Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Reglaj geometrie roti SPATE w201

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Reglaj geometrie roti SPATE w201

    Initiez acest thread deoarece in ciuda faptului ca m-am uitat cu atentie sub masina nu am vazut cum se face reglajul geometriei la link-urile de spate.

    Cine s-a lovit de problema si imi poater spune ce s-a facut in cursul operatiei....este invitat sa posteze.

    Iata citeva poze de sub fustita masinutei mele...






  • #2
    Are niste suruburi la bascula cu seibi excentrice,mam uitat la mine cind iam facut unghiul.Cind ajungem la Ovidiu o sa iti arat pe puntea desfacuta si sa iti iei ce iti trebuie.

    Comment


    • #3
      Da...asa arata si in documentatie...dar la mine sunt doar suruburi...
      Asta ma nelinisteste...Miine le desfac sa vad ce e cu ele...

      Comment


      • #4
        Sa le faci semne la saibe inainte sa le desfaci,asa am facut si eu si statea dupa ca o gasca batrana.

        Comment


        • #5
          Probleme este ca am gasit excentricele de reglaj doar la unghiul de convergenta dar nu si la cel de cadere...

          Comment


          • #6
            Si eu am fost la service si au zis ca pe spate nu se regleaza... poti pune niste poze? Mersi

            Comment


            • #7
              In toata documentatia am gasit ca la anul 89-93 se regleaza convergenta - bratele care au la capatul de la roata un cap de bara iar excentricul se afla la prinderea in caroserie....si unghiul de cadere al carui reglaj nu l-am gasit.

              Pentru cadere ar fi trebuit da am excentric la prinderea basculei inferioare de caroserie dar nu am nici un reglaj acolo.
              Iar la celelalte brate nu am gasit nimic.
              Dca nu am reglaj la unghiul de cadere de ce mi-l da ca reglabil in cele 2 documentatii?

              Comment


              • #8
                Azi am fost la standul de geometrie si de verificat rotile si cei de acolo mi-au confirmat ca nu am reglaj de cadere ci numai de convergenta pentru rotile de spate.

                Ce m-a contrariat este faptul ca roata care nu imi place cum sta pe aparat este OK cu parametrii corecti (dar totusi imi uzeaza roata)iar cea care nu imi creaza probleme este pe rosu in scala de parametri.

                Voi pune foto din timpul operatiunilor si scanari dupa


                buletinul de masuratori dar si dupa documentatia mea...

                Astept parerile voastre.

                Comment


                • #9
                  Datele din documentatie si masuratorile de pe masina mea...






                  Comment


                  • #10
                    Ca tot veni vorba de geometrie si nu vreau sa incep alt topic, am fost si eu la reglaje unghiuri - doar cele de pe fata, pentru ca cei de acolo nu au stiut ca se regleaza si pe spate - si au iesit bine, dupa ce s-a chinuit unul la capul de bara dreapta, care oricum va fi schimbat. Dar e OK.
                    Acum problema este alta: imi trage destul de bine catre dreapta, si la viteze mici si la mai mari. Nu imi dau seama de ce, pentru ca mecanicul mi-a spus ca problema era pe stanga si asta am vazut-o si eu. Imi puteti spune care e cauza?
                    Multumesc si o seara faina.
                    MERCEDES 190E benzina 1.8 (1992) / SB08DTD

                    Comment


                    • #11
                      Cauze: o roata mai mica (anvelope), un cauciuc desumflat, sau unghiul de fuga facut prost!!! mergi inapoi la cei ce ti-au facut unghiul de fuga si spune-le ca trage in dreapta, sa-l faca din nou

                      Comment


                      • #12
                        Cauciuc mai desumflat, mai tocit, cu o mica denivelare (galma), mai greu decat celalalt, recomandare intoarcele invers pe cele de pe fata si daca tot trage atunci e geometria aiurea, sau vreun capat de bara hot!
                        BAFTA si sa auzim de bine!

                        Comment


                        • #13
                          cauciucurile sunt bune (aproape noi) profil identic si intr-adevar am probleme cu capatul de bara de pe dreapta, unde trage ... tre' sa le schimb saptamana asta si dupa aia schimb si rotile intre ele si refac unghiurile. Revin. Multumesc de info.
                          MERCEDES 190E benzina 1.8 (1992) / SB08DTD

                          Comment


                          • #14
                            2 raspunsuri rapide va rog

                            Va salut,

                            Vorbim de un W202,C200,berlina, an 1995, Classic, 100Kw

                            Imi poate spune cineva daca reglarea geometriei rotilor, are vreo legatura sau este afectata cu ceva de suspensia masinii mai precis de telescoape (amortizoare).

                            Joi merg sa imi schimb/repar toate bucsele/pivotii/bieletele care sunt defecte
                            -dupa asta vreau sa merg sa imi reglez geometria,

                            Dar... imi "bat" telescoapele, sunt praf, si urmeaza se le schimb,...este indicat sa le schimb inainte sa reglez geometria? , ca acasta sa fie facuta cu noile telescoape? sau nu au nici o legatura?

                            Tot in sensul asta,am o nelamuriere in legatura cu rotile de vara,
                            -am mai pus problema asta
                            -rotile de vara sunt 205/55/16(jante aliaj originale MB) si cele de iarna 195/65/15(jante de otel originale MB)
                            Geometria se va regla cu rotile de iarna pe masina
                            Afecteaza cu ceva cand voi pune rotile de vara?

                            Stiu ca sunt intrebari aparent tampite, dar am mare nevoie de aceste 2 raspunsuri,
                            V-as fi recunoscator..

                            VA MULTUMESC FRUMOS, SI ANTICIPAT

                            Ps: aceste raspunsuri mi-ar fi foarte utile pana maine seara , fara sa ma injurati...
                            W202..C 200, 100Kw,benzinar din `95
                            http://www.clubmercedes.ro/my-w202-c...51.html?t=8551

                            Comment


                            • #15
                              Salut.Din cate stiu eu dupa schimbarea telescoapelor trebuie facuta geometria.Sa vedem ce zic si alti colegi.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF