Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

[W121] 190dB - 1960

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by U R S U View Post
    Av! ... Bineanteles ca stiu de gluma! ... Chiar sunt adeptul umorului negru, doar ca atunci cand tu esti .. sa zicem, entuziasmat de un bun caruia ii atribui o anumita valoare i iti taie cine elanul ... te simti putin aiurea! Asta e situatia, nu ca nu stiu de gluma!
    Am inteles, in schimb ... manierele!

    Da, este masca lata, um s-a facut si pentri W110, o alta masina frumoasa a vremii!

    Eu intetionez nu sa o reconditionez ci sa iasa ceva gen "muscle car". Tot urmaresc pe net o anummita masina din care vreau sa extrag intreaga mecaica pentru a o implementa pe W121, iar o srie de elemete de caroserie vreau sa le refac din fobra de sticla!
    Ideea e ca vreau ceva unic, u o recondirtionare a modelului!

    Cu respect,
    Silviu "URSU"
    Corecteaza postarea asta, ca pentru gramatica si ortografie iese cu scandal cu mine rau de tot. Altele, mai subtzire, dar asta e litera de lege.

    Comment


    • #17
      N-o vinzi ma koleg urs!?
      Am gasit pe net asta, http://blog.4tuning.ro/showthread.php?t=737 cre ca e una si aceeasi persoana, adika tu, sper ca nu vorbeai serios!
      Last edited by pneu; 07-30-2008, 15:21 PM.
      W110-2.0 D 1966
      W115-2.0 D 1971
      W123-2.4 D 1982

      Comment


      • #18
        Da, e una si aceeasi persoana, adica eu. Ala e, intr-adevar un desen mai vechi, dar vreau sa fac ceva asemanator din ea! Cum am mai spus, imi plac foarte mult acele muscle car, hot-rod-uri. Nu o mai vad sa iasa ca in acel desen care are vreo 6 ani vechime, dar nici ca atunci cand au facut-o nemtii!
        Am mai avut masini de epoca, dar ... nu o mai detin decat pe asta.
        Mai am un MB 2007, dar mi se pare o porcarie! ... Mai masini, printre care si un S80 - asta e masina in adevaratul cuvant! ... am crescut cu Mercedes-ul in suflet, dar .. dupa ce am mai cuondus diferite capacitati, diferite modele, am ramas dezamagit.
        Mecanica nu o sa mai fie gemana, nu o sa mai fie MB la W121-le meu! O sa pun motor, cutie, directie, suspensie, electrica de la o masina italiana!
        Sa vedem ce o sa iasa! Am gasit una ce corespunde dimensiunilor Pontonului. Sper sa reusec sa o cumpar la niste bani frumosi pentru mine, bineanteles de afara! Nu mai cumpar NIMIC din RO, decat daca e vorba despre vreo masina retro!
        De mentionat este ca atunci cand am desenat eu acele desen, MB punea farurile rotunde pe masini, nu designul din zilele noastre cu faruri lacrima sau mai rotunjite! ... e adevarat ca trebuie gasit un far care sa se si potriveasca intregii linii a masinii!

        Nu o vand pentru ca mi-am dorit o asa masina! ... Veti spune " cum ti-ai dorit-o din moment ce ai lasat-o 10 ani in paragina?" Aveti dreptate si mi-e rusine ca am procedat asa, dar au fost diverse motive!
        Last edited by U R S U; 07-30-2008, 16:25 PM.
        Cult of Personality

        Comment


        • #19
          Bon asha, insa fara faruri de clio sper, de aia ma speriasem....
          W110-2.0 D 1966
          W115-2.0 D 1971
          W123-2.4 D 1982

          Comment


          • #20
            mercedesurile hot-rod nu prea le ies nici la americani... hmm tare as mai vrea sa nu mai vad inca un ro-hot rod ca prea-i plina tara asta de "rod-uri"-le muncii unora ca mai mai seamana cu un centru de desmembrari. Bafta si sper sa nu poti strica bunatate de mercedes

            Comment


            • #21
              ... Din pacate, a fost cand bun, acest MB, dar acum nu vad o alta solutie, oricum NU am vrut o restaurare!
              Cred va mai intarzia acest proiect, mai am si altele ce au prioritate!
              Tot ce sper sete sa nu iasa un chici! ... ORICUM, mie trebuie sa imi placa in primul rand pentru ca nu ma gandesc la un "show-car" ci la o masina sa MA incante!

              Respect
              Cult of Personality

              Comment


              • #22
                Noutati ceva?! poze!?
                W110-2.0 D 1966
                W115-2.0 D 1971
                W123-2.4 D 1982

                Comment


                • #23
                  salt, pneu!
                  Noutati - nu , poze, nu are rost!
                  Va asigura ca voi posta cand intervine ceva nou, indiferent de pareri contr/pro!
                  Dupa cum am mai zis, masina o voi face dupa bunul meu plac si gust! ... oricine poate sa se dea cu parerea, are acest drept, indiferent care este aceea!

                  Respect,
                  Cult of Personality

                  Comment


                  • #24
                    Am inteles ca vrei sa o combini cu o italianca. Daca te intereseaza am multe piese de Maserati Biturbo si inca o masina intreaga Maserati 425i tot biturbo. Da un semn si poate ne intelegem. Motorul este v6 de 2000 cmc injectie, aproximativ 230 caluti parca, cutia 5 trepte manuala inversata.
                    Last edited by stefan350se; 02-02-2009, 17:50 PM.

                    Comment


                    • #25
                      Noutati ceva??

                      Comment


                      • #26
                        Salut si multumesc pentru interes!
                        Din pacate situatia financiara prin care trec si trecem cu totii, nu m-a lasaat sa continui. Stefan a vrut sa ma ajute sa achizitionez o inima pe care am vrut-o pt W121, dar, din pacate avea blocul spart, asa ca ... ma asteptam sa iasa ceva la interval. De fapt, a iesit si acel ceva la interval, dar cere mutli bani. Sa vedem! Sa ma mai asez putin financiar. Pana una- alta am mai achizitionat o Manta pt un proiect care e deja in lucru. M-am inghesuit cu mai multe, dar ... cum am zis: sa vedem!
                        Va tin la curent!

                        Respect,
                        URSU
                        Cult of Personality

                        Comment


                        • #27
                          Am trecut acum o saptamana printr-o localitate din Bulgaria si intr-o curte am vazut cel putin 20 de mercedesuri ca al tau daca vrei ma interesez unde erau mai exact.

                          Comment


                          • #28
                            Salut, suna foarte interesant ce spui. Macar sa ma duc sa vad si tot m-ar incanta!
                            Din pacate pentru cumparatori, bulgarii apreciaza mult mai mult automobilele vechi sau cele rare si implicit sunt maiscumpe ca la noi! Spre exemplu o masina in starea Pontonului meu, care este una de toata jena la ora actuala, fara 1000 eur in buzunar nu ar trebui sa te gandesti sa propui ceva bulgarului.
                            Eu din stramosii mamei sunt bulgar, iar din partea tatalui meu, grec, deci mai stiu ce vorbesc.
                            Avantajul in Romania consta in faptul ca automobiele mai vechi de 30 de ani (de cand au fost scoase din productie) sunt scutite de taxe, daca nu ma insel nici taxa de prima inmatriculare nu au.
                            Sper sa treaca cat mai repede perioada asta nasola pentru noi toti din punct de vedere financiar si sa imi vad si Pontonul inapoi pe strada. La ora actuala are expirat ITP, dar are talon, secretizare pe carte, numere, fisc.
                            In concluzie, as vrea sa stiu mai multe detalii despre locul cu pricina din Bulgaria. Este vorba cumva de iesirea din Ruse catre Silistra, pe drumul vechi, prin Nikolkovo? Acolo am vazut 2 Pontoane.
                            Cult of Personality

                            Comment


                            • #29
                              Localitatea nu o stiu cum ii zice dar stiu ca e pe drumul dintre Sofia si Blagoevgrad undeva pe dreapta le gasesti .

                              Comment


                              • #30
                                Am gasit localitatea Dupnica ii zice .

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF