Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Reconditionare W123 COUPE

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sa dea Domnul sa iasa bine si sa se bucure omul de ea . Ar fi pacat de munca si de bani . Personal , ii doresc succes total ! .

    Se pot schimba chederele , dar daca nu se pasuiesc bine si tablele , fluiera vantul pe acolo de zici ca-i Siberia . Exemple sunt destule .

    Binenteles ca totul are un pret .
    Si treaba asta "cu oferta de nerefuzat" este relativa .
    Cand iti dai seama ca ai dat-o in bara si realizezi ca nu se merita , accepti orice oferta si ti se pare "de nerefuzat" . Dar , "never say never" . Nu se stie niciodata ce-ti rezerva viata si pe cine-ti scoate in cale Providenta .

    Referitor la treaba cu REMAT-ul , alta nebunie , parerea mea . Dar asta este alta discutie .

    Scuze pentro off .
    Stima ! .

    Comment


    • Am luat pensula in mana si am trecut la treaba.
      Am consumat 2 (doua ) cutii de mastic pensulabil ptr a da pe suduri - si nu numai.
      Trece si saptamana asta daca nu ma bag in ei, sa faca treaba.
      Maine dau cu teroson jumate de burta si contraaripile.Eu sau ei...

      De miercuri pauza ...de ski - pana duminica.

      Dupa... pe capul lor din nou.

      Maine fac alte poze mai clare - azi era tarziu si ptr mine.
      Attached Files

      Comment


      • Binenteles ca totul are un pret .
        Si treaba asta "cu oferta de nerefuzat" este relativa .
        Cand iti dai seama ca ai dat-o in bara si realizezi ca nu se merita , accepti orice oferta si ti se pare "de nerefuzat" . Dar , "never say never" . Nu se stie niciodata ce-ti rezerva viata si pe cine-ti scoate in cale Providenta .


        Off topic:

        Cand am vazut cata rugina are masina, mi-am zis ca "fiecare masina are fraierul ei" -adica cumparator.
        La fel e cu orice masina -noua sau veche- se gaseste cate un cumparator ptr fiecare.
        Profit de pe urma lor? 100 euro tot profit se cheama.
        Sau cand pierzi cate 1000 euro/an la un plastic -se devalorizeaza an de an masinile noastre de zi cu zi.- atunci nu te mai gandesti la profit.
        In 2008 am dat 11000 euro pe Pasatul meu.Acum nu iau 4000 euro.

        Masinile astea "de epoca" au cumparatorii lor.
        Multi nu se uita la bani -doctori, politicieni, etc
        Noi, cei care muncim pe sub ele, vrem cat mai bune si cat mai ieftine.

        Nu-mi fac probleme ca nu as vinde masina cu cat as cere pe ea.
        Nu ma grabesc, ca oricum am nevoie de a doua masina ptr drumuri scurte de oras.

        Discutia cu vandutul este cam "precoce".
        Mai e cale lunga pana va fi gata , si pretul sare zilnic ... in sus .

        Client am deja ptr ea.... dar ... e prieten de familie si n-as amesteca relatiile.
        Last edited by altho; 02-02-2015, 19:00 PM.

        Comment


        • Originally posted by altho View Post
          [B]

          Client am deja ptr ea.... dar ... e prieten de familie si n-as amesteca relatiile.
          Aici ai perfecta dreptate . Cele mai proaste afaceri le faci cu rudele sau prietenii .
          In rest , sa auzim numai de bine ! .

          Stima ! .

          Comment


          • Originally posted by nora-marian View Post
            O poala de bani
            1500€ e mult toată tinichigera? E pomana, crede-ma. Nu am mai auzit de prețuri din astea decât la aia care vopsesc in sura, sau in fata blocului cu Emaur.
            Si văd ca face treaba buna moșul asta la coupe.
            Apropo Dan, ai găsit Periile de la trapa? Acum parca as vrea si eu sa iau un set.

            Comment


            • Acele perii se pot comanda, la un pret destul de piperat!
              Bruno Sacco... “for the designer, the automobile is one of the most complex design problems of all. The car is a synthesis between function and aesthetics on the one hand, and a number of other concrete and abstract factors which undergo constant change.

              W126 280SE
              W123 280CE
              W126 500SEC
              W220 500L

              'Mercedes Benz...The Best or Nothing'

              Comment


              • Originally posted by mer_se280 View Post
                Acele perii se pot comanda, la un pret destul de piperat!
                Da, știm prețul

                Comment


                • 100 $ cu tot cu transport.... m-am obisnuit cu pretul.
                  Se pot monta dupa ce e gata toata masina- direct prin trapa.
                  Alea de cauciuc sunt mai complicat- trebuie sa dau jos trapa.

                  Sa termin coupeul, apoi ma ocup de W116.

                  Comment


                  • S-a facut luni si la service.
                    Au intors masina pe partea cealalta.Dezastru cu litere mici.
                    Adica nu e chiar asa mult , dar tot este.
                    Am sa schimb numai jumate de prag, ca pare intreg restul.
                    Trebuie sa intru la curatat terosonul vechi, sa mai dau cu sigilant peste sudurile de pe partea cealalta care se mai vad prin terosonul negru nou dat.
                    Vad ca am scurgeri pe langa planetara din grup.( ultima poza)
                    Are vreo garnitura de cauciuc, sau de carton ?

                    Levi, am facut alt folder, de aia am numerotat de la 1 din nou .
                    Attached Files
                    Last edited by altho; 02-09-2015, 10:44 AM.

                    Comment


                    • Are simering....

                      Comment


                      • Capul pragului se poate confectiona. Ai grija ca este posibil ca ramforsarile suportului de cric sa fie afectate. Daca au cea mai mica rugina reparale ca acolo nu poti sa umbli decat taind pragul.
                        Revizii si reparatii instalatii climatizare auto si casnice.
                        Reparatii frigidere, congelatoare, lazi si vitrine frigorifine.
                        Onorez comenzi si in Bucuresti
                        Tel. 0736375626 Marian

                        Comment


                        • Suportul de cric va fi reparat ca pe partea cealalta.
                          Sper ca azi .

                          Comment


                          • Originally posted by andrei_dent View Post
                            1500€ e mult toatã tinichigera? E pomana, crede-ma. Nu am mai auzit de prețuri din astea decât la aia care vopsesc in sura, sau in fata blocului cu Emaur.
                            Si vãd ca face treaba buna moșul asta la coupe.
                            Apropo Dan, ai gãsit Periile de la trapa? Acum parca as vrea si eu sa iau un set.
                            Ai dreptate si eu sunt tinichigiu, dar de o asemenea masia nu nu m-as fi apucat. Sa zic ca m-as incumeta la asa ceva dar numai daca dupa terminarea lucrarii as ramane cu 1500 euro bani curati. Sa gandim cat costa materialele (acetilena, oxigenu, sarma, curentul, etc) Daca in pretul de 1500 de euro intra toate astea inseamna ca colegul nostru trebuie sa faca si o cinste zdravana tinichigiului. Numai cata munca este sa croiesti un petic si apoi sa sudezi si sa para ca nu sa umblat acolo, sa cauti si sa racai prin toate colturile masinii. Daca exista posibilitatea une sablari inainte de carpeala era excelent. Din mea, toata stima tinichigiului pentru rabdare si maestrie.
                            Revizii si reparatii instalatii climatizare auto si casnice.
                            Reparatii frigidere, congelatoare, lazi si vitrine frigorifine.
                            Onorez comenzi si in Bucuresti
                            Tel. 0736375626 Marian

                            Comment


                            • Originally posted by altho View Post
                              1200 euro cu tot cu vopsit in cuptor.- materialele lor.
                              Alti bani au fost elementele de reparatii-praguri, portbagaj, podele, etc.
                              Cam 300 euro.
                              De fapt, 1500 euro sunt numai 1200 euro materiale si munca de la service.
                              300 euro sunt reperele cumparate de mine.
                              In 1200 euro este inclusa si vopsitoria in cuptor, cu vopseaua si materialele lor.

                              Vad si eu ca e multa munca, si n-am de gand sa profit de proasta negociere.
                              Am sa mai cotizez cu euroi la finalul lucrarii - daca o sa iasa bine si vopsitoria.

                              Oricum tinichigiul este "uns" saptamanal cu cate "una suta lei " atentie.

                              Am desfacut motorasul de la trapa - nu avea vaselina deloc.
                              Ce vaselina sa-i pun? Am ceva cu lityum-calciu, de la Total.
                              Si cat sa-i pun? Acoper rotile dintate cu vaselina?
                              Attached Files

                              Comment


                              • Ar trebuii sa ii ridici ceva statuie la scara 1/1 ... dai dracului de 100 lei .

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF