Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Ce tip de benzina folositi?

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Mult timp am bagat de la Lukoil mai ales ca stau la 150 de m de o statie. Dar in ultima vreme evit sa bag de la ei. Pe la noi nu prea se aud lucruri bune si chiar am cunostinta de cateva faze cu benzina "botezata".
    Acum prefer sa bag de la Petrom de 95 si pot sa zic ca sunt multumit.

    Insa trebuie precizat ca benzina de la noi nici nu se compara cu benzina "de afara". In vara trecuta in circuitul facut prin Europa am ars vreo 500 de litrii alimentat in cea mai mare parte la Shell si pot sa spun ca comportamentul motorului e absolut diferit!

    Acum ca avem cam aceleasi preturi cand o sa mai ies din tara prefer sa alimentez acolo decat sa plec la drum cu rezervorul plin cu benzina "aditivata" de la noi!
    W123 280E Blue Green Metallic

    W126 280SE Champagne Metallic
    W126 280SE Black Blue Metallic
    W126 500SE Lapis Blue Metallic
    W126 500SE Midnight Dark Blue

    W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
    W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

    Comment


    • #17
      Salut , eu bag 99+ de la Petrom , sunt foarte multumit. O singura data am folosit si o solutie pt marirea cifrei octanice , fugea de rupea pamantul .

      Comment


      • #18
        Eu bag de oriunde si in general de 95.

        Comment


        • #19
          Cel mai prost combustibil e cel de la LUK. De fiecare data cand am folosit motorina lor, masina mi-a facut probleme. Si toti cei care au masini mai sensibile la calitatea carburantului , adica modele noi de motoare au avut probleme , unii chiar mari din cauza proastei calitati, mai ales la motorina.

          Evitati LUK OIL si masina o sa fie mai fiabila.

          Comment


          • #20
            Originally posted by 300zxtt View Post
            Cel mai prost combustibil e cel de la LUK. De fiecare data cand am folosit motorina lor, masina mi-a facut probleme. Si toti cei care au masini mai sensibile la calitatea carburantului , adica modele noi de motoare au avut probleme , unii chiar mari din cauza proastei calitati, mai ales la motorina.

            Evitati LUK OIL si masina o sa fie mai fiabila.
            Subscriu, am alimentat 6 luni de la LUKOIL si masina dadea in nas se chinuia de multe ori, cand am schimbat filtru de benzina avea namol in el, de atunci folosesc Petrom si PetromV ...nu mai am absolut nicio problema.

            Drumuri bune!
            1994...Mercedes Benz...w202, c180
            Dragoste la prima vedere...

            http://www.clubmercedes.ro/w202-merc...2.html?t=10022

            Comment


            • #21
              Eu eram fan Petrom V Carrera 95,o consuma mai geru,dar mergea ca dracu!Oscila relantiul,putere mai deloc,numai dezavantaje exceptand consumul care era foarte bun.Acum am trecut tot la Carrere 95,dar de la OMV,de care sunt mai mult decat multumit.Mi-e greu sa nu merg sportiv cu ea,trage de rupe,merge motorul rotund,deci..jos palaria!Dar parca o consuma ceva mai repede decat p-aia de la PetromV.Oricum,motorul e foarte fericit cu ea.Nu mai bag benzina de altundeva,decat cand n-o sa am incotro!
              W124 E220 din 95

              Comment


              • #22
                Salut !

                In ceea ce priveste benzina eu iau numai de la MOL mereu de la aceeasi pompa si acelasi tip Euro 5-98 care acum e undeva pe la 5.06 RON scump dar stiu sigur ca banzina e curata si ca masina se infige daca ii dau mai tare.
                Consumul ei este undeva pe la 12 pe mai sportiv si 10 la mers normal.
                Recomand oricui macar sa incerce benzina de la MOL este de o calitate EXCEPTIONALA !!!

                Comment


                • #23
                  De ce ar trebui sa alimentam cu benzina recomandata de producator:
                  Autoblog brings you car news; expert reviews of cars, trucks, crossovers and SUVs; and pictures and video. Research and compare vehicles, find local dealers, calculate loan payments, find your car's book value and get a service estimate at Autoblog.com.
                  Last edited by mircea600sel; 08-25-2010, 01:19 AM.

                  Comment


                  • #24
                    Din discutiile purtate pe forum ( subiectul a mai fost dezbatut ) a reesit ca o benzina foarte buna ar fi cea de la Rompetrol, care o rafineaza la Petromidia ( rafinarie construita la ordinul lui "ceasca" numai pentru livrari la export ) .
                    Eu alimentez numai de la OMV, dar asi incerca-o si pe asta de la Rompetrol .Stie cineva prin sect.2 unde sunt amplasate benzinariile respective ?. Multumesc !.

                    Comment


                    • #25
                      Am alimentat 2 ani de zile fara probleme de la OMV,acum bag de vreo cateva luni de la Rompetrol si se simte diferenta la trasul motorului,merge mai bine cu cea de la Rompetrol,reprezentanta SEAT din Sibiu a avut o perioada buna de timp probleme cu injectia motoarelor de pe masinile lor si au ajuns la concluzia ca majoritatea ce au patit-o au alimentat de la MOL,nu vreau sa fac reclama proasta,dar intr-adevar cand am avut Vectra care era pe benzina mergea cateodata chiar rau motorul,se punea in bot urat de tot,clasamentul l-am facut tot pe threadul asta daca va uitati si e asa,deoarece fratemio s-a ocupat de livrari de motorina in cantitati foarte mari si i-a facut tot timpul analiza,nu va mai zic ca in multe firme de astea mici a gasit un procentaj foarte mare de nisip si ulei si doar un 10%din cantitate era motorina pura,deci va mai ganditi de la ce cad pompele sau injectoarele sau de ce nu trag motoarele cum ar trebui sa traga.

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Logan | Dacia Logan |Anulare DPF