Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

W124, aventura continua...

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    D-le Dragos, va urmaresc postarile si apreciez felul d-voastra de a trata "problemele" aparute sau modificarile facute la steluta din dotare .
    Pot spune ca mesteriti exact ca la carte.
    Tot respectul meu pentru tot ceea ce faceti.




    stima
    Banii nu aduc fericirea, dar e mai confortabil sa plangi intr-un mercedes decat pe o bicicleta...!!!

    Comment


    • #92
      The day after...

      Bună seara !


      Am mai mișcat ceva astăzi... Pentru că viata e o târfa care te f*te la modul profesionist, am făcut testele cu discurile noi și etrierii de 300CE-24 de față, cu același rezultat ca și pe spate... Discurile au 25mm grosime, canalul din etrier doar 24mm...

      Pentru că nu sunt genul care să mă sperii de munca de lăcătuș, azi am manipulat etrierii față. Am împrumutat un flex mare Makita, am inaugurat și flexul meu mic (marca Flex, binențeles...), câteva perii de sârmă, două pile dreptunghiulare finlandeze de dimensiuni diferite și, cu mare chef de lucru, m-am cantonat pentru o ora și jumătate în fața unei menghine (sau menghini, că și așa e corect) dintr-un atelier de prelucrări mecanice.

      La început, treaba a arătat așa:

      Privire de ansamblu.jpg

      Apoi, după ceva efort, s-a ajuns la asta:

      37.jpg 38.jpg 39.jpg 40.jpg

      Un prim plan aproape de finalul prelucrării:

      Close-up.jpg

      Un aspect și mai aproape de final:

      Aproape gata.jpg


      Și aici, cu sculele/piesele adunate, pregătite de dus la portbagaj:

      End of story.jpg

      De menționat câteva chestii de care m-am lovit:

      - mi-ar fi plăcut dacă cifrele alea (37, 38, 39, 40) ar fi indicat diametrul pistoanelor din interior. Ei bine, nu indică asta, ci sunt ceva coduri legate de matrița în care s-a turnat fiecare jumatate de etrier. Și oricum, ar fi trebuit să fie identice două câte două, dacă s-ar fi referit la pistoane...

      - trebuie avut grijă ca prelucrarea pereților canalului să se faca drept, sau cel putin cât mai drept posibil, că ceva corecții se pot face cu pila sau cu flexul mic.

      - discul de 125mm diametru al flexului mic nu încape până în fundul canalului, doar cel de 230mm al flexului mare. Care flex mare, din motive de greutate, tinde să-ți oboseasca brațul și vei poliza strâmb. Din fericire, brandul meu e înca hardcore, și au fost necesare foarte mici corecții cu flexul mic, plus câteva intervenții cu pila în locuri de-alea imposibile.


      După finalizarea procedurii, am degresat suprafețele etrierilor cu spray de frâne (că și Würth trebuie să traiască...) și am vopsit etrierii cu ceva negru glossy (Policolor...), după care i-am plasat vreo patru ore pe soba din atelier, care se răcea lent. N-am poze cu ei vopsiți, că Picasso-ul din mine nu are cine știe ce talent cu pensula, și m-am pictat pe mâini, pe ceas și pe telefon. Operația de de-pictare a tentaculelor a consumat vreo 15 minute si 200ml de diluant...


      În plus, pompa de apa de pe OM601 a început să se manifeste zgomotos, adica huruie ușor și scârtaie, deci va muri în cateva zile. Am comandat două pompe HEPU diferite, măine după masă cea corecta va ajunge pe motor.

      Am reușit să recuperez volanul OEM cu inserție de lemn, care a fost la recondiționat la meseriașul aferent (70 de ani, din care 42 de tâmplarie...), și l-am plasat meseriașului tapițer, care-l va îmbrăca în piele antracit cu cusături de culoarea copper-gold, ceva apropiat de rosewood-ul metallic al caroseriei. Sunt curios cum va ieși...

      Probabil miercuri voi monta 4x(discuri + etrieri), și estimez că va trebui să trec pe jante de tabla... Deocamdată...


      Dragoș

      Comment


      • #93
        Daca aveai si ceva martzoage-n plus sa-ti traga de brandul drept si tentaculul stang, astfel incat sa forteze 45-ul pe cei 25 de mm, era 124 de referinta. Ar mai fi o varianta: te apuci fie de slabit si aruncat ce-atarna prin portbagau, fie te gandesti la modul serios la un transplant de ceva potent sub capota.
        Cu varza vad ca stii, cu ce - ai, timp asijderea, pe STD te dai, ergo ai scoate ceva superb.
        Bafta!
        https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

        Comment


        • #94
          Transplanturi si vise umede...

          Hm, cai putere, newton-metri...


          Am un 603 cu turbo si 722.3 dupa el, luate de pe un W124 ciufulit in spate si dus la facut factori primi. E rezervat pentru al doilea Jeep Cherokee din dotare, proiect care va rula cu roti de Hummer H1 si punti de Chevrolet K30...

          Pot sa mai organizez un tandem d-asta, dar daca-l legalizez pe W124, cineva de la ministerul de finante va trebui sa-mi ridice statuie din chucknorium ca sa ma convinga sa dau cu placere 25 - 28 milioane pe an impozit...

          Iar ilegal nu prea are farmec, ca prea multe echipe de RAR si adiacente umbla pe drumuri si intreaba de sanatate, cu eventualele stresuri de rigoare, inainte si dupa control.

          Timp... Sunt in tara doar doua luni pe an, si alea impartite in bucati de doua sau trei saptamani, timp in care tre' sa rezolv multe. Zilele trecute automata de Passat, chiulasa de terrano II, stres cu un Audi S6 2.3T tot al amicului cu Passat-ul, si asa mai departe. Dar asta e dezavantajul cand stii si ai cu ce...

          Acum, cu W124, trebuie vazut ce surprize pot aparea cu franele de 300CE-24 pâna sunt sus si merg OK. Mai incolo asa vrea sa arunc afară servo ăla cu vacuum de la frâne si sa trec pe full hydro de la vreun Chevy K30, ca pompa aia cu doua etaje, care face servodirectie si autoleveling o am deja, si pot folosi pentru frana al doilea circuit.

          O sa mai montez un ceas de temperatura ulei motor si un voltmetru, pe langa ceasul de temperatura al automatei (care e pe masina de aproape un an), trebuie si un set de gume de vara (am ceva TOYO in plan), mai caut un set de jante de aliaj care sa-mi placa si sa se impace bine si fara flanse cu franele astea noi. Ceva piese pentru Cherokee si Pontiac sunt si ele pe drum din USA, etc...


          Step by step, si vedem ce iese...


          Dragos

          Comment


          • #95
            Am avut pe o masina toyo proxes t1r, unele dintre cele mai proaste g(l)ume pe care le-am incercat vreodata (sustinere laterala extrem de slaba deci incontrolabile pe viraje, frana la viteza mare imprecisa, se incalzeau prea tare si presiunea crestea nepermis de mult in ele, comportament ne-constant si ne-predictibil). Dupa 2 saptamani le-am aruncat si am luat dunlop sport maxx, o anvelopa ceva mai dura dar care iti da o bucurie prosteasca atunci cand alergi cu ele, masina era lipita de asfalt, senzatia ca ai pata de contact pe toata latimea axei. Pentru drumurile tale lungi eu as vedea cel mai potrivit o anvelopa confortabila de la michelin, dar nu din gama eco.

            Comment


            • #96
              Anvelope

              Buna dimineata !


              @Siegfried:

              Eu am de gand sa merg pe Toyo Proxes CF1 in dimensiunea 205/65R15, care arata asa:

              Toyo Proxes CF1.JPG

              Am citit review-uri bune despre ele, dar am si alte modele in vedere de la Yokohama, Kumho, Dunlop si Falken. O sa vad, hotararea nu trebuie luata chiar hic et nunc.


              Dragos

              Comment


              • #97
                Daca toto o dam in balarii, hai sa zic si eu: cea mai buna anvelopa pentru tras de ea mi s-a parut Good Year Eagle F1 Assymetric. Bine, pana am dat intr-o gura de canal pe Grivitei, 2 luni dupa ce le luasem...
                In alta ordine de idei, Continental rulz!
                https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

                Comment


                • #98
                  Am tot citit pe aici si cred ca Heavy D si-a ales locul de munca gresit.
                  Colegu' te prindea mai bine sa ai propriul tau garaj/service cu productie 'custom'.

                  Comment


                  • #99
                    Heavys custom garage...

                    Buna ziua !



                    @gmihai24:


                    Lucrurile sunt in plina desfasurare la acest capitol, ca dupa aproape 2.5 milioane de kilometri, m-am cam saturat si eu de alergatura. Dupa cum ziceam, step by step...

                    Am plecat sa montez pompa de apa, eventuale noutati mai pe seara.


                    Dragos

                    Comment


                    • New pump and stuff

                      Buna seara !


                      Am montat noua pompa de apa, care, avand putin noroc, e sora geamana a celei cu probleme, ambele fiind HEPU.

                      La inceput, mai ales ca am lucrat open-air, treaba a aratat incurajator, adica asa:

                      Hepu at arrival.jpg Hepu front view.jpg Hepu Germany.jpg Hepu lower side view.jpg

                      Dupa demontare si comparare:

                      Hepu old and new, front view.jpg Hepu old and new, rear view.jpg

                      Iar pe partea de motor, lucrurile arata asa:

                      OM601 front view, no water pump.jpg OM601 right side view, no water pump.jpg


                      Radiatorul ramane pe masina, ordinea operatiilor a fost urmatoarea:

                      1. se slabeste ghidul (difuzorul de aer) din clemele sale de pe radiator si din cele doua fixari de jos si se impinge catre motor.
                      2. in spatiul castigat intre ghid si radiator, o mana dibace si un torx T50 desfac surubul care tine ansamblul visco + elice de fulia pompei de apa si le scot afara, dupa care iese si ghidul de aer fara probleme.
                      3. se slabeste cureaua agregatelor si se scoate de pe fulii.
                      4. se demonteaza fulia de pe axul pompei de apa (patru suruburi cu cap hexagonal de 10mm).
                      5. se demonteaza furtunul de jos al radiatorului de pe stutul sau si se recupereaza antigelul, daca e cazul.
                      6. se procedeaza la demontarea celor sapte suruburi ale pompei si cu o mica rotire a ei, se extrage de pe bloc.


                      Mentiuni din desfasurarea procedurii de azi:

                      - pompa e prinsa de bloc cu sapte suruburi M5, lungi de circa 40mm si cu cap hexagonal de 10mm. Doua din gaurile carcasei pompei au bucsi de ghidare ca sa te ajute la pozitionare. Si la demontare, si la montare surubul de sub pompa nu e prietenos deloc, poate doar pentru un ginecolog cu centura neagra sau pentru cineva cu degete subtiri cu mai mult de trei falange. Cu rabdare si imaginatie, se poate accesa si acela...

                      - garnitura care vine in set cu pompa noua e o hartie subtire si nimic altceva. Ca sa stea la locul ei la montaj am ajutat-o cu un strat subtire de silicon si a tinut treaba. Am aplicat un strat subtire de silicon pe bloc in zona de contact a acestuia cu pompa.

                      Maine dimineata o sa ma ocup de frane fata in prima faza, poate reusesc sa rezolv si cele spate, ca tot car piesele dupa mine si nu apuc sa le montez...


                      Dragos

                      Comment


                      • Frane fata, big stuff

                        Buna seara !


                        Am reusit sa rezolv treaba cu franele fata, a durat vreo trei ore. Si, la final, treaba a aratat asa:

                        Stanga fata 1.jpg Stanga fata 2.jpg Dreapta fata 1.jpg Dreapta fata 2.jpg


                        Cateva mentiuni legate de procedura:

                        - placutele noi TRW pentru axa fata sosesc doar maine, am montat deocamdata ceva marca neclara sosita la pachet cu etrierii, avand uzura circa 30%. Placutele nu sunt uzate uniform, si asta se vede pe suprafata din discurile noi care este frecata si care nu. Am facut doar circa 120km azi, maine am un drum tur-retur de Cluj, sa vedem cum se comporta pe parcurs. Vineri o sa montez placutele noi si rezolv si spatele.

                        - compatibilitatea jantelor e o intreaga poveste. Din respect pentru cei ce citesc aici, prezint doar rezultatul de dupa intreaga experienta.

                        1. Jantele aliaj cu ET19 si cele cu ET23 nu potrivesc pe fata dupa conversie, lipseste mult. Cele cu ET23 au potrivit pe spate peste etrierii mari doar cu flanse de trecere de 15mm, dar scoteau roata la limita de sub masina, frecand in aripi in cazurile extreme.
                        2. Jantele de tabla cu ET37 si J7 nu vor nici ele pe fata, lipsesc cam 6 - 7mm pana la ceea ce ar trebui sa fie. Am folosit flanse de trecere de 10mm si prezoane cu 10mm mai lungi, si asa au ramas 3mm pana la etrierul cel nou, deci e OK.
                        3. ET-ul jantelor nu e deloc unicul de luat in considerare la o astfel de conversie, forma si gradul de concavitate al spitelor jantei este deosebit de important. Astfel, la un ET constant, anumite jante vor potrivi, altele nu, in functie de cat sunt de curbe si cum arata spitele. Deasemenea, ET si curburi care se impaca cu etrierii pot face stres in alt fel, scotand roata prea in exterior, care roata va freca de aripi la denivelari sau viraje, mai ales cu latimi mai mari de janta sau de anvelope. Deci, totul e bazat pe calcul si masuratori.

                        - recomand cu fermitate ca in situatia unei astfel de conversii sa se foloseasca si discuri si placute noi, pentru a obtine rezultate optime si uzuri uniforme de la bun inceput.

                        Daca sunt neclaritati sau semne de intrebare, sunt aici.


                        Dragos

                        Comment


                        • Foarte tare chestia asta cu gaurile in discuri, cam cu cat preconizezi ca se imbunatateste franarea? Daca totul se bazeaza pe calcul si masuratori banuiesc ca ne vei oferi la sfarsit toate datele tehnice, tabelele cu toate masuratorile la franare si graficele cu comportamentul discurilor: temperatura discurilor, distante la franare in functie de sol, in functie de umiditate, gradul de disconfort al pasagerilor la franare si restul.

                          Comment


                          • frane

                            Dragos nu esti singuru care face asa ceva
                            Cateva poze cu discuri de 294 si 320...
                            Attached Files

                            Comment


                            • Frane...

                              Buna ziua !


                              @albertchiroiu:

                              Daca o sa am chef, o sa fac comparatie la eficacitatea franarii si in situatiile in care etrierii masinii sunt vopsiti in culoarea masinii sau in alta diferita, sau in zilele pare versus zilele impare...


                              @viktorcoupe:

                              Foarte bine ca faci si tu. E gata treaba la tine, ce tip/model/dimensiuni de jante ai folosit ? Poze, aspectul final ?


                              Dragos

                              Comment


                              • jante

                                Deocamdata nu am montat discurile noi si placutele.Am pus etrieri cu discurile si placutele de la dezmembrari si am pus niste jante pe 18 cu et 32 ..dar cum ai spus si tu et-ul nu are nici o importanta...
                                Doar poza asta o am in PC...Asa ca sa vezi modelul
                                Attached Files

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF