Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Ce preferati: diesel sau benzina?

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Si cu dieselul iarna ce faci? Te rogi sa fie cat mai cald.

    Comment


    • Din ce observ fiecare a votat ca fiind mai bun, ce motorizare are, nu neaparat ce crede ca e mai bun, cred.

      Comment


      • Pai asa e romanu', ce sa-i faci. Mai amuzant e cand se fac schimbari de la benzina la motorina sau invers. Sa vezi cum schimba tabara.


        Si diesel-u nu a depasit benzina, cand dieselu o sa depaseasca benzina o sa apara AMG-uri diesel. Cand o sa vad asa ceva atunci o sa accept astfel de afirmatii.
        Inca o chestie interesanta, din ce am citit pe aici multi nici nu stiu de ce sunt fani diesel, multi se cred fani diesel dar de fapt sunt fani turbo
        Last edited by Baracuda; 03-04-2010, 00:21 AM.
        C 200 CDI
        ML 63 AMG
        S 55 AMG Long
        SL 55 AMG
        Yamaha R1
        Yamaha R6

        Comment


        • Originally posted by Baracuda View Post
          Pai asa e romanu', ce sa-i faci. Mai amuzant e cand se fac schimbari de la benzina la motorina sau invers. Sa vezi cum schimba tabara.


          Si diesel-u nu a depasit benzina, cand dieselu o sa depaseasca benzina o sa apara AMG-uri diesel. Cand o sa vad asa ceva atunci o sa accept astfel de afirmatii.
          Inca o chestie interesanta, din ce am citit pe aici multi nici nu stiu de ce sunt fani diesel, multi se cred fani diesel dar de fapt sunt fani turbo
          Daca zici tu....

          Comment


          • Nu ma intereseaza pe mine AMG, pe mine ma intereseaza o masina economa, sa aiba cuplu, usor de condus in oras si fiabila as putea spune. In diesel mi-am gasit ragaz. Sa nu zicem ca dieselul nu est fiabil daca voi bagati motorina de tractor, nici benzina nu-i sfanta cu clapetele lor de acceleratie.

            Comment


            • Eu nu am zis ca nu este fiabil diesel-u, eu ma intrebam apropo de ce ai spus tu cum ca diesel-u a depasit benzina. Iar ca trage de jos si e usor de condus in oras nu este un atribut al diesel-ui ci a turbinei, asta o face la fel de bine si o masina pe benzina turbo sau kompressor.
              C 200 CDI
              ML 63 AMG
              S 55 AMG Long
              SL 55 AMG
              Yamaha R1
              Yamaha R6

              Comment


              • Eu unu de kompressor nu mai vrea sa aud. Nu am avut AMG-uri dar am avut 200 si 230 kompressor, nu era saptamana sa nu se strice ceva. Toate masinile pe benzina care le-am avut nu m-au multumit. Ce ii drept ca nu am avut motor mai mare de 3200 cmc benzina. Poate daca erau turbo era ceva frumos, dar nam avut si asa ca raman la diesel. Anul asta am planuri mari cu un motor benzina, voi vedea ce v-a iesii.

                Comment


                • Perfect de acord cu Baracuda, dieselul a ajuns benzina la performante doar din cauza supraalimentarii, deci cine e fan diesel adevarat il invit sa vada un demaraj adevarat in a mea caruta C 200 Diesel , aspirat (old school) .
                  Cine se scoala de dimineata ... doarme mai putin
                  W202 2.0 diesel

                  Comment


                  • Teoretic,motoarele diesel si cele pe benzina sunt aproape identice.Ambele sunt motoare cu combustie interna,proiectate sa transforme energia chimica din combustibil in energie mecanica.
                    Aceasta energie mecanica misca pistonul in sus si jos in cilindru.Pistoanele sunt conectate la arborele cotit,si miscarea sus-jos al pistoanelor,numita si miscare lineara,creeaza miscarea rotativa necesara pentru a roti rotiile masinii.
                    Ambele tipuri de motoare convertesc combustibilul in energie printr-o serie de explozii sau combustii.
                    Diferenta majora dintre aceste motoare este modul in care se produce combustia.


                    In motorul pe benzina combustibilul este amestecat cu aer,comprimat de piston,si este aprins de o scanteie generata de bujie.

                    In motorul diesel in schimb mai intai aerul este comprimat,iar dupa aceea este injectat combustibilul.Din cauza ca aerul se incalzeste cand este comprimat,combustibilul se aprinde.Motorina are o densitate de energie mai mare decat benzina.In medie,un galon (3.8 l) de motorina contine aproximativ 155x106 Jouli,in timp ce un galon de benzina contine 132x106 Jouli.
                    Acest lucru,combinat cu eficienta mare a motoarelor diesel,explica de ce masiniile diesel consuma mult mai putin.
                    Motorina este folosita la o mare varietate de vehicule si operatiuni.Acesta propulseaza si masiniile de pe autostrada,dar alimenteaza si motorul barciilor,autobuzelor,trenuriilor,utilajelor grele,utilajelor agricole,generatoare,si lista poate continua.


                    Ganditi-va cat de importanta este motorina economiei--fara eficienta ei inalta,ar avea de suferit toate domeniile,dar mai ales constructiile si industria.Aproximativ 94% din transportul de marfuri--fie pe apa sau uscat--se efectueaza bazandu-se pe diesel.
                    MB E220 W211

                    Comment


                    • Diesel. M-a prins dar nu stiu de ce. Oricum nu imi imaginez tancul de aproape doua tone impins cu benzina. Si cuplul si rontaitul.

                      Nici benzina nu e de aruncat. Dar am votat deja.

                      Ce imi mai place la diesel e ca e mai flexibil pe un chip. Poti duce 20-30 de cai numai la primul stagiu fara sa afecteze viata motorului. Consumul chiar scade. Testat pe reno.

                      Toate bune.
                      Sexy, inteligent, amuzant....Dar destul despre mine!

                      Comment


                      • Originally posted by sofermercedes View Post
                        BENZINA. Nu-mi plac tractoarele, si daca vreau demaraj schimb pe la 6000 ture si gata.
                        Originally posted by sofermercedes View Post
                        Si cu dieselul iarna ce faci? Te rogi sa fie cat mai cald.
                        Din posturile tale reiese ca nu ai condus niciodata un diesel modern , si ai ramas inca conectat la vechile diesel-uri antice de pe vremea lui Tutankamon...
                        Diesel-ulul modern se incalzeste la fel ca si benzinara, datorita incalzitoarelor electrice si au un demaraj similar
                        cu mas-ul, iar in unele cazuri chiar mai rapid.


                        Originally posted by Baracuda View Post
                        Si diesel-u nu a depasit benzina, cand dieselu o sa depaseasca benzina o sa apara AMG-uri diesel. Cand o sa vad asa ceva atunci o sa accept astfel de afirmatii.
                        Ar cam trebui sa accepti astfel de afirmatii....pt ca exista de ceva vreme AMG CDI....

                        Comment


                        • Dar daca comparam benzina turbo vs diesel turbo care credeti ca e mai bun ?
                          Ce modele MB au motoare CDI AMG ?

                          Comment


                          • Originally posted by ionut_90 View Post
                            Ce modele MB au motoare CDI AMG ?
                            Eu doar de W203 Coupe stiu:http://www.fastestlaps.com/car_Merce...0_CDI_AMG.html

                            Comment


                            • Originally posted by ionut_90 View Post
                              Dar daca comparam benzina turbo vs diesel turbo care credeti ca e mai bun ?
                              Dar intre Van Damme si Bruce Lee care e mai bun?

                              De fel, cand se face o comparatie.....se face intre modele similare: aceasi capacitate cilindrica si acelasi pret de achizitie. Daca e sa luam asa.....diesel-ul cam zdrobeste benzinara in unele variante. Si cu putine interventii, de ordinul catorva sute de euro......diferenta e si mai mare.

                              Comment


                              • Originally posted by ionutz_ng View Post
                                Daca ai fi putin mai explicit si ai prezenta exact aspectele care te-au deranjat la benzinar am aprecia mult.Multi dintre noi nu suntem atat de perspicaci

                                Cu siguranta ca w211-le asta de zici tu era fie un 280 fie un 320 cdi,in orice caz in 6 pistoane.Daca ar fi fost in 4(adica 200 sau 220 cdi) nu ai mai fi zis asta.Conteaza mai mult numarul de pistoane decat generatia.Un 320 cdi din 2000 va fi mai silentios si finutz decat orice diesel in 4 iesit astazi pe poarta fabricii din Stutgart.
                                Mai ionut,daca eram multumit de benzina nu-mi luam diesel asta e clar nu?de cate ori i dadeam talpa(am patit de vreo cateva ori chestia asta)mi se punea in bot si bagam doar din MOL benzina zic eu destul de bun combustibilul,ceea ce nu am patit la diesel si sunt mult mai multumit de diesel decat de benzina,ce e chiar asa greu si dupa cum am mai spus nici unul ce are benzina sau invers o sa laude viceversa,clar ca isi lauda modelul lui de masina si de combustibil nu?eu unul am avut si nu mai vreau benzina,sunt foarte multumit de CDI-ul meu si de performantele lui.PUNCT.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF