ce mp3 player bun la un pret cat de cat decent imi recomandati si unde as putea sa-l gasesc de cumparat?As vrea sa aiba usb neaparat.
                          -Imi lipseste stema de la spate.Tot in targ la vitan o gasesc de cumparat ca si cea de pe capota?
                          -Am vazut okiosi mai noi decat al meu care desi aveau dublu climatronic il aveau precum w124-urile cu 2 rotite,al meu digital fiind desi arata mai bine nu e cumva mai sensibil sa se defecteze?
                          MÃREAȚA COBRA

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Logan | Dacia Logan |Anulare DPF