Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

consum glk 220 cdi 4 matic blueefficiency

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • consum glk 220 cdi 4 matic blueefficiency

    Salutare, vreau sa va intreb ce consumuri aveti pe glk-urile voastre, in special pe 220 (automat/manual). Va intreb in ideea in care ale mele mi se par un pic mari fata de specificatiile producatorului adica in oras 11-14 (cu un stil de condus nesportiv) iar afara 7.5-8 cu viteze de 100-120 km /h (+ 1 litru daca merg pe tempomat) sau peste 8.5 daca ma duc 140-150.

    Singurele momente in care se apropie de consumul din carte sunt drumurile nationale cand merg cu 70-80 si scot chiar sub 7.

    mentionez ca e automata.

  • #2
    Cam asta e realitatea,ce da producatorul trebuie sa fi foarte ambitios ca sa scoti cifrele alea.

    Comment


    • #3
      Onești Constanta eu am scos cel mai puțin 6.4 l/100km

      Comment


      • #4
        Aceeasi motorizare? viteza medie?

        Comment


        • #5
          Salut !!!Consum in oras (Constanta) 9% iarna(vara tot 9% )) iar in afara orasului 7% mers mai sportiv,masina are 6000km motorizare 220cdi 4Matic 7G-Tronic roti pe 17". Spor la condus ! ! !
          Last edited by rarincas; 01-23-2015, 21:40 PM.

          Comment


          • #6
            Buna ziua
            Am aceeasi motorizare cu 7G-Tronic,si am un consum de 7,8-8,1 in Bucuresti.
            Pe afara 6,5l/100km,iar pe autostrada cu 130/ora 6,8-7.
            Bara am consumuri cam cu 0,5l/100 mai mici.

            Comment


            • #7
              As dori sa aflu la cati km parcursi se schimba filtrul de combustibil? Trebuie sa fac revizia A1 ,marti 20 Oct! Ultima oara l-am schimbat in 2014 la 14000 Km. Acum am 34000 Km! Multumesc!
              Last edited by cl600; 10-18-2015, 14:36 PM.

              Comment


              • #8
                ce stergatoare parbriz recomandati? Bosch, Valeo???

                Comment


                • #9
                  Bosch are anumite modele mai premium dar si Valeo nu se face de ras iar intre cele 2 e cam stransa concurenta.Personal am ales mereu Bosch.
                  Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

                  Comment


                  • #10
                    Cel mai bun am avut in localitate 9l/100, iar afara 5.9l/100, pe autostrada pana 6.7l/100.

                    Comment


                    • #11
                      consum glk

                      Buna ziua.
                      Fiind in cautarea unui Mercedes Glk(din Germania)am intilnit urmatoarea dilema legata de consum.
                      Unele modele au CO2 159-161gr/km (clasa eficienta energetica B) cu un consum mediu de 6,1 l/100km iar altele au CO2 179-182 gr/km(clasa energetica C) cu un consum mediu de 6,9l/100km.
                      Paradoxul este ca au acelasi an de fabricatie , aceeasi putere,aceeasi norma de poluare.
                      Ma poate ajuta vreun coleg cu o explicatie logica.
                      Multumesc.

                      Comment


                      • #12
                        Bună ziua
                        De vreo două luni am achizitionat un mercedes GLK 220 CDI 4MATIC cutie automata. Am citit postarile de mai sus si vad ca cifrele sunt destul de diferite. Eu ma confrunt cu urmatoarea dilema: chiar daca ceasurile masinii indica un consum mediu de 6,7 litri la 100 de km, ( cand am luat masina am resetat consumurile la bord si de atunci am facut vreo 2500 de km) dupa calculele mele, alimentez de obicei de 200 de lei, (aprox. 34,5 litri) nu reusesc sa fac mai mult de 400 de km. Asta ar indica un consum mediu de 8,6 litri la 100. Ceea ce imi arata ceasurile ar fi undeva la maxim 8,1 pana la 8,5 in oras , iar afara intre 5,7 (cel mai putin) la o medie de 70-80 kmh si 6.7 pe autostrada - 130kmh cu tempomat, condus doar in modul confort.
                        Intrebarea este: poate fi o defectiune tehnica? Mentionez ca mai am un C klasse pe benzina si la acela, ceea ce scrie pe bord e real (daca scrie 9 litri la 100, atat a consumat.
                        Vă multumesc anticipat!

                        Comment


                        • #13
                          Buna ziua, posesor Mercedes GLK 250 4-matic din anul 2013 , luna oct.
                          La mine consumul pe bord imi arata mediu 8,1; pe autostrada rulez tot timpul la 150km/ora (Paris-Bruxelles; Paris-Brescia) consum intre 7,5 si 8,3; in oras aglomératie mare, blocage, intre 7,5-9,1.

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Logan | Dacia Logan |Anulare DPF