Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Ce preferati: diesel sau benzina?

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by paul1983 View Post
    Prietene,nimeni nu se cearta,tocmai asta e faza,cearta o iscati tot voi,ca sunteti cativa care stiti foarte bine sa faceti lucrul asta,prima data te documentezi despre un lucru si dupa aia il caracterizezi,nu dati cu bata despre ceva de care doar ati auzit si nu ati probat ca suntem cativa care avem asemenea tractoare de care ziceai tu mai sus si nu fac chiar asa cum precizai tu.Nu o lua in nume de rau dar mai intai asculti un motor,dupa care vi cu argumente si esti sigur ca intr-adevar motorul ala face ca toti dracii,nu ca ti-o zis cutare ca face asa,eu am diesel si dupa cum am mai zis sunt foarte multumit de el,nu troncane si nu face zgomot de nici un fel si e E220,CA ALEA MAI MARI SUNT MAI SILENTIOASE.
    Cam suferi de tine. Omul si-a zis parerea si eu sunt deacord. Cand o sa vad un diesel silentios la 3000rtpm il mananc, ionut zicea de un diesel ce torcea la relanti. Daca inca sustii ca diseselul este comparabil la silentiozitate cu benzina atunci iti recomand o proteza auditiva sau poate masina care zici ca o ai are motor pe benzina si bagi tu motorina in ea.
    MB 180C Sport Coupe W203

    Comment


    • Originally posted by adidc View Post
      Cuplul de pe diesel zice si el ceva.
      Stii vorba aia : real man drive torque
      MB 180C Sport Coupe W203

      Comment


      • Originally posted by air_catalin View Post
        Stii vorba aia : real man drive torque
        Din cand in cand mai apare cate unul ca tine...Suntem in 2010,treziti-va,un V12 TDI a castigat cursa de la LE Mans...{daca nu ma insel}
        Nu mai e motorina ce-a fost,gata.{cand oi veni pe la Ploiesti te caut sa dam o liniuta ca benzinaru' tau}
        Eu am 270cdi,un L5 si sa sti ca nu prea se mai aude trocanitu' ala de care vb voi,numai zic de motoarele cdi mai mari{320,400,420} la care sunetul este aproape insesizabil.

        sigpic

        "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

        Comment


        • Originally posted by mircea600sel View Post
          Din cand in cand mai apare cate unul ca tine...Suntem in 2010,treziti-va,un V12 TDI a castigat cursa de la LE Mans...{daca nu ma insel}
          Nu mai e motorina ce-a fost,gata.{cand oi veni pe la Ploiesti te caut sa dam o liniuta ca benzinaru' tau}
          Eu am 270cdi,un L5 si sa sti ca nu prea se mai aude trocanitu' ala de care vb voi,numai zic de motoarele cdi mai mari{320,400,420} la care sunetul este aproape insesizabil.
          Pai, mai citeste ce am scris.... cred ca ai inteles tocmai invers.

          real man drives torqu este o expresie ce se refera la faptul ca barbatii adevarati prefera cuplu mare nu neaparat cp, cp multi sunt din pct meu de vedere strict comercial.
          MB 180C Sport Coupe W203

          Comment


          • Iti recomand un tractor sau cap de tir atunci.

            Pana una alta, in 2010, orice masina cu performante notabile este pe benzina (turbo, biturbo, kompressor sau simplu aspirat) : SLR, SLS, 65AMG, 63AMG, 55AMG, 600, pana si 500 (388cp). La Audi avem seria RS tot pe benzina, la BMW avem M-urile care tot asa sunt.
            Nu mai zic de Porsche cu 3.8L, 500cp si 3.1s 0-100 (Sa vad si eu un diesel cand o sa ajunga la asemenea performante) Mai are rost sa vorbim de Lamborghini, Ferrari ?

            Eu nu am nimic cu diesel-u, am C200CDI pe care-l folosesc ziua in oras, sunt chiar multumit de masina, am avut inainte de ML63 un ML 400CDI (Care troncane domnu Mircea600). Ca putere a fost chiar dezamagitor acel 400CDI, motor V8 biturbo de 4L si doar 250cp ?

            Diesel-urile au si ele utilitatea lor, in unele cazuri depasesc benzina si ofera un raport foarte bun de performanta/consum dar pana a le aduce la rangul de rachete mai este cale lunga.

            Exemplele de genul 530d cu turbina si cip si alte modificari nu sunt corecte, nu uitati ca modificari se pot face si la benzinare, exista kit-uri de kompressor, turbo sau biturbo.
            C 200 CDI
            ML 63 AMG
            S 55 AMG Long
            SL 55 AMG
            Yamaha R1
            Yamaha R6

            Comment


            • Eu faceam afirmatia de mai sus relativ la ce posta colegul 300zxtt chiar inaintea mea.
              Personal conduc benzina si pentru moment raman la benzina.
              Am mai spus ca dupa capul meu, la nivelul la care folosesc eu masina singura diferenta intre motorina si benzina este pretul si eventual faptul ca benzina parca inca isi pastreaza o calitate mai ridicata la noi in tzarisoara, fata de motorina. Deci pretul un plus pentru motorina iar calitatea, un plus pentru benzina.
              Legat de cat de silentioase sunt cred ca e putin aiurea comparatia. Daca vorbim de ceea ce se aude in habitaclu deja tine de nivelul de fonoizolare si nu de zgomotul produs de motor.
              V-am mai spus despre acel Touareg ABT pe care il conduc destul de des. NU e silentios. Intr-adevar sunetul motorului cand ii dai talpa e frumos dar se aude TARE.
              Puse unul langa altul un benzinar si un diesel, e clar din capul locului care e mai zgomots...dieselul.
              E220 cdi W210, 2001

              E320 W210, 1997
              C180 W202, 1994
              W123 200D, 1978 cu inima de W124


              Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

              Comment


              • Diesel,pentru ca dispune de un clupu frumusel la turatii mici

                Comment


                • Originally posted by 300zxtt View Post
                  Apropo de cat sunt de lenese diesel-urile noi. Am asistat la o liniuta intre un 530d si un 545i. Diesel-ul era putin modificat, un intercoler mai mare , turbina cu un uppgrade si bineinteles cip. La sfarsitul celor 400m, diesel-ul era cu doua masini in fata enormului V8. Am si un filmulet, dar prefer sa nu-l postez pe net.
                  Cred ca stiu despre ce 530d este vorba.
                  La plecarea de pe loc benzinarul pleaca mai repede decat diesel-ul, dar diesel-ul recupereaza pe urma.
                  Am vazut acum 2-3 ani un test intre 2 masini identice doar ca una era 1.6 benzina 101 CP iar cealalta era 1.7 diesel 101 CP.
                  La plecarea de pe loc pana la 80 km/h benzinarul a intrecut diesel-ul dar la "mustata".
                  De la 80-130 km/h diesel-ul a ajuns mai repede decat benzinarul, pentru ca are cuplul mult mai mare decat benzinarul...si cred ca si turbina si-a spus cuvantul.
                  P.S. La multi ani @300zxtt ! Am vazut ca s-a schimbat varsta.

                  Comment


                  • Originally posted by air_catalin View Post
                    Cand o sa vad un diesel silentios la 3000rtpm il mananc
                    Si daca iti aduc unul, promiti sa-l mananci surub cu surub?

                    Originally posted by air_catalin View Post
                    Stii vorba aia : real man drive torque
                    Da, V10tdi sau chiar V12tdi.

                    Originally posted by Baracuda View Post
                    Pana una alta, in 2010, orice masina cu performante notabile este pe benzina (turbo, biturbo, kompressor sau simplu aspirat) : SLR, SLS, 65AMG, 63AMG, 55AMG, 600, pana si 500 (388cp). La Audi avem seria RS tot pe benzina, la BMW avem M-urile care tot asa sunt.
                    Nu mai zic de Porsche cu 3.8L, 500cp si 3.1s 0-100 (Sa vad si eu un diesel cand o sa ajunga la asemenea performante) Mai are rost sa vorbim de Lamborghini, Ferrari ?.
                    Corect, la performante deosebite, benzina castiga. Dar la motoare normale, diesel-ul a venit foarte tare din urma.

                    Originally posted by Baracuda View Post
                    Eu nu am nimic cu diesel-u, am C200CDI pe care-l folosesc ziua in oras, sunt chiar multumit de masina, am avut inainte de ML63 un ML 400CDI (Care troncane domnu Mircea600). Ca putere a fost chiar dezamagitor acel 400CDI, motor V8 biturbo de 4L si doar 250cp ? .
                    Motorul mentionat de tine e cel mai prost motor conceput de Mercedes. Trebuia sa incerci Q7 4.2 tdi, care pot spune ca e fenomenal si mult mai cultivat decat omologul lui benzinar de aceasi capacitate, pe care-l lasa in praf la orice liniuta. Si asta in versiunea stock, iar cu ''mici'' interventii , poate devenii chiar un monstru adevarat.



                    Originally posted by Baracuda View Post
                    Exemplele de genul 530d cu turbina si cip si alte modificari nu sunt corecte, nu uitati ca modificari se pot face si la benzinare, exista kit-uri de kompressor, turbo sau biturbo.
                    Sunt foarte corecte, pt ca la diesel un upp de putere se face mult mai simplu, pe cand la MAS sa adaptezi un kit de turbo sau compresor presupune cheltuieli cam mari si foarte multe piese de schimbat, printre care si cutia de viteze.

                    Originally posted by ionut_90 View Post
                    La multi ani @300zxtt ! Am vazut ca s-a schimbat varsta.
                    Mersi mult.

                    E vb de masina turcului.....SUT. Atunci am avut si eu un 530d si diferenta era colosala intre noi.Practic nu avea concurent la clasa lui. Si asta cu o investitie de 1500 E.Din exterior se auzea zumzetul diesel, dar in habitaclu era liniste absoluta.

                    La motoarele moderne, diesel-ul iese un pic in avantaj, chiar ma uitam la versiunile de motoare de la audi, diesel-ul era mai rapid decat benzinarul de aceasi capacitate. Si repet, asta la versiunea stock. Se stie faptul ca fabrica limiteaza un pic performantele motorului diesel pt a nu-si face concurenta in propia ograda intre mas si mac.

                    In trecut , nu aveam o impresie foarte buna despre motoarele diesel, fiind un benzinar convins.Dar, dupa ce am inceput sa conduc motoare de generatie mai noua...parerea mea s-a schimbat.
                    Last edited by 300zxtt; 03-10-2010, 17:55 PM.

                    Comment


                    • Originally posted by 300zxtt View Post
                      E vb de masina turcului.....SUT. Atunci am avut si eu un 530d si diferenta era colosala intre noi.Practic nu avea concurent la clasa lui. Si asta cu o investitie de 1500 E.Din exterior se auzea zumzetul diesel, dar in habitaclu era liniste absoluta.
                      Exact masina care banuiam...fostul SUT.Masina e demetiala iar sunetul motorului la fel.
                      Cam cat consuma BMW-ul 530d ?

                      Comment


                      • Originally posted by air_catalin View Post
                        Cam suferi de tine. Omul si-a zis parerea si eu sunt deacord. Cand o sa vad un diesel silentios la 3000rtpm il mananc, ionut zicea de un diesel ce torcea la relanti. Daca inca sustii ca diseselul este comparabil la silentiozitate cu benzina atunci iti recomand o proteza auditiva sau poate masina care zici ca o ai are motor pe benzina si bagi tu motorina in ea.
                        Esti inapoiat rau,tu nu ai mai vazut nici un diesel din 2000 incoace mai mult ca sigur,nu am comparat diesel cu benzina ca fiind mai silentios dieselul dar nici tractor cum aberezi tu.

                        Comment


                        • Originally posted by Ion Bosu View Post
                          Diesel,pentru ca dispune de un clupu frumusel la turatii mici
                          Aici tin sa te contrazic.Imediat la plecare benzinarul este mai brutal pt ca nu are nevoie de nici o turbina sa intre pe la 2000 de ture.Eu am un benzinar automat.Cand apas pedala sa plec dela stop pur si simplu ma smuceste!Si asta la turatii sub 2000.Dieselul de abia dupa 2000 de ture are cuplu mare.
                          MÃREAȚA COBRA

                          Comment


                          • Originally posted by ionutz_ng View Post
                            .Dieselul de abia dupa 2000 de ture are cuplu mare.
                            Aici te contrazic eu,putin.La mine intra turbina de la 1600 de turatii/min.Si e diesel.

                            sigpic

                            "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

                            Comment


                            • Originally posted by ionut_90 View Post
                              Am vazut acum 2-3 ani un test intre 2 masini identice doar ca una era 1.6 benzina 101 CP iar cealalta era 1.7 diesel 101 CP.
                              La plecarea de pe loc pana la 80 km/h benzinarul a intrecut diesel-ul dar la "mustata".
                              De la 80-130 km/h diesel-ul a ajuns mai repede decat benzinarul, pentru ca are cuplul mult mai mare decat benzinarul...
                              Si de ce ar conta cuplul mai mult la viteza mare?De ce nu ar fi mai importanta turatia la viteza aia?!?
                              MÃREAȚA COBRA

                              Comment


                              • Originally posted by ionut_90 View Post
                                Exact masina care banuiam...fostul SUT.Masina e demetiala iar sunetul motorului la fel.
                                Cam cat consuma BMW-ul 530d ?
                                Nu consuma mult. La drum in jur de 6-7 la viteze maricele140-150km/h, practic la 140km/h turometru statea pe la 2000rot/min .

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF