Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Noua taxă auto poate lovi 2,8 MILIOANE de români

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 6 (0 members and 6 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Normal ca asa ii...doar ziceam si eu...cum am mentionat mai sus...neamul roman ii rezistent, asa ca iobagi o sa ramanem, ca boierii sunt in parlament!!!

    Cu stima!
    Bruno Sacco... “for the designer, the automobile is one of the most complex design problems of all. The car is a synthesis between function and aesthetics on the one hand, and a number of other concrete and abstract factors which undergo constant change.

    W126 280SE
    W123 280CE
    W126 500SEC
    W220 500L

    'Mercedes Benz...The Best or Nothing'

    Comment


    • Poate va intereseaza:



      Cica ministerul...schimbarilor climatice...
      W123 280E Blue Green Metallic

      W126 280SE Champagne Metallic
      W126 280SE Black Blue Metallic
      W126 500SE Lapis Blue Metallic
      W126 500SE Midnight Dark Blue

      W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
      W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

      Comment


      • CINE PLATESTE TIMBRU
        L DE MEDIU?
        -
        Timbrul se plateste
        doar la prima inmatriculare pe piata din Romania
        (sau la prima
        t
        ranscriere).
        -
        Se va plati, ca si pana acum, la
        administratia financiara
        .
        -
        Nu se plateste de catre cei care au platit taxa pana acum, in diversele forme care a
        existat.
        -
        In cazul celor care au dat statul in judecata pentru restituirea taxei incasate ilegal

        daca
        acestora li s
        -
        a restituit contravaloarea taxei, precum si cei care au inmatriculat
        autoturismele
        fara achitarea taxei, in baza HJ
        , vor plati noul timbru la prima vanzare a
        masinii.
        -
        In ce ii priveste pe transportatori
        -
        timbrul de mediu se aplica doar
        la categoria M1;
        pentru restul (M2, M3, N1, N2, N3), ramane formula actuala.

        EXISTA DIFERENTE DE
        TAXARE IN FUNCTIE DE
        TIPUL DE COMBUSTIBIL
        FOLOSIT?
        -
        Da. Timbrul de mediu va avea valori diferite in functie de tipul de combustibil
        , deoarece
        emisiile
        poluante de pulberi sunt mult mai mari pentru autovehiculele care folosesc
        motorina fata de cele care folosesc benzina.
        -
        La norma de poluare Euro 5
        ,
        emisiile de pulberi sunt egale si valorile taxei sunt egale,
        atat pentru benzina
        ,
        cat si pentru motorina.

        CE
        SE INTAMPLA CU BANII
        COLECTATI?
        -
        Se strang la
        Administratia
        Fondului de Mediu
        .
        -
        In perioada urmatoare, banii vor fi folositi, in mare parte, pentru a se plati restituirile
        catre cei care au dat statul in judecata pentru incasare ilegala a versiunii anterioa
        re a
        taxei

        deci pentru corectarea unei nedreptati comise in anii trecuti.
        -
        Sumele ce vor ramane dupa restituiri vor merge spre programe de mediu, precum
        Programul Rabla, Casa Verde, program de impaduriri.

        Eu cred ca merg spre despadurire si nu spre impadurire

        CE SE INTAMPLA CU MA
        SINILE INMATRICULATE
        INAINTE D
        E 2007?
        -
        O scutire exclusiv pentru aceste masini nu se poate realiza, pentru ca acest lucru ar
        constitui discriminare si ar fi sanctionat la nivel european; de asemenea, ar genera noi
        procese si noi despagubiri.
        -
        Solutia pentru care am optat este
        recalcular
        ea cotelor pentru masinile vechi
        , in functie
        de perioada de viata a masinii, astfel incat aceste valori sa nu mai fie prohibitive. Practic,
        taxa pentru acest tip de masini scade semnificativ fata de situatia din prezent, ajungand
        la cifre rezonabile.
        -
        Scop
        ul diminuarii taxei pentru aceste masini este acela de a evita blocajul care ar putea
        sa apara pe piata interna si care ar genera un interes mai scazut pentru achizitionarea
        de masini mai putin poluante. Daca oamenii nu si
        -
        ar putea vinde masinile foarte ve
        chi,
        le
        -
        ar folosi tot pe acestea, poluand in continuare.

        CE SE
        INTAMPLA CU MASINILE
        UTILIZATE DE PERSOAN
        E CU HANDICAP?
        -
        Masinile modificate pentru a fi utilizate de persoane cu handicap sunt excluse de la
        plata timbrului de mediu, in conditiile in care cumparatorul este tot o persoana cu
        handicap.


        NU EXISTA RISCUL CA
        R
        OMANIA SA FIE ASTFEL
        INUNDATA DE MASINI V
        ECHI
        EXTREM DE POLUANTE?
        -
        Nu exista acest risc! Masinile second hand foarte vechi ocupa o pondere extrem de mica
        in totalul masinilor second hand aduse in tara (majoritatea masinilor second hand sunt
        Euro 3 si Euro 4
        , categorii la care taxa creste).
        -
        Mai mult, prin stimularea vanzarii acestora, va creste ponderea masinilor mai putin
        poluante in parcul auto national.

        Eu cred ca se va inunda de cele euro 2 din cauza taxei mici.

        Eu mi-am subliniat parerea, voi?

        Comment


        • Stati linistiti cu petardele astea de sturi ca nu o sa mai poti umbla cu masina decat inscrisa pe tine si rahaturi d-astea.....cel putin nu cat suntem in UE! La fel si cu masina inscrisa pe strain cu diferenta ca iti va trebui imputernicire de la el in cel mai rau caz si la fel la cei cu masini inmatriculate la noi maxim sa fi trecut in talon la utilizator, ATAT!!!
          ......nah ca le-am mai dat o uniune europeana cu M in fatza tot pe sistemul lor legislativ pe care vor trebui sa o inghita si gata!!! :P
          Nu o sa cumpar masina noua in veci atata timp cat ne mai mintiti cu poluarea motoarelor termice...pai atunci faceti masini electrice ieftine, si nu mai veniti cu povesti pt pesti ca nu merita sau nu tin sau blah blah ca de aia ies scumpe!!!

          Comment


          • Am o veste extrem de trista.
            Teroristii contabili din MF nu au mai virat catre Ministerul Mediului NICI UN LEU din 15 OCTOMBRIE 2012 desi incaseaza si ne jupoaie.
            Numai in aceasta saptamana, in Galati, 3 firme care trebuiau sa primesca BANII PE LUCRARI EXECUTATE, FACTURATE, VALIDATE DE H-UE, au intrat in insolventa pentru ca in 15.12.2012 Menesterul mediului le-a comunicat: Da. Aveti totul corect, aveti dreptate, DAR mf NU ARE BANI SA NE DEA PENTRU VOI. (suma:75 mld. vechi)
            Adica: cca. 8.000 de salariati, familiile si copii lor care asteapta la sfarsit de saptamana o bucata de paine sa schimbe gustul mamaligii, vor trebui sa astepte.
            Unde mama masii sunt banii furati de la noi pe post de ?timbru de mediu?
            Last edited by epurare_coco; 02-28-2013, 21:14 PM.

            Comment


            • Originally posted by mer_se280 View Post
              Bine graiesti... inca mei este una tare..."Dumnezeu nu bate cu bota, ci ti-o da in mana ca sa umblii cu ea"...oare apucam sa ii vedem pe baietii din parlament cu bota in mana?
              Vedeai-as pe toti cu floare in gura....pana de 8 martie!!!
              Nu o sa cumpar masina noua in veci atata timp cat ne mai mintiti cu poluarea motoarelor termice...pai atunci faceti masini electrice ieftine, si nu mai veniti cu povesti pt pesti ca nu merita sau nu tin sau blah blah ca de aia ies scumpe!!!

              Comment


              • Originally posted by gmihai24 View Post
                CINE PLATESTE TIMBRU
                L DE MEDIU?
                - ... Eu mi-am subliniat parerea, voi?
                Cand ati platit ultima taxa IN ROMANIA?
                Si pe aiurea ati "precizat" importanta COMPLETARII ANULUI de fabricatie a masinii. Calculatorul ORIGINAL ANAF are o serie completa de date, inclusiv dupa ZIUA DE IESIRE PE FABRICA SI NU PRIMA VANZARE SAU TRANSMITERE LA UN DEALER. Respectiv prima factura emisa de fabrica.

                Dupa postare, recitind si cum au platit IN ROMANIA multi colegi, din experienta vecinilor si cunoscutilor, cred ca nu ati stat la vreo coada.

                On topic.
                Inca nu s-a postat CALCULATORUL ANAF. Probabil, in noaptea 14/15 martie. Cel unde vom plati.
                Last edited by epurare_coco; 03-01-2013, 15:11 PM.

                Comment


                • Originally posted by epurare_coco View Post
                  ...in noaptea 14/15 martie...
                  Nu mai pot de nerabdare...
                  W123 280E Blue Green Metallic

                  W126 280SE Champagne Metallic
                  W126 280SE Black Blue Metallic
                  W126 500SE Lapis Blue Metallic
                  W126 500SE Midnight Dark Blue

                  W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                  W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                  Comment


                  • Era vorba despre calculatorul pe care toti il folosesc de pe internet si nu de la anaf si am precizat anul fabricatiei nu vanzarii.

                    Am parintii in tara, prieteni vecini si doi dobitoci de verisori care lucreaza pe la administratia publica si inca unu pe la arhiva procuraturii in Bucuresti, in politie mai am un unchi care lucreaza la imgb iar restu alte locuri de munca care nu tin de ceea ce se discuta pe aici( invatartori, chimist, lacatusi mecanic, fochist etc).

                    Faci ce faci si dai cu batu-n balta, citeste te rog si nu mai presupune.Cand gresec mi se pare corect sa fiu tras la raspundere, dar de cineva capabil si cunoscator.
                    Bafta si km fara reparatii tuturor.

                    Comment


                    • Sa va traiasca, desi aprecierile lasa de dorit.
                      Adica: nu ati stat la coada IN ROMANIA, NU ATI PLATIT IN ROMANIA.
                      Restul sunt balarii de incurcat lumea.
                      Despre ce mi-a spus vecina, ... .

                      EU AM PLATIT. MATALE, NU.
                      Last edited by epurare_coco; 03-01-2013, 16:34 PM.

                      Comment


                      • Pt taxa auto sau ce tine de inmatriculari auto, nu, nu am stat la nici o coada ca nu am masina inmatriculata pe RO, au stat altii si inca destul de mult.
                        In rest am stat la coada ca orice om la orice ai de platit :impozite, taxe, coada la paine etc. Si eu am stat cu orele la coada ca sa scot un amarat de cazier pt munca, de platit o amarata de taxa pt schimbarea buletinului, etc. Cu toate ca nu imi place sa stau la coada nu am avut incotro, mita nu dau, mai bine de banii aia cumpar capace la roti .Sunt chitros cand vine vorba de dat mita . Avem un sistem incompetent si incet.

                        Comment


                        • Noi traim in Romania si trebuie sa ne descurcam.
                          Nu va mai dati mare din afara ca noi, AICI, trebuie sa traim.

                          Comment


                          • Am o mare rugaminte, sa lasam la o parte orgoliul, ca nu duce la nimic bun, haide-ti sa incercam sa gasim o solutie la tot ce se intampla cu aceste taxe aberante si nejustificate, sunt de parere ca unde-s multi puterea creste, sa propunem idei, sa facem o petitie ceva, cu semnaturi, nu stiu, fiecare sa dea idei.P.S: cer scuze daca deranjez pe cineva!

                            Comment


                            • Originally posted by willy28zgz View Post
                              ... sunt de parere ca unde-s multi puterea creste...
                              E greu sa mai fim multi, vreodata.
                              Fiecare om pe care il intalnesc in drumul meu imi este superior prin ceva.De aceea incerc sa invat cate ceva pe langa fiecare.(Sigmund Freud)

                              Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit!

                              Comment


                              • Originally posted by willy28zgz View Post
                                Am o mare rugaminte, sa lasam la o parte orgoliul, ca nu duce la nimic bun, haide-ti sa incercam sa gasim o solutie la tot ce se intampla cu aceste taxe aberante si nejustificate, sunt de parere ca unde-s multi puterea creste, sa propunem idei, sa facem o petitie ceva, cu semnaturi, nu stiu, fiecare sa dea idei.P.S: cer scuze daca deranjez pe cineva!
                                Off topic:
                                Socoteala clara face prietenia durabila.
                                Cand eu stau la coada IN ROMANIA de 55 de ani, ma streseaza sa-si dea cu parerea unul dintr-un scaunel, cu idei trasnite, ca pensionarii de alta data la o tabla in parc.

                                Daca am fost de acord cu o manifestatie, am fost apostrofat.

                                Pe vremea ailalta, cand se faceau "reasezari" de preturi, zvonacii de servciu anuntau un pret. Dupa publicare, ne spuneau: vezi ce bun baiat este Ceausescu? Nu se face zaharul de la 9 lei la 15. Doar la 13.
                                Astazi, ne dau informatii postacii de pe goagla.

                                On topic:
                                Cam ce am putea face? Eu mai am drumuri pe la ministere. Mai aflu cate ceva.
                                Pentru ca trepadusii gomosi de acolo sunt PERPETUUM MOBILE, le-am invatat tabieturile.
                                Nu ma mai astept la nimic bun.
                                De la bulgari pana la PAPA de la Roma, niste oameni si-au dat demisia, uitandu-se CORECT in oglinda.
                                Colegul @gmihai a precizat ca, in lumea civilizata, se plateste la PUTEREA MOTORULUI (cai fiscali).
                                Eu sunt benzinar. Diesel-istii sunt de doua ori mai mult FURATI.

                                Am ramas interzis cand mi s-a replicat la bucale (unde au salarii de doua ori mai mari ca in provincie pentru acelasi post) ca, daca vrei masina, platesti. Ce o fi avand cu prefectura?

                                Astept orice propunere. Dar imi rezerv dreptul de o a analiza.
                                Last edited by epurare_coco; 03-01-2013, 22:04 PM.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF