Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Poate avea un W 201 euro2 ?

Collapse
This topic is closed.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Poate avea un W 201 euro2 ?

    Am un prieten care si-a adus ieri un W201 an fabr. 1992 motor 2500 diesel din Austria,el sustine ca a vorbit cu cineva de la RAR si ca masina are euro 2 .Cine poate da mai multe date despre modelul asta? Asta este seria la caroserie-WDB2011261F923427 multumesc.

  • #2
    Greu de crezut.

    Comment


    • #3
      VIN WDB2011261F923427
      Model 190 D 2.5
      Chassis 2011261F923427
      Engine 602911 10 107838 (Generatie 01.85 - 06.93)
      Transmission 717413 06 000906
      Order 0 1 203 02741
      Approx. year 1991

      Eu zic ca este Non-Euro.
      Pentru a avea sanse sa iasa la RAR macar Euro1, teoretic tipul de motor ar fi trebuit sa fie OM605.911 (Generatia 07.93 - 06.95), practic eu inca nu am vazut omologare RAR cu Euro1 la Mercedes.
      Last edited by orca; 07-14-2008, 22:32 PM.
      .. ________ ..
      o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
      (Oo\==/oO)
      ..U...............U.
      Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
      http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

      Comment


      • #4
        Multumesc ORCA .Si eu zic ca este non-euro si ca omul sa intepat rau -a dat pe masina 2400 euroi.

        Comment


        • #5
          daca era benzina mai discutam...dar diesel...nici eu nu cred.

          Comment


          • #6
            E non-euro. Punct.

            Comment


            • #7
              stiu si eu pe cineva care sia adus un 190e si pe talonul nemtesc scrie euro 2 dar cei de le rar iau spus ca nu il iau in considerare numai daca este trecut si pe cartea mare a masinii... aceiasi teapa

              Comment


              • #8
                Am fost cu ea la RAR si raspunsul-NON EURO .

                Comment


                • #9
                  Poate avea euro 2. Eu am achizitionat un 190 2.0 din '92 care din fabrica a fost euro 1, iar in Germania i s-a instalat un sistem de curatire a gazelor fabricat de firma Twintec si a devenit euro 2. Am intampinat probleme cu cei de la RAR care initial au zis ca e non-euro. Dupa o luna jumatate de timp pierdut dupa tot felul de acte nemtesti am reusit sa-i conving ca este euro 2 si am primit carte de identitate pe euro 2. Sunt obligati sa recunoasca daca in actele masinii e trecut euro 2 si pe masina exista acel sistem. Afara nu cred ca se dau tzepe in acest sens, daca pe acte este euro 2 nu are cum sa fie o tzeapa.

                  Comment


                  • #10
                    Hello, tocmai am vazut si eu discutia asta si voiam sa va intreb legat tot de un Mercedes 190E pe benzina ; motor 2.0 din luna Mai 1992, as dori sa stiu ce euro este .. asa am inteles de la cunostinte ca e Euro 2; cele fabricate pana in anul 1991 sunt euro 1 (ma refer strict la modelul pe benzina 2.0)

                    Doresc sa`mi confirmati si voi aceasta teorie fiindca urmeaza sa intru in posesia unei astfel de masini, eu ma pricep mai mult la VW fiindca o am de 3 ani si nu am avut ocazia sa intreb si despre aceasta masina mai multe detalii.

                    Astept raspunsurile voastre si va multumesc anticipat !

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by raduburcea View Post
                      Poate avea euro 2. Eu am achizitionat un 190 2.0 din '92 care din fabrica a fost euro 1, ...
                      Despre ce motorizare este vorba, diesel/benzina ?, ce TYP de motor ?, fara aceste precizari ne rezumam la povesti.
                      Daca este adevarat ca ai reusit sa-i "convingi" pe cei de la RAR sa-ti recunoasca ka fiind E2 un motor E1, te rog fa-i o poza CIV-ului (la rezolutzie buna), sau scaneazal, pentru a-i ajuta pe cei ce sant in aceasi situatie, eventual sterge pentru "intimitate" ultimele 3-6 cifre din seria de caroserie

                      Originally posted by HackY25 View Post
                      ...legat tot de un Mercedes 190E pe benzina ; motor 2.0 din luna Mai 1992, as dori sa stiu ce euro este .. asa am inteles de la cunostinte ca e Euro 2; cele fabricate pana in anul 1991 sunt euro 1 (ma refer strict la modelul pe benzina 2.0)
                      Ce TYP motor are ?, daca typ-ul motor este M102, poti sa-l uitzi, nu este E2. Mercedes benzinar in 4 cilindrii cu E2 este motorul typ M111, care eu nu stiu sa fi echipat modelul W201 (190).
                      Este E2 doar daca in Fahrzeugbrief sus la Schlüsselnummern este trecut unul din urmatoarele numere : 25, 26, 27, 49, 51.

                      In poza atasata se poate vedea unde se afla situat Schlüsselnummern in Fahrzeugbrief-ul (german), spre exemplu : este o Toyota din anul 1999, care este Non-Euro, Schlüsselnummern fiind 23
                      Attached Files
                      Last edited by orca; 08-09-2008, 11:48 AM.
                      .. ________ ..
                      o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
                      (Oo\==/oO)
                      ..U...............U.
                      Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
                      http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

                      Comment


                      • #12
                        Am sa fac o copie. Deocamdata actele sunt la o firma de inmatriculari. Cand le primesc am sa fac copie. Deci ideea e urmatoarea masina din fabrica era euro 1, dar la nemti se poate instala un sistem de curatire a gazelor de emisie Abgasreinigungsystem si masina devine euro 2. In acte le Schlussel scrie 25. Deci a fost transformata in euro 2 oficial. Motorul pe care il am eu este 102.962.
                        Last edited by raduburcea; 08-09-2008, 12:11 PM.

                        Comment


                        • #13
                          Masina de care vb eu e din Italia .. acolo sa cumparat de noua si a avut doar un singur proprietar care sunt sigur ca in afara de consumabile schimbate la timp nu a facut alte imbunatatiri; prin data de 17 luna aceasta o sa ma int cu el din nou si o sa scanez actele masinii si postez aici informatia .. poate reusiti voi sa ma ajutati dupa aceea cu mai multe info .. ms mult de raspuns ^^

                          Comment


                          • #14
                            si eu am luat un 190 2.0 benzina din 88 care este trecut euro 2, tot asa fostul propietar a montat ceva la motor, pe 15 octombrie am programarea la RAR, sper sa il recunoasca euro 2

                            Comment


                            • #15
                              In iunie 2007 am cumparat din Germania un MERCEDES 190 ,motor 2.3 benzina. Pe actele masinii nemtesti este trecuta norma de poluare EURO 2 in urma montarii unui catalizator ,sonda lambda si tot sistemul electronic aferent catalizatorului. Desi suntem in octombrie nici acum nu am reusit sa inmatriculez masina deoarece "atotputernicul " RAR nu respecta si nu in considerare actele germane ( brieful mic si mare ) daca nu am dovada de la service-ul care a montat catalizatorul si proprietarul la trecut in actele oficiale ale masinii.
                              Deci..........imi spune cu nonsalanta daca vreau imi trece norma NON-EURO.
                              Nu prea mai stiu ce sa fac...............
                              Apropo masina este din ianuarie 1989 ,iar RAR-ul au niste tabele pe ani de fabricatie in care dupa seria masinii este NON EURO.
                              Voi revenii cu amanunte....!!!!!!!!!

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF