Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Cateva nelamuriri sprinter

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Mercedes zice asa:

    Pt 413 CDI - transmisie 711 620

    -Gear oil MB 317 - este facut de exxon
    sau
    -A 001 989 2603

    Comment


    • #17
      Originally posted by Danny_bb View Post
      Mercedes zice asa:

      Pt 413 CDI - transmisie 711 620

      -Gear oil MB 317 - este facut de exxon
      sau
      -A 001 989 2603
      poi mb 317 cica e pentru angrenaje hipoide si diferentiale cu alunecare limitata

      Comment


      • #18
        eu iti spun ce am gasit.. poate sa fie si pentru uns copitele boilor de la bicicleta. exista numeroase uleiuri multi-purpose.. vezi ATF-ul care merge si la servo-directie.

        Comment


        • #19
          no alceva as ami vre sa aflu de la voi aici ma adresez in special posesorilor de sprinter din seria 4xx si 3xx sunt destul de curios ce raport de transmisie aveti la diferentialul spate

          de ex 35:8 e primul rand de pe placuta diferentialului si cate RPM aveti la 100 km h ( la acel raport )

          Comment


          • #20
            Eu am 2 buc de sprinter unu 311 si un 313 din 2001-2003 cu 311 prind 118 km/ora la 3000 de ture cu cu 313 prind cam 120km/ora. 311 este limitat din constructie la 140, iar 313 este limitat din constructie la 155. 316, 416 am inteles ca este limitat la vreo 180 ceva de genu.
            Nu poti compara un 2xx care are o tona jumate cu un 3xx care are de marfa 2200 de kg iar de pers 2500 kg, plus ca 2xx este numa model mediu cu ampatament mai scurt iar 3xx un model maxi are ampatament de 3 metri si ceva. Sincer eu nu am curajul sa intru in curba cu o masina mica cum intru cu un sprinter maxi cert este ca nici nu prea conduc masini mici. Cat despre cutie eu cred ca am bagat ceva ulei 70W 80 ceva de genu nu mai tin minte da merge stas. Sa nu bagi ulei ATF in cutie de viteze manuala. Despre cutie de LT nici nu cred ca miroase pe motorul de sprinter, sunt modele asemanatoare pana in 99 din 99 merdeces s-a diferentiat major de LT. La un sprinter de 110 cai nu se compara cu un LT de 110 cai. O treaba logica este ca o cutie de 2xx nu merge pe 3xx, adica la un 3xx gol cred ca merge da incarcat la maxim adica undeva la 4 tone total nu cred ca face fatza.
            TE DUC UNDE VREI CAT AI ZICE HEY

            Comment


            • #21
              Eu am 416 cdi 2004 original germania l-am luat la 270000 km si am 410000 km nu am facut nimica la ea! Decat ulei si filtre. Nu se compara cu alte masini, are stea in frunte. Am avut si iveco si ford transit 2007 dar ca sprinteru nu-i nici una.

              Comment


              • #22
                Hai ca ai zis-o de mai bine nu mai ziceai(ala cu sprinteru)..adica vrei sa zici ca sprinteru e mai stabil decat o masina mica?

                Comment


                • #23
                  Originally posted by 560sel_87 View Post
                  Hai ca ai zis-o de mai bine nu mai ziceai(ala cu sprinteru)..adica vrei sa zici ca sprinteru e mai stabil decat o masina mica?
                  eu asa zic ca este mai stabil. nu stiu daca ai comdus vreodata un sprinter maxi adica 6,5 m lungime si 2,5m latime ampatament 4025 mm. eu am cam 400 000 km cu sprinter maxi si vreo 2-3000 cu masina mica dar vad si pe drum ca nu se compara. are stabilitate foarte buna pe care numai la volan o vezi, cu toate sistemele de asr, esp bara stabilzatoare fata spate are o tinuta de drum foarte buna. Nu spun ca o masina mica care este conceputa mai sport mai scurta nu este stabila eu ma referam la o comparatie cu mai multe masini dar nu majoritatea. si o comparatie un microbuz are in jur de 2500 kg si o masina are o greutate medie (adica majoritatea masinilor normale) 1500 de kg.
                  TE DUC UNDE VREI CAT AI ZICE HEY

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by ionut1410 View Post
                    sal e primul meu post pe forum si am decis sa faca sta din cauza unor mici nelemuriri

                    sa incep cu prima vorbim despre un sprinter 413 din 2004

                    la 100 km/h am 3000 rpm cea ca mi se pare foarte mult am mai avut si alte sprintere printre care si un 413 din 2001 si acela la 100 km/h statea in 2600 rpm de asemenea si un 313 care la fel statea pa le 2500 rpm
                    si nu sunt de loc lamurit in problema asta are cumva alt tip de cutie alt grup??

                    si a doua (de fapt problema ) cand accelerez sa schimb treapta se aude un zornait ca de tabla care vibreza ceva in genul uneu turbine stricate sau a unei cutii fara ulei desi am verificat nici una din cele mentinate mai sus nus de vina !
                    alte idei nu mai am ca sa mai verific ?? poate ma ajutati voi ! multumesc !
                    Si eu am un 413 si la o suta la ora am 3000 rpm,eu zic ca este normal atata timp cat ele sunt facute pentru greutate nu pentru viteza.

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Logan | Dacia Logan |Anulare DPF