Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Proces pentru recuperarea taxei de prima inmatriculare (taxa de poluare) !

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Eu am primit decizia de retrocedare a taxei, de la Finante, dar au ,,uitat'' sa-mi treaca pe decizie si dobanda stabilita de instanta. Mi-au trimis, cica ,,suma propusa ptr. retrocedare''! De parca ne aflam in piata, la targuiala. Asa ca am depus o contestatie si astept urmarea.

    Comment


    • #92
      Te joci cu statul roman ! )
      | Anulare DPF, Anulare EGR, Chiptuning |

      Comment


      • #93
        Recomanda cineva vreun avocat din Timisoara care se poate ocupa de inmatriculari FARA PLATA TAXEI DE PRIMA INMATRICULRE?

        Cheers

        Comment


        • #94
          Originally posted by vegeftw View Post
          Recomanda cineva vreun avocat din Timisoara care se poate ocupa de inmatriculari FARA PLATA TAXEI DE PRIMA INMATRICULRE?

          Cheers
          Se merita la mine sa-i dau in judecata daca taxa a fost 380euro?Atat cred ca este comisionul,nu?

          sigpic

          "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

          Comment


          • #95
            Originally posted by mircea600sel View Post
            Se merita la mine sa-i dau in judecata daca taxa a fost 380euro?Atat cred ca este comisionul,nu?
            Haha.
            Stii vreun avocat? La mine 380 e onorariu avocatului :-)

            Comment


            • #96
              Originally posted by vegeftw View Post
              Haha.
              Stii vreun avocat? La mine 380 e onorariu avocatului :-)
              Onorariul avocatului, la suma ta, e de 38euro :-)

              Comment


              • #97
                Au fost persoane care au deschis proces, fara a avea avocat. Daca ai actele in regula si ai mai intrat prin tribunale, poti sa deschizi proces si fara avocat si iesi mai ieftin. Acum, depinde de suma de recuperat, sau de anulat, ca daca e mica nu se merita. Cum i-am zis si lui Mircea, ca daca suma e pana in 500 de euro, nu se merita sa-ti pierzi timpul prin instante. La mine s-a meritat, ca numai dobanda e de aproximativ 600 de euro.
                Daca vrei avocat, incearca la SVS & Partners. Sunt o echipa tanara si dinamica.

                Comment


                • #98
                  Originally posted by ElCid View Post
                  Au fost persoane care au deschis proces, fara a avea avocat. Daca ai actele in regula si ai mai intrat prin tribunale, poti sa deschizi proces si fara avocat si iesi mai ieftin. Acum, depinde de suma de recuperat, sau de anulat, ca daca e mica nu se merita. Cum i-am zis si lui Mircea, ca daca suma e pana in 500 de euro, nu se merita sa-ti pierzi timpul prin instante. La mine s-a meritat, ca numai dobanda e de aproximativ 600 de euro.
                  Daca vrei avocat, incearca la SVS & Partners. Sunt o echipa tanara si dinamica.

                  Salut salut!

                  Suma de anulat e 3200 euro. AM sa ma uit ce acte am nevoie si unde trebuie sa merg. In caz ca am ceva nelamuriri, poate-ti dau un PM.
                  Referitor la firma pe care mi-ai recomandat-o:
                  "WELCOME to the SVS & PARTNERS website !" - la mine-n tara :-)
                  Merci de info, THO.

                  Noroc

                  Comment


                  • #99
                    La banii astia, nici nu se pune problema sa nu deschizi proces!
                    Referitor la firma de avocatura, te-a deranjat faptul ca au pagina in engleza? Sunt implicati in mediul de afaceri cu cetateni straini ( au primit si un premiu ptr. rezultate in domeniu ). Eu zic, daca nu reusesti singur cu actele, sa mergi la sediul lor si sa vorbesti ,,face to face'' cu unul din partenerii firmei. Eu cred ca un consult juridic sau un contract de asistenta juridica, nu se face decat personal, nu pe net. Bafta!

                    Comment


                    • Originally posted by glaser View Post
                      Bafta maxima !
                      So, daca acum mi-am adus masina din alta tara din EU, trebuie sa ma duc sa ii fac RAR-ul, apoi ma duc la Biroul inmatriculari care ma va refuza. Le cer refuzul in scris stampilat si inregistrat. Cu refuzul asta, si actele enumerate de colegul nostru, dau in judecata statul sub forma aratata mai sus. Nu?

                      Salut

                      Comment


                      • Eu am folosit ceva firma de prin Bucuresti ce i-am gasit online.Le-am dat actele pe mail,transferat banii,semnat contractul si cam atat.
                        Scorul a fost 100 eur + 10% din ce se recupereaza.

                        Update la mine cu taxa :
                        Solutie: Respinge recursul declarat de pârâta AFP Timişoara.
                        Ce se intampla acum ?
                        | Anulare DPF, Anulare EGR, Chiptuning |

                        Comment


                        • Originally posted by vegeftw View Post
                          ...trebuie sa ma duc sa ii fac RAR-ul, apoi ma duc la Biroul inmatriculari care ma va refuza. Le cer refuzul in scris stampilat si inregistrat. Cu refuzul asta, si actele enumerate de colegul nostru, dau in judecata statul sub forma aratata mai sus. Nu?...
                          Exact!

                          Asa am sa procedez si eu saptamana viitoare.

                          Va tin la curent! la 220...

                          L.E. Eu i-as da in judecata si pentru 100 de euro. Onorariul avocatului si taxele de judecata se pot imputa statului roman... Deci NU VA COSTA NIMIC! Doar ca onorariul se plateste inainte si chitanta se inregistreaza la dosar pentru a fi "decontata" la sfarsit...
                          Last edited by dan500se; 10-19-2012, 10:05 AM.
                          W123 280E Blue Green Metallic

                          W126 280SE Champagne Metallic
                          W126 280SE Black Blue Metallic
                          W126 500SE Lapis Blue Metallic
                          W126 500SE Midnight Dark Blue

                          W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                          W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                          Comment





                          • Ce ziceti?
                            W123 280E Blue Green Metallic

                            W126 280SE Champagne Metallic
                            W126 280SE Black Blue Metallic
                            W126 500SE Lapis Blue Metallic
                            W126 500SE Midnight Dark Blue

                            W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                            W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                            Comment


                            • Asta-i aia calda, sa vezi cand vine aia rece! Trebuie sa gaseasca ei vreo noua chichita pentru recuperarea banilor si pentru ceva in plus. Posibil vreo taxa anuala... dar mai bine nu le dau idei!

                              Comment


                              • Originally posted by ElCid View Post
                                Asta-i aia calda, sa vezi cand vine aia rece! Trebuie sa gaseasca ei vreo noua chichita pentru recuperarea banilor si pentru ceva in plus. Posibil vreo taxa anuala... dar mai bine nu le dau idei!
                                Deja zambaretul Ponta debiteaza la asa ceva... Sa-i ia dracu pe toti cei care se gandesc la o alta taxa, de orice fel...
                                W123 280E Blue Green Metallic

                                W126 280SE Champagne Metallic
                                W126 280SE Black Blue Metallic
                                W126 500SE Lapis Blue Metallic
                                W126 500SE Midnight Dark Blue

                                W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                                W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF