Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

w126 reconstruit

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Eu am impresia ca si mercedesul si bmw din seria noua si-au cam pierdut identitatea, seamana intre ele si tind spre plastic, mai ales cele din serie mica. Si mie imi plac bmw-urile, in special cele din generatie veche. Am un model a carui poza nu am gasit-o, e un 520 din '80.
    Attached Files
    Vedeti dumneavoastra, noi educatorii, pedagogii suntem ca niste doctori .....
    http://www.youtube.com/watch?v=f_-XE9GP4mc
    http://www.youtube.com/watch?v=56a7YHK-i0c

    Comment


    • #17
      In ciuda fiabilitatii scazute, mult mai slaba decit 126, care ii era colegul de generatzie, sheptarul rechin are si acum un loc aparte in amintirile mele. Si am avut unul dintre cei mai frumoshi rechini din Bucureshti.

      Comment


      • #18
        Originally posted by doktor4carz View Post
        Si am avut unul dintre cei mai frumoshi rechini din Bucureshti.
        Baga o poza nenicutule si spune-ne doua vorbe despre fiabilitatea rechinului, ca sa ne simtim si noi bine.

        Comment


        • #19
          Eu am avut si E32 si E38, si consider ca E32 la fiabilitate este mult peste E38 care are deja sub el mult aluminiu in loc de otel. Designul caroseriei intre cele doua modele nu este foarte mult schimbat. Adevarul este ca E32 pe care l-am avut in 1996 era un, 735iL (Langversion) din 1990 cu interior piele crem, la vremea lui aspirator de donne.
          Eu recunosc ca si E65 (7** asta nou) si E63 (6**) ma dispera ce bine arata.

          E32_(1986-1994) la fiabilitate sta in apropiere de W126


          E38_(1994-2001)


          Tehnica E32












          interior E32 normal si E32 Langversion
          .
          Last edited by orca; 01-26-2008, 18:23 PM.
          .. ________ ..
          o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
          (Oo\==/oO)
          ..U...............U.
          Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
          http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

          Comment


          • #20
            Salut Narcis!
            Ce te-a nemulţumit la E 38?
            Am un vecin care de trei ani are un 725 turbo diesel. Nu l-am văzut niciodată cu capota ridicată. Şi motorul are un sound...încântător!

            Comment


            • #21
              Prea multe piese de directie brate, etc. de aluminiu sub el, am vazut cand in sevice au schimbat ceva brate la care aluminiu se fisurase/forfecase la E38, si mi sa facut frica de ele. Plus ca intretinerea era mult mai mare, nu mai puteai in unele cazuri sa schimbi piesa ci ansamblu.
              Mi sa parut E38 si mai slab la caroserie decat E32, un prieten care lucra atunci la BMW mi-a aratat ca la E38 daca deschid ambele usi de pe o parte si usa din spate care fiind deschisa o fortez ca deschidere, montantul (stalpul) dintre usi se misca/oscileaza mai mult decat ar fi normal pentru aceea clasa de masina.
              La electronica-s belea mare ambele modele, chiar si in E32, dupa ce opream masina inca 10 minute se auzeau tot felul de motorase bazaind prin masina
              Trebuie sa recunosc ca-mi plac toate S-urile, 7 (septarele) si A8-uriule. (MARI si FOARTE MARI) A doua masina pe care-am avut-o la vita mea a fost un Audi 200 Turbo, ala ma virusat cu classa lux.
              Last edited by orca; 01-26-2008, 18:48 PM.
              .. ________ ..
              o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
              (Oo\==/oO)
              ..U...............U.
              Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
              http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

              Comment


              • #22
                Idem si la rechin. Cutia automata era sublima, avea o finetze in functzionare rar intilnita.

                Comment


                • #23
                  Mercedes si BMW sant singurele cu cuti de viteze automate, Audi e mult in spate la cuti de viteza automate.
                  Last edited by orca; 01-27-2008, 01:30 AM.
                  .. ________ ..
                  o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
                  (Oo\==/oO)
                  ..U...............U.
                  Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
                  http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by doktor4carz View Post
                    In ciuda fiabilitatii scazute, mult mai slaba decit 126, care ii era colegul de generatzie, sheptarul rechin are si acum un loc aparte in amintirile mele. Si am avut unul dintre cei mai frumoshi rechini din Bucureshti.
                    Inainte de a lua cobra asta, am fost pe punctul de a lua un rechin d-asta vechi, dar m-au speriat taxele si consumul, avea motor urias. Intre timp proprietarul a facut-o praf.
                    Vedeti dumneavoastra, noi educatorii, pedagogii suntem ca niste doctori .....
                    http://www.youtube.com/watch?v=f_-XE9GP4mc
                    http://www.youtube.com/watch?v=56a7YHK-i0c

                    Comment


                    • #25
                      Pai conform principiului ca orce bemveu are stilpu lui, nu era mare cirnatzi sa il faci de hospital...

                      Comment


                      • #26
                        Pentru cei care vor sa vada un w126 impecabil
                        Willkommen bei Kueng-Classics. Bei uns finden Sie klassische Fahrzeuge, Oldtimer und Youngtimer. Erfahren Sie mehr...

                        si multe alte mb'uri http://www.kueng-classics.ch
                        2001 BMW E38 740i
                        1998 BMW E38 728i
                        1981 Mercedes-Benz W123 200D
                        1980 Mercedes-Benz W123 230E EX...
                        Oi fi eu prost, dar cand ma uit in jur mai am sperante.
                        I might look stupid, but when i look around, i still have hope.
                        http://i431.photobucket.com/albums/q...htStocking.jpg

                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by Vlad200D View Post
                          Pentru cei care vor sa vada un w126 impecabil
                          Willkommen bei Kueng-Classics. Bei uns finden Sie klassische Fahrzeuge, Oldtimer und Youngtimer. Erfahren Sie mehr...

                          si multe alte mb'uri http://www.kueng-classics.ch
                          Că sunt încă S-uri din anii '80 în stare excepţională, este -pentru mine- o dovadă în plus că acest model a fost deseori îndrăgit şi perioada lui de glorie nu a apus complet. Atrage însă atenţia altceva, preţul! 460 de milioane! (ROL). Pe ce maşină de 20 de ani mai poţi cere atât?

                          Comment


                          • #28
                            Originally posted by Nelu Patrascu View Post
                            Că sunt încă S-uri din anii '80 în stare excepţională, este -pentru mine- o dovadă în plus că acest model a fost deseori îndrăgit şi perioada lui de glorie nu a apus complet. Atrage însă atenţia altceva, preţul! 460 de milioane! (ROL). Pe ce maşină de 20 de ani mai poţi cere atât?
                            Cred ca se fac greseli in privinta pretului unei masini de astea.In sensul ca una proasta nu ar trebui luata nici pe degeaba pt ca este o sugativa de bani care te ruineaza,iar una buna(daca o fi de vanzare asa ceva) ar merita lejer 9-10 000 euro sau mai mult.Dar la noi in tara din cauza instinctului de turma,daca se stie ca un w126 trebuie sa coste cam 3-4000 de euro,poti sa ai unul care sa zboare si sa faca si clatite in timpul asta ca mai mult de 4000-4500 de euro nu iei pe el,ca asa e romanul,prefera sa ia unul mai prost doar sa fie mai ieftin.Nu se gandeste ca o masina luata putin mai scumpa initial,iti salveaza apoi banii comparativ cu una terminata la care nu se mai termina probleme si ajungi exact ca in proverbul cu scumpul mai mult pagubeste.
                            MÃREAȚA COBRA

                            Comment


                            • #29
                              Masini de genul asta sint deja incadrate la categoria moft. Nu sint de luat si rupt roata zi cu zi. Expozitzii, castravetzi la tava...
                              D-aia pretzul e pe masura. Conform principiului "prostia si domnia costa"...

                              Comment


                              • #30
                                Apropo de preturi:

                                W123 280E Blue Green Metallic

                                W126 280SE Champagne Metallic
                                W126 280SE Black Blue Metallic
                                W126 500SE Lapis Blue Metallic
                                W126 500SE Midnight Dark Blue

                                W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                                W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF