Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Ajutor achizitie MB Sprinter 313

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Sa o stapanesti sanatos si fara probleme.
    Niste detalii despre acest parc auto daca se poate. Poate gasesc si eu ceva pe placul meu.
    Transport marfa intern si international
    Lerint Calin 0742873198
    kln_logistics90@gmail.com kln.logistics@yahoo.com

    Comment


    • #32
      Cristi ....m-ai facut curios cu pilitura din filtru de ulei.
      Unde trebuie sa ma uit cand schimb uleiul ???
      In exteriorul sau in interiorul filtrului ??

      Eu am 411 CDI/an 2002.

      Comment


      • #33
        Pentru ICE90, uite adresa http://home.mobile.de/KLEIN-KOELN#ses_187442092
        Cat priveste pilitura, tre' sa te uiti in exteriorul lui si sa iei la rand fiecare striatie sa vezi daca se observa ceva.De preferat,lasa la scurs filtru 1 zi si apoi o sa vezi exact daca apare sau nu.Nu conteaza modelul, daca e sa fie....Ca se vede in tot filtru un punct sau doua metalic nu e problema sa nu apara pe fiecare striatie 3-4 puncte ca atunci e grav.Stima.
        Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
        Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
        Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
        SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
        https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

        Comment


        • #34
          Originally posted by Cristi Nazarov View Post
          Pentru ICE90, uite adresa http://home.mobile.de/KLEIN-KOELN#ses_187442092
          Cat priveste pilitura, tre' sa te uiti in exteriorul lui si sa iei la rand fiecare striatie sa vezi daca se observa ceva.De preferat,lasa la scurs filtru 1 zi si apoi o sa vezi exact daca apare sau nu.Nu conteaza modelul, daca e sa fie....Ca se vede in tot filtru un punct sau doua metalic nu e problema sa nu apara pe fiecare striatie 3-4 puncte ca atunci e grav.Stima.
          Multumesc.
          Cand voi schimba uleiul,o sa pastrez filtrul si il voi examina.

          Comment


          • #35
            Cristi. Sa o stapanesti sanatos !!!

            Asteptqm si ceva poze

            Comment


            • #36
              Cristi. Sa o stapanesti sanatos !!!

              Asteptqm si ceva poze

              Comment


              • #37
                Surubul "vidanjor" de la baia de ulei este prevazut cu magnet in interior . Puteti vedea si acolo daca este span in ulei .

                Comment


                • #38
                  Baieti, poate vre`unul din voi stie germana si ma poate ajuta si pe mine
                  Am gasit ceva ieri, am vorbit cu omul, mirare mare stia limba romana, asta ma cam pune la indoieli.
                  Pun mai jos descrierea masinii, si dupa tradusa cu translate. Eu nu prea imi dau seama ce a fost schimbat.

                  "Speriner 313 CDI Maxi Lang Koffer Ladebordwand Cargolift FR BÄR 2=4 ABS ESP EL FENSTER 1 HAND Scheckheftgepflegt NEU Zylinderkopf Beim 162000 KM NEU Partikelfilter Beim 214000 KM NEU Hinterachse Beim 271000 KM NEU Getriebe Beim 277000 KM NEU Gelenkwelle Beim 307000 KM NEU Drosselklappe Beim 341500 KM Euro 4 Guter Zustand
                  im kundenauftrag Deutsche Fahrzeuge"

                  "Speriner 313 CDI lung Maxi caz liftgate Cargolift FR urs 2 = 4 ABS ESP EL fereastra 1 manaCarnet de cecuri menţinut nou cap de cilindru la noi 162000 KM filtru de particule la 214000 KM noi puntea spate la uneltele de noi 271000 KM la 277000 KM noi ax cardanic la acceleratie noi 307000 KM la 341500 KM Euro 4 stare buna
                  în vehiculele germane comandă vânzare"

                  Din cate imi dau seama filtrul de particule a fost schimbat, totusi cap cilindru sa fie chiulasa oare, si puntea spate de ce ar fi schimbata?

                  Omul nu a stiut sa imi zica masa utila a masinii. Daca ma poate ajuta careva cu traducerea sa vad daca nu a fost ceva grav cu masina am sa il sun maine sa il rog sa imi scaneze brief-ul si sa mil trimita pe mail.
                  Stima Calin

                  LE: Cristi iti multumesc pentru link. Nu au nimic pe placul meu dar o sa mai urmaresc in caz ca apare ceva.
                  Last edited by Ice90; 12-11-2013, 16:30 PM.
                  Transport marfa intern si international
                  Lerint Calin 0742873198
                  kln_logistics90@gmail.com kln.logistics@yahoo.com

                  Comment


                  • #39
                    Are puntea spate schimbata,filtru particole schimbat,cutia de viteze schimbata,cardanul, si un piston-zilinderkopf schimbat.Acu, ar trebui sa te bucuri ca ai multe piese noi,dar ar trebui sa iti pui si intrebari legate de fiabilitatea masinii.Cand schimba ei pun piese originale in service autorizat,deci concluzia e ca masina acum e buna.Depinde cat te mai tine.Stima
                    Pentru juice2407: sincer nu am vrut sa iau masina, am vrut sa iau doar jantele de aliaj sa am si eu ,nu numai tu, dar nu mi le dadeau asa ca a trebuit sa iau cu tot cu masina!!!!
                    Cand ajung acasa pun poze.Stima
                    Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
                    Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
                    Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
                    SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
                    https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

                    Comment


                    • #40
                      Aha, deci e de luat in seama. E din 02\2007 cu cica 341 de mii de km. Ce ma deranjeaza e ca "prelata" e din cv tabla, si pe spate are lift, care iar scade din sarcina utila. Ramane de vazut, o sa il rog maine sa imi scaneze brief`ul sa vad sarcina utila, ca nu stia saracu sa imi zica, si poate poate mai apare ceva
                      Transport marfa intern si international
                      Lerint Calin 0742873198
                      kln_logistics90@gmail.com kln.logistics@yahoo.com

                      Comment


                      • #41
                        Daca te deranjeaza "prelata" din tabla si liftul hidraulic , le poti demonta si vinde . Mecanica sa fie buna si pretul acceptabil .

                        Punte spate , cutie de viteze , cardan + piston - zilinderkopf schimbate la doar 341 000 KM ? .
                        Tu decizi ? .

                        Comment


                        • #42
                          Nu ma deranjeaza doar ca scade sarcina utila a masinii. Acu nu stiu cat poate cantari alea. Faptul ca s-a schimbat atatea piese ma pune pe ganduri.
                          Dar un Sprinter necarosat, chel, cat m-ar costa in tara sa ii fac structura si prelata? Ma gandeam si la optiunea asta doar ca nu am gasit preturi pe site-uri, iar prin zona mea nu gasesc vreo firma care se ocupa cu asa ceva. M-am gandit si la aceasta varianta deoarece am gasit prin germania si masini care nu sunt carosate
                          Transport marfa intern si international
                          Lerint Calin 0742873198
                          kln_logistics90@gmail.com kln.logistics@yahoo.com

                          Comment


                          • #43
                            Daca e venita cu lift din fabrica, o sa ai utilul mic ceva7-800 kg maxim si nu cred ca e convenabil,oricum la ce vrei tu trebuie sa fie cu punte simpla pe spate ca sa ai sarcina utila cat de cat....Stima.
                            Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
                            Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
                            Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
                            SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
                            https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

                            Comment


                            • #44
                              Da, nu merita osteneala. Cred ca am gasit masina ideala, daca totul ar fi ca in descriere as fi super multumit. Are dotari destule, prelata din material, arata foarte bine in poze. Ce ma interesa cel mai mult erau Cruise Controlul si Ac. Am gasit exact cum am cautat si alte optionale in plus care chiar nu ma interesau. Acu daca si partea tehnica este buna, probabil ea va fi norocoasa .
                              Am sa va tin la curent cum decurg lucrurile. In caz ca o iau, o sa vi`o prezint pe domnisoara
                              Stima, Calin
                              Transport marfa intern si international
                              Lerint Calin 0742873198
                              kln_logistics90@gmail.com kln.logistics@yahoo.com

                              Comment


                              • #45
                                Daca tot e topic pt sfaturi achizitie...vin si eu cu o intrebare.

                                De ceva vreme, caut in Vito sau V Class. Am gasit un V class, in anunt arata totul ok, recent adus, proprietarul amabil...etc... Intrebarea mea : e fabricatie 1999 cu motor de 2152cm si 122cai...Ce motor e asta?Tot CDI?....stiu ca dupa 2000-2001 e acelasi motor de pe Sprinter de 2148cm

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF