Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Ce consum are Mercedes-ul vostru?

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by petrut View Post
    N'a fost ușor...
    Clar n`a fost usor cu un AMG

    Curioasa treaba cu vitezometrul... unele modele au gradatia pana la 280 si altele pana la 320 km/h, atat inainte de 2000 cat si dupa acest an.

    Comment


    • MB W123 Cobra - 300D, motor de 3000. Afara undeva la 8l/100km in oras undeva la 15% ( in sibiu e STAU enorm )
      1 x Mercedes 300D Cobra 1978 ingrasata
      1 x Suzuki GS500E 1996
      1 x Rulota Tabbert 1969
      ---------------------------------------
      Total 130 de cai ... si sunt toti ai mei
      ---------------------------------------

      Comment


      • w211 E320 cdi in oras in jur de 12 si afara in functie de talpa piciorului.

        Comment


        • w211 E320 cdi in oras in jur de 12 si afara in functie de talpa piciorului.
          Pai eu daca am 47 la picior si 120 de kile consum mai mult?
          Mercedes Benz W124 250 Turbo Diesel
          Mercedes Benz 190E din 1983.-Fosta

          Comment


          • Originally posted by tovarasultau View Post
            Pai eu daca am 47 la picior si 120 de kile consum mai mult?
            Normal, un magar ce duce-n spate 120kg va manca mai putin ca unul ce cara 90kg si 41 la picior?

            Comment


            • W202, C200, 136 cai, Kilometri multi, motor uzat, butelie GPL, Carlig, 5 persone, bajaje full, estimand masina la 1850 kg(cu toate)
              -dupa un drum de 1700 Km. in care am mers si normal 90-120 km/h dar am mers si cu 170+ , am stat si in coloana(de m-am saturat)
              -consum de 11.5 l/100km GPL, mers 90% afara, drumuri europene autostrada,
              Benzina nu stiu ca nu prea imi pemit sa umblu pe benzina , dar sigur nu mai putin ca GPL,
              Multumitor,
              Toate cele bune,
              Last edited by marele_alb; 08-24-2009, 12:03 PM.
              W202..C 200, 100Kw,benzinar din `95
              http://www.clubmercedes.ro/my-w202-c...51.html?t=8551

              Comment


              • W211, E320 benzina, cutie automata, 165kW
                consum mediu in oras:
                -minim 18L/100km (mers constant, noaptea pe drum liber.. cam ciudat de mare, nu?)
                -mediu 20-25L/100km
                -maxim (kickdown de la un semafor la altul) 38.5L/100km
                Attached Files
                W208 CLK200Kompressor 722.6 Avantgarde Designo
                W163 ML 55 AMG 2001
                W163 ML 55 AMG 2002
                W164 ML 320 CDI
                W251 R350

                Comment


                • Dok,spune-ne si noua cat consuma w116 cu motor de 6.9,asta daca cumva te-a interesat vreo-data consumul.Poti sa ne spui si mai multe consumuri,asta daca iti permite timpul.Multumim.
                  Mercedes w115 200D 1975 ''Amaratu''

                  Comment


                  • Originally posted by bassfreak View Post
                    W211, E320 benzina, cutie automata, 165kW
                    consum mediu in oras:
                    -minim 18L/100km (mers constant, noaptea pe drum liber.. cam ciudat de mare, nu?)
                    -mediu 20-25L/100km
                    -maxim (kickdown de la un semafor la altul) 38.5L/100km
                    M'ai ajuns cu consumul, stimabile. Am reușit la un moment dat o performanță de 16.8% în oraș, da' n'a ținut mult, iar consumul de 39.2% l'am avut medie dupa o distanță de ~65 km (tocmai ce cumpărasem avionul ).
                    driving sideways is better

                    Comment


                    • Consumul la 560SEL `90...sa nu va speriati: urban 20-25 si extra urban in jur de 13...asta dupa ce i-am inlocuit 2 fise care furau curent si nu prea functionau corect cele2 bujii aferente...lucru simplu dealtfel pe care insa oaresce dok-tor de pe aici nu a fost in stare sa descopere, ba mi-a mai luat si o gramada de bani (sa inlocuiasca capacul de delco, pe care nu l-a inlocuit desi m-a mintit ca da, plus alti bani...eh poveste lunga..)...cert este ca atunci consuma 35 in oras...ca si cand l-am luat de la el dupa ...1luna de stat in fata blocului unde baietii il foloseau ca suport pentru sticlele de bere...asta cand nu il forja el prin oras...eh ar fi multe de spus, cine vrea detalii sa ma caute..

                      Comment


                      • Originally posted by 560SEL View Post
                        Consumul la 560SEL `90...sa nu va speriati: urban 20-25 si extra urban in jur de 13...asta dupa ce i-am inlocuit 2 fise care furau curent si nu prea functionau corect cele2 bujii aferente...lucru simplu dealtfel pe care insa oaresce dok-tor de pe aici nu a fost in stare sa descopere, ba mi-a mai luat si o gramada de bani (sa inlocuiasca capacul de delco, pe care nu l-a inlocuit desi m-a mintit ca da, plus alti bani...eh poveste lunga..)...cert este ca atunci consuma 35 in oras...ca si cand l-am luat de la el dupa ...1luna de stat in fata blocului unde baietii il foloseau ca suport pentru sticlele de bere...asta cand nu il forja el prin oras...eh ar fi multe de spus, cine vrea detalii sa ma caute..
                        Exista si un topic pe tema asta:

                        Vedeti dumneavoastra, noi educatorii, pedagogii suntem ca niste doctori .....
                        http://www.youtube.com/watch?v=f_-XE9GP4mc
                        http://www.youtube.com/watch?v=56a7YHK-i0c

                        Comment


                        • W 211 E270 cdi automatic 6-8.5 afara, 10-14 in oras in functie de cat de tare apas acceleratia.
                          CL 99 BAN W211 E270cdi

                          Comment


                          • W211 220cdi manuala 170cp

                            5-8 afara / oras 8.5-spre 11 vara
                            2007 MB W211-220cdi

                            Comment


                            • Mercedes w123 300 TD Turbo, transmisie automata 480.000 de KM, fac naveta cu el regimul de circulatie este mixt spre extraurban: 9.5-10l la suta de km viteza constanta in extraurban de 90-95 km/h.
                              http://www.caesaralexandru.wordpress.com

                              Comment


                              • Unii din voi sunt de cartea recordurilor, eu nu stiu de unde scoateti consumurile astea atat de mici la niste ghene de 30 de ani. Mie mi se pare ca tot ce am avut pana acum consuma mult pentru ca la absolut niciuna sonda aia de cacat nu a indicat bine, da la nici una. Le-am scos, le-am curatat, le-am slobo***, am urmat toate sfaturile de pe aici (si sunt destule pe tema asta), la 200 D am schimbat 3 sonde (una inclusiv am scapat-o in rezervor), la cobra benzina imi arata pe rosu si am scos 30 de litri din rezervor, la 126 imi arata rezervorul la jumate, dupa cateva minute e pe rosu, bag de un milion tot pe rosu e, misc masina aud benzina cum se balbaie in rezervor, cred ca am o gramada, ma enerveaza tare chestia asta pentru ca bag ca un idiot benzina in ea de frica sa nu raman fara. Cand am schimbat filtrul de benzina s-a speriat mecanicul cata a curs din ea : "Da cata benzina ai frate in asta??? - Fara numar!" Chestia asta am observat-o si la alti colegi de forum, nu merge sonda aia de cacat.
                                Vedeti dumneavoastra, noi educatorii, pedagogii suntem ca niste doctori .....
                                http://www.youtube.com/watch?v=f_-XE9GP4mc
                                http://www.youtube.com/watch?v=56a7YHK-i0c

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF