Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Ce consum are Mercedes-ul vostru?

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by carmine View Post
    Unii din voi sunt de cartea recordurilor, eu nu stiu de unde scoateti consumurile astea atat de mici la niste ghene de 30 de ani. Mie mi se pare ca tot ce am avut pana acum consuma mult pentru ca la absolut niciuna sonda aia de cacat nu a indicat bine, da la nici una. Le-am scos, le-am curatat, le-am slobo***, am urmat toate sfaturile de pe aici (si sunt destule pe tema asta), la 200 D am schimbat 3 sonde (una inclusiv am scapat-o in rezervor), la cobra benzina imi arata pe rosu si am scos 30 de litri din rezervor, la 126 imi arata rezervorul la jumate, dupa cateva minute e pe rosu, bag de un milion tot pe rosu e, misc masina aud benzina cum se balbaie in rezervor, cred ca am o gramada, ma enerveaza tare chestia asta pentru ca bag ca un idiot benzina in ea de frica sa nu raman fara. Cand am schimbat filtrul de benzina s-a speriat mecanicul cata a curs din ea : "Da cata benzina ai frate in asta??? - Fara numar!" Chestia asta am observat-o si la alti colegi de forum, nu merge sonda aia de cacat.
    Vorbim despre consumuri aici... iar acestea nu se fac dupa indicatorul din bord ci cu rezervorul de la plin la plin monitorizand nr. de km parcursi in acest interval. Nu te inteleg de ce ti se pare un consum mic acesta. Personal il consider destul de mare. Microbuzul lui taica-meu consuma mai putin chiar si incarcat. Cu Passat-ul aveam consum mixt de 6-6.5 la suta, deci nu te inteleg...
    http://www.caesaralexandru.wordpress.com

    Comment


    • Nu ma refeream la postul dumneavoastra, daca faceam asta ii dadeam cu "quote". Cand vad chestii de genu' cobra motor de 3000 consuma 7 la suta am impresia ca cineva vede ciunga in par. Consum mic are opel corsa 1,3 tdci, restu-s basme.
      Vedeti dumneavoastra, noi educatorii, pedagogii suntem ca niste doctori .....
      http://www.youtube.com/watch?v=f_-XE9GP4mc
      http://www.youtube.com/watch?v=56a7YHK-i0c

      Comment


      • S 500 L ,98 Consum mixt ~13l/100,verificat si de la plin la plin.

        Comment


        • Originally posted by carmine View Post
          Nu ma refeream la postul dumneavoastra, daca faceam asta ii dadeam cu "quote". Cand vad chestii de genu' cobra motor de 3000 consuma 7 la suta am impresia ca cineva vede ciunga in par. Consum mic are opel corsa 1,3 tdci, restu-s basme.
          In regim extraurban cu o viteza de 80-90 km/h si un motor bun (pompa injectoare) si o cobra de 300 poate scoate un consum de 7 la suta. Nu uitati ca au fost construite pentru un consum mai redus...
          http://www.caesaralexandru.wordpress.com

          Comment


          • Originally posted by Demiurgos View Post
            In regim extraurban cu o viteza de 80-90 km/h si un motor bun (pompa injectoare) si o cobra de 300 poate scoate un consum de 7 la suta. Nu uitati ca au fost construite pentru un consum mai redus...
            Haha... buna asta ca au fost construite pt. un consum mai redus (motor de 3000 cmc in 5 cilindri) ... pe vremea aia nu prea se punea accentul deloc pe consum... cine isi permitea Mercedes nu isi facea griji pt consum.

            Ca sa nu comparam cu noile motoare de 3000 cmc cu tot felul de inovatii pt. consum redus nu consuma sub 12 in oras clar... iar afara sub 7 nici o sansa... si tu vrei sa`mi spui ca o hardughie de 2 tone care are de abea 90 cai sa consume mai putin ca astea noi? Ciudata treaba! Eu am avut cateva cobre cu motor de 3000 si 2400 si mie nu`mi manca sub 15 in oras, sincer nici nu ma chinuiam sa scot consum redus...

            Comment


            • Imi place ce citesc ca unii colegi reusesc cea ce nu au reusit cei care au fabricat aceste masini, ba din contra reusesc sa stabileasca 'recorduri', ma bucur sa vad asta si bravo lor . Eu am reusit sa scot un 'record' cu masina mea, pe autostrada am calcat-o pana la 200 km/h, am resetat calculatorul cu tasta R consumul si ghiciti ce a inceput sa se intample ? La aparitia pe bord a consumului a fost de 8,5l in acel moment am lasat-o in frana de motor, consumul a urcat pana la 9,2l si dupa a inceput sa coboare, am ajuns cu consumul la 5,3l in acea frana de motor pana la viteza de 80 km/h, va dati sema imi venea si mie sa imi spun gata ai reusit sa ai un 'consum' demn de cartea recordurilor cu acesta masina care cantareste aproape 2 TONE, am inceput sa zambesc si implinit ca am reusit sa am un 'consum' de Tico sau Corsa. Am sa ii anunt pe cei de la reprezentanta printr-o scrisoare deschisa ca in Romania se pot realiza 'consumuri' demne de invidiat mai ales cu ajutorul combustibilului pe care il avem noi la pompe. Sa incercam sa ne trezim un pic, ca tare frumos e visul in care uneori masina consuma 'recorduri' si la vale deloc.

              Ralitatea e alta, consumul la masina mea este :
              100 km/h - 7,5l-8l
              140 km/h - 9l-9,5l
              In oras consumul variaza intre 12l-15l, in functie de aglomeratie, stil de condus, orasul unde locuiesti, etc.
              E200-W210 Avantgarde 2.0K-16v 142Kw-193Cai 280Nm, RASTA MAN .

              Comment


              • De acord cu Demiurgos, o Cobra cu motor 3000 cmc (diesel) cu pompa de injectie si injectoarele in parametri, scoate un consum de 7-8 extraurban la mers constant 80-90 km/h. Nu inteleg ce interes am avea sa dam niste date eronate ale consumului...

                Comment


                • La un 300 D automat w 123 '83 pe autostrada cu 120-130 a papat 8 %, la un 90 sub 7 in oras ajungea si la 12-13 la %

                  Comment


                  • La un 300 d w 123 cutie normala ia un 10-11 in oras si 7-8 afara depinde de talpa...

                    Comment


                    • Originally posted by cipa View Post
                      Haha... buna asta ca au fost construite pt. un consum mai redus (motor de 3000 cmc in 5 cilindri) ... pe vremea aia nu prea se punea accentul deloc pe consum... cine isi permitea Mercedes nu isi facea griji pt consum.

                      Ca sa nu comparam cu noile motoare de 3000 cmc cu tot felul de inovatii pt. consum redus nu consuma sub 12 in oras clar... iar afara sub 7 nici o sansa... si tu vrei sa`mi spui ca o hardughie de 2 tone care are de abea 90 cai sa consume mai putin ca astea noi? Ciudata treaba! Eu am avut cateva cobre cu motor de 3000 si 2400 si mie nu`mi manca sub 15 in oras, sincer nici nu ma chinuiam sa scot consum redus...

                      Ce dracu' frate, am mai avut si altii cobre cu motor de 3000. Consuma saracia de rupe. E 3000 si e vechi de cand era tata flacau. Lumea se amageste ca are motor de 3000 si consum de corsa, la fel cum se amageste ca aceste masini mai valoreaza ceva la ora actuala.



                      Originally posted by no problem View Post
                      Imi place ce citesc ca unii colegi reusesc cea ce nu au reusit cei care au fabricat aceste masini, ba din contra reusesc sa stabileasca 'recorduri', ma bucur sa vad asta si bravo lor . Eu am reusit sa scot un 'record' cu masina mea, pe autostrada am calcat-o pana la 200 km/h, am resetat calculatorul cu tasta R consumul si ghiciti ce a inceput sa se intample ? La aparitia pe bord a consumului a fost de 8,5l in acel moment am lasat-o in frana de motor, consumul a urcat pana la 9,2l si dupa a inceput sa coboare, am ajuns cu consumul la 5,3l in acea frana de motor pana la viteza de 80 km/h, va dati sema imi venea si mie sa imi spun gata ai reusit sa ai un 'consum' demn de cartea recordurilor cu acesta masina care cantareste aproape 2 TONE, am inceput sa zambesc si implinit ca am reusit sa am un 'consum' de Tico sau Corsa. Am sa ii anunt pe cei de la reprezentanta printr-o scrisoare deschisa ca in Romania se pot realiza 'consumuri' demne de invidiat mai ales cu ajutorul combustibilului pe care il avem noi la pompe. Sa incercam sa ne trezim un pic, ca tare frumos e visul in care uneori masina consuma 'recorduri' si la vale deloc.
                      Am ras. Cam asta era ideea.
                      La mine la 300 D cred ca friza un 15 %, 200 D consuma mult pentru ca avea probleme cu pompa si nu fugea (bine, fuga la 200d e o gluma proasta), la 280 e consuma fara numar, fara numar, fara numar, iar la asta albastra nu am facut ca nu merge sonda, dar consuma si asta destul.
                      Vedeti dumneavoastra, noi educatorii, pedagogii suntem ca niste doctori .....
                      http://www.youtube.com/watch?v=f_-XE9GP4mc
                      http://www.youtube.com/watch?v=56a7YHK-i0c

                      Comment


                      • Originally posted by carmine View Post
                        Ce dracu' frate, am mai avut si altii cobre cu motor de 3000. Consuma saracia de rupe. E 3000 si e vechi de cand era tata flacau. Lumea se amageste ca are motor de 3000 si consum de corsa, la fel cum se amageste ca aceste masini mai valoreaza ceva la ora actuala.

                        Pai cam asta am zis si eu... tare faza cu au fost construite pt. consum redus... am mai invatat un lucru nou despre Cobra 300D !

                        Comment


                        • Am mai scris pe aici dar revin.
                          A mea 200 D motor de 124 cu grup de 240 am impresia, era sub 5.5% in exterior si foarte greu 9.5% in oras.
                          Am intins-o maxim 130 km/h, dar cel mai mult ii placea la 90-100.
                          Ma contrazice cineva?
                          E220 cdi W210, 2001

                          E320 W210, 1997
                          C180 W202, 1994
                          W123 200D, 1978 cu inima de W124


                          Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

                          Comment


                          • Originally posted by adidc View Post
                            Am mai scris pe aici dar revin.
                            A mea 200 D motor de 124 cu grup de 240 am impresia, era sub 5.5% in exterior si foarte greu 9.5% in oras.
                            Am intins-o maxim 130 km/h, dar cel mai mult ii placea la 90-100.
                            Ma contrazice cineva?
                            W124 cu motor 200D am avut si intr`adevar consuma putin intre 8-9 in oras iar afara in jur de 6-7 depinde de talpa... pe cobra cu acelasi motor nu stiu ce sa zic... nu am detinut deci nu ma bag

                            Comment


                            • W202 1.8 benzina din '94, ia 8.5 litri % mers mixt autostrada 140 km/ora si localitati 70-80 km/ora
                              Ma gandesc sa-i pun gpl... ce ziceti, merita?
                              Last edited by cgherasim; 12-04-2009, 01:47 AM.

                              Comment


                              • Originally posted by cgherasim View Post
                                Ma gandesc sa-i pun gpl... ce ziceti, merita?
                                Eu zic ca nu merita. Ce merita este sa verifici masina sa fie in regula aprinderea si toti senzorii. Corpul clapeta curatat si reglat si atunci o sa te bucuri de o masina cu un consum 12-13% in oras si 7-7.5% afara, dar care merge superb, se tureaza ca o turbata si te incanta cand o calci...si o va chema in continuare Mercedes.
                                Pentru gaz poti sa-ti cumperi un aragaz.
                                E220 cdi W210, 2001

                                E320 W210, 1997
                                C180 W202, 1994
                                W123 200D, 1978 cu inima de W124


                                Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF