Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Proces pentru recuperarea taxei de prima inmatriculare (taxa de poluare) !

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Recuperare taxa poluare

    Salut cele 2 categorii de postanti: baieti naivi, care spera sa obtina o speranta si avocatei vopsiti, care spera ca obtina un onorariu mic dar sigur.
    Eu fac parte din prima, adica am de recuperat 6 mii lei, mai am 0.6 la mie sperante si de 6 luni citesc topicuri despre subiect.
    Parerea mea (cum bine se exprima un clasic in viata):
    1. Prima categorie intreba ceva, a 2-a raspunde la prima postare ca se poate, la a 2-a ca el a reusit, la a 3-a te ajuta cu un nr. de telefon, apoi primesti o factura si te-a ,,rezolvat favorabil" imediat la buzunar.
    2. Sunt depuse cereri de restituire de ordinul miilor, s-au solutionat favorabil NU de ordinul sutelor, s-au primit acasa hartii cu DA (la prima instanta) de ordinul zecilor si bani in cont au vazut maxim 5 baieti: unul care este ma-sa judecator, altul cu fratele procuror etc.
    Pentru a 3-a categorie (care din pacate nu va citi acest mesaj, avand procese pe care trebuie sa le castige, dar totusi...) am o oferta de nerefuzat: 500E, cand primesc banii in cont, cu priviri sincere in ochi inainte de demararea actiunii si cu contract ferm in care pun masina gaj la notar. Am toate actele gata, inclusiv raspunsul negativ de la Finante si Cererea redactata de chemare in judecata. Astept reactii, altfel s-au dus si cele 6% sperante!
    Bafta tuturor,
    G.

    Comment


    • #47
      stai linistit , ca daca o sa mearga treaba si o sa se recupereze , la ce foame e , o sa ajunga sa reprezinte pentru 20 euro in avans , ca de avocati nu ducem lipsa , cred ca au scos facultatile noastre destui =))
      | Anulare DPF, Anulare EGR, Chiptuning |

      Comment


      • #48
        Nu stiu cu ce fel de avocati au vorbit colegii, dar avocatul meu ( garantez ptr. el ) mi-a spus sincer, de la inceput, ca totul depinde de influenta pe care o are politica asupra justitiei. Deci am demarat actiunea ptr. recuperarea taxei ( ilegale ) perfect constient de faptul ca sansele de castig sunt mici si in ideea ca mai cateva sute de lei nu mai conteaza, fata de cat am dat Statului taxe. Deci nu am facut o actiune, in instanta, fara sa fiu ,,in tema'' sau in urma unor promisiuni desarte. In 18 Mai am prima infatisare si o sa revin cu noutati. Apropo, parerea mea e sa nu renuntati la nimic atunci cand aveti dreptate si cand mai aveti o cat de mica speranta. Multa lume evita sa intre in conflict cu Statul, dar Statul nu trebuie iertat, deoarece are un comportament urat fata de noi, poporul.

        Comment


        • #49
          Eu am primit citatie de la Tribunalul Salaj, pentru a ma prezenta personal in data de 20.05.2011 la Tribunalul Salaj,
          Sper sa fie ultima infatisare, si sa imi dea castig de cauza.

          Va tin la curent.

          Toate cele bune !
          W202..C 200, 100Kw,benzinar din `95
          http://www.clubmercedes.ro/my-w202-c...51.html?t=8551

          Comment


          • #50
            Originally posted by kinggeorge5 View Post
            Salut cele 2 categorii de postanti: baieti naivi, care spera sa obtina o speranta si avocatei vopsiti, care spera ca obtina un onorariu mic dar sigur.
            Eu fac parte din prima, adica am de recuperat 6 mii lei, mai am 0.6 la mie sperante si de 6 luni citesc topicuri despre subiect.
            Parerea mea (cum bine se exprima un clasic in viata):
            1. Prima categorie intreba ceva, a 2-a raspunde la prima postare ca se poate, la a 2-a ca el a reusit, la a 3-a te ajuta cu un nr. de telefon, apoi primesti o factura si te-a ,,rezolvat favorabil" imediat la buzunar.
            2. Sunt depuse cereri de restituire de ordinul miilor, s-au solutionat favorabil NU de ordinul sutelor, s-au primit acasa hartii cu DA (la prima instanta) de ordinul zecilor si bani in cont au vazut maxim 5 baieti: unul care este ma-sa judecator, altul cu fratele procuror etc.
            Pentru a 3-a categorie (care din pacate nu va citi acest mesaj, avand procese pe care trebuie sa le castige, dar totusi...) am o oferta de nerefuzat: 500E, cand primesc banii in cont, cu priviri sincere in ochi inainte de demararea actiunii si cu contract ferm in care pun masina gaj la notar. Am toate actele gata, inclusiv raspunsul negativ de la Finante si Cererea redactata de chemare in judecata. Astept reactii, altfel s-au dus si cele 6% sperante!
            Bafta tuturor,
            G.
            Cum stam, au fost reactii?

            Comment


            • #51
              Reactii firesti

              PALIDE, FIRESTI... Eu am rabdare!! Nu este nici o graba.
              CAM ASA ZIC BAIETII:
              ,,
              To: "xxxxxxx@yahoo.com" <xxxxxx@yahoo.com>
              Sent: Tuesday, May 10, 2011 11:19 PM

              ,,Stimate domnule Popa,
              Eu nu va pot reprezenta la instanta Tribunalul Olt, deoarece procesele pe care le am in Craiova nu-mi permit sa fac deplasari in alte judete, nici macar in alte localitati.
              Va voi putea reprezenta insa la Curtea de Apel Craiova, Sectia Contencios Administrativ si Fiscal, daca dosarul dvs. va ajunge in recurs.
              In privinta onorariului, va aduc la cunostinta ca nu cunosc care este semnificatia cuvantului "modic" in acceptiunea dvs., insa pe baza de procente ulterioare recuperarii lucreaza numai asa-numitii "recuperatori", si propunerea dvs. nu are nimic de-a face cu profesia de avocat exercitata de cineva care se respecta pe sine, isi respecta profesia si chiar se considera AVOCAT, si nu vreun surogat sau altceva.
              In principiu, un avocat care-si respecta meseria percepe un onorariu in raport de complexitatea dosarului si de nivelul instantei la care are loc
              Sasistarea/reprezentarea juridica, pentru onorariul primit emite chitanta, pe baza careia se acorda la finalul procesului (in cazul cand partea adversa cade in pretentii) cheltuielile de judecata, pe care - practic - partea si le recupereaza.
              Aceasta este calea legala, si imi pare rau daca va dezamagesc, dar eu asa colaborez cu clientii mei.
              In conditiile in care doriti mai multe detalii, ma puteti suna la telefon 07.23.XXXXXX, in orice zi lucratoare, intre orele 08-22, pentru a va lamuri.
              Oricum, la randul meu, tin sa va multumesc pentru increderea acordata.
              Cu stima,
              Avocat Ixxxxxx.

              From: George Popa <georgepopa67@yahoo.com
              Subject: Recuperare taxa poluare auto

              D-le Avocat,
              Ma numesc George POPA din Slatina si intentionez sa depun la Tribunalul Olt o Cerere de recuperare Taxa poluare auto in valoare de 6100lei, platita in dec. 2010. Detin toate actele necesare, inclusiv raspunsul negativ de la Administratia Financiara si o varianta de Cerere catre Tribunal.
              In conditiile in care, in viitorul apropiat, voi depune personal aceste documente la Instanta din OLT si aceste spete sunt frecvente in ultima perioada, va rog sa-mi confirmati dispozitia d-voastra de a ma reprezenta pana la pronuntarea unei Hotarari definitive (care f. probabil se va da la Curtea de Apel Craiova) si daca sunteti de acord cu un onorariu modic la initierea procedurilor si 30% din suma recuperata la executarea favorabila a Hotararii (cu un Contract prealabil ferm).
              Va multumesc pentru o eventuala colaborare,
              Cu stima,
              G. Popa
              "

              Comment


              • #52
                Originally posted by marele_alb View Post
                Eu am primit citatie de la Tribunalul Salaj, pentru a ma prezenta personal in data de 20.05.2011 la Tribunalul Salaj,
                Sper sa fie ultima infatisare, si sa imi dea castig de cauza.

                Va tin la curent.

                Toate cele bune !
                mai 2 zile

                Originally posted by kinggeorge5 View Post
                PALIDE, FIRESTI... Eu am rabdare!! Nu este nici o graba.
                CAM ASA ZIC BAIETII:
                ,,
                To: "xxxxxxx@yahoo.com" <xxxxxx@yahoo.com>
                Sent: Tuesday, May 10, 2011 11:19 PM

                ,,Stimate domnule Popa,
                Eu nu va pot reprezenta la instanta Tribunalul Olt, deoarece procesele pe care le am in Craiova nu-mi permit sa fac deplasari in alte judete, nici macar in alte localitati.
                Va voi putea reprezenta insa la Curtea de Apel Craiova, Sectia Contencios Administrativ si Fiscal, daca dosarul dvs. va ajunge in recurs.
                In privinta onorariului, va aduc la cunostinta ca nu cunosc care este semnificatia cuvantului "modic" in acceptiunea dvs., insa pe baza de procente ulterioare recuperarii lucreaza numai asa-numitii "recuperatori", si propunerea dvs. nu are nimic de-a face cu profesia de avocat exercitata de cineva care se respecta pe sine, isi respecta profesia si chiar se considera AVOCAT, si nu vreun surogat sau altceva.
                In principiu, un avocat care-si respecta meseria percepe un onorariu in raport de complexitatea dosarului si de nivelul instantei la care are loc
                Sasistarea/reprezentarea juridica, pentru onorariul primit emite chitanta, pe baza careia se acorda la finalul procesului (in cazul cand partea adversa cade in pretentii) cheltuielile de judecata, pe care - practic - partea si le recupereaza.
                Aceasta este calea legala, si imi pare rau daca va dezamagesc, dar eu asa colaborez cu clientii mei.
                In conditiile in care doriti mai multe detalii, ma puteti suna la telefon 07.23.XXXXXX, in orice zi lucratoare, intre orele 08-22, pentru a va lamuri.
                Oricum, la randul meu, tin sa va multumesc pentru increderea acordata.
                Cu stima,
                Avocat Ixxxxxx.

                From: George Popa <georgepopa67@yahoo.com
                Subject: Recuperare taxa poluare auto

                D-le Avocat,
                Ma numesc George POPA din Slatina si intentionez sa depun la Tribunalul Olt o Cerere de recuperare Taxa poluare auto in valoare de 6100lei, platita in dec. 2010. Detin toate actele necesare, inclusiv raspunsul negativ de la Administratia Financiara si o varianta de Cerere catre Tribunal.
                In conditiile in care, in viitorul apropiat, voi depune personal aceste documente la Instanta din OLT si aceste spete sunt frecvente in ultima perioada, va rog sa-mi confirmati dispozitia d-voastra de a ma reprezenta pana la pronuntarea unei Hotarari definitive (care f. probabil se va da la Curtea de Apel Craiova) si daca sunteti de acord cu un onorariu modic la initierea procedurilor si 30% din suma recuperata la executarea favorabila a Hotararii (cu un Contract prealabil ferm).
                Va multumesc pentru o eventuala colaborare,
                Cu stima,
                G. Popa
                "
                daca vrei sa mergi pe ideea asta, aveam eu in lista de mess un avocat ,care nu iti cerea niciun onorariu ,dar la sfarsit iti lua 50% din suma castigata .
                Daca te intereseaza iti dau IDul de messenger pe pm .
                Aia de i-am mentionat mai sus cu siteul recuperaretaxa acu vad ca nu mai au optiunile astea , dar inainte aveau ceva de genul fara niciun onorariu si iti da 15% din suma ce o vei recupera din start inaintea procesului si mai aveau o oferta fara onorariu dar nu o mai stiu , insa poti da un telefon si discuta cu ei .
                Eu am preferat sa ii imbogatesc doar cu 100 eur , nu zeci de procente din suma daca chiar iasa combinatia .
                | Anulare DPF, Anulare EGR, Chiptuning |

                Comment


                • #53
                  La Zalau am castigat, sa vedem daca se va face recurs la Cluj.

                  Sper sa ramane asa cum e acum.



                  Solutie: Admite în parte acţiunea reclamantului B.C. şi obligă pârâta Direcţia Generală a Finanţelor Publice-Sălaj prin Administraţia Finanţelor Publice ZALĂU să-i restituie suma de 2710 lei, reprezentând taxa pe poluare achitată cu chitanţa seria TS 5 nr. 4125160 din 18.03.2009 şi să-i plătească dobânda, conf. art. 124 Cod procedură fiscală, începând cu a 45-a zi, de la data înregistrării cererii de restituire, adresată organului fiscal şi până la data restituirii efective. Admite cererea de chemare în garanţie a pârâtei Ministerul Mediului – Administraţia Fondului pentru Mediu, pe care o obligă să vireze în contul Administraţiei Finanţelor Publice, suma încasată de la aceasta, cu titlu de taxă pe poluare, precum şi dobânda fiscală, menţionate mai sus. Respinge ca inadmisibile restul capetelor de cerere formulate de reclamant. Fără cheltuieli de judecată. Cu drept de recurs în termen de 15 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţa publică din 20.05.2011.

                  Va doresc la fel, celor care ati inaintat proces .

                  Toate cele bune !
                  W202..C 200, 100Kw,benzinar din `95
                  http://www.clubmercedes.ro/my-w202-c...51.html?t=8551

                  Comment


                  • #54
                    Originally posted by marele_alb View Post
                    La Zalau am castigat, sa vedem daca se va face recurs la Cluj.

                    Sper sa ramane asa cum e acum.



                    Solutie: Admite în parte acţiunea reclamantului B.C. şi obligă pârâta Direcţia Generală a Finanţelor Publice-Sălaj prin Administraţia Finanţelor Publice ZALĂU să-i restituie suma de 2710 lei, reprezentând taxa pe poluare achitată cu chitanţa seria TS 5 nr. 4125160 din 18.03.2009 şi să-i plătească dobânda, conf. art. 124 Cod procedură fiscală, începând cu a 45-a zi, de la data înregistrării cererii de restituire, adresată organului fiscal şi până la data restituirii efective. Admite cererea de chemare în garanţie a pârâtei Ministerul Mediului – Administraţia Fondului pentru Mediu, pe care o obligă să vireze în contul Administraţiei Finanţelor Publice, suma încasată de la aceasta, cu titlu de taxă pe poluare, precum şi dobânda fiscală, menţionate mai sus. Respinge ca inadmisibile restul capetelor de cerere formulate de reclamant. Fără cheltuieli de judecată. Cu drept de recurs în termen de 15 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţa publică din 20.05.2011.

                    Va doresc la fel, celor care ati inaintat proces .

                    Toate cele bune !


                    Felicitari ! Sa dea Domnul sa fie decizia finala si sa iti recuperezi banii.

                    Comment


                    • #55
                      Pentru cei care au platit taxa de prima inmatriculare/poluare si au inmatriculat deja o masina adusa din UE incepand cu anul 2007( e valabil si ptr cei ce au platit la finante si au vandut intre timp masina sau au luat masina in leasing) va pot ajuta cu avocat profesionist ,sau se poate obtine inscrierea auto fara achitarea acestei taxe prin actiune in instanta . Onorariul este negociabil si se recupereaza odata cu taxa platita la finante +dobanda legala ptr suma aferenta taxei din momentul platii pana la recuperarea de la finante.Se pot recupera taxe din orice judet al tarii.Astept mesaje PM aici sau tel
                      0766673326

                      Comment


                      • #56
                        Unele instante considera ca aceasta mult discutata taxa, nu este purtatoare de dobanda si astfel refuza sa oblige paratul sa plateasca si dobanda, dar poate fi cerut ca suma datorata sa fie actualizata cu rata de inflatie si atunci nu mai poate fi vorba de o dobanda. Cam acelasi lucru, dar altfel denumit, ca asa e in Romania! Personal am fost amanat de doua ori, datorita unor ,,chichite'' legislative. Probabil instanta spera sa apara vreo modificare legislativa si sa nu mai putem cere ceea ce este al nostru! O sa vedem.

                        Comment


                        • #57
                          Buna, va rog sa scuzati de off topic...dar poate cineva sa imi spuna cat ar fi taxa pentru un SUV cu motor de 2,5 motorina euro 2 . Merci mult.

                          Comment


                          • #58
                            Probabil destul de mult ,informativ completeaza aici:

                            Dar poate depinde de mai multi factori cum ar fi deprecierea.
                            Stefan

                            Comment


                            • #59
                              Prietena mea si-a recuparat banii de taxa pentru un Golf 3 1,8 inca chiar cu 595 ron dobanzi care au si fost partea avocatului. Inainte de asta nu mi-a cerut nici un leu pentru el ci doar pentru traducere brief ca nu il mai aveam tradus si ceva timbre, in jur de 60 de ron. La mine pentru un Mercedes 208 (autoutilitara) euro 1 de 2,4 am dat taxa 8700 ron, porcesul a fost castigat o data cu al prietenei numai eu astept instiintarea ca finantele unde eu am platit taxa s-au inchis si mi-au redirectionat cazul catre alte finante
                              Deci legat de avocat nu mi-a cerut nimic inainte ci doar dobanda ce va veni cu banii inapoi.

                              Comment


                              • #60
                                Daca cineva este interesat de recuperarea taxei ,va pot spune ca inca se pot recupera. Deasemeni si ptr cine doreste sa inscrie masina fara sa plateasca taxa cu conditia sa se grabeasca ptr ca legea este in curs de schimbare si ar trebui depusa in instanta actiunea pana la promulgarea noii legi.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF