Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Impozitul e aberant ... ce putem face?

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Zeus View Post
    Inca una, de azi de la impozite si taxe sector 1:
    Daca te-a prins revelionu' 2016 cu firma in apartament, chiar daca ai desfiintat-o pe 5 ianuarie 2016, PLATESTI IMPOZIT NEREZIDENTIAL, DE DOOJDEORI MAI MARE, PE TOT ANUL 2016.

    Discutie contribuabila - inspector fiscal:

    Aoleeu, si cum? Pai fiicamea avea PF de traduceri, da' acu' e-n Anglia, da' mi-a facut procura si am depus la registrul comertului pentru suspendare, acum pe 8 Februarie, cum sa platesc pe tot anul? De unde 35 de milioane? Pentru ce daca am inchis acum?

    Pai asa, trebuia sa va ganditi din decembrie, lasati ca va trimite fata bani din Anglia, de acolo!

    Plangea muierea acolo, la tejgea...

    Ehee, treburile nu se rezolva din Anglia, cand te pui la coada la vot, si de fapt te doare-n flex de ce e prin tara, ca oricum habar n-ai...
    Las' ca ajunge tehnocratu' si prin buzunarele diasporei, nicio problema!

    La mai mare!
    Si asta o cretinatate si un FURT P FATZA!!! Pai cum mm sa poti creste o taxa de la un an la altu cu mai mult de 30-50% decat rata inflatiei daramite cu asa fara numar pe sistem deci talharesco-tiganesco-manelistic?? Daca ai sediu sa zicem la o fundatie non-profit, banu ca si atunci e mare impozitul...ce kkti, se va ajunge sa aiba toate firmele sediu intr-o cutie postala din cauza asta iar ditai viloacele tot normal impozitate vor ramane...
    Dar sa revenim la auto, ar trebui sa ne luam toti masini de spania si polonia si franta tzari unde nu se plateste impozit DELOC daca nu circuli cu masina pe teritoriul tzarii lor si sa mergem pe-aici in voie si sa le radem in nas...eu am facut-o deja asa cu 2 masini de spania si una de franta toate +2000cmc si maxim euro 2! :P
    Nu o sa cumpar masina noua in veci atata timp cat ne mai mintiti cu poluarea motoarelor termice...pai atunci faceti masini electrice ieftine, si nu mai veniti cu povesti pt pesti ca nu merita sau nu tin sau blah blah ca de aia ies scumpe!!!

    Comment


    • Originally posted by NinjaV12 View Post
      Dar sa revenim la auto, ar trebui sa ne luam toti masini de spania si polonia si franta tzari unde nu se plateste impozit DELOC daca nu circuli cu masina pe teritoriul tzarii lor si sa mergem pe-aici in voie si sa le radem in nas...eu am facut-o deja asa cu 2 masini de spania si una de franta toate +2000cmc si maxim euro 2! :P
      Aoleo ! Dar asta e mai tare decat inmatriculatul pe Bulgaria !
      Parca e prea frumos...
      RCA si ITP cum le faci ? Nu cumva e mai scump decat la noi ?
      Noul E-Class 2017

      Comment


      • Ia uite ce zice tipul asta de masina de Spania :
        mașina are itp fãcut de romania valabil pana la sfârșitul lui 2017 și asigurare e 10 euro pe luna,fiind categorizata mașina de epoca.
        Anunturi gratuite , peste 4 milioane: anunturi imobiliare, anunturi auto, telefoane mobile, locuri de munca, apartamente de inchiriat, masini second hand, haine.

        Comment


        • Originally posted by altho View Post
          Ia uite ce zice tipul asta de masina de Spania :
          mașina are itp fãcut de romania valabil pana la sfârșitul lui 2017 și asigurare e 10 euro pe luna,fiind categorizata mașina de epoca.
          http://olx.ro/oferta/mercedes-w124-e230-ID5GHns.html
          Asta e chiar culmea ! Modelul 124 pe care l-am avut si mi-a ramas la suflet(al meu era diesel) si doi, tipul e din Radauti-Suceava. M-ai atins la sentimente
          Totusi stau si ma intreb urmatoarul aspect: In codul rutier nu exista vreo impunere sa transcrii fiscal masina pe domiciliul din Romania ?

          Cred ca astfel (aproape)orice posesor de Logan din Romania de 3 mii de euro, il vinde si isi cumpara doua Mercedesuri
          Unde mai pui ca nu plateste nici celebra taxa de prima inmatriculare, e cam ciudata gaselnita asta. E clar ca eu nu stiam despre ea. Se practica de mult timp ?
          Noul E-Class 2017

          Comment


          • Toate legile din Romania - obligatoriu de respectat pt orice Roman sau expat care o arde aici! - sunt publice, f simplu de accesat si destul de usor de citit.

            Multi din cei care stau pe la puscarie aveau pe cineva care le spunea 'ai incredere in mine..." sau chiar credeau ca sunt f smecheri.

            De multe ori e cam la fel si in fata judecatorului, cu cat crezi mai mult ca ai argumente de pe la prieteni si cunostinte, avocati, cu exact atat ti-o da in bot si te-apuca urlete si vrei mitinguri si bla, bla.

            Romania este una dintre cele mai mari si mai bogate tari din EU, departe de cartiere gen Ungaria, Portugalia, Grecia si altele asemenea si nu are nici un drum peste Carpati, nici scoli si nici spitale.

            Smecheria ar fi sa te razbuni pe imbecilii care pot face scoli sau spitale si nu le fac, decat sa te plimbi cu o masina veche fara nici o legatura cu viitorul spre care tinzi...
            http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


            www.mbretrofit.ro

            Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

            Comment


            • Originally posted by mihai1968 View Post
              Aoleo ! Dar asta e mai tare decat inmatriculatul pe Bulgaria !
              Parca e prea frumos...
              RCA si ITP cum le faci ? Nu cumva e mai scump decat la noi ?
              Dupa ce sa le fac cand exista exerox si nu se puteau verifica? ))
              Acuma s-a cam terminat cu ele, da acuma e alta faza: Iei una care mai are 3 luni asig si itp, sau itp cat mai mult ca asig poti face in vederea inmatricularii chiar pe o luna cu max 100lei pe luna, si cand expira itp ori te duci la rar si cu 100E ai rezolvat cu tot cu spaga de rigoare daca masina e buna chiar daca nu perfecta, si cand te saturi de masina o dai la dezmembrat pierzand maaaax 500E intr-un an de folosinta pe ea...merita nu? :P
              Sau daca vrei sa fi extremist ca sa zic asa iei masina care mai are 3 luni cum spuneam mai sus, dar cu 800-1000E maxim, mai iei 3-4 luni nr rosii si pe urma o dezmembrezi si faci intr-un an vreo 2000E din ea, cv in genu am facut si eu cu una doar ca am sarit peste etapa cu nr rosii ca am indoit umpic un brat si rupt o planetara... )))
              Nu o sa cumpar masina noua in veci atata timp cat ne mai mintiti cu poluarea motoarelor termice...pai atunci faceti masini electrice ieftine, si nu mai veniti cu povesti pt pesti ca nu merita sau nu tin sau blah blah ca de aia ies scumpe!!!

              Comment


              • Originally posted by altho View Post
                Ia uite ce zice tipul asta de masina de Spania :
                mașina are itp fãcut de romania valabil pana la sfârșitul lui 2017 și asigurare e 10 euro pe luna,fiind categorizata mașina de epoca.
                http://olx.ro/oferta/mercedes-w124-e230-ID5GHns.html
                La o masina ce am avut-o si era si euro3 numa motorul, de 2500cmc benzina si 180cai era asigurarea pe persoana cu permis de 5 ani si in varsta de 28 de ani 470E pe 6 luni deci la aceleasi conditii MAI IEFTIN DECAT AICI!!!
                Nu o sa cumpar masina noua in veci atata timp cat ne mai mintiti cu poluarea motoarelor termice...pai atunci faceti masini electrice ieftine, si nu mai veniti cu povesti pt pesti ca nu merita sau nu tin sau blah blah ca de aia ies scumpe!!!

                Comment


                • Originally posted by NinjaV12 View Post
                  ...
                  Dar sa revenim la auto, ar trebui sa ne luam toti masini de spania si polonia si franta tzari unde nu se plateste impozit DELOC daca nu circuli cu masina pe teritoriul tzarii lor si sa mergem pe-aici in voie si sa le radem in nas...eu am facut-o deja asa cu 2 masini de spania si una de franta toate +2000cmc si maxim euro 2! :P
                  Interesant ce spui. Inseamna ca eu daca am masina inmatriculata in Germania si o folosesc in Romania nu plateasc impozit la ei? Ia arata si mie unde scrie asta, sa merg sa-mi dea statul german banii pe anul trecut.

                  Nu intereseaza pe nimeni unde circuli tu cu masina, ai inmatriculat-o la ei, platesti. Stii tu ceva acolo dar nu tot. :-) Intr-adevar, nu platesti impozit si nici asigurare DELOC daca nu folosesti masina, un fel de radiere temporara. Ti se dau numere de sezon si aia e, platesti cat o folosesti. In schimb se caulculeaza altfel asigurarea si impozitul, platesti pe luna ceva mai mult decat ai plati lunar daca ai inmatricula-o pe un an intreg. Nu stiu pe Spania, dar nici pe Franta nu e asa. Intr-adevar nu au taxa de prima inmatriculare, platesti asigurare si impozit dar asta doar daca ai rrezidenta acolo, si asta nu e chiar atat de usor sa faci. :-)

                  Inainte de-a o inmatricula in Germania am cautat toate variante posibile, inclusiv inmatriculatul in Cehia unde ma avantajau costurile, dar neavand pe nimeni acolo iar limba fiindu-mi inacesibila, singura varianta a ramas Germania.

                  Comment


                  • Originally posted by vegeftw View Post
                    Interesant ce spui. Inseamna ca eu daca am masina inmatriculata in Germania si o folosesc in Romania nu plateasc impozit la ei? Ia arata si mie unde scrie asta, sa merg sa-mi dea statul german banii pe anul trecut.

                    Nu intereseaza pe nimeni unde circuli tu cu masina, ai inmatriculat-o la ei, platesti. Stii tu ceva acolo dar nu tot. :-) Intr-adevar, nu platesti impozit si nici asigurare DELOC daca nu folosesti masina, un fel de radiere temporara. Ti se dau numere de sezon si aia e, platesti cat o folosesti. In schimb se caulculeaza altfel asigurarea si impozitul, platesti pe luna ceva mai mult decat ai plati lunar daca ai inmatricula-o pe un an intreg. Nu stiu pe Spania, dar nici pe Franta nu e asa. Intr-adevar nu au taxa de prima inmatriculare, platesti asigurare si impozit dar asta doar daca ai rrezidenta acolo, si asta nu e chiar atat de usor sa faci. :-)

                    Inainte de-a o inmatricula in Germania am cautat toate variante posibile, inclusiv inmatriculatul in Cehia unde ma avantajau costurile, dar neavand pe nimeni acolo iar limba fiindu-mi inacesibila, singura varianta a ramas Germania.
                    Sincer, daca nu stii de Spania, Franta, nu imi spune de cum e in Germ...am vorbit de preaenervanta deja a ta jermanie?? Nu, legislatie e diferita in aproape fiecare tzara chiar daca e membra ue...uite de ex ca tot vad ca o tii aia cu ai masina inmatriculata platesti impozit iti pot spune ca in Polonia NU SE PLATESTE IMPOZIT PE DETINEREA DE AUTOVEHICULE! La ei e inclus in asigurare cand iesi pe drum, si la fel e si in Spania daca nu o tii pe domeniul public spaniol unde platesti un impozit de garare, in italia la fel daca ai masina poti alege sa platesti chiar doar pe un week-end cand circuli cu ea taxele, pt ca acolo asa fac multi cu masini de lux gen Ferrari, Lambo, etc dar atunci tre sa o ti pe domeniu privat.
                    Numai la noi modalitatea de taxare si impozitare e de un primitivism crancen...un primitivism care da posibilitate la jmekeri sa nu plateasca nimic la limuzina si jecmaneste amarasteanu cu logan de 1.4 care se simte responsabil de ceva...astfel sincer trebuie schimbat tot sistemul acesta deficitar de taxare, pt ca, daca ar face la jumate darile catre stat va spun sincer ca, incasarile s-ar tripla cel putin si astfel tot ei ar avea de castigat, dar la fel si multi care ar vrea sa 'fie in regula' cum credca 99% din membrii acestui forum ar vrea sa fie cu masinile lor fara sa fie jecmaniti...
                    Nu o sa cumpar masina noua in veci atata timp cat ne mai mintiti cu poluarea motoarelor termice...pai atunci faceti masini electrice ieftine, si nu mai veniti cu povesti pt pesti ca nu merita sau nu tin sau blah blah ca de aia ies scumpe!!!

                    Comment


                    • Tocmai ca stiu despre Franta, Germania, Cehia mi-am permis sa va contrazic. Eu vorbesc in cunotinta de cauza si nu din auzite, sunt experiente traite de mine pe care le pot dovedi, pe cand dumneata insiri tari si spui tot felul de aberatii referitoare la ele si la modul lor de taxare, afirmatii care pot induce in eroare cititorii interesati de subiect. Unde ai vazut dumneata ca in Franta nu se plateste impozit si aigurare daca nu circuli cu masina? Suntem aici sa ne spune oful si eventual sa gasim solutii, nu sa dezinformam.
                      Odata spuneti ca NU se plateste, apoi ca e inclus in asigurare. Hotarati-va!


                      Alesii sunt ai nostri, ii suportam sau ii schimbam. "Nu ma duc la vot", votul pentru o sticla de ulei sau un kg de zahar timp de 9 ani, mineriade, "toti voteaza cu ala, si eu fac la fel" etc. ne-a adus aici. Impozitele, taxele si tot ce se intampla in tara asta se datoreaza noua, ati spus ca avem taxe primitive si nu mai stim cum - asa suntem si noi. De ce suntem asa suparati? Il dam jos pe ala il punem pe unul si mai rau - tot noi suntem suparati. Ala era chior, asta e mut. Cum e bine domnilor?

                      Ne uitam la altii, ii dam exemplu pe unii si pe ceilalti, dar de cate ori ati pus mana oe telefon sa sunati la Politie ca vecinul s-a parcat pe spatiu verde sau a blocat o intrare pe alee, cum fac altii in tarile civilizate? Precis niciodata, dar de injurat dupa usa sigur i-ati umplut frigiderul de carne. Asta e romanul, mereu se uita in jur si nu-i convine ca altii au dar nici nu face nimic ca sa aiba si el.
                      Discutam aici de cativa ani buni despre treaba asta si nu am vazut nicio actiune, doar pareri despre ce ar trebui sa facem. Preactica ne omoara.
                      Sa ne fie rusine!

                      P.S. Special pentru dumneata am sa ma interesez si despre taxele din Spania si Italia ca am imrpesia ca si aici sunte unele lucruri care se bat cap in cap in ceea ce spuneti.
                      Last edited by vegeftw; 02-27-2016, 02:04 AM.

                      Comment


                      • Originally posted by vegeftw View Post
                        Asta e romanul, mereu se uita in jur si nu-i convine ca altii au dar nici nu face nimic ca sa aiba si el.
                        Buna ziua ! .
                        Sa intelegem ca cele scrise mai sus vi se aplica si Dvs ? .

                        Poate va interesati si ne spuneti si noua cum sa dezvoltat tara nemtilor , pe pierdere .

                        Ps: Ne mai certati ca nu facem nimic , dar treceti cu vederea ( sau poate erati prea ocupat ) ca iesira 8,4 milioane de romani la vot pentru demitere . Ce facura tarile alea civilizate ? . Trimisera un om de serviciu sa ne scuipe drept in ochi .

                        Stima ! .

                        Comment


                        • Originally posted by nstoe View Post
                          Buna ziua ! .
                          Sa intelegem ca cele scrise mai sus vi se aplica si Dvs ? .

                          Poate va interesati si ne spuneti si noua cum sa dezvoltat tara nemtilor , pe pierdere .

                          Ps: Ne mai certati ca nu facem nimic , dar treceti cu vederea ( sau poate erati prea ocupat ) ca iesira 8,4 milioane de romani la vot pentru demitere . Ce facura tarile alea civilizate ? . Trimisera un om de serviciu sa ne scuipe drept in ochi .

                          Stima ! .
                          Ni se aplica tuturor. Sunt roman, traiesc in Romania si nu ies in strada, nu iau atitudine cum ar trebui. Deci DA, mi se aplica si mie. Cand nu mi-a convenit ca locurile de parcare cu plata sunt goale si trecerile de pietoni, pistele pentru biciclisti si colturile strazii unde stau sunt pline de masini, am luat atitudine si am remediat situatia. Cand nu-mi convine ceva, pun mana si fac, nu ma plang. Credeti ca mie imi convine ca trebuie sa platesc taxe pe la altii, mai mari decat la mine in tara? Nu imi convine, dar nici nu ma deranjeaza intr-atat de tare incat sa ma apuc sa rascol un oras intreg (nu stiu daca as reusi). Pun mana si gasesc cateva lucrusoare de facut in plus si aduc nste bani la buget nu ma pun si injur natia romana pe facebook, sau blamez conducatorii pe forumuri.
                          Despre natia nemteasca s-a dezvoltat impartind cu cartof intre 4 insi, mancand o bucata de carne din sobolanii prinsi si muncind pe branci, dupa razboi. Romanu` sta la munca pe facebook, inclusiv in primarie la Timisoara (am depus o cerere pentru niste stalpi de protectie a unui spatiu verde si duduia de acolo, pana am completat eu cererea, se hlizea pe facebook); abia asteapta sa se faca ora de plecat acasa, sta cu ochii pe ceas sau pe geam sa vada cand vine PATRONUL.
                          Despre civilizat, s-au civilizat cu amenzi, legi aplicate si spirit civic. Acolo nu intereseaza pe nimeni ca esti prieten, vecin, amant - ai gresit a sunat la politie. Nu injura, strange din dinti si trece mai departe. Suntem rai, indiferenti si tristi pe cheltuiala noastra.

                          Imi pare rau ca am ajuns in situatia in care suntem, dar sper sa se intample ceva atat de rau, sa ne zguduie atat de tare incat sa ne trezeasca si s ane puna la treaba.

                          Discutia ma oboseste :-)
                          Imi pare rau ca sunt acid si uneori dur in exprimare, am sa incerc sa ma abtin de la comentarii la acest thread. Sper sa va gasiti linistea, resursele si puterea de a va reunoaste greselile si sa va ambitionati mai mult pentru a va indeplini dorintele si a trai viata cat mai placut posibil. Si asa nu e roz deloc, daca o mai umplem si cu pesimism si rautati ...

                          Comment


                          • Originally posted by vegeftw View Post
                            Despre civilizat, s-au civilizat cu amenzi, legi aplicate si spirit civic. Acolo nu intereseaza pe nimeni ca esti prieten, vecin, amant - ai gresit a sunat la politie. Nu injura, strange din dinti si trece mai departe. Suntem rai, indiferenti si tristi pe cheltuiala noastra.
                            Aici sunt de acord cu tine. Si vin cu un exemplu foarte simplu:
                            5% din romani inca arunca pe geamul masinii pachetul gol de tigari, paharul de plastic de la cafea sau sticla de jumate de la suc. Daca vin in strainatate, din acei 5% doar unul mai arunca pe geam mizeria pentru ca este prea prost, irecuperabil. Sa stiti ca ceilalti 4% nu se ''civilizeaza'' instantaneu datorita aerului din alta tara ci nu o fac din cauza amenzilor care chiar trebuiesc platite, in general pe loc. Daca nu e foarte simplu, se retine masina si pe langa amenda, se plateste transportul acesteia pana in parcarea politiei si inclusiv locul de parcare. In plus nu isi permit sa insulte si sa scuipe politistii intrucat aici legea chiar se aplica iar cand politia te opreste cu pistolul mitraliera pregatit pentru riposta iti vine greu sa te iei cu ei la tranta. Asta este principalul motiv pentru ''autoeducatia'' imediata de care dau dovada majoritatea cocalarilor de pe sosele.
                            Strainii au trecut de etapa asta de mult, de fapt cred ca au plecat deja la drum fara a o lua in considerare si bunul simt primeaza in fata primitivismului.
                            Desigur, fiecare natie are scursurile ei si peste tot se mai intampla incidente.

                            Legat de subiect, e normal ca parerile sa fie impartite insa inainte sa ne comparam drepturile noastre cu ale cetatenilor din tarile mai civilizate, ar trebuie sa ne gandim ce trebuie facut de fiecare dintre noi in parte, nu pentru a profita individual de anumite beneficii ci care sunt obligatiile si indatoririle fiecaruia pentru a ne construi mediul in care vrem cu adevarat sa traim.
                            Attached Files
                            Last edited by Lucian_kel; 02-27-2016, 16:27 PM. Reason: Postat poze...
                            Cu cat cunosc mai multi oameni, cu atat imi iubesc mai mult cainele.

                            Comment


                            • Originally posted by vegeftw View Post
                              Tocmai ca stiu despre Franta, Germania, Cehia mi-am permis sa va contrazic. Eu vorbesc in cunotinta de cauza si nu din auzite, sunt experiente traite de mine pe care le pot dovedi, pe cand dumneata insiri tari si spui tot felul de aberatii referitoare la ele si la modul lor de taxare, afirmatii care pot induce in eroare cititorii interesati de subiect. Unde ai vazut dumneata ca in Franta nu se plateste impozit si aigurare daca nu circuli cu masina? Suntem aici sa ne spune oful si eventual sa gasim solutii, nu sa dezinformam.
                              Odata spuneti ca NU se plateste, apoi ca e inclus in asigurare. Hotarati-va!


                              P.S. Special pentru dumneata am sa ma interesez si despre taxele din Spania si Italia ca am imrpesia ca si aici sunte unele lucruri care se bat cap in cap in ceea ce spuneti.
                              Tovarase, inafara de germania tu dezinformezi...AM masina pe Franta, pe roman stabilit in Franta si daca nu se circula cu ea pe-acolo pe la ei prin tzara nu tre sa plateasca nimic statului a declarat-o instrainata la iesirea din Franta pe persoana care nu e rezident in Franta adica pe mine si gata nu mai plateste nimic...e drept k e mai greu sa o faci in regula aici(asigurare pe serie de sasiu si itp numai la rar unde fara spaga esti eliminat din start) plus daca intru cu ea in Franta merge contorul cat stau si trebuie sa platesc...undeva cam cat aici pt 2.5TD euro2...Pe Spania am avut 2 masini luate tot de la roman rezident acolo si mi-a spus ca pot ramane pe el ca nu il intereseaza ca si el le-a declarat iesite din tzara si probabil asa le-a si scos de la impozit. Iar in Polonia cam orice aducau de masini sau avocat in domeniu stie faptul ca nu se plateste impozit pe detinerea de masini(ca aici nu pricepeti voi rumanii de aia va pot astia fura cum vor) ci numai prin asigurare pe folosinta, deci spre deosebire de Romania, daca tina masina inmatriculata in curte NU platesc impozit. Sper ca am fost destul de clar de data asta.. :P
                              De Italia nu am avut masina cu actele in regula defapt nu am avut deloc si am condus doar de 2-3 ori una care nu stiam cum sunt actele, dar si acolo e un regim special si diferit de impozitare fata de noi...treaba cu impozitul si asigurarea pe zile o stiu de la un fost colaborator care a lucrat in italia si patronul acestuia de acolo asa facea in W-E cu 458-ul pe care in rest il tinea in garaj, si nu stiu daca era pe firma sau avea regim special de utilizare dar stiu ca platea undeva la 250E pe sambata si duminica numai taxele si asig...
                              Da asta cu italia era acum vreo 7 ani, restul sunt mai recente de 2 ani, daca s-a schimbat ceva important intre timp la ei nu mai stiu, dar stiu ca proprietarul din Franta nu mi-a cerut nimic pt impozit, daca in rest e schimbat ceva totusi, my bad!
                              Nu o sa cumpar masina noua in veci atata timp cat ne mai mintiti cu poluarea motoarelor termice...pai atunci faceti masini electrice ieftine, si nu mai veniti cu povesti pt pesti ca nu merita sau nu tin sau blah blah ca de aia ies scumpe!!!

                              Comment


                              • Originally posted by Lucian_kel View Post
                                Aici sunt de acord cu tine. Si vin cu un exemplu foarte simplu:
                                5% din romani inca arunca pe geamul masinii pachetul gol de tigari, paharul de plastic de la cafea sau sticla de jumate de la suc. Daca vin in strainatate, din acei 5% doar unul mai arunca pe geam mizeria pentru ca este prea prost, irecuperabil. Sa stiti ca ceilalti 4% nu se ''civilizeaza'' instantaneu datorita aerului din alta tara ci nu o fac din cauza amenzilor care chiar trebuiesc platite, in general pe loc. Daca nu e foarte simplu, se retine masina si pe langa amenda, se plateste transportul acesteia pana in parcarea politiei si inclusiv locul de parcare. In plus nu isi permit sa insulte si sa scuipe politistii intrucat aici legea chiar se aplica iar cand politia te opreste cu pistolul mitraliera pregatit pentru riposta iti vine greu sa te iei cu ei la tranta. Asta este principalul motiv pentru ''autoeducatia'' imediata de care dau dovada majoritatea cocalarilor de pe sosele.
                                Strainii au trecut de etapa asta de mult, de fapt cred ca au plecat deja la drum fara a o lua in considerare si bunul simt primeaza in fata primitivismului.
                                Desigur, fiecare natie are scursurile ei si peste tot se mai intampla incidente.

                                Legat de subiect, e normal ca parerile sa fie impartite insa inainte sa ne comparam drepturile noastre cu ale cetatenilor din tarile mai civilizate, ar trebuie sa ne gandim ce trebuie facut de fiecare dintre noi in parte, nu pentru a profita individual de anumite beneficii ci care sunt obligatiile si indatoririle fiecaruia pentru a ne construi mediul in care vrem cu adevarat sa traim.
                                Mai lasatio in fasole cu atata cilivilizare de tip nazist...azi-maine o sa fim executati daca stranutam cau ne 'gazam' in public de la atatia ofuscati ipocriti de cilivilizati d-astia daca isi dau ochii peste cap si simt ca raman fara aer 2 min doar daca aud cuvantul "pwla" ...deci mai scutiti-ne!!!
                                Nu o sa cumpar masina noua in veci atata timp cat ne mai mintiti cu poluarea motoarelor termice...pai atunci faceti masini electrice ieftine, si nu mai veniti cu povesti pt pesti ca nu merita sau nu tin sau blah blah ca de aia ies scumpe!!!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF