Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Proces pentru recuperarea taxei de prima inmatriculare (taxa de poluare) !

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    In urma discutiei avuta cu Domnul avocat (Andu4), vreau sa va mai dau cateva detalii, Daca vreti sa va recuperati taxa platita, inca nu e tarziu, trebuie luat legatura cu un avocat si se rezolva.
    Eu am fost sunat de la finante, pe 26 Sept trebuie sa merg sa imi ridic banii.
    In mare procedura e asa:
    dosar cu toate actele masinii :brief germania, contract, carte identitate la cele inmatric deja, chitanta de la finante cu achitarea taxei (cine nu le are poate merge la politie si in urma unei sume modice le primiti)
    Mers la avocat, Userul Andu4 vad ca chiar se pricepe)
    Platit taxele pentru actionarea in instanta (Aprox 100 ron) + La unii avocati un avans din onorariul de avocat care il veti negocia in fct de cati bani ati dat la hotii astia de la stat
    Apoi asteptati maxim un an timp in care primiti acasa hotarari judecatoresti care trebuie duse la avocat si dupa primiti de la finante un document in urma caruia va ridicati banii de la finante
    Pentru detalii : 0744.830.843 oricand intre 9 si 22

    Comment


    • #62
      In 14 Septembrie am avut ultima infatisare si astept sa mi se comunice sentinta. Deci stau in ceata! Dar in urma aflarii unor chestii, nu-mi fac mari sperante, deoarece in Timis guvernantii influenteaza negativ mersul legii. Si mai e si tampenia ca legislatia romana nu are notiunea de precedent judiciar. Asta e una din marile lacune legislative din Romania.

      Comment


      • #63
        In 3 zile ar trebui pe saitul MF sa poti vedea rezolutia in dosarul tau ,asta daca nu cumva se amana ,dar si acest aspect se vede pe sait. Esti la recurs?Este sentinta definitiva?Daca esti abia la fond sunt fff mari sanse sa pierzi procesul ,dar totusi in recurs se castiga.

        Comment


        • #64
          Originally posted by ANDU4 View Post
          In 3 zile ar trebui pe saitul MF sa poti vedea rezolutia in dosarul tau ,asta daca nu cumva se amana ,dar si acest aspect se vede pe sait. Esti la recurs?Este sentinta definitiva?Daca esti abia la fond sunt fff mari sanse sa pierzi procesul ,dar totusi in recurs se castiga.
          Stiu. Sunt la fond. O sa vad ce si cum, si revin cu noutati.

          Comment


          • #65
            Azi am primit comunicarea hotararii judecatoresti, in procesul meu. Instanta a hotarat ca parata ( Administratia Finantelor Publice ) sa-mi returneze taxa, sa-mi plateasca dobanda legala prevazuta de art. 124 din OG nr. 92/2003 si cheltuieli de judecata. Acum astept reactia celor de la Finante si recursul lor. Va tin la curent cu noutatile.

            Comment


            • #66
              Eu am in data de 4 Dec 2011, Reursul la Cluj, la Zalau am castigat, dar bineinteles ca s-a facut recurs, la Cluj.
              Astept sa vedem ce sa intampla, cu toate ca ar trebui sa imi dea castig de cauza din start.

              Vom vedea.

              Toate cele bune !
              W202..C 200, 100Kw,benzinar din `95
              http://www.clubmercedes.ro/my-w202-c...51.html?t=8551

              Comment


              • #67
                La mine recursul este in februarie 2012, dar cum merge justitia, nu-mi fac prea multe vise.

                Comment


                • #68
                  Am citit pe rol.ro cum ca la Iasi nu se mai plateste taxa asta...o fii adevarat?...tot acolo scria ca, la mine la Cj-N nu se mai ridica masnile parcate ilegal decat la sesizare, ceea ce e adevarat, dar asta e din cauza ca firma de ridicari are probleme in urma arestarii primarului Apostu, astfel numai daca nu te amendeaza politistul cand parchezi in loc nepermis inafara accesurilor auto unde proprietarii care tre sa foloseasca accesul te pot sesiza telefonic...
                  Nu o sa cumpar masina noua in veci atata timp cat ne mai mintiti cu poluarea motoarelor termice...pai atunci faceti masini electrice ieftine, si nu mai veniti cu povesti pt pesti ca nu merita sau nu tin sau blah blah ca de aia ies scumpe!!!

                  Comment


                  • #69
                    Acela era un ziar si la editarea lui presupun ca au luat informatia de la un avocat stagiar.
                    Deocamdata se plateste taxa de poluare, iar ptr inscrierea fara plata taxei este necesar proces in instanta.

                    Comment


                    • #70
                      Azi am fost sa imi ridic banii de la Finante.

                      Am castigat cauza, insa m-i sa aprobat doar contravaloarea taxei (2710 lei) nu m-i sa aprobat dobanda si nici cheltuieli de judecata !

                      Toate cele bune !
                      W202..C 200, 100Kw,benzinar din `95
                      http://www.clubmercedes.ro/my-w202-c...51.html?t=8551

                      Comment


                      • #71
                        La mine, Curtea a respins recursul celor de la AFP si astept sentinta, sa vad ce si cum.

                        Comment


                        • #72
                          Recuperare taxa poluare

                          Originally posted by ElCid View Post
                          Azi am primit comunicarea hotararii judecatoresti, in procesul meu. Instanta a hotarat ca parata ( Administratia Finantelor Publice ) sa-mi returneze taxa, sa-mi plateasca dobanda legala prevazuta de art. 124 din OG nr. 92/2003 si cheltuieli de judecata. Acum astept reactia celor de la Finante si recursul lor. Va tin la curent cu noutatile.
                          Pe 8 februarie au facut si am avut recursul la Curtea de Apel Alba Iulia si li s-a respins.Iar ieri 28.02.2012 am ridicat banii de la caseria Adm.finantelor Publice Alba Iulia.Contravaloarea Taxei plus dobanzile aferente.Nu am cerut cheltuieli de judecata (aprox 100 ron) si nici onorariu ptr. avocat.Avocatul doar mi-a formulat plangerea ce am depus-o initial la Tribunal.Nu m-am prezentat la nici o sedinta.Succes la toti ca se poate.

                          Comment


                          • #73
                            Si eu astept, zilele astea, sa primesc sentinta, dar cum in Timisoara, instantele sunt mai aglomerate, probabil ca dureaza. Oricum cu cat dureaza mai mult, e in avantajul meu!

                            Comment


                            • #74
                              Originally posted by strongman1960 View Post
                              Pe 8 februarie au facut si am avut recursul la Curtea de Apel Alba Iulia si li s-a respins.Iar ieri 28.02.2012 am ridicat banii de la caseria Adm.finantelor Publice Alba Iulia.Contravaloarea Taxei plus dobanzile aferente.Nu am cerut cheltuieli de judecata (aprox 100 ron) si nici onorariu ptr. avocat.Avocatul doar mi-a formulat plangerea ce am depus-o initial la Tribunal.Nu m-am prezentat la nici o sedinta.Succes la toti ca se poate.
                              Va salut !

                              Cat vi s-a platit dobanda, procentual vorbind, % / zi sau luna, cum se calculeaza.

                              Toate cele bune !
                              Last edited by cutaresku; 03-02-2012, 03:14 AM.
                              W202..C 200, 100Kw,benzinar din `95
                              http://www.clubmercedes.ro/my-w202-c...51.html?t=8551

                              Comment


                              • #75
                                Originally posted by marele_alb View Post
                                Va salut !

                                Cat vi sa platit dobanda, procentual vorbind, % / zi sau luna, cum se calculeaza.

                                Toate cele bune !
                                Concret:
                                Ptr MB 200 CDI - 2001 an fabricatie am platit in 29.07.2008 suma de 4391 Ron.
                                Mi-au dat suma aceasta inapoi + Dobanda aferenta de 516 Ron.
                                Total 4907 Ron in 27.02.2012.Nu am nici cea mai mica idee cum au calculat.
                                Bafta la toti ca se poate!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF