Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Ce consum are Mercedes-ul vostru?

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ionutz_ng daca nu te-ai bashica asa tare, si ai citi atent, ai vedes ca 6.5 e cel mai bun consum care l-am obtinut in oras si ca normal imi ia cam 7.5-8... Sunt din Iasi ,oras unde cand este vacanta si pleaca toti studentii pe la casele lor ,se circula super lejer.
    "Ar fi fost mai haios sa afirmi ca ia afara 6% si in oras 6,1%."
    Da , dar mult mai haios e cum te-ai oparit tu...
    De ce dracu tre sa fie unii care au senzatia ca le stiu pe toate si ca orice variatie de la cunostiintele stocate este blasfamie. Oricum banuiesc ca nu ai vazut ca de fapt am scris 6,5-8% nu doar 6,5%. Uite facem o intelegere imi ia mai des 8% decat 6,5% in oras...OK?
    Cine se scoala de dimineata ... doarme mai putin
    W202 2.0 diesel

    Comment


    • Aha,si cel mai bun consum al tau asta de 6,5% cum l-ai scos?Pe o medie de cati km?Ai facut plinul,ai mers apoi doar in oras cam cati km inainte sa ii faci dinnou plinul si sa-ti iasa 6,5% consum?Detaliaza te rog cum ai reusit un asemenea consum in Iasi?
      MÃREAȚA COBRA

      Comment


      • In primul rand apreciez schimbarea de atitudine vizavi de subiect... Metoda ar fi alimentat cu motorina pana in "buza" , km dati la 0, facut cam 600 de km doar in oras (inclusiv ceva plimbari seara), dupa care alimentat iar pana in buza , ca urma un drum in exterior. Luat km din bord si bonu de motorina (doar rompetrol)-regula de 3 complicata . Din nou asta intr-o saptamana de vacanta in care orasu e golut. Normal imi ia 7,5-8 (Am autonomie cam Urban-800 km , extra-1000 km) Mi-am schimbat foarte mult stilul de condus de cand am aceasta masina , in sensul ca m-am calmat mult , Viteza maxima 130-140 si maxim 3500-4000 de ture. Cu suzuki jimny 1.3 82 cai in oras scot 10-11% (7-8% extraurban) si cu o kia ceed 1.6 crdi 115 cai scot cam 6.5-7%(5,5-6% extraurban). Consum calculat la toate prin ac metoda. La kia mers mai sportiv cu celelalte doua lin , lent si continuuu.
        In concluzie legat de consumuri in general, nu trebuie sa excludem orasu in care s-a obtinut , cat si stilul de condus al fiecaruia.
        PS: 1.Nu sunt de acord cu axioma ca la masina de peste 1500 kg consumul urban creste cu 50-60 % fata de ext...dupa cum vezi la mine pe 3 masini complet diferite media ar fi mult sub ce declari tu... Asta nu inseamna ca generalizez la voi toti astia cu consumuri mari ... Deci nu atac si nu pun pumnu in gura nimanui...Ascult si iau aminte
        2.EU NU AM 120 DE KG ... am 105 dar asta e o alta problema(w202 2.0 diesel la gol are 1380 de kg)
        3.Asta e primu meu mercedes si sigur nu ultimu ... il am de 2luni jumatate si inca tresar de bucurie cand cobor pe scari dimineata cu gandu ca urmeaza sa il conduc. Imi place foarte mult desi pt multi poate parea ciudat dar e tot ce imi trebuie , nu as avea de ce sa mint cu un consum...
        4.Intrebare pt w 202 de cand se aprinde becu la combustibil si pana ramai fara... mai da si alte semne gen piuit, gemete, urlete?
        5.ionutz_ng abia astept sa ne intalnim pe la vreo adunare , sunt convins ca o sa ne intelegem foarte bine.
        Numai bine
        Cine se scoala de dimineata ... doarme mai putin
        W202 2.0 diesel

        Comment


        • Wow...ce consumuri de domnisoare aveti...uitati-va aici:
          - on road:25-28
          - off road: 50-70
          Ambele sunt la suta de km!
          KAMIKAZE TEAM

          Comment


          • Originally posted by bullbar View Post
            Wow...ce consumuri de domnisoare aveti...uitati-va aici:
            - on road:25-28
            - off road: 50-70
            Ambele sunt la suta de km!

            Masina? G Klasse?
            W123 280E Blue Green Metallic

            W126 280SE Champagne Metallic
            W126 280SE Black Blue Metallic
            W126 500SE Lapis Blue Metallic
            W126 500SE Midnight Dark Blue

            W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
            W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

            Comment


            • In off mai bine dadeai la ora... )
              Cine se scoala de dimineata ... doarme mai putin
              W202 2.0 diesel

              Comment


              • Uite cum conduc eu pe autostrada...lejer, cu cotul pe geam...si in 15 metri am consumat 4 litri de benzina!
                Attached Files
                KAMIKAZE TEAM

                Comment


                • Originally posted by bullbar View Post
                  Uite cum conduc eu pe autostrada...lejer, cu cotul pe geam...si in 15 metri am consumat 4 litri de benzina!

                  Inseamna ca am avut dreptate ! Ai un G280!
                  W123 280E Blue Green Metallic

                  W126 280SE Champagne Metallic
                  W126 280SE Black Blue Metallic
                  W126 500SE Lapis Blue Metallic
                  W126 500SE Midnight Dark Blue

                  W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                  W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                  Comment


                  • Pune-o pe gaz . Pt mine e masina din vis ... dar pe alta motorizare, oricum va apreciez pe voi benzinarii (cu atat mai mult in off). Eu cu un suzuki jimny am gustat din acest fruct... dar sincer as prefera motor diesel. Va rog respectuos nu imi sariti in cap .
                    Cine se scoala de dimineata ... doarme mai putin
                    W202 2.0 diesel

                    Comment


                    • Originally posted by Tache View Post
                      Pune-o pe gaz . Pt mine e masina din vis ... dar pe alta motorizare, oricum va apreciez pe voi benzinarii (cu atat mai mult in off). Eu cu un suzuki jimny am gustat din acest fruct... dar sincer as prefera motor diesel. Va rog respectuos nu imi sariti in cap .
                      Tache, pai tu crezi ca benzina ma rupe pe mine? La trialul din poza am rupt un amortizor din caroserie! Nu exista sa iesi undeva si sa te dai si sa nu sosesti in batatura mecanicului cu scuza: Nea Gogule, iar s-a rupt!
                      Cum sa-i pun gaz? Pt ce? Sa urc ravenele cu gaz? Sau sa ma rastorn cu ea intr-o rapa si in timp ce ma dau peste cap sa ma gandesc: "In cati pomi ma voi imprastia daca exploadeza butelia?"
                      Problema mea sunt piesele si manopera. Nu benzina! A....daca as putea sa-i pun un motor de SLR as fi incantat, pt ca asta de 2.8 pe benzina merge pe 33-uri, dar daca ii pun 35-uri isi da duhul!
                      Last edited by bullbar; 01-07-2010, 17:54 PM.
                      KAMIKAZE TEAM

                      Comment


                      • Originally posted by bullbar View Post
                        Tache, pai tu crezi ca benzina ma rupe pe mine? La trialul din poza am rupt un amortizor din caroserie! Nu exista sa iesi undeva si sa te dai si sa nu sosesti in batatura mecanicului cu scuza: Nea Gogule, iar s-a rupt!
                        Cum sa-i pun gaz? Pt ce? Sa urc ravenele cu gaz? Sau sa ma rastorn cu ea intr-o rapa si in timp ce ma dau peste cap sa ma gandesc: "In cati pomi ma voi imprastia daca exploadeza butelia?"
                        Problema mea sunt piesele si manopera. Nu benzina! A....daca as putea sa-i pun un motor de SLR as fi incantat, pt ca asta de 2.8 pe benzina merge pe 33-uri, dar daca ii pun 35-uri isi da duhul!

                        Off topic : La instalatia de gaz montata de oameni autorizati /specializati nu o sa ii explodeze butelia niciodata ci doar o sa faca un fas mai mare

                        [URL="http://www.youtube.com/watch?v=fBXS21uh6lc"]http://

                        Comment


                        • W208 CLK 200 Kompressor Automatic 2001
                          First runs:
                          9-10 in afara orasului la 80-120km/h
                          14-20 in oras (noaptea -vs- ora de varf)
                          Mai dureaza pana ma acomodez cu automata pentru un mers mai economic.
                          W208 CLK200Kompressor 722.6 Avantgarde Designo
                          W163 ML 55 AMG 2001
                          W163 ML 55 AMG 2002
                          W164 ML 320 CDI
                          W251 R350

                          Comment


                          • Originally posted by bullbar View Post
                            Tache, pai tu crezi ca benzina ma rupe pe mine? La trialul din poza am rupt un amortizor din caroserie! Nu exista sa iesi undeva si sa te dai si sa nu sosesti in batatura mecanicului cu scuza: Nea Gogule, iar s-a rupt!
                            Cum sa-i pun gaz? Pt ce? Sa urc ravenele cu gaz? Sau sa ma rastorn cu ea intr-o rapa si in timp ce ma dau peste cap sa ma gandesc: "In cati pomi ma voi imprastia daca exploadeza butelia?"
                            Problema mea sunt piesele si manopera. Nu benzina! A....daca as putea sa-i pun un motor de SLR as fi incantat, pt ca asta de 2.8 pe benzina merge pe 33-uri, dar daca ii pun 35-uri isi da duhul!
                            Era evident o gluma ...
                            Cine se scoala de dimineata ... doarme mai putin
                            W202 2.0 diesel

                            Comment


                            • Daca aveai motor de 3800 iti consuma cam la fel. Asa are cineva in Constanta 380SEL si ii ia maxim 18%.

                              Comment


                              • Originally posted by dan12101983 View Post
                                Al meu E220 din 1995 ia in jur de 15 in Bucuresti in conditiile in care merg mai mult noaptea decat ziua.Daca as merge bara la bara cum,in Bucuresti pana la ora 21 e o obisnuinta,cred ca sare de 20 de litrii la suta.Zilele trecute(cand a nins prima data in Bucuresti si traficul a fost paralizat) am facut un drum de aproximativ 7 km(intre Grozavesti si fostul service Glucoza-Barbu Vacarescu) in aproape 3 ore si mi-a consumat minim 8 litrii de benzina.Faceti voi calculul cam cat lua la suta!!!
                                Nu te impacienta!Este din cauza gerului.Asa fac benzinarele pe frig.A mea mi-a luat 22% facand doar drumuri scurte in care motorul este mai mult rece decat cald.Cat motorul este rece benzina nu se arde eficient.Daca ai avea computer de bord ai vedea ca pana sa ajunga motorul la 80 de grade consuma aproape de 2 ori mai mult decat ar trebui la stilul respectiv de mers.Dupa ce isi atinge temperatura lui de functionare va consuma insa normal.
                                Cat despre 380 SEL care consuma 18% in oras,tinand cont ca este si v8 si tehnologie veche cu 2 valve/piston si injectie mecanica,mi-e f greu sa cred.Poate doar intr-un trafic mult mai lejer.
                                MÃREAȚA COBRA

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF