Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Cu ce tratam rugina?

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cu ce tratam rugina?

    Rog pasionatii de restaurari sa ne divulge si noua cu ce lucreaza ei contra ruginii care se afla din belsug
    Eu am incercat cu FERUGINOL(13 lei litrul) dar nu are efect decat la puncte foarte mici de rugina!
    La masina mea sunt probleme foarte mari cu rugina si nu stiu cu ce sa o tratez in zonele mai putin accesibile.
    Sa nu uit, sunt pasionat de masini vechi gen anii '80 ,am un audi 100 typ43 din '80 si un ford sierra hatchback din '84!

    Am auzit de un produs care transforma rugina in ceva tare care se poate chiar si vopsi! dar nu reusesc sa il depistez.

    Imi cer scuze daca mai este inca un topic cu asa ceva dar eu nu l-am gasit!

  • #3
    Pai vad ca este dat cu ceva pe acolo, seamana cu un fel de insonorizant ceva, nu stiu ce e...

    Comment


    • #4
      Curatare prin periere pana la tabla curata,grunduita, apoi acoperita cu insonorizant si peste un strat suptire de vasilina. In veci va fi a ta.

      Comment


      • #5
        Da, curatarea prin periere face treaba foarte buna, mai ales cu o perie din aia montata in bormasina (merge si cu mana dar curge multa sudoare!)
        Din pacate nu este eficienta intotdeauna. Daca rugina a apucat sa intre mai adanc, face niste mici crevase, asa, ca niste crapaturi minuscule si acolo nu se curata, ca nu intra nici un varf ac, daramite peria. Acolo se poate curata doar chimic.
        Eu am incercat mai multe solutii de la Autocenter (Iasi) care se laudau ca pot "transforma" rugina in metal curat dar nici una nu merge 100%. Cea mai buna a fost una de la Sonax, intr-o cutie alba cu dunga rosie, nu mai tin minte exact cum se numea. Chiar a transformat rugina in "ceva" care se putea vopsi. Am incercat de curiozitate sa curat acel ceva si parca tot am mai vazut puncte ruginite pe ici-colo.

        Cea mai buna metoda pare a fi prin electroliza, uitati-va aici, http://myweb.tiscali.co.uk/andyspatch/rust.htm
        Din pacate merge doar pentru piese mici, dar rezultatele sunt deosebite.

        Comment


        • #6
          Un pont aflat de la un tablagiu batran si vai de el: ulei de in ,special pentru zonele in care nu poti sa dai cu peria pana face " luciu" . Dupa ce se da cu ulei lasi cel putin 30 de min sa se uste, rugina nu va fi eliminata , doar stopata , se poate da cu grund peste ( prinde ).

          Comment


          • #7
            Originally posted by florindiesel View Post
            Rog pasionatii de restaurari sa ne divulge si noua cu ce lucreaza ei contra ruginii care se afla din belsug
            Eu am incercat cu FERUGINOL(13 lei litrul) dar nu are efect decat la puncte foarte mici de rugina!
            La masina mea sunt probleme foarte mari cu rugina si nu stiu cu ce sa o tratez in zonele mai putin accesibile.
            Sa nu uit, sunt pasionat de masini vechi gen anii '80 ,am un audi 100 typ43 din '80 si un ford sierra hatchback din '84!

            Am auzit de un produs care transforma rugina in ceva tare care se poate chiar si vopsi! dar nu reusesc sa il depistez.

            Imi cer scuze daca mai este inca un topic cu asa ceva dar eu nu l-am gasit!
            Salut Florin Am observat ,ca esti interesat de o solutie ,care sa opreasca evolutia rruginii. Aici la noi se gaseste o solutie ,care transforma rugina intro pelicula metalorganica ,care se poate vopsii dupå aceea cu vopsea contra ruginii sau se poate da un strat de antifoniu ,daca petele sint sub masina.Eu am folosit acel produs, si am fost foarte multumit de rezultatele obtinute. Solutia se numeste RUST MASTER----CORROSTABIL---RUST PROTECTION. Este o solutie asemanatoare ca laptele, cind se aplica pe pata de rugina ,iar dupå citeva minute primeste o culoare neagra , si rugina este petrificata. Este foarte eficienta ,in zonele unde este greu de curatat cu peria de sirma rotativa.

            Comment


            • #8
              Din pacate doar la voi ,la noi sigur nu gasesti asa ceva....sau poate stie cineva unde??
              Mercedes-Benz w202, C280, 1996
              Honda Accord 2.0MT, benzina ,2007

              Comment


              • #9
                Originally posted by fdan17 View Post
                Din pacate doar la voi ,la noi sigur nu gasesti asa ceva....sau poate stie cineva unde??
                Salut fdan17 Eu cred ca , primadata incerci sa cauti produsul , daca nul gasesti in comert , atunci poti sa dai un comentariu ca cel anterior. Eu sper ca nu am gresit cu numic , ca am recomandat, un produs care da rezultate foarte bune. O zi buna in continuare.

                Comment


                • #10
                  Originally posted by amg_0001 View Post
                  Salut fdan17 Eu cred ca , primadata incerci sa cauti produsul , daca nul gasesti in comert , atunci poti sa dai un comentariu ca cel anterior. Eu sper ca nu am gresit cu numic , ca am recomandat, un produs care da rezultate foarte bune. O zi buna in continuare.
                  Nu ai gresit cu nimic.Multumesc de informatie,o sa caut in comert dar nu cred ca o sa gasesc asa ceva,cam ce e pe piata romaneasca am probat toate produsele.O zi buna si tie.
                  Mercedes-Benz w202, C280, 1996
                  Honda Accord 2.0MT, benzina ,2007

                  Comment


                  • #11
                    Nu stiu in comert ce gasesti, dar daca sti vreun agent de la Wurth, vorbeste cu el. Au ei o solutie, alba la culoare si care dupa tratarea zonei cu pricina se poate vopsi. L-am incercat pe cobra mea si a dat rezultate. Bine, rezultatele nu sint vesnice, dar vreo 4 - 5 ani nu am mai vazut rugina in locurile respective. Depinde si de cat de bine protejezi anticoroziv locul dupa ce-l cureti. Inca ceva: nu reparati tabla cu flacara oxiacetilenica. In mod sigur, unde e arsa, tabla va rugini. In ceea ce priveste curatarea ruginei si nu neutralizarea procesului de oxidare, o metoda f buna e sablarea. Dar e mai dificil dpdv tehnic: iti trebuie un pistol de sablat mai bun, un material de sablare de calitate (cu toate ca merge si cu nisip) si un compresor cu un debit de aer destul de mare, pt ca un pistol de sablat e cam gurmand cu aerul comprimat...

                    Comment


                    • #12
                      Originally posted by iulian r View Post
                      Nu stiu in comert ce gasesti, dar daca sti vreun agent de la Wurth, vorbeste cu el. Au ei o solutie, alba la culoare si care dupa tratarea zonei cu pricina se poate vopsi. L-am incercat pe cobra mea si a dat rezultate. Bine, rezultatele nu sint vesnice, dar vreo 4 - 5 ani nu am mai vazut rugina in locurile respective. Depinde si de cat de bine protejezi anticoroziv locul dupa ce-l cureti. Inca ceva: nu reparati tabla cu flacara oxiacetilenica. In mod sigur, unde e arsa, tabla va rugini. In ceea ce priveste curatarea ruginei si nu neutralizarea procesului de oxidare, o metoda f buna e sablarea. Dar e mai dificil dpdv tehnic: iti trebuie un pistol de sablat mai bun, un material de sablare de calitate (cu toate ca merge si cu nisip) si un compresor cu un debit de aer destul de mare, pt ca un pistol de sablat e cam gurmand cu aerul comprimat...
                      Am gasit ceva la Baumax ,pentru garduri forjate,Hermanite parca ii zice o sa incerc sa vad ce poate ,oricum mersi de ajutor.
                      Mercedes-Benz w202, C280, 1996
                      Honda Accord 2.0MT, benzina ,2007

                      Comment


                      • #13
                        Va recomand cu caldura o solutie de la Augsburg impotriva ruginutei la mine a dat rezultate foarte bune, este la flacon cat o doza mica de cola, rustbremse se numeste si nu era scump ( 25 RON). A trebuit sa tratez pe la mine niste pete rebele de rugina si am fost multumit de rezultat.

                        Comment


                        • #14
                          Intrebare pentru cei ce au folosit feruginol

                          Am mici pete de rugina pe la praguri. Intrebarea este: pot folosi feruginol? afecteaza in vreun fel vopseaua?

                          Comment


                          • #15
                            Originally posted by radu cartianu View Post
                            Am mici pete de rugina pe la praguri. Intrebarea este: pot folosi feruginol? afecteaza in vreun fel vopseaua?
                            Mai bine dai vopseaua jos si iti faci iar vopsea la nuanta dupa codul de vopsea.Faci treaba buna asa si asa iti si dai cu grund bine pragurile.Merita efortul.

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Logan | Dacia Logan |Anulare DPF