Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

W124, aventura continua...

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Led and stuff

    Buna seara !


    Daca imi aduc aminte bine, soffit-urile de la numar au sase sau opt SMD-uri, si au 36 sau 39mm lungime, nu mai retin exact.


    Adica asa ceva:


    Soffit cu 6 SMD-uri.JPG Soffit cu opt SMD-uri.JPG


    Nu a fost nevoie de facut nimic altceva acolo, eu pusesem anterior doua lampi noi noute, ca cele vechi aveau contactele oxidate si vai de capul lor.


    Dragos

    Comment


    • #62
      Asa ceva am si eu puse la numar si la plafoniera dar la mine a trebuit sa cumpar modelul (fara eroare) si sun 50 lei set de 2 buc.
      Au aproape un an si nu am avut probleme cu ele.



      stima
      Banii nu aduc fericirea, dar e mai confortabil sa plangi intr-un mercedes decat pe o bicicleta...!!!

      Comment


      • #63
        De unde pot sa imi comand,este vreun site sau...?

        Comment


        • #64
          Nu stiu de vreun site dar banuiesc ca sunt , eu am cumparat dintr-un magazin din Constanta.
          Avem o starda (Poporului) unde sunt foarte multe magazine cu tot felul de brizbrizuri de genul (turcisme si chinezarii) unele de calitate altele ...nu.




          stima
          Banii nu aduc fericirea, dar e mai confortabil sa plangi intr-un mercedes decat pe o bicicleta...!!!

          Comment


          • #65
            Aha,multumesc!!

            Comment


            • #66
              Leduri in lampile spate.

              Bună seara !


              După două săptămani de când nu mi-am mai vazut Benz-ul, azi am reușit să mă întorc la bază și să profit de bunăvoința unui coleg de muncă care și-a tras un aparat foto Samsung deștept acum cateva zile. L-am pus pe om să facă ceva poze la partea spate a mașinii, unde luminile de poziție, frână, semnalizările si cele de la număr sunt dotate cu becuri cu leduri SMD.

              Acum, colegul ăsta nu le prea are cu tehnica foto, eu nu m-am băgat să-i manipulez aparatul, pozele mai luminoase sunt facute cu blitz, cele mai întunecate fără blitz, și totul s-a întâmplat la lăsarea serii, adică pe la 18.30 - 19.00, ora Franței. Și treaba a iesit cam așa:


              Avarii led cu blitz.JPG Pozitii led cu blitz.JPG

              Pozitii si avarii led cu blitz.JPG Pozitii led fara blitz.JPG

              Pozitii si frana led fara blitz.JPG Pozitii si semnalizari led fara blitz.JPG


              Mâine dimineața, după ce termin treburile de bucătărie, o sa încerc să fac și ceva film cu același aparat foto, că stie să filmeze HD. Dar va trebui să aflu cum/unde să pun un film sus, ca să poată fi și văzut. N-am canal de YouTube sau altceva, așa că poate veniți cu idei la acest capitol.



              Dragoș

              Comment


              • #67
                Leduri in lampile spate.

                Bună ziua !


                Am reușit să mai fac câteva poze pe timp de ziuă, cu ceva zăpadă în jur, precum și un mic filmuleț, încărcat pe canalul YouTube al unui prieten.

                Acestea sunt noile imagini:


                Pozitii led ziua.JPG Pozitii si frana led ziua.JPG

                Pozitii, frane si avarii led ziua.JPG


                Iar filmulețul se găsește aici:

                Bucură-te de videoclipurile preferate și de muzica preferată, încarcă conținut original și arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei și lumii întregi pe YouTube.



                Duminică plăcută vă doresc !


                Dragoș

                Comment


                • #68
                  Buna seara, Dragos!

                  In primul rand multumiri pt tot ce ai postat. E foarte folositor.
                  In al doilea rand am si eu niste intrebari: La mine nu vine aer decat la parbriz si in laterale, orice buton as apasa. Ai vreo idee?
                  Legat de tempomat: nu misca nimic. Stii cumva de unde as putea sa incep?
                  W124 E250 TD 1992

                  Comment


                  • #69
                    Mai era de intrebat dar imi aduc aminte asa ...pe rand.
                    Tetierele nu reactioneaza.
                    Cand inchid usa de la sofer cateodata merge centralul dar de cele mai multe ori nu. E vreun contact la care tre sa ma uit sau...?
                    Modulul de confort nu functioneaza.
                    Sub bancheta din spate in ambele parti am cate un modul. Nu stiu care ce e.

                    Comment


                    • #70
                      ON: sunt un admirator al acestui 124 + proprietar.
                      https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

                      Comment


                      • #71
                        Diverse...

                        Buna seara !


                        S-o luam in ordine:

                        @cozmaovi:

                        La W124-le meu, orientarea clapetelor se face cu chestia aia rotativa de eu o numesc robinet si care actioneaza un mecanism cu cablu, daca imi aduc bine aminte de ultima data cand am dat jos tot bordul. Si functioneaza perfect, apropo. In cazul tau, ca ai butoane, probabil n-o sa scapi fara sa desfaci tamplaria aia unde-s plasate si sa vezi ce se intampla in spatele lor, ceva rupt sau sarit de la locul lui, etc.

                        Tempomat... Nu am, dar mi-ar place sa am, ca fac cam 95% drumuri de autostrada cu ea, Romania - Franta. Desi, daca stau bine sa ma gandesc, cu cei 75 de cai-putere sensibili si la vantul din fata (doua persoane in masina si restul full de orice), prea mult nu m-ar prea ajuta. Stiu ca tempomatul, acolo unde exista, are ceva ECU si senzor Hall, care daca se duc, chestia nu mai functioneaza. Dar poate sunt cauze si mai "pamantesti", ca sa zic asa...

                        Tetiere... Banuiesc ca te referi la cele spate. Au nevoie de vacuum ca sa cada inapoi la locul lor cand apesi pe butonul aferent din consola centrala, in zona butonului de avarii. Daca nu ai vacuum destul din motive de furtune crapate/desprinse de la locul lor sau din cauza electrovalvei de vacuum de pe circuit, ele nu vor cadea la comanda din buton. Inclusiv furtunele de vacuum care fac orientarea sus/jos a farurilor, daca nu sunt OK, vor influenta treaba cu tetierele. Nici la mine nu cad tetierele, dar am supt rand pe rand din furtunele lor si le-am trantit jos, unde vor ramane pana le arunc afara de tot, ca am ceva planuri cu ceea ce se cheama "In Car Entertainment".

                        Daca prin "central" te referi la inchiderea centralizata, aceasta poate avea figuri diverse, ca partea care face inchiderea/deschiderea usilor/capotei portbagajului si a clapetei de peste busonul rezervorului se bazeaza pe vacuum si ea.

                        Doar ca acest circuit de vacuum este complet separat de cel de care scriam mai sus si este produs de pompa electrica de vacuum a inchiderii centralizate, aflata sub sezutul banchetei spate, in partea dreapta, alaturi de centrala (modulul) de comanda al "centralului". Iar in partea stanga a spatiului de sub sezutul banchetei spate se afla modulul de confort, cam de doua ori mai mare decat centrala inchiderii centralizate.

                        Referitor la "central", la mine telecomanda cu infrarosu nu mai exista de mult si a fost in locuita cu una cu unde radio a.k.a. "moderna", care si ea are propriul ei modul de comanda (pe care l-am ars odata...). Modulul asta "modern" a fost imperecheat cu modulul original al inchiderii, cel aflat in dreapta sub bancheta spate, dupa cum scriam mai sus. Si functioneaza fara probleme.


                        Spor la treaba !


                        cutaresku: multumesc pentru "flori" !


                        Ca si noutati, azi am comandat in Franța un set complet de discuri de frana ATE (patru bucati) pentru masina mea, W124 E200D, care a imprumutat instalatia de franare al unui W124 TE 300-24. Detalii mai incolo, ca mai sunt si alte chestii pe drum...



                        Dragos

                        Comment


                        • #72
                          A venit iepurasul, c-am fost cuminte...

                          Buna ziua !


                          Au sosit discurile de frana comandate in Franta. La inceput, mai grosso-modo, treaba a aratat asa:

                          Iepurasul de Paste vine de la ATE.JPG


                          Dupa cateva miscari din incheietura cu un cutter incisiv, lucrurile s-au schimbat:

                          Discuri ATE fata.JPG Discuri ATE spate.JPG


                          Ceea ce m-a surpins oarecum a fost asta:

                          Made in Germany.JPG


                          Sarpele ala negru de pe cutiile cu discuri este un cheder nou-nout primit cadou de la producatorul (Cooper Standard Automotive), de unde am avut incarcare luni. Inca nu stiu daca si la ce poate fi folosit la Benz, dar calul de dar nu se cauta la dinti, deci am spus merci si basta. Vezi mai jos:

                          Chederul Volvo bonus.JPG


                          Iar masina pe care s-a taiat chederul in cauza arata asa:

                          Masina de taiat chedere.JPG


                          Peste circa o saptamana ajung acasa, si ma apuc din nou de lucru la masina...



                          Dragos

                          Comment


                          • #73
                            Daca tot luashi ATE de ce n-ai optat pentru Power Disc?
                            https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

                            Comment


                            • #74
                              Discuri ATE.

                              Bună seara !


                              @cutăresku:

                              Luând în considerare că discurile față au costat 56 de Euro iar cele spate 64 Euro, transportul Franța - Franța a fost și el 5 Euro, aș zice că pentru 125 Euro am făcut exact ce trebuia.

                              Versiunea Power Disc nu există pentru instalația mea de frânare, care e luată de pe un W124 E300-24. Sau cel puțin nu am găsit eu așa ceva. Pe spate am discuri ventilate de 278x24mm, pe față tot ventilate, dar de 294x25mm, iar Power Disc nu am găsit decât neventilate, și nu sunt interesat de așa ceva.

                              Momentan am gânduri de ceva găuri prin discurile astea, până ajung acasă mai rumeg ideea.


                              Dragoș

                              Comment


                              • #75
                                Originally posted by Heavy D. View Post
                                Bunã seara !
                                Momentan am gânduri de ceva gãuri prin discurile astea, pânã ajung acasã mai rumeg ideea.
                                Parerea mea e ca nu vei castiga absolut nimic in performanta gaurindu-le, din contra, scazi din rezistenta materialului. Iar racire buna au pentru ca sunt ventilate, lasa-le asa cum au fost concepute ca fac fata foarte bine. Am avut pe doua masini modelul asta de disc, nu am avut nimic ce reprosa.
                                Am masurat pe stand de frane si am avut crestere cu 300 de newtoni fata de discurile precedente, care erau cele venite din fabrica si erau rulate vreo 45k km.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF