Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

GLK 220cdi 4Matic

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Tuturor posesorilor de MB si nu numai le urez un Craciun fericit si un An nou plin de realizari,sanatate si fericire.LA MULTI ANI!

    Comment


    • #62
      o nelamurire

      4maticul are v-un modul de control la glk? sau e permanent 4x4?

      Am incercat sa ma documentez, dar nu gasesc nimic clar si m-am gandit sa intreb la posesor, pentru ca pe wikipedia am gasit informatie cum ca 4matic ofera 3 moduri, 2wd si 2 moduri 4x4.

      multumesc.

      Comment


      • #63
        Salut.
        Posed si eu un GLK 220 CDI 4 MATIC din 2012 la care nu am navigatie. Intrebarea este ot istala navigatie la el?

        Comment


        • #64
          pt. Andr3y:

          4 MATIC vine de la 4x4 care este permanent la actualul sistem. Ceea ce ai citit tu pe Wikipedia se referea la prima generatie 4 Matic unde sistemul era format din trei moduri de operare, adica cele specificate de tine.

          Comment


          • #65
            Buna ziua

            Pentru nanciucristian,problema este destul de delicata pentru reprezentantele mercedes.Functie de sistemul audio instalat deja pe masina sant variante.
            Cel mai bun si ca pret si care merge instalat mai usor este sistemul Becker,la care si actualizarea harilor se face pe internet la preturi de bun simt.
            Trebuie totusi sa mergi la o reprezentanta unde,vei afla ce posibilitati sant.
            O zi buna

            Comment


            • #66
              Originally posted by nanciucristian View Post
              Salut.
              Posed si eu un GLK 220 CDI 4 MATIC din 2012 la care nu am navigatie. Intrebarea este ot istala navigatie la el?
              Poti!O sa coste destul de mult.Nu ai din fabrica macar preinstalarea ptr navigatie?

              sigpic

              "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

              Comment


              • #67
                Cei de la reprezentanta mi-au dat un pret de 6500 euro impreuna cu marirea display-ului si cu instalarea camerei de mers inapoi. Prea mult zic eu. Nu ma interesa decat un program de navigatie daca e posibil sa instalez, daca nu folosim mobilul.

                Comment


                • #68
                  Originally posted by nanciucristian View Post
                  daca nu folosim mobilul.
                  Sa pui numai navigatie te costa undeva la 2000 euro.(fara camera ptr marsarier si display mai mare).

                  Cel mai bine e pe telefon.IGO e vreo 65 euro ptr iPhone.Ti-au spus un pret sa scape,ca e foarte mult de munca.

                  Bafta.

                  sigpic

                  "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

                  Comment


                  • #69
                    Sau IGO gratuit pt android , merge super, multumit de el de trei ani aproape.

                    Comment


                    • #70
                      Scuze,dar ce sistem audio ai pe masina?

                      Comment


                      • #71
                        Originally posted by marinnelu View Post
                        Multumesc
                        Sant interesat si am sa ma uit dupa el.Masina se comporta excelent dar...sant momente intr-o depasire cand mai este nevoie de ceva..in plus.Asta o sa rezolve mai mult ca sigur acest mic dar important inconvenient.Mentin oferta de navi-update, Europa 2011-2012 versiunea 8 Comand Aps, NTG4(GRATIS).
                        Salut,

                        Numele meu este Cristi si te-as ruga daca se poate sa ma ajuti cu un update deharti pentru navigatie (de o saptamana sunt posesorul unui GLK 220 pachet AMG). Masina am adus-o din Germania, este fabricatie 2010, si pot spune ca sunt foarte multumuit pana acum avand in vedere ca am parcurs ceva mai mult de 2500 de km (2000 i-am facut numai sa o aduc din Germania).
                        Hartile care sunt instalate pentru navigatie sunt foarte bune, mai putin Romania unde sunt prezente doar drumurile mai importante.

                        Multumesc anticipat

                        Comment


                        • #72
                          Buna ziua
                          Am versiunea 10,comand aps NTG4 ,2012-2013,unde Romania este bine acoperita.Disponibila bine inteles gratis.
                          Locuiesc in Bucuresti
                          O zi buna

                          Comment


                          • #73
                            Originally posted by marinnelu View Post
                            Buna ziua
                            Am versiunea 10,comand aps NTG4 ,2012-2013,unde Romania este bine acoperita.Disponibila bine inteles gratis.
                            Locuiesc in Bucuresti
                            O zi buna
                            Multumesc de raspuns,

                            Deja am instalat versiunea 10 si pot spune ca pana acum este OK.
                            Intre timp am aflat ca trebuie sa trec si eu pe la reprezentanta sa schimb injectoarele si calculatorul de bord deoarece masina face parte din lista celor la care trebuiesc schimbate aceste componente.
                            As mai avea o rugaminte in cazul in care cineva ma poate ajuta - am constata ca s-a dus unitatea de Ballast Control Unit Computer - Cod: A204 870 32 26 de la unul din faruri.
                            Daca stie cineva unde as putea sa gasesc unul functional la mana a doua raman dator de cinste (nu de alta dar poate gasesc la un pret mai acceptabil decat la reprezentanta unde este 1400 de RON).

                            Multumesc

                            Comment


                            • #74
                              Originally posted by smart13 View Post
                              Multumesc de raspuns,

                              Deja am instalat versiunea 10 si pot spune ca pana acum este OK.
                              Intre timp am aflat ca trebuie sa trec si eu pe la reprezentanta sa schimb injectoarele si calculatorul de bord deoarece masina face parte din lista celor la care trebuiesc schimbate aceste componente.
                              As mai avea o rugaminte in cazul in care cineva ma poate ajuta - am constata ca s-a dus unitatea de Ballast Control Unit Computer - Cod: A204 870 32 26 de la unul din faruri.
                              Daca stie cineva unde as putea sa gasesc unul functional la mana a doua raman dator de cinste (nu de alta dar poate gasesc la un pret mai acceptabil decat la reprezentanta unde este 1400 de RON).

                              Multumesc
                              Revin cu o precizare - daca doreste cineva sa faca update la navigatie versiunea 10,comand aps NTG4 ,2012-2013 pot face copie la DVD-uri - bine inteles GRATIS.

                              Comment


                              • #75
                                Salut,
                                Ma puteți ajuta si pe mine va rog cu dvd-urile pentru navigație?
                                Mulțumesc. Numai bine!
                                2004 W211 E 220 CDI Avantgarde

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF