Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Proces pentru recuperarea taxei de prima inmatriculare (taxa de poluare) !

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Potrivit Art.124 Cod Procedura Fiscala, dobanda este de 0,05%/zi incepand cu a 41-una zi de la comunicarea refuzului Administratiei Financiare si pana in ziua platii efective. De mentionat ca de anul trecut aceasta dobanda a fost scazuta de la 0,1% la 0,05%. Sigur mai o sicana, din partea hotilor!

    Comment


    • #77
      Probabil am mancat rahat cand am fost mic. In cazul meu, finantele au uitat sa faca recurs Astept sa iasa investirea aia sau cum s-o numi, si ma duc la finante sa-mi cer banutii inapoi.

      Comment


      • #78
        Am recuperat banii plus ceva dobanda.Au trecut aproape 10 luni de cand i-am dat in judecata. Spre deosebire de un coleg care i-a dat in judecata in aceeasi perioada, si a primit termen pt recurs in septembrie.

        Comment


        • #79
          Solutie: Admite acþiunea în parte. Respinge în rest. Admite cererea de chemare în garanþie.
          Ce mai urmeaza dupa asta? Vad ca alt termen nu am stabilit... Astea sunt cele 15 zile in care pot face aia recurs? De ce nu scrie mai multe detalii pe acolo?
          Last edited by Luxian; 06-01-2012, 09:10 AM.
          | Anulare DPF, Anulare EGR, Chiptuning |

          Comment


          • #80
            Originally posted by Cristi View Post
            Ce mai urmeaza dupa asta? Vad ca alt termen nu am stabilit... Astea sunt cele 15 zile in care pot face aia recurs? De ce nu scrie mai multe detalii pe acolo?
            Cu asta se castiga la Tribunal si dupa acea se face recurs la Curtea de Apel, in acele 15 zile.
            Abia dupa ce se da verdict final si la Curtea de Apel este in regula si iti iei banii .

            Bafta !
            Last edited by Luxian; 06-01-2012, 09:10 AM.
            W202..C 200, 100Kw,benzinar din `95
            http://www.clubmercedes.ro/my-w202-c...51.html?t=8551

            Comment


            • #81
              Daca fac astia recurs , o sa apara pe site la just.ro ? Deocamdata vad ca nu apare nimic, mai 9 zile ... )
              Last edited by mircea600sel; 06-05-2012, 18:24 PM.
              | Anulare DPF, Anulare EGR, Chiptuning |

              Comment


              • #82
                Apare pe just in partea de mijloca la Cai de atac ,si scrie Recurs si data de declarare

                Comment


                • #83
                  A aparut recursul.Cum pot sa aflu pe cand e programat ? Cand se termina si alte informatii...Daca de declarare a fost in 13.07.
                  Am cautat la Curtea de Apel , numarul de dosar nu apare si nici la nume nu apare nimic.
                  | Anulare DPF, Anulare EGR, Chiptuning |

                  Comment


                  • #84
                    Sa-l ajutam si pe d-l Administrator.
                    Recursul deocamdata doar s-a declarat .Adica statul roman nu te lasa sa-ti iei banii si sa pleci in concediu.Undeva in 30 de zile vei vedea la curtea de apel termenul care va fi undeva peste alte 3-4 luni.Ce-i drept atunci se termina dar mai ai cam 8 luni de asteptat.
                    8 luni deoarece pana la redactarea recursului mai trec alte 30 zile cel putin.Mai stai inca o saptamana pana ajunge dosarul in arhiva.Nu mi-ai spus daca ai avut avocat si daca acesta si-a pus cheltuieli de judecata.Daca a pus cheltuieli mai trebuie urmata o procedura .

                    Comment


                    • #85
                      Merci pentru raspunsuri.
                      Deci mai e de asteptat multa vreme ) .
                      Da,am avut avocat am gasit un site ceva cu recuperare taxa auto de prin Bucuresti si am facut prin respectivii.Din cate am inteles,au cerut si cheltuieli de judecata,oricum corespondenta si raspunsurile la ei merg,pentru ca eu acasa nu am primit nimic.
                      | Anulare DPF, Anulare EGR, Chiptuning |

                      Comment


                      • #86
                        Cristi, la mine sentinta a fost data in Februarie si inca nu am primit comunicarea. Deci in Romania chiar daca ai dreptate si castigi impotriva Statului, mai ai de asteptat si de trecut mici sicane legislative. Ca doar Statul cand e sa ia bani, o face instantaneu, iar cand e sa dea bani, o face lent ca melcul.

                        Comment


                        • #87
                          Sa ajutam si senior membri.
                          Este IMPOSIBIL ca o sentinta data in februarie nici pana in ziua de astazi sa nu va ajunga.Legal conform legii 30 zile MAXIM dar ...se mai intarzie.
                          Cel mai mult dureaza in Bucuresti maxim 3 luni.In rest 1-2 luni.
                          A-ti avut avocat?
                          E posibil ca dvs sa stati linistit acasa iar incheierea de sedinta sa fie la avocat.Deasemeni anumite hartii nu sunt trimise la adresa de corespondenta.Ptr clarificare eu va sugerez sa va duceti personal la registratura -arhiva si sa intrebati de stadiul dosarului dvs-ve-ti avea o surpriza!!!
                          Last edited by ANDU4; 07-28-2012, 20:35 PM.

                          Comment


                          • #88
                            Am avocat si se ocupa de caz, nu-i asta problema. Oricum, potrivit legii, dobanda se calculeaza pana in ziua platii efective, deci avantaj eu. Ca fapt divers, intr-un alt dosar comunicarea a venit dupa 6 luni (!). Birocratie multa si mult dezinteres, ca peste tot in Romania. Multumesc ptr. ajutor!

                            Comment


                            • #89
                              Asa cum va spuneam incheierea de la curtea de apel Nu este trimisa la dvs acasa sau avocat.Asa ca daca este vorba de acesta hartie tebuie sa va duceti al arhiva sa o solicitati.

                              Comment


                              • #90
                                La mine abia acum a aparut recursul la curtea de apel.Termenul este in 9 octombrie...
                                | Anulare DPF, Anulare EGR, Chiptuning |

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF