Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

w126 reconstruit

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Originally posted by Nelu Patrascu View Post
    Nu prea înţeleg ce urmăreşti de fapt. Sincer să fiu, eu şi cred că şi alţii în 90% din cazuri nu prea avem ce face cu toată puterea care o are maşina. Peste tot aud numai de cai şi waţi, parcă a înnebunit toată lumea. De-aia o mierlesc mulţi Ionuţ, din cauza cailor şi a atitudinii de rocker frustrat. Combinaţia, cai mulţi şi minte puţină, are cele mai catastrofale consecinţe.
    Ca să revin... de ce-ţi trebuie un motor de 6000 cmc? Vrei să cumperi acea maşină numai pentru faptul că-i 5000 EURO?
    Masina aia nu e 5000 euro decat ca pret de achizitie.Pretul unei masini este de fapt o suma de mai multe care se adunaret de achizitie,impozit,consum,piese,consumabile,etc.... masina asta este cam la fel de "scumpa" ca si una de 15-20 000 euro dar cu motor mai mic si mai economic.
    MÃREAȚA COBRA

    Comment


    • #47
      stiu masina chiar inainte sa se posteze anuntul.o simpla ideie m-a intors din drum sa iau masina aia.dupa adanci sapaturi(stat de vb cu mai multi propietari) am ajuns la concluzia ca nu se merita un 600S chiar daca ar fi varful tehnologic de la mercedes al acelor vremuri si toata lumea gazetareasca apreciaza un faimos V12 sub capota.in arabia saudita ..unde nu e limita de consum de benzina nu au fost bine cotate aceste modele.erau achizitionate pt prestigiul modelului si apoi foarte greu vandabile.

      defectul acestui model era insuficienta racire a motorului,apoi apareau garnituri de chiulase arse sau eventual chiulase deformate sau crapate.greutatea mare a motorului avand influente negative asupra suspensiei fata.

      motorizarea perfecta pt acest model fiind super rezistentul motor 320 sau 420.varianta de 500 deja fiind ceva mai gurmanda.
      Last edited by 300zxtt; 01-30-2008, 00:30 AM.

      Comment


      • #48
        Originally posted by Nelu Patrascu View Post
        Nu prea înţeleg ce urmăreşti de fapt. Sincer să fiu, eu şi cred că şi alţii în 90% din cazuri nu prea avem ce face cu toată puterea care o are maşina. Peste tot aud numai de cai şi waţi, parcă a înnebunit toată lumea. De-aia o mierlesc mulţi Ionuţ, din cauza cailor şi a atitudinii de rocker frustrat. Combinaţia, cai mulţi şi minte puţină, are cele mai catastrofale consecinţe.
        Ca să revin... de ce-ţi trebuie un motor de 6000 cmc? Vrei să cumperi acea maşină numai pentru faptul că-i 5000 EURO?
        Ma depaseste si pe mine treaba asta.. si pun si eu o intrebare.. ce poti face cu cupluri ireale de 800-1000 NM pe o masina care circula pe drumuri publice ?

        Comment


        • #49
          Poti sa te dai MAAAAAAAARE.

          Comment


          • #50
            Cu ce sa te dai mare ? Ca schimbi gumele la 5000 de km ?

            Comment


            • #51
              Originally posted by Danny_bb View Post
              Ma depaseste si pe mine treaba asta.. si pun si eu o intrebare.. ce poti face cu cupluri ireale de 800-1000 NM pe o masina care circula pe drumuri publice ?
              daca ar fi asa s-ar vinde numai masini cu pana la 100cp

              am mai spus-o....sunt masini ce se cumpara cu sufletul si nu cu mintea....

              Comment


              • #52
                Cred ca nu conteaza numarul de cp, ci raportul kg/cp. Un raport de 7kg/cp este mai mult decat arhi-suficient pentru pretentiosi, eu unul ma multumesc cu un raport de 8-10kg/cp.
                Last edited by orca; 01-30-2008, 11:35 AM.
                .. ________ ..
                o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
                (Oo\==/oO)
                ..U...............U.
                Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
                http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

                Comment


                • #53
                  Originally posted by 300zxtt View Post
                  daca ar fi asa s-ar vinde numai masini cu pana la 100cp

                  am mai spus-o....sunt masini ce se cumpara cu sufletul si nu cu mintea....
                  De acord cu tine... dar in unele cazuri masinile beneficiaza de puteri si cupluri exagerat de mari.
                  Nu zic ca un e500 e o masina exagerata, e doar o masina care provoaca placeri .. dar exista numeroase exemple.

                  Comment


                  • #54
                    Originally posted by Danny_bb View Post
                    De acord cu tine... dar in unele cazuri masinile beneficiaza de puteri si cupluri exagerat de mari.
                    Nu zic ca un e500 e o masina exagerata, e doar o masina care provoaca placeri .. dar exista numeroase exemple.
                    e mult de spus despre avantajele sau dezavantajele puterii exagerate

                    pt mine nu e nimic mai presus decat placerea ce-o ofera un motor exagerat de puternic.de exemplu la 2000 rot sa-ti plece ca din pusca...nemaifiind nevoit sa retrogradez sau sa intre kickdown-ul.si acest lucru e posibil de la 6 cilindri in sus.asta e farmecul.sa nu fii nevoit sa turezi pana la 5000 ture ca sa inceapa sa se miste.un alt exemplu ar fi w210 7,3 brabus.un tigru in blanita de antilopa.cuplu ca de camion.numai ca daca se mergea usor nici nu banuiai ce e sub capota.ca numeni nu-ti spune sa ti pedala la fund tot timplul.

                    iara e500 e nestematul din varful ierarfiei.e perfectiune....
                    costa la data aparitiei cam cat un S500 w140 iar modelul limited peste
                    Last edited by 300zxtt; 01-30-2008, 12:17 PM.

                    Comment


                    • #55
                      Exemplu la scara mica
                      VW_Polo_1.4 TSI_1200kg_170cp, adica 7kg/cp.
                      VW_Polo GTI_Cup Edition_1265kg_180cp, 7kg/cp.
                      Eu zic ca sant cam multi cp pentru o masina asa de mica.
                      Last edited by orca; 01-30-2008, 13:01 PM.
                      .. ________ ..
                      o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
                      (Oo\==/oO)
                      ..U...............U.
                      Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
                      http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

                      Comment


                      • #56
                        Pretul unei masini este de fapt o suma de mai multe care se aduna
                        Când eram eu în clasa I-a, adunarea avea deja tendinţe să devină acelaşi lucru cu suma.
                        pt mine nu e nimic mai presus decat placerea ce-o ofera un motor exagerat de puternic
                        Adrenalina este un veritabil drog. Ea inhibă în primul rând instinctul de conservare.
                        e mult de spus despre avantajele sau dezavantajele puterii exagerate
                        Te rugăm să ne spui şi nouă, măcar câteva din cele multe...sau, hai să facem o chestie!
                        Tu pregăteşte un post cu avantajele motoarelor mari şi eu pregătesc unul cu dezavantajele lor. Vrei?

                        Comment


                        • #57
                          O sa amintesc si eu ca traim in Romania, nu Germania, si ca este foarte frumos sa te ineci cu adrenalina dar nu este frumos sa pui in pericol viata altora pentru placerea ta. Noi nu avem sosele de alergat. OK? Avem doua autostrazi amarate, si parca nu mi se pare just sa iei o masina special pentru ele. Cand aud de placeri si demaraje si viteze si nebunii si vad pe sosea simt cum mi se ridica parul pe ceafa, ca-mi aduc aminte de toti eroii care-mi sar in fata cu 200 la ora pe contrasens. Dupa parerea mea cei care isi iau masini cu motoare exagerat de mari in Romania sunt niste copii batrani si frustrati! N-aveti decat sa va suparati si sa ma injurati pana mi se umple frigiderul de carne. Oricum nu se va schimba nimic.

                          Comment


                          • #58
                            Originally posted by Nelu Patrascu View Post
                            Adrenalina este un veritabil drog. Ea inhibă în primul rând instinctul de conservare.

                            Te rugăm să ne spui şi nouă, măcar câteva din cele multe...sau, hai să facem o chestie!
                            Tu pregăteşte un post cu avantajele motoarelor mari şi eu pregătesc unul cu dezavantajele lor. Vrei?
                            de fapt epinefrina ajuta enorm in momentele critice aparute si nu inhiba instinctul de conservare.ajuta organismul sa depaseasca situatia de criza,cu alte cuvinte pregateste organismul sa faca fata situatiei si nu sa-l inhibe.....

                            un avantaj al motoarelor puternice ar fi siguranta la drum lung,nu trebuie turat atat de tare cum se procedeaza la propulsoarele mai ''rahitice'',avantaj in depasiri,durata de exploatare mai lunga a motorului puternic datorita turatiilor mai reduse in utilizare,consum mai redus de combustibil in mers alert si ar mai fi dar nu-mi vin in minte acum.

                            Comment


                            • #59
                              Originally posted by shadow View Post
                              O sa amintesc si eu ca traim in Romania, nu Germania, si ca este foarte frumos sa te ineci cu adrenalina dar nu este frumos sa pui in pericol viata altora pentru placerea ta. Noi nu avem sosele de alergat. OK? Avem doua autostrazi amarate, si parca nu mi se pare just sa iei o masina special pentru ele. Cand aud de placeri si demaraje si viteze si nebunii si vad pe sosea simt cum mi se ridica parul pe ceafa, ca-mi aduc aminte de toti eroii care-mi sar in fata cu 200 la ora pe contrasens. Dupa parerea mea cei care isi iau masini cu motoare exagerat de mari in Romania sunt niste copii batrani si frustrati! N-aveti decat sa va suparati si sa ma injurati pana mi se umple frigiderul de carne. Oricum nu se va schimba nimic.
                              Generalizezi.Un om cumpatat stie cum sa foloseasca caii putere ,ii foloseste doar atunci cand chiar e nevoie de ei fara sa puna in pericol alti soferi.Ca sa-ti dau un contra argument,eu cred ca mai mult pericol determina o masina puturoasa care se chinuie sa depaseasca un camion si ramane destul de mult pe contrasens pana sa reuseasca sa faca depasirea,fata de un 600 sel care in 2 timpi si 3 miscari a exacutat depasirea si a eliberat sensul opus de circulatie.
                              Eu am avut cobran puturos si stiu ca odata am fost in pericol sa ma pup cu unul din sens opus pt ca masinii mele i-a luat cam mult sa faca o depasire care cu o masina puternica as fi terminat-o mult mai repede.Statistic,majoritatea accidentelor sunt cu dacii si alte masini puturoase,masinile puternice cand fac accidente de obicei se "autodistrug" in vreun pom sau cap de pod ceva.
                              MÃREAȚA COBRA

                              Comment


                              • #60
                                Nu masina face depasirea.. ci soferul... si d'aia e sofer sa stie ca pe langa acceleratie mai se gaseste din greseala si o pedala de frana... Nu esti in stare sa depasesti.. te retragi.. e chiar asa greu ? Nu faci depasiri la limita nici cu masina de 500 de cai nici cu aia de 70.
                                Avantajul masinii puternice e ca poti face depasirea mai rapid.. nu-ti ofera spatiu in plus ci putin timp in plus.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF