Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Reglaj geometrie roti SPATE w201

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Doar cand schimbi bucsaraia trebuie obligatoriu sa refaci geometria.
    Mercedes Benz W124 250 Turbo Diesel
    Mercedes Benz 190E din 1983.-Fosta

    Comment


    • #17
      Va multumesc,
      Astept in continuare pareri, sfaturi
      W202..C 200, 100Kw,benzinar din `95
      http://www.clubmercedes.ro/my-w202-c...51.html?t=8551

      Comment


      • #18
        mare alb tu ai C Klass..nu 190
        Mercedes Benz W124 250 Turbo Diesel
        Mercedes Benz 190E din 1983.-Fosta

        Comment


        • #19
          Telescoapele si marimea cauciucurilor nu influenteaza cu nimic geometria. bucsaraiele da. dar si alea, numai unele. de exemplu de la bara stabilizatoare, semicaseta nu. capetele de bara, pivotii, bucsele de la brat deregleaza geometria dar si acolo cu un compromis se pot nimeri dar nu merita.

          Comment


          • #20
            Originally posted by marele_alb View Post
            Va salut,

            Vorbim de un W202,C200,berlina, an 1995, Classic, 100Kw

            Imi poate spune cineva daca reglarea geometriei rotilor, are vreo legatura sau este afectata cu ceva de suspensia masinii mai precis de telescoape (amortizoare).

            Joi merg sa imi schimb/repar toate bucsele/pivotii/bieletele care sunt defecte
            -dupa asta vreau sa merg sa imi reglez geometria,

            Dar... imi "bat" telescoapele, sunt praf, si urmeaza se le schimb,...este indicat sa le schimb inainte sa reglez geometria? , ca acasta sa fie facuta cu noile telescoape? sau nu au nici o legatura?

            Tot in sensul asta,am o nelamuriere in legatura cu rotile de vara,
            -am mai pus problema asta
            -rotile de vara sunt 205/55/16(jante aliaj originale MB) si cele de iarna 195/65/15(jante de otel originale MB)
            Geometria se va regla cu rotile de iarna pe masina
            Afecteaza cu ceva cand voi pune rotile de vara?

            Stiu ca sunt intrebari aparent tampite, dar am mare nevoie de aceste 2 raspunsuri,
            V-as fi recunoscator..

            VA MULTUMESC FRUMOS, SI ANTICIPAT

            Ps: aceste raspunsuri mi-ar fi foarte utile pana maine seara , fara sa ma injurati...
            Pai este foarte simpla problema.

            Cand am fost la unghiuri... si am cam fost (de vazut dansatul meu de spate in alte posturi) meseriasii aveau pareri impartite despre ce afecteaza reglejele si ce nu.
            In cazul tau, umbland si la bucseraie si la mai multe acareturi, nu are rost sa faci unghiurile inaintea schimbarii telescoapelor. Faci toate manopera si apoi mergi la unghiuri. Nu vad de ce te-ai grabi cu unghiurile inainte sa termini balamucul.

            Legat de treaba cu rotile de iarna/vara, nu afecteaza unghiurile si nu conteaza cu care din ele faci reglajul. Este insa o regula de aur, pe care eu nu prea am respectat-o iarna trecuta, musai sa ai jante identice pe toate rotile . Eu am mers cu aliaj pe fata si tabla pe spate, ca aveam doar 2 de iarna si am mai revenit odata cu toate 4 de aliaj ca minteau la matematica.

            Sa ai spor
            W203 - 2001

            Comment


            • #21
              Am rezolvat problema,
              Cu bucsaraia am rezolvat, maine montez telescoape noi Boge Automatic, gaz+ulei, si dupa aia merg sa fac geometria,

              Daca imi poate recomanda cineva un service care se ocupa de geometrie in Cluj, sa aiba preturi pamantene, va rog...

              Va multumesc,
              Toate cele bune
              W202..C 200, 100Kw,benzinar din `95
              http://www.clubmercedes.ro/my-w202-c...51.html?t=8551

              Comment


              • #22
                Cine stie in judetul Hunedoara,unde se face geometria rotilor,s-au in apropierea judetului ca nu am gasit pe nimeni pana acum sa faca o geometrie cum trebuie miau distrus toata afacerea la rotile pe fata cand vireaza zici ca imi rupe rotile nu alta.Va rog ajutatima!

                Comment


                • #23
                  Salut, "marele_alb", eu imi fac geometria la un nene care are un atelier pe strada cu R.A.R-ul, eu sunt multumit de ce face omu. Daca te mai intereseaza pot sa iti dau numarul de tel.

                  Comment


                  • #24
                    exista brate cu excentrice pt ambele unghiuri.doar ca sunt greu accesibile si mai nimeni nu le acceseaza din lene.dar exista

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Logan | Dacia Logan |Anulare DPF